Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Vzhledem ke svým studijním potřebám jsem byl donucen provést nákup nového počítače. Popravdě řečeno se vlastně jedná o můj první počítač, který je doopravdy jenom a jenom můj a nemusím ho s nikým sdílet. Takže přišla na řadu svoboda volby operačního systému. Takže konečně mám na PC Linux, tedy společně s Windows. Člověk nikdy nevím, kdy do nich bude potřeba nabootovat.
Jelikož jsem student, byl jsem při výběru nového stroje zhora finančně omezen. Po několikadenním bádání za přispění nekolika svých kamarádů jsem došel k následujícím dílům:
Po delším rozmýšlení, pro jakou distribuci Linuxu se rozhodnout, jsem došel k závěru, že by nebylo špatné vyzkoušet Ubuntu. Navedl mě k tomu můj kamarád, tak jsem ho poslechl. Inu co se dá dělat, když někdo rozumí Linuxu jako on. Prostě jsem ho poslech jako pořádný BFU a bylo.
Ale zase asi takovej BFU nejsem, protože se mi podařilo přenastavit si GRUB. Předělat si volby, změnit barvy textu a dokonce jsem si i vytvořil a nastavil vlastní obrázek. Může se to zdát jako banalita, ale pro mě to je vcelku velký pokrok a velká věc. I když uz Linux používám od roku 2002, nikdy to nebylo tak aktivně jako nyní. Nebyl prostor na pokusy. Ve škole na to nebyly práva a jinde jsem Linux neměl. Pokud nepočítam občasný běh LIVE verze na našem domácím počítači. Jakmile se naskytne nějaký čas, uvedu zde postupy všech svých úprav. Tak mi zatím držte palce, snažím se přeci rozšířit linuxovou komunitu svým malým já
Zatím snad jen, spousta pěkných obrázků do GRUBu, pokud si někdo nechce vytvářet svoje, lze najít na adrese.
Tiskni
Sdílej: