Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 16:22
Jak jsem přešel z MS Windows na GNU/Linux
26.5.2005 17:55
| Přečteno: 1956×
| Linux
| poslední úprava: 27.5.2005 07:30
Než jsem se definitivně rozhodl zahodit své MS WindowsXP HOME, musel jsem najít adekvátních svých programů ve Windows.
Na začátku jsem si stanovil body, které vyjadřovaly co od počítače požaduji :
- práce s internetem
- práce s bankovním účtem přes internet
- přijímání a odesílání e-mailů
- komunikace s přáteli přes ICQ
- práce s kancelářskými programy včetně editace XML a DOC
- programování v C# .NET
- práce s grafikou (vektorová, bitmapová i 3D)
- vytváření webových stránek
- práce se soubory v duchu Total Commanderu
- práce v Microsoft síti (sdílení tiskáren a souborů se systémy MS Windows)
- údržba a katalogizování fotek z digitálního fotoaparátu
- hraní her
Pak jsem se na ně pokusil odpovědět :
- práce s internetem – absolutně bez problémů k dispozici jsem měl hned několik různých prohlížečů, já jsem si zvolil populární Mozilla FireFox, který jsem používal i ve Windows. V tomto případě jsem se neměl čeho obávat, zůstal jsem u známého programu.
- práce s bankovním účtem přes internet – mám založený účet u České Spořitelny, sice oficiálně podporuje pouze IE 6.0 a vyšší, ale již ve Windows jsem pracoval zásadně s FireFoxem a vše mi v elektronickém bankovnictví fungovalo. Opět jsem používal svůj oblíbený program i pod GNU/Linuxem.
- přijímání a odesílání e-mailů – stejná situace jako v předešlých bodech již ve Windows jsem vyměnil Outlook Express za ThunderBird.
- komunikace s přáteli přes ICQ – zde již byla volba složitější, ICQ je velice propracovaný program a já přeci jen potřebuji 100% kompatibilitu včetně přijímání a odesílání souborů. To mi byl schopen nabídnout SIM – Simple Instant Messenger.
- práce s kancelářskými programy včetně editace XML a DOC – použil svůj oblíbený program z Windows OpenOffice.org
- programování v C# .NET – v mém případě se jedná o nejproblematičtější část. Existuje několik projektů, které se pokouší portovat Microsoft FrameWork, ale úspěchy jsou jen částečné. Asi nejtěžší je portace knihoven určených pro WindowsForms, jelikož se jedná o knihovny silně spjaté s prostředím MS Windows. Sáhl jsem asi po nejznámější portaci s názvem mono. Jak vše dopadne ukáže čas...
- práce s grafikou (vektorová, bitmapová i 3D) – zde byla volba jasná, vše potřebné mi poskytly programy Gimp, InkScape, a Blender.
- vytváření webových stránek – v GNU/Linux se vyskytuje mnoho software pro tvorbu internetových prezentací.
- práce se soubory v duchu Total Commanderu – z velké části se dá nahradit TotalCommander aplikací nesoucí název Krusader. Pokud preferujete pojetí commanderu ala norton, určitě Vás zaujme GNU Midnight Commander.
- práce v Microsoft síti (sdílení tiskáren a souborů se systémy MS Windows) – sdílení je zcela funkční s prográmkem samba a samba-client
- údržba a katalogizování fotek z digitálního fotoaparátu – ke katalogizaci fotek používám program Gphoto2, nic lepšího jsem neviděl ani pod Windows. Fotoaparát se hlásí jako USB disk, takže zde nebyl žádný proplém. Pokud vlastníte Cannon nebo jiný fotoaparát, který se nehlásí jako USB disk, Gphoto2 jej s velkou pravděpodobností bude umět ovládat sám.
- hraní her – nejen prací je živ člověk, proto jsem se zajímal i o nějaké zajímavé hry, které by fungovali v Linuxu. Byl jsem příjemně překvapen širokou nabídkou, jmenujme například takové tituly jako DOOM3, UnrealTournament 2004, America's Army nebo Wolfenstein: Enemy Territory.
Myslím, že už nic nebrání tomu si vybrat tu správnou distribuci a začít naplno s GNU/Linuxem...
Hodnocení:
-
zatím nehodnoceno
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
26.5.2005 22:28
halogan | skóre: 7
| Praha
Shoda podmětu s přísudkem...
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.