E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Internet je plný konferencí a článků, které řeší proč je lepší Windows a proč GNU/Linux, proto jsem se i já rozhodl ohlédnout za svým přechodem na GNU/Linux a sepsat několik řádků o důvodech, které mně k tomuto kroku vedly.
Jedním z mých důvodů byla touha po změně, zpočátku jsem se pokoušel přetvořit vzhled WindowsXP, ale vždy jsem narazil na spoustu problémů a často jsem si tím způsobil nestabilitu systému. Od desktopu s GNU/Linux jsem očekával svobodu, jeden den mohu mít desktop ve stylu osX a druhý den třeba ve stylu BSD.
Dalším důvodem byla má touha se stát součástí toho společenství, která tolik hýbe světem software. Byla v tom touha odlišit se od známých a rodiny, kteří tolik lpěli na MS Windows.
Jelikož jsem dostal WindowsXP HOME se svým notebookem, netýkal se mne protřepávaný argument typu : „Windows stojí dost peněz, kdežto GNU/Linux je zadarmo“. Ani mne netrápil nedostatek software pro win32 platformu, na internetu jsem našel veškerý software který jsem potřeboval (jako FreeWare nebo ShareWare).
Když se nyní ohlédnu za svým přechodem na GNU/Linux, mohu konstatovat jen to, že mým důvodem byla touha po změně...
Tiskni
Sdílej:
Z linuxem?! Jseš to opravdu ty Yeti?
Linux se možná stává mainstreamem, zato já jsem dnes se svým Fvwm stejně out, jako když jsem z Linuxem začínal. Některé věci se nemění.konecne mam opravdovy argument proc pouzivat KDE; ne pouze graficky fetis, ale byt IN :D
//no flame pls
zacinam pokukovat po *BSD :), ale pockam az to bude modni zalezitost ;)FreeBSD už asi módní je, když ho používají i takové lamy, jako já a jeden raději nejmenovaný kamarád