Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Internet je plný konferencí a článků, které řeší proč je lepší Windows a proč GNU/Linux, proto jsem se i já rozhodl ohlédnout za svým přechodem na GNU/Linux a sepsat několik řádků o důvodech, které mně k tomuto kroku vedly.
Jedním z mých důvodů byla touha po změně, zpočátku jsem se pokoušel přetvořit vzhled WindowsXP, ale vždy jsem narazil na spoustu problémů a často jsem si tím způsobil nestabilitu systému. Od desktopu s GNU/Linux jsem očekával svobodu, jeden den mohu mít desktop ve stylu osX a druhý den třeba ve stylu BSD.
Dalším důvodem byla má touha se stát součástí toho společenství, která tolik hýbe světem software. Byla v tom touha odlišit se od známých a rodiny, kteří tolik lpěli na MS Windows.
Jelikož jsem dostal WindowsXP HOME se svým notebookem, netýkal se mne protřepávaný argument typu : „Windows stojí dost peněz, kdežto GNU/Linux je zadarmo“. Ani mne netrápil nedostatek software pro win32 platformu, na internetu jsem našel veškerý software který jsem potřeboval (jako FreeWare nebo ShareWare).
Když se nyní ohlédnu za svým přechodem na GNU/Linux, mohu konstatovat jen to, že mým důvodem byla touha po změně...
Tiskni
Sdílej:
Z linuxem?! Jseš to opravdu ty Yeti?
Linux se možná stává mainstreamem, zato já jsem dnes se svým Fvwm stejně out, jako když jsem z Linuxem začínal. Některé věci se nemění.konecne mam opravdovy argument proc pouzivat KDE; ne pouze graficky fetis, ale byt IN :D
//no flame pls
zacinam pokukovat po *BSD :), ale pockam az to bude modni zalezitost ;)FreeBSD už asi módní je, když ho používají i takové lamy, jako já a jeden raději nejmenovaný kamarád