Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Internet je plný konferencí a článků, které řeší proč je lepší Windows a proč GNU/Linux, proto jsem se i já rozhodl ohlédnout za svým přechodem na GNU/Linux a sepsat několik řádků o důvodech, které mně k tomuto kroku vedly.
Jedním z mých důvodů byla touha po změně, zpočátku jsem se pokoušel přetvořit vzhled WindowsXP, ale vždy jsem narazil na spoustu problémů a často jsem si tím způsobil nestabilitu systému. Od desktopu s GNU/Linux jsem očekával svobodu, jeden den mohu mít desktop ve stylu osX a druhý den třeba ve stylu BSD.
Dalším důvodem byla má touha se stát součástí toho společenství, která tolik hýbe světem software. Byla v tom touha odlišit se od známých a rodiny, kteří tolik lpěli na MS Windows.
Jelikož jsem dostal WindowsXP HOME se svým notebookem, netýkal se mne protřepávaný argument typu : „Windows stojí dost peněz, kdežto GNU/Linux je zadarmo“. Ani mne netrápil nedostatek software pro win32 platformu, na internetu jsem našel veškerý software který jsem potřeboval (jako FreeWare nebo ShareWare).
Když se nyní ohlédnu za svým přechodem na GNU/Linux, mohu konstatovat jen to, že mým důvodem byla touha po změně...
Tiskni
Sdílej:
Z linuxem?! Jseš to opravdu ty Yeti?
Linux se možná stává mainstreamem, zato já jsem dnes se svým Fvwm stejně out, jako když jsem z Linuxem začínal. Některé věci se nemění.konecne mam opravdovy argument proc pouzivat KDE; ne pouze graficky fetis, ale byt IN :D
//no flame pls
zacinam pokukovat po *BSD :), ale pockam az to bude modni zalezitost ;)FreeBSD už asi módní je, když ho používají i takové lamy, jako já a jeden raději nejmenovaný kamarád