Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 21:54
Lehce navážu na úvodní příspěvek s popisem prvních třech dnů, kdy jsem se defacto na plný úvazek snažil rozběhat Debian na pronajatém serveru.
Když mě popadla velkolepá myšlenka, že ve firmě zavedu Linux, musel jsem se s ním nejdříve seznámit na trochu hlubší úrovni, než práci v Gnome a OpenOffice. Rozhodl jsem se tedy, že si pronajmu server hosting. S tím server hostingem to není tak horké, takže nakonec jsem zvolil variantu virtuálního serveru u společnosti Ignum. Říkám si, že když už si s tím budu hrát, tak aby to mělo nějaký význam. Vzhledem ke svým znalostem si nerisknu své hrátky uplatňovat přímo na věcech, které se dotýkají chodu firmy a proto jsem se rozhodl pro variantu, že si postupně zprovozním server, který bude sloužit k hostování různých blbostí mých a mých známých.
První komplikace byla tak trochu komická. Původně jsem si objednal u Ignumu společně s virtuálním serverem i administrační rozhraní Plesk. Po půl dni laborování jsem tento systém zavrhl. Možnosti administrace mi moc nesedli a navíc si udělal v systému určité zásahy, které mě bránili v tom si všechno konfigurovat ručně. Tudíž přišla na řadu první žádost o reinstalaci systému. Během půl hodiny jsem tam měl nový image (tentokráte už bez Plesku) a jelo se znova.
Druhý den byl ve znamení konfigurace Bindu. Celé to bylo o tom, že jsem studoval DNS, jak to nastavit apod. V pozdních odpoledních hodinách už jsem měl zprovozněný primární DNS server a přidal jsem na něho další doménu. Sekundární server mi zajišťuje Ignum. Bohužel pak se z ničeho nic stalo to, že se mi kompletně změnila konfigurace Bindu. Najednou běžel v režimu chroot a samozřejmě to co jsem doposavad udělal přestalo fungovat. Jakožto naprostá lama jsem začal tápat a Googlovat kde se dalo. Až najednou jsem narazil kdesi v konfiguraci na slovo Plesk a už mě to začalo být podezřelé, protože tato instalace Debianu měla být bez administračního rozhraní Plesk.
Napsal jsem tedy na helpdesk Ignumu s dotazem jestli o tom něco nevědí. Dozvěděl jsem se, že mi tam jejich admin omylem něco doinstaloval. A tudíž přišla na řadu druhá a zatím poslední reinstalace systému. Se zkušenostma, které jsem za ten den získal už rozběhnutí Bindu (nakonec jsem ho dal do chroot režimu) a konfigurace domén proběhla během dvou hodin. Dnes to vypadá, že domény běží ačkoli při kontrole DNS záznamů pomocí nástroje pweb.cz/cs/dns-test to hlásí ještě nějaké chyby, které se budu snažit opravit.
Jak se dá jinak testovat správnost nastavení DNS? Kromě zmíněného nástroje používám nslookup a dig.
Paralerně s tím už si dělám průzkum mezi FTP serverama. Vzhledem k tomu, že jsem četl o nebezpečnosti FTP a doporučení používat raději WebDav, bych rád našel nějaký bezpečný FTP server, který bych nakonfiguroval na virtuální uživatele. Zatím je mým kandidátem VSFTPD.
Můžete poradit co používáte vy? Nebo co by jste doporučili?
stay tuned
Tiskni
Sdílej:
Na testovani DNS jsem videl nejaky nastroj, tusim snad dokonce na cuni.cz domene, ale ted to nemuzu najit.DNS Sleuth
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.