Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 21:11
Tiskni
Sdílej:
Přes virtuální PDF tiskárnu je to OK. Zdá se (chybu jsem nenašel)
to by to pak ale nezobrazil nikdy. Jenže on tyto chyby dělá zcela náhodně. Konvertuju dokument podruhé, a chyba už tam není, ale je zase někde jinde.
Do PDF rovnice neexportuji, ale v takovém případě bych to vytisknul přes virtuální PDF tiskárnu.
Jinak OO obsahuje chyb až hrůza, takže nedávno, když jsem komusi upravoval dokument a používat trochu složitější fičury jsem to už nevydržel, uložil jako doc, a pokračoval ve Wordu 2003, a problémy přestaly. Pokud člověk napíše dopis, tak je OO v pohodě, ale jakmile jdu trochu nad "bold,italic,kurzíva a styly", tak na OO přestávám mít docela nervy - chyba na chybu.
Pak jsem také zjistil, že občas OO něco interpretuje docela zvláštně - například u prázdného řádku, který obsahuje pouze znak "konec odstavce" OO zcela blbě ignoruje formátování, a klidně si formátuje podle předchozího neprázdného řádku. Což mě donutilo vyrábět mu prázdné odstavce jako nezalomitelnou mezeru plus konec odstavce. A těch věcí by se našlo desítky, kde mě OO nemile překvapuje.
Osobně jsem po pokusech využít vyšší fičury OO skončil u toho, že při takové potřebě zavírám OO a přecházím do Wordu. A to jsem chtěl používat jenom OO.
Pokud člověk napíše dopis, tak je OO v pohodě, ale jakmile jdu trochu nad "bold,italic,kurzíva a styly", tak na OO přestávám mít docela nervy - chyba na chybu... .. například u prázdného řádku, který obsahuje pouze znak "konec odstavce" OO zcela blbě ignoruje formátování, a klidně si formátuje podle předchozího neprázdného řádku. Což mě donutilo vyrábět mu prázdné odstavce jako nezalomitelnou mezeru plus konec odstavce.Když děláš takové čuňačiny tak se nediv. OO člověka NUTÍ skutečně důsledně používat styly. Jenže ti co jsou zvyklí prasit dokumenty ve Wordu nejsou na důsledné použití stylu většinou vůbec zvyklí.
Já důsledně používám styly.
A Vy, pane Kapica, prosím, začněte se živit jako jasnovidec, nebo děda vševěda, protože Vy přesně VÍTE, jak píšu v OO, a že dělám čuňačiny. Proberte se, než se úplně ztrapníte.
Vy soudíte, že dělám mezery mezi odstavci, ale vynadáte mi za to, že nepoužívám styly. Nezamotávejte se do toho
Ne, pro mě není logické, když ostylovaný odstavec - byť prázdný je zformátován stylem úplně jiného odstavce. Pro mě je logické, že každý odstavec bude zformátován stylem, který jsem mu nastavil.
No já právě po napsání 100 stránkového dokumentu plného obrázků, tabulek a vzorců ve Wordu Microsoft proklel do 10 kolena a už MS Office nechcu nikdy vidět. Dodnes je mi záhadou proč ten zmetek v editoru rovnic shluk proměnných přepisuje na nějaké slovo, které mu to připomíná. Podotýkám, že to dělá i s vypnutou kontrolou pravopisu a zakázanými jakýmikoli opravami!
A to nemluvím o tom, že všechny tabulky jsem nakonec vložil jako PNG nebo TIFF, protože to byla jediná jistota, že zůstanou zabulkami. Editor rovnic, který Microsoft používá je pak vrcholně na hovno, protože se člověk ukliká k smrti.
Proto jsem přešel na OO.
Zajímavé, že já takové problémy nikdy neměl. A to jsem v tom napsal leccos.
A přísahám, že jsem se snažil zbavit Wordu už jenom proto, že je to Microsoft (uznávám, jsem rasista, protože Microsoftu moc nevěřím), ale zjistil jsem, že pokud začnete využívat toho trochu víc, tak je OO značně nepoužitelné. Pokud ovšem opravdu využíváte jednoduché věci, tak OO v pohodě vystačí. Přitom je zajímavé, že když dokument z Wordu otevřu v OO, většinou to je v pohodě (až na několik blbostí, které OO dělá, a které se prostě v dokumentu vyskytovat nesmí chci-li s tím pracovat v OO - jako špatné formátování prázdných odstavců, plus automatické přepočítání a přeformátování všech automatických a počítaných polí podle svého gusta, nikoli na žádost jako ve Wordu, takže je potřeba vše zkontrolovat, zda se tam díky OO nevyskytlo něco neočekávaného). Zkrátka OO dokáže dokument vzniklý ve Wordu otevřít, převést do PDF, plus x dalších věcí, ale nedokáže stejný dokument bezchybně vytvořit. Dokonce dokáže takový Word dokument převést do odt a stále je to ok.
Štve mě to, protože rád bych Word opustil, ale kvalita OO není na úrovni, kdybych ho mohl smáznout.
Ale ano, ono ohackovat jde leccos.
Koneckonců, když už v Inkscape otáčím objekt jinak, než podle středu tím, že nejdříve vytvořím kružnici se středem, kam chci otáčet tak, aby objekt se vešel celý dovnitř kružnice, otočím objekt i s kružnicí (Inkscape umí otáčet objekty jen podle středu), vymažu kružnici. Alternativně spustím editor XML, a ručně na kalkulačce si vypočítám transformaci otočení - je to jenon jeden sinus a cosinus Zatímco v ostatních editorech se takové obstrukce dělat nemusí - prostě je tam při transformaci otáčení kromě políčka úhel také políčka x a y souřadnice středu otáčení, která v Inkscape chybí.
No a podobné je to v OO, leccos tam ohackovat jde. Sice trochu přes ruku, ale v zásadě jde. Bohužel je tam také dost chyb, které mnohdy vyřadí i to ohackování.
Já s Inkscape pracuji poměrně často a to tak, že předem vím souřadnice, kde co chci mít umístěné a jak. Většinou věci umísťuji na přesné souřadnice spočítané na tři desetinná místa. Je určitě nepoměrně jednodušší ty souřadnice zadat, než se je pokoušet myškou trefit. To už je pro mě jednodušší to třeba přepočítat v tom XML, neboť je to rychlejší.
rysovat v inkscape? to som este nevidel. je to samozrejme mozne, boli aj experti co robili vykresy velkosti A1 v MS paintbrushi a potom sa velmi divili ze bol vysledok taky aky bol. odporucal by som na tento ucel skor nejaky CAD program, ktory je na taketo veci urceny a az po vytvoreni zakladnej konstrukcie obrazku otvorit dxf subor na doeditovanie v inkscape.
Já v Inkscape nerýsuji, ale už delší dobu vykládám, že mé nátuře by více vyhovoval CAD se schopnostmi vektorového grafického programu spíše, než vektorový grafický editor.
Bohužel CAD je pro mě finančně nepřístupný, nehledě na to, že i vektorový editor používám jenom pro občasná kreslení.
A co QCad?
Na kreslení vizitek, které jsem si předem přesně navrhnul - uznejte, že to se nedělá v CADu
Ať se to dělá tak jako tak, děkuji za radu, a jsem mco rád, že jste mi to zjednodušil. Nicméně je to přes ruku, musím vkládat něco dalšího jen proto, že nemůžu v dialogu napsat X a Y středu otáčení. Přitom Inkscape je jediný vektorový editor, který znám, který to neumožňuje.
Jasan, máte pravdu - pro 99,99% použití je to přesně tak jak říkáte. Souhlasím s Vámi. Ale pro mě v mnoha případech je jednodušší zadat souřadnice, protože je přesně znám, než je lovit graficky. Ale uznávám, že nejsem typický uživatel vektorového editoru, takže si za to částečně můžu sám. Každopádně jsem velmi vděčný, že free projekt jako je Inkscape existuje, a za to jsem rád. A jinak Vám velmi děkuji za nápovědu, jsem rád, že jste mi to poradil.
Premyslel jsem, na co muze clovek potrebovat prazdne odstavce v dokumentu a na nic jsem neprisel. Muzu se zeptat, k cemu se hodi vam? Neberte to jako utok, jen me to zaujalo.
K ničemu Já je velmi zřídka používám k tomu, když vím, že zde bude jednořádkový odstavec, ale text si chci ještě rozmyslet, tak tam mám zatím prázdný odstavec toho stylu, který tam pak bude - a formátování zbytku bude stejné. Ale dost často je dostávám od lidí, kteří tím vyrábějí vertikální mezery.
Myslim, ze neco podobneho jsem zazil...... napsal jsem to v OO, vyexportoval do pdf a zkontroloval pdf (xpdf). To bylo ok. Ale pak jsem to oteviral v Acrobatu a tam proste chybely nektere symboly. Bylo to nejak chybejicim fontem ve win, ktery jsem pouzil v linuxu (aspon si to tam vysvetluju).
Ted jsem jen narychlo zkousel... a kdyz ses v editaci toho vzorce, nahore v nabidce je Format->Pisma.... tam muzes zmenit font...... zkus tam dat nejaky jiny
Já když exportuji z OO do PDF, tak tam OO automaticky vloží použité podmnožiny všech fontů v dokumentu, takže se nemůže stát, že by to jinde chybělo. Ale zkoušel jsem až verzi 3.x, takže možná předchozí se chovaly jinak.
Na to jsem byl prozatím línej. Nezbývá čas na učení, i když chuť by občas byla.
Hezká rada, která je ale k ničemu, když je potřeba editovat dokument dodaný někým jiným.
Pak ale clovek vesmes nepotrebuje export do pdf, ne?
Tak prostě dostaneš výpověd, padneš na hubu a budeš zametat chodník. Vidím že o realitě života víš kulové! :-D
Tohodle jsem si nikdy nevšiml, v některých sešitech používám vzorce a fungují...
Horší je, že jsem teďka přišel na to, že půlka lidí (ta co používá Acrobat Reader) neotevře mé sešity vytisklé přes virtuální PDF tiskárnu (CUPS-PDF).
Ony to dělají jen některé verze... dopoučuji změnit verzi (aktuální 3.0 mi tenhle problém nedělá).
mě to aktuálně dělá právě 3.0
A jde o přímo SUNovský build nebo nějaký vlastní (Novell, Ubuntu, Debian...)?
Jedná se o Openoffice z opensuse build service. Jestli je to přímo ten od SUN, nebo sestavenina Novellem to netuším.
To je jedna z věcí, které se mi na Linuxu nelíbí. Podle mého by binárky měl pokud možno sestavovat vývojář programu, a ne nějaký builder u distribucí. Pak není jasné, zda chyba je v programu, nebo u mantáka vyrábějícího distribuční balíčky. Já prostě popisované problémy v článku v OO nemám, používám originální binárku přímo od Sunu.
...používám originální binárku přímo od Sunu.
Která ovšem neobsahuje nejednu velice užitečnou funkci... kvůli té je třeba zakoupit StarOffice.
Zato alespoň základní funkce fungují Jako je třeba bezchybný export do PDF
Tak si vyberte
Já si vůbec myslím, že pokud někdo si začne stěžovat na špatnou funkci programu, jako třeba tento článek na OO, pak by měl nejdříve zkusit, jestli to dělá originální binárka. Pokud používá nějakou splácaninu vytvořenou autory linux distribuce, měl by nejdříve nafackovat sám sobě, říct si po vzoru Červeného trpaslíka: "Bože, jsem to ale osel". Výrobci a autoři programu těžko mohou ručit za něco jiného, než napsali sami, nebo zkompilovali sami. Chyby balíčkovačů distribucí (a že jich je požehnaně), zvláště pokud ještě do kódu zasahují, opravdu nemohou ovlivnit, a nejsou to chyby týmu OO.
Pokud někdo chcete riskovat a věříte více balíčkovačům nějaké distribuce, kterým projde rukama tisíce programů, a nemají čas se tomu věnovat, testovat důkladně to co vytvořili, zato sebevědomí jim zhusta nechybí - je to Váš problém. Za to opravdu nemohou autoři OO, a myslím, že by bylo vůči nim krajně nespravedlivé, kdyby jim to autor článku házel na hlavu.
Já osobně jako autor programů posílám lidi do háje, když nepoužívají mnou vytvořenou binárku. Rovnou jim píšu, ať používají mou binárku, v krajním případě, když mám dobrou náladu, ať zkompilují přesně podle mnou napsaného postupu můj zdroják - ale za nic jiného neručím a odmítám se tím zabývat. To už nejsou moje chyby.
Správce balíčků nijak nekoliduje s tím, že binárku vyrobí autor programu, nikoli autor distribuce. Ač o tom možná pochybujete, tak dovolte abych Vás seznámil s faktem, že balíček může vyrobit kdokoli. Možná je to pro Vás novinka, a asi se z ní budete chvíli vzpamatovávat, ale je to tak.
Aha, tak to jo, build z openSUSE BuildService mi to pravidelně dělal také, proto už ho nepoužívám. Používají totiž zdrojové kódy upravené v Novellu, které sice přidávají pár featur, ale pravidelně obsahují tuhle chybu. Zkus spíše SUNovský build třeba odtud . Ten mi funguje dobře, jestli chceš, pár stránek vzorců ti klidně pošlu
Použij pdfTeX, či něco podobného a vyser se na OO...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.