Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 11:12
Další tip na výlet nás zavede k Náchodu, podíváme se na část pohraničního opevnění budovaného před druhou světovou válkou, na dělostřeleckou tvrz Dobrošov.
Z důvodu hrozícího nebezpečí ze strany sousedního Německa rozhodla Československá vláda v polovině třicátých let o opevnění našich hranic. Za inspiraci se vzala Maginotova linie ve Francii, ale boužel nebylo možné opevnění před vkročením nepřátelských vojsk na naše území dokončit, natož ho využít.
Projekt tvrze Dobrošov obsahoval celkem sedm objektů: dva pěchotní oběkty, čtyři dělostřelecké objekty a vchodový srub. Tvrz nestavěli vojáci, jak si asi většina lidí myslí, ale soukromá firma Kapsa z Prahy. Se stavbou se začalo v září 1937 a neplánovaně skončilo už za 12 měsíců přičemž plán na celou stavbu byl 24 měsíců. Za tento rok bylo vyraženo 1750m podzemích chodeb a asi 750m^2 podzemních sálů. Přibližně polovina z těchto prostor byla i vybetonována. Také byly postaveny sruby N-73 Jeřáb, N-72 Můstek a N-75 Zelený. Tato část stavby přišla na 19 miliónů korun, přičemž na stavbu bylo plánováno zhruba 43 miliónů a celková cena s vybavením se měla pohybovat kolem 90 miliónů.
Okupanti využili tvrz pro natáčení ukázek dobývání Maginotovy linie a srub Můstek jako terč pro testování průrazných nábojů schopných projít až 3,5 metry železobetonu.
Prohlídka tvrze zahrnuje dělostřelecký srub N-75 Zelený kde jsou k vidění makety houfnic, dále se po schodech pokračuje do podzemí k "servisním místnostem" srubu. Spojovací chodbou se dostaneme do prostorů určených pro kasárna no a nakonec si vyšlápnem 262 schodů do srubu N-72 Můstek.
K pevnosti se dostanete celkem pohodlně autem, kousek od ní je parkoviště (neplacené, takže se tam můžete potulovat libovolně dlouho...). Další možností je pěší procházka z Náchoda nebo Bělovsi. Po celém areálu jsou dobře značené cesty, které vás provedou naučnou stezkou. Prohlídky vnitřních prostor začínají v deset hodin dopoledne, ale doporučuju vyrazit do Dobrošova na osmou hodinu. Má to pár výhod, v létě vás neusmaží slunce a také tam nikdo není a máte možnost si vše v klidu prohlídnout. Výlet je to středně náročný, určitě to není pro maminky s kočárky (i když i jedna taková se tam našla a prcka celou dobu v podzemí nosila s sebou v náručí...). Počítejte s tím, že v podzemí je pořád šest stupňů, takže to chce s sebou nějaké rozumné oblečení (9 z 10 Zdendů tvrdí, že krátké kalhoty a tryko stačí), prohlídka trvala něco kolem hodiny a půl.
Tiskni
Sdílej:
Jako obyvatel Náchoda musím konstatovat, že piva Primátor JSOU nejlepší Nemluvě o výborných limonádách téže značky. A to nemám ani akcie... Ale je pravdou, že se říká, že si na Primátora musí člověk zvyknout.
V okolí Náchoda je dost a dost turistických zajímavostí, takže návštěvu doporučuji...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.