Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 14:17
Včera ve večerních hodinách středoevropského času Canonical před-představil Ubuntu pro mobilní telefony. Už z prvních obrázků a videa se můžeme těšit na další zajímavý mobilní operační systém, který bude konkurovat Androidu, iOS, Windows Phone 8 a Firefox OS.
A nejen Ubuntu, ale také video, na kterém Mark Shuttleworth komentuje poslední vývoj a pokroky. Desktopovému Ubuntu se rozhodně daří vylepšovat svůj obraz nejen před uživateli ale i odborníky a firmami. Podporu podstatně rozšířily společnosti Lenovo, Asus i HP. I když to není v našich končinách tak viditelné, jsou země kde má Ubuntu na desktopu, respektive noteboocích velký potenciál.
Může za to snaha o inovaci. Rozhraní Unity přizpůsobené dotykovému ovládání vyšlo dlouho před komerčním operačním systémem Windows 8, který právě na dotykové ovládání klade velký důraz. Dlouhodobě je Ubuntu také tím, kdo se nebojí v linuxovém a mnohdy kontroverzním světě přijít s něčím novým, někdy úspěšně, jindy ne. Hlavně je ale o Ubuntu jako distribuci slyšet, dodržuje termíny vydání své distribuce a pravidelně je recenzována.
I přes občasnou kritiku některých změn a funkcí (všem se ale nikdy nezavděčíte) má Ubuntu jednu skvělou vlastnost – jednoduše na něj mohou přejít i obyčejní uživatelé. Hned v základní instalaci naleznou nejpoužívanější typy aplikací a další si mohou jednoduše nainstalovat přes Centrum softwaru Ubuntu.
Minulý rok představil Canonical, společnost stojící za Ubuntu, Ubuntu pro TV. I přes povedené uživatelské prostředí podobné desktopu, ale přizpůsobené, se nedokázalo plně prosadit. Konkurence je příliš velká. Řada výrobců multimediálních centrem využívá XBMC, případně vlastní prostředí postavená na linuxovém jádře. Jiní se zase chytají popularity Androidu a chystají tzv. Android TV boxy, které přináší na obrazovky televizorů i nepřeberné množství aplikací. Přední výrobci televizorů zase vyvíjejí prostředí pro své chytré televizory sami. Samozřejmě si jej šikovnější nainstalovat do vlastních HTPC zvládnou, ale takových mezi běžnými uživateli moc není.
Nyní Canonical přichází s další novinkou – vlastním mobilním operačním systémem.
Prostředí je přizpůsobeno pro menší obrazovky mobilních telefonů, ale přesto si nechává mnoho prvků desktopu. Připomíná jej už samotné zbarvení a pozadí, které jsou navrženy v podobném duchu.
Největší pozornost upoutá nabídka aplikací, která je stejně jako v případě desktopu po levé straně obrazovky a zobrazuje se po najetí. Vypadá opravdu dobře a přináší zajímavou alternativu, pokud se vám nelíbí často poněkud nevkusně přeplácané plochy Androidů nebo naopak dlaždice u Windows Phone 8. Často instalované aplikace nebo stažení aplikací se vám zobrazuje v klasické mřížce. Na středně velkém telefonu by však vedle sebe měly být maximálně tři ikonky.
V horní části displeje najdete lištu, na které se zobrazují notifikační ikony k Wi-Fi, BT, GPS, cloudové službě, přijatým zprávám (převzato také z desktopového Ubuntu), mobilním sítím, stavu baterie a samozřejmě času. Vlevo nahoře pak stačí posunout prstem dolů po obrazovce jako v případě notifikační lišty u Androidu, ovšem k zobrazení vyhledávání. Podobně byste se měli dostat i na nastavení výše zmíněných připojení a nedávné zprávy.
Počet nezobrazených elektronických zpráv nebo hovorů pak naleznete i uprostřed efektivního kruhu při uzamknutém displeji. Hned nad ním se nachází čas a samozřejmě horní lišta.
Ubuntu for mobile umí i hlasové ovládání. Prozatím však nebylo oznámeno, zda vyvinuli vlastní, nebo jej převzali od někoho jiného. Zajímavé bude také sledovat možnost programování aplikací. Proslýchá se, že Ubuntu for Phones bude podporovat jednak aplikace psané nativně v Qt a za druhé by měla být možnost programovat aplikace pomocí HTML5. Na bližší informace si ale budeme muset ještě počkat.
O úspěchu nového operačního systému nerozhodnou jen jeho přednosti. Současný trh s chytrými telefony je sice vysoce konkurenční, ale někteří výrobci a značky mají na vrch.
Největší kus koláče trhu má Android. Na svá zařízení jej může instalovat prakticky každý výrobce. Najdete jej proto na těch nejníže a zároveň i nejvýše mířených chytrých telefonech. Internetový softwarový gigant Google se stará o vývoj a provozuje Google Play – místo s bezpočtem bezplatných i placených aplikacích. U uživatelů je oblíbený právě pro neustálý vývoj nových verzí, které na druhou stranu přidělávají vrásky vývojářům, a pak právě pro velké množství dostupných aplikací. Jednotliví výrobci na něj mohou instalovat vlastní grafické nadstavby a vzájemně se odlišit.
Telefony iPhone od Apple jsou samostatnou kapitolou. Využívají vlastní operační systém iOS, který je na ně přizpůsoben a jinde jej nenajdete. Zákazníci do rukou dostávají zařízení dotáhnuté do nejmenších detailů po hardwarové i softwarové stránce a k tomu populární značku. Velkou výhodou iPhonů je jednotný operační systém beze změn jednotlivých výrobců, ten je jen jeden. Vývojáři proto mohou přizpůsobit aplikace předem dobře známénu zařízení s konkrétní velikostí displeje. Apple ale žije sám pro sebe, systém nedává nikomu a prodává jej výhradně se svým vlastním telefonem.
Stále větší pozornost na sebe strhává Microsoft, který se dlouhodobě snažil srovnat krok nejdříve s Applem a nyní hlavně s Googlem. Windows Phone 8 není kromě licence omezen. Možná i proto existují hlavně ve vyšší střední a vyšší třídě jen na několika mála chytrých telefonech od méně výrobců, za zmínku stojí v našich končinách snad jen Nokia, Samsung a HTC. Poslední dva jmenovaní přitom na své high-endové modely instalují Android a Windows je jakousi alternativou.
A nakonec tady máme také Firefox OS. Má těžit hlavně ze známé značky a být dostupný na řadě levnějších chytrých telefonech. Předpokládá se proto, že se prosadí v rozvíjejících se zemích a tam, kde Firefox dokáže využít svého jména. Sází hlavně na jednoduchost, ale v konkurenci výše uvedených systémů to bude mít hodně těžké.
Ubuntu for Phones, o němž budou další informace zveřejněny na blížícím se CES, by byl rozhodně pěkným zpestřením už tak zajímavého trhu. Samozřejmě otázkou zůstává zájem uživatelů a schopnost Canonicalu prosadit jej u samotných výrobců. V „blogosféře“ se proslýchá, že je určen zejména pro chytré telefony nižší a střední třídy. Minimální hardwarové požadavky předpokládají dvoujádrový procesor Cortex A9 v kombinaci s 1GB operační paměti.
V „blogosféře“ se proslýchá, že je určen zejména pro chytré telefony nižší a střední třídy.tam už přece funguje Android a to v pohodě. Např. u G300 funguje Android nádherně a myslím, že Huawei nebude měnit zavedeného výrobce. No bojím se, že to dopadne stejně jako s ubuntu-tv, které dnes prakticky není k mání na trhu.
Vzdyt uz na notebooku je videt jak desne to je napr vuci debianu žravy.Máš to rozbitý (nebo používáš v jednom používáš akcelerované prostředí, aplikace žravé na procesor a další věci a v druhém ne).
Kdo ti nutí Unity a další hovadiny?No kdo, třeba Ubuntu. To co říkáš ma stejnou logiku, jako když si koupím Windows 8 a oddělam vše co nepotřebuju. Zbydou mi Win7, ale hlavně že kucí v MS maj zasejc na vejplatu.
Kdeze, to nebude cisty linux, bude to dost podobne jako android, tusim nejaka kombinace meego a android s qt, takze si nemyslim ze to bude nejak moc plnokrevny linux. Mnohem vic se tesim na Tizen, ten ma vetsi sanci stat se uspesnym
No článek podle mě nezmínil tu hlavní a nejdůležitější věc. Totiž to, že po zapojení do doku se telefon promění v desktop. Přitom ale bude sdílený veškerý obsah a aplikace.A zas mi někdo vyfouk nápad, který jsem už kdysi dávno...
Představa, že přijdu domů, píchnu mobilů do docku a na normální klávesnici a monitoru si vyřídím maily, napíšu dokument v LO nebo si pustím film, je pro mě moc lákavá. Samozřejmě na sofistikovanější práci jako programování nebo grafiku si klidně pustím normální kompl - se stejným monitorem a klávesnicí. Myšlenka geniální.Toto dost dobře nechápu. Na co to budete dělat, když stejně budete mít k dispozici plnohodnotný počítač? To opravdu není jednodušší dojít domů a sednout k tomu počítači a vyřídit maily přímo na něm? Smysl by to mělo, kdyby ten mobil byl jediným zařízením, ale to ještě dlouho nebude, protože ten hardware na plnohodnotnou desktopovou práci pořád nepostačuje. Takto mi to přijde, že hlavní váš důvod je: because it's cool and I can.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.