Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 22:14
SLI na Intelu X58 u mnoha výrobců. AMD uvedla Radeon HD 4830. Radeon HD 4850 X2 obrazem. Rohový chladič od Scythe. VIA chce levné netbooky.
SLI režim, který byl donedávna výsadou pouze základních desek s čipsety nForce (pokud tedy pomineme hacking ve firmě ULi, kterou posléze NVIDIA koupila :-)), se objeví hned na několika modelech s čipsetem Intel X58. Tyto desky tak kromě ATI CrossFire budou podporovat i druhý majoritní systém spřažení výkonu grafických karet.
Zájemci o SLI budou moci vybírat z desek firem Asustek, DFI, EVGA, Gigabyte a MSI. SLI na tomto čipsetu nabídne ve svých herních sestavách i Dell. Na příslušných deskách bude k vidění čip nForce 200, bez něj je k dispozici jen omezený počet PCI Express linek. Jeho cena se dle dostupných drbů pohybuje někde kolem 5 USD za každou desku, na níž je osazen. Aktuální seznam desek se SLI čítá dle NVIDIE tyto modely:
K nim se dále připojí ECS, Foxconn a také další OEM výrobci.
Bez nForce 200 má X58 k dispozici „pouze“ 32 PCI Express linek, nForce 200 v jednom kusu „vykouzlí“ na desce dalších 16 linek navíc, dva kousky (je otázka, jestli někdo takové řešení uvede na trh) pak poskytne celkem čtyři „plnotučné“ PCI Express ×16 sloty.
Pro zajímavost si ukažme třeba model Rampage II Extreme od Asusteku. Ten poskytne buď 2×PCIe×16 pro SLI, nebo 1×PCIe×16+2×PCIe×8 pro 3-way SLI a k tomu ještě dva PCIe×1 sloty (jeden je v základu použit pro 7.1 zvukovku X-Fi s EAX 4.0). Deska je samozřejmě našlapána po okraj, kromě 12 GB tripplechannel DDR3-1333 (přetaktovaně až DDR3-1800) disponuje jedním e-SATA portem, dvěma FireWire, dvěma GLAN, dvanácti USB, 16-phase napájením CPU, po 3-phase pro QPI a RAM, vícevrstvými polymerovými kondenzátory a „overclockerskými tlačítky“ přímo na PCB.
Poslední kartou z úspěšné řady HD 4000, kterou představila společnost AMD, je Radeon HD 4830. Parametry v tabulce jasně nasvědčují, jak si povede ve hrách. Její výkon bude někde pod úrovní HD 4850, přičemž karta má udávanou shodnou maximální teoretickou spotřebu (TDP) 110 W. Vyžaduje tak 6pinové PCI Express napájení, vizuálně se od HD 4850 v referenčním designu vlastně nijak neliší, i jednoslotové chlazení je shodné. V cenících se aktuálně pohybuje od hranice 3 000 Kč výše, což znamená úsporu několika set proti HD 4850.
Při procházení zahraničních recenzí ale buďte opatrní, některé redakce dostaly prazvláštní očesanou verzi s 560 stream procesory, jejich testy jsou tedy irelevantní (odhalili kolegové z Tech Power Up! stojící za vývojem utilitky GPU-Z, ale většina webů již své recenze aktualizovala). AMD se k věci vyjádřila, dle zjištění dostalo několik testerů předprodukční vzorek karty se špatným BIOSem, celkově je na světě pouze 400 karet vyrobených firmou HIS, jedním z partnerů AMD. Pokud by tedy náhodou nějaký zákazník přeci jen dostal 560shaderovou verzi, má zamířit na web firmy HIS, kde se dozví podrobnosti o přeflashování korektní verzí BIOSu (anebo umístit do poličky jako sběratelskou raritku :-).
Posledním kouskem, který v táboře AMD čeká na své vypuštění na trh, je Radeon HD 4850 X2, pomalejší dvoučipová verze modelu HD 4870 X2. Na světě jsou nové fotografie již finální verze od Sapphire, které kromě jiného potvrzují přítomnost „pouze“ 2×6pin PCIe napájení. Karta využije vlastní systém chlazení se dvěma ventilátory a bez odvodu vzduchu mimo case, namísto toho nabídne více výstupů. Konstrukčně jde od pohledu o velice levný chladič, který by tedy mohl výrazněji srazit cenu.
Společnost Scythe je svými experimenty na poli procesorových chladičů (naposledy třeba gigantický 1,2kg Orochi) poměrné známá, nový atypický model tak nemůže překvapit. Pod označením SCANG-1000 se ukrývá chladič Kama Angle, jehož základna je vůči žebrování pootočena o 45 ° oproti zaběhlé konvenci. Chladič tak při správném usazení dokáže polovinu tepla předávat zadní stěně skříně, kde uživatelé mívají vyfukující ventilátor(y), druhá polovina pak teplo „přeposílá“ přímo do ventilátoru zdroje. Dvěma slovy: Šikovný nápad.
Chladič je kompatibilní se sockety 478/775 i 754/939/AM2(+), pasuje tak na vše potřebné. Při rozměrech 123×123×160 mm váží 640+115 g (pasiv+větrák), o chlazení se stará 120mm regulovaný (PWM) ventilátor s 324 až 1 200 rpm, hlučností 6,4 až 24 dBA a průtokem vzduchu 24,52 až 116,45 m3/h.
Jistě nebudu daleko od pravdy s tvrzením, že Asustek otevřel s uvedením prvního Eee PC Pandořinu skřínku obrovských rozměrů. Netbooky začaly od té doby hrát stále významnější roli při výběru jednoduché mobilní mašinky, a tak se dostaly do zájmu snad všech klíčových manažerů mezi výrobci notebooků. VIA jako tvůrce poměrně slušných a hlavně energeticky úsporných procesorů si chce ukousnout svůj podíl, ale marketingová bitva vedená Intelem za prosazení Atomu se starým čipsetem 945G do co nejvíce zařízení této kategorie zatím vyhrává.
Tedy zatím, VIA přišla s velmi zajímavou iniciativou, pro kterou se jí podařilo nasbírat patřičnou podporu hned od začátku. Global Mobility Bazaar (GMB) je aliance výrobců komponent a dalších partnerů, která v součtu dává vznik nové prakticky již hotové platformě levných netbooků. Jejími členy jsou kromě VIA firmy jako American Megatrends, Microsoft, Information Technology Equipment (ITE), SanDisk a další a cílem není nic jiného, než dát dohromady návrhy designu, specifikace, technologie a potřebné certifikace, které umožní přijít se superlevnými netbooky na trh i malým výrobcům, kteří nejsou sami schopni toto vše zafinancovat, aby se pak na trhu porvali o malé marže s giganty jako zmiňovaný Asustek, Acer, Dell, Hewlett-Packard a další. Ke GMB se v dohledné době má připojit i některý z tchaj-wanských výrobců LCD panelů.
VIA si samozřejmě od všeho slibuje další významné odbytiště pro své procesory jako C7-M a Nano a k nim příslušející čipsety, ITE získá další partnery pro svoje čipy, SanDisk zase prodá o něco více flash pamětí a Microsoft další „XPéčka“ (ale jistě dojde i na Linux). Nové GMB-netbooky by v průběhu příštího roku měly srazit cenu někam mezi ~219 až 292 USD (přepočteno dle současného kurzu ~4 000 až 5 500 Kč). VIA doufá, že GMB netbooky získají 10 až 20% podíl na tomto segmentu trhu.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.