Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 22:25
Programátor potrebuje napísať slobodný ovládač a potreboval by k tomu vedieť nejaké bežne nedostupné informácie. Výrobca mu ich po podpísaní NDA poskytne, ale on sa zaviaže, že ich využije len k napísaniu ovládača a neposkytne ich nikomu inému (napr. konkurencii).Ale dotyčné moduly mají být pod GPL, takže zdrojáky budou otevřené - uniká mi něco, nebo by ty informace prostě mohli vydat jen tak, protože z toho zdrojáku si je může každý při troše snahy vyčíst...?
Ale v těch zdrojácích se objeví jen zlomek informací, který jsou v dokumentaci, kterou vývojář dostane k dispozici. Důvod, proč se ovladače píšou pod NDA je totiž většinou ten, že není k dispozici žádná "programátorská" dokumentace k HW, protože se při zběsilém tempu vývoje dnešního HW prostě nestíhá psát. Vývojáří ovladačů tak velmi často píšou ovladače podle "dokumentace" tvořené VHDL/Verilog zdrojákama či schématama IP cors a jejich "low-level" dokumentací... A to jsou data/informace, který žádná firma své konkurenci neposkytne. To k čemu slouží jakej registr v chipu už ale žádný "velký tajemství" neni a proto se to klidně může objevit v opensource ovladači.
Pro Linux z toho plyne několik výhod: ovladače budou všechny vydány s GPL, budou začleněny do hlavního jádra, a proto budou také k dispozici všem uživatelům Linuxu. Další svobodné operační systémy budou také moci zdrojový kód využívat pro psaní ovladačů.
Samozřejmě, že je nebudou moci použít. Proč? Protože né všechny operační systémy jsou pod nakažlivou GPL licencí.
Jak postupovat v tomto případě ?Napsat si to vlastnoručně
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.