Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 11:28
Společnost Energous představila linuxové zařízení WattUp, které za použití technologie bezdrátového dobíjení umí dobíjet kompatibilní zařízení na vzdálenost až 4,5 metru.
U stánku Energous na veletrhu Consumer Electronics Show (CES), který proběhl v Las Vegas, bylo pořádně narváno. Důvodem bylo představení zařízení WattUp, které umí na vzdálenost téměř pěti metrů bezdrátově dobíjet různá zařízení. Jak později představitelé tohoto startupu potvrdili pro server LinuxGizmos, zařízení bude běžet na operačním systému Linux.
Tato informace není příliš překvapivá, vezmeme-li v úvahu, že WattUpp funguje spíše jako směrovač Wi-Fi než tradiční podložka určená pro bezdrátové dobíjení. Systém využívá stejné frekvenční pásmo jako Wi-Fi (5,7-5,8 Ghz) spolu se speciální technologií, kterou si již Energous nechal patentovat.
S využitím kanálu 2,4 GHz Bluetooth Low Energy (BLE) dokáže WattUp sledovat „umístění, stav baterie a další informace“ až dvanácti zařízení, které se nacházejí v jeho vlízkosti. Uživatel může naráz dobíjet i více zařízení, a to i tehdy, pokud jsou využívána a jsou v pohybu. Jak uvedl Energous, software WattUp stanoví, „které zařízení se bude dobíjet, kdy a jakou bude mít jeho dobíjení prioritu“.
„Myslíme si, že jsme jedinou společností vystavující na veletrhu CES, která představila opravdovou technologii bezdrátového dobíjení,“ uvedl šéf Energous Corporation Stephen Rizzone.
Přidělování priorit pro dobíjení jednotlivých zařízení lze samozřejmě volně nastavovat. Například mobilním telefonům lze přiřadit vyšší prioritu během určitých hodin, když další zařízení jako ovladače televizorů a kamery budou mít prioritu nižší. Aby bezdrátové dobíjení fungovalo, musejí jednotlivá zařízení podporovat BLE a musí do nich být integrovány speciální přijímací čipy WattUp. Tyto čipy přemění radiové vlny WattUp v energii díky specializovaným anténám MIMO, které vytvoří tzv. „metamateriální pole“. Pokud nejsou v dosahu žádná autorizovaná zařízení, přijímač WattUp přejde do pohotovotstního režimu, aby šetřil energii zařízení.
WattUp podporuje zařízení do 10 Wattů. Dobíjet tedy bude možné smartphony, tablety elektronické čtečky, chytré hodinky, fitnessové náramky, dálkové ovladače, domácí senozry nebo elektronické hračky.
Zajímavá věc, řeknete si. Ale co to záření? Podle Energous WattUp používá ty samé frekvence, jako Wi-Fi, tudíž bychom neměli být ohroženi více, než obvykle. Jak dodává společnost, záření, které vydávají samotné mobilní telefony, je v tomto směru mnohem nebezpečnější.
I když některá média informovala o tom, že dobíjet bude možné bezdrátově a na dálku šesti až osmi metrů, webové stránky výrobce udávají pouze 4,5 metru – a to je navíc jen maximální podporovaná vzdálenost. Konkrétní dosah a rychlost dobíjení závisí na množství dobíjených zařízení:
Energous vyhrál na letošním veletrhu CES cenu za inovace v kategoriích chytrý domov a přenosná energie. Společnost oznámila, že se již spojila s gigantem Foxconn, který zvažuje integrování technologie WattUp do svých produktů. Další firmy si technologii mohou licencovat.
Než se přijímače WattUp objeví u mobilních zařízení, samozřejmě nějakou dobu potrvá. Energous mezitím začne prodávat speciální sadu přídavné baterie s přijímačem, která by neměly být dražší, než běžná externí baterie. Podle informací portálu The Verge se tyto baterie do obchodů dostanou na konci roku. Pozitivní je, že výrobci zařízení, s nimiž lidé z Energous mluvili, uvedli, že dokáží zmenšit baterie na tolik, aby se do zařízení vešly i přijímače WattUp.
Zařízení s vysílačem WattUp bude stát okolo tří set dolarů. Prototyp předváděný v Las Vegas byl „velký jako několik laptopů spojených k sobě“, avšak než se toto zařízení dostane na trh, Energous jej podle svých slov šestinásobně zmenší.
Podle portálu Engadget mohou být vysílače zabudovány do domácích zařízení, televizorů, reproduktorů či samostatných směrovačů. Tato zařízení následně vytvoří „uzavřenou síť“, do níž bude zařízení třeba před tím, než jej bude možné nabíjet, zaregistrovat. Jak dodává Engadget, Energous se již na spolupráci kromě společnosti Foxconn dohodl i s jihokorejským gigantem SK Telesys či menšími společnostmi jako Haier. Navíc spolupracuje s firmou Innovation First International, která vyrábí robotické hračky.
Kromě výše uvedeného Energous oznámil, že se nedávno stal členem organizace Power Matter Alliance. V rámci této organizace bude startup předsedat nově vytvořené pracovní skupině Uncoupled Power Working Group (UPG), která se bude zabývat standardizací specifikací pro bezdrátové dobíjení na dálku. UPG bude mít přístup k testování partnerských zařízení s technologií WattUp.
ale také všemožné jiné látkyPřesněji řečeno látky, jejichž molekuly jsou polární (chovají se jako dipól, protože je v nich nesymetricky rozložen elektrický náboj - např. také alkoholy a organické kyseliny).
Podle Energous WattUp používá ty samé frekvence, jako mikrovlnka, tudíž bychom neměli být ohroženi více, než obvykle.To si ta firma nedělá moc dobrou reklamu. Wifi má dost přísné limity na vyzářený výkon, tuším 100 mW eirp. Mobily pálí při hovoru mnohem víc, tuším kolem 2W. Je to u vaší hlavy, takže nic moc. Ale v pohotovostním režimu nevysílá skoro nic. V každém případě bude takové Energické Wattové dobíjení nejsilnější zdroj elektrosmogu ve vaší domácnosti s potenciálně negativním vlivem na techniku i lidské zdraví.
základnové stanice (BTS) perou lidem do oken běžně desítky W (může to jít až ke 100 W)Nedavno jsem na narazil na nabidku na "zdroje", ktere berou energii prave z okolniho vysilani. Docela by me zajimalo jak je to i/legalni.
Ilegální to být IMHO rozhodně nemůžePokud to třeba negeneruje harmonické (nevím jak moc složité bude to vyrobit, aby tam tyhle efekty nevznikaly).
Za druhé chrlíte perly jako "10W, coz naprosto spolehlive staci na komunikaci v celym dosazitelnym vesmiru", které ani snad nemá cenu komentovat.Ale vždyť Voyager má na palubě zhruba tento výkon, ne?
jestli by holub dokázal přeletět několikakilometrovou plochu toho přijímače, o tom dost pochybujuZvířata nejsou tak pitomá, jak předpokládáte - ten hloub to pole nemusí přeletět, stačí, když to otočí a vyletí z něj ven (a vezme to okolo)
a v tom že to není závislé denní doběZemě to přece taky zastíní.
No je videt, ze se vypatlanejsi nez sem tusil ...Má na tohle vůbec cenu reagovat? Je vidět že sis nepřečetl nic z toho co jsem ti linkoval, zjevně Japonská vesmírná agentura ani Wikipedia pro tebe nejsou hodnověrné zdroje. Mohl bych ti hodit spoustu vědeckých studií dělaných na téma space-based solar power (dělala je už dříve i NASA, různé univerzity, atd.), ale pokud nejsi úplně tupý, můžeš si ten termín vygooglit sám (nebo použij odkazy na vědecké papery z Wikipedie, pokud ti samotná Wikipedia nevoní, referencí je tam víc než dost). A k tomu usmažení... ty seš upír? Když vlezeš na sluníčku, tak tě to taky "usmazi driv, nez si stihnes uvedomit, co se deje."? Protože Slunce má na Zemi právě cca ten 1 kW/m2 (dokonce o něco víc)
Shrnuto a podtrženo, přijde mi že vůbec nečteš co píšu, odkazy tě nezajímaj a jen trolluješ...Pan "j" je nejlepší a ví všechno. Nedávno tady třeba tvrdil, že rozhodnout o tom, jestli se na hlavní stránce ábíčka něco změnilo, je záležitost jednoho SQL dotazu (bohužel už se s námi nepodělil o informaci, jak by ten dotaz asi tak vypadal.) Holt se proto musíme smířit s tím, že dokud se nad námi neslituje, ábíčko nebude vracet 304 not modified a energii z orbity posílat nepůjde. A basta.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.