Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 12:21
Když Palm před týdnem ohlásil příchod webOS 2.0, bylo mnoho uživatelů potěšeno. Poslední půlrok to totiž vypadalo se společností Palm bídně, než jej z bryndy vytáhl jiný velikán počítačové branže – Hewlett Packard. Následující článek shrnuje příčiny a následky této fúze a nastiňuje výhled do budoucna.
V březnu tomu bylo téměř jeden rok od doby, kdy Adobe deklaroval podporu Flashe na mnoho mobilních zařízení, Palm nevyjímaje. Na Flash však na webOSu čekáme dodnes a nic nenasvědčuje tomu, že se brzy dočkáme, ač Adobe se železnou pravidelností ohlašuje „brzký příchod“ a ukazuje na mnoha videjích, jak skvěle na Palm Pre (Pixi prý není podporováno) Flash běží.
Od roku 2009 se naštěstí, snad i díky iniciativě firmy Apple, svět posunul od flashové zábavy směrem k HTML5, H.264, WebM a Javascriptu. A i u samotného Palmu je zřejmý posun, jelikož právě v březnu byla zveřejněna aktualizace systému přidávající mimo jiné podporu HTML5 tagu <video>.
V březnu to ještě většina netušila, společnost Standard&Poor's však snížila Palmu finanční hodnocení na CCC+, což ukazuje na velmi rizikovou investici a tedy nejistou situaci společnosti. Zde se S&P tedy opravdu nemýlila. Od března totiž stačily akcie Palmu klesnout o hrozivých 73 %. Finanční skupina stojící za Palmem (s Bonem Voxem v čele) však stále vyjadřovala svoji podporu společnosti.
Stejně tak březen byl měsícem, kdy se poprvé objevily spekulace o novém telefonu s kódovým označením C40 (dnes označovaným jako Roadrunner) a podporou WiMAX.
V polovině měsíce Palm konečně začal pracovat i na marketingu, zbavil se hrozných reklam z roku 2009 a nastoupil novou cestu stylových, dobře zpracovaných upoutávek.
Na konci měsíce potěšila uživatele zpráva o možném příchodu Skype na platformu webOS. Zatím jsme se však nedočkali.
Ač to Palm nijak nepodporoval, tak mnozí uživatelé slavili úspěchy s přetaktováním Pre na 720 MHz. Dnes je možné zahlédnout telefony stabilně běžící na 1000 i 1200 MHz – dvojnásobku výchozí frekvence.
Ze začátku měsíce udělal Palm radost obyvatelům Kanady, když umožnil nákup placených aplikací i v tamějších končinách, ve stejnou dobu byly placené aplikace zpřístupněny i ve vybraných zemích Evropy. Omezení je bohužel podle regionu platební karty a tak, i když v Česku a na Slovensku aplikace uvidíte, nemůžete si je bez zahraniční karty koupit navzdory tomu, co říkala zprávička.
V dubnu se objevily první spekulace o nákupu Palmu někým z branže, nejlepší shrnutí asi poskytl Engadget.
Od poloviny měsíce je konečně též možné provádět softwarové odblokování Palmu Pre namísto nepraktického adaptéru na SIM.
Ve stejnou dobu kupuje společnost Harbinger Capital Partners necelých 9,5 % Palmu. Na investici později pěkně vydělali.
Duben byl též měsíc, kdy od Palmu začaly odcházet klíčové postavy, jedním z prvních byl Mike Abott, senior vice-president softwaru a služeb. Později se spekulovalo i o samotnému šéfovi Jonu Rubinsteinovi. Tato spekulace se však ukázala jako lichá.
Ke konci měsíce dosáhl finální verze webový nástroj pro vývoj aplikací na webOS – Ares.
Předposlední zásadní zprávou z dubna bylo pozastavení vývoje Documents To Go pro Palm. Jak už dnes víme, pozastavení to bylo navždy, neboť byl Dataviz, výrobce DTG, odkoupen společností RIM, výrobcem komunikátorů BlackBerry. Ve stejné době se na internetu objevilo první video nadcházejícího BlackBerry OS 6.
Nejdůležitější a naprosto zásadní dubnovou zprávou byl však nákup Palmu společností HP za 1,2 mld. USD, který přišel jako blesk z čistého nebe. Tedy, nebylo úplně čisté, několik spekulací se před ním vynořilo, nikdo jim však moc nevěřil. Uzavření obchodu bylo ohlášeno za několik měsíců.
Ironií osudu je, že Palm i 3Com, původní vlastník Palmu jsou nyní opět součástí jedné společnosti.
Začátek května se nesl ve znamení změn ve společnosti a postupného přivykání si jak zaměstnanců, tak uživatelů na nového vlastníka. HP jednoznačně do zkomírajícího Palmu přineslo vítanou injekci kapitálu, který Palm nutně potřeboval jak na marketing, tak na vývoj nových produktů.
Prvním produktem, který Palm s největší pravděpodobností ještě tento rok ohlásí, je tablet se systémem webOS. Prve o něm padlo slovo v prezentaci HP několik dnů po ohlášení spojení firem. Dnes je situace o poznání jasnější jelikož víme, že nová verze webOS bude obsahovat i podporu softwarové klávesnice. Palm v minulosti jasně řekl, že všechny telefony budou mít klávesnice, o tabletech však nehovořil.
Nepříliš očekávanou ale logickou zprávou je informace o tom, že HP má v úmyslu webOS použít na své dotykové tiskárny a jiná podobná zařízení. Později byla informace potvrzena na oficiálním HP Twitteru.
V návaznosti na informace o tabletu s webOSem došlo i na dosti nečekané (zejména pro Microsoft) rozhodnutí o zrušení tabletu HP Slate na platformě Windows. Tablet představil na začátku roku samotný Steve Ballmer a vkládal do něj velké naděje.
V Evropě se začaly objevovat první kusy aktualizovaných telefonu Pre Plus a Pixi Plus, zdokumentovala to četná videa unboxingu. Podobně se ukazovaly i zámořské verze pro AT&T. Zámořské Pre Plus se na trh nakonec dostalo 16. května, Pixi Plus 6. června.
Nová verze webOSu 1.4.5 přinesla (prozatím v beta verzi) podporu 3D aplikací, zejména tedy her, i na dosud lehce přehlížené Pixi. Pixi má o něco menší obrazovku a slabší procesor, má však výkonnější grafický adaptér než Pre (110 MHz vs. 192 MHz).
V polovině měsíce potom blog Technologizer přinesl přehled patentů Palmu, které nebyly nikdy reálně využity. Zábavné pokoukání.
Koncem měsíce byly konečně ohlášeny i evropské verze Pre Plus a Pixi Plus pro O2. Na trh se dostaly 28. června.
26. května bylo ohlášeno, že o spojení HP a Palmu se bude hlasovat za necelý měsíc a tehdy se tedy definitivně rozhodne o osudu firmy.
Předposlední den měsíce začal Palm svoji letní tour po městech Spojených států s několika auty Smart pomalovanými firemními barvami.
Červen začal pro hráče příjemně, vydáním skvělé 3D hry N.O.V.A. s vynikající, do té doby na webOSu nevídanou, grafikou. Her celkově na webOS vychází velké množství a zejména ty kvalitní 3D tituly tvoří slušnou část stále nepříliš velkého Katalogu aplikací. Ten v současnosti čítá přes 4000 aplikací.
Lidskou tvář Palm ukázal vývojáři populární hry, když mu poštou zaslal tři metry vysoký překližkový poutač s telefonem Pixi a běžící aplikací Paratrooper.
Hned další den však fanoušky Palmu dost otrávil výrok ředitele HP ve znění „Nekoupili jsme Palm, abychom se dostali na trh telefonů.“, kterým naznačoval, že pro HP má vyšší cenu samotný systém a patenty Palmu, nikoli už však jeho produkty. Výrok však naštěstí později HP zmírnilo dalším prohlášením.
Americká obchodní komise udělila Palmu souhlas s fůzí s HP, a tak již nic kromě rozhodnutí vedení obou firem nebránilo jejich spojení.
Další velký vydavatel, kterému se dařilo za dob Palm OS, a nyní vyvíjí produkty i pro webOS, je firma Astraware, dobře známá například hrami Bejewled, Zuma nebo Bookworm. Ta na začátku června ohlásila, že hodlá brzy vydat hry i na webOS. Nedávno skutečně vyšly první dva tituly – Sudoku a OldBob.
Zábavná některým uživatelům konkurenční platformy Android přišla úprava využívající kryt baterie z Pre s podporou induktivního nabíjení. Tato úprava zahrnuje transplantaci na jiný telefon tak, aby to bylo co nejméně viditelné a následné nabíjení přes Palm Touchstone, induktivní nabíječku.
V červnu ještě nebylo jasné, že Apple brzy uvede software pro videohovory z telefonu, v HP však o této věci zřejmě již nějakou dobu uvažovali, a tak ohlásili partnerství společnosti Vidyo, která se podobnými věcmi zabývá. Později Palm uveřejnil nabídku práce pro „návrháře videokonference“.
Dle očekávání závěrem měsíce akcionáři Palmu schválili spojení s HP. K tomu došlo 1. července. Zároveň bylo ohlášeno, že Palm i nadále povede dosavadní šéf Rubinstein.
První den Palmu jako obchodní jednotky HP se projevil na stránkách HP reklamou s telefony stále se značkou Palm.
Zaměstnanci ze spojení však asi takovou radost neměli, neboť HP ihned po spojení oznámilo konsolidaci funkcí, tj. nic jiného než propouštění.
Jako každý měsíc, ani v červenci společnost Adobe nezapomněla upozornit, že stále pracuje na Flashi pro webOS. Hmatatelný výsledek však žádný.
V polovině měsíce zjistil server Business Insider, že čtyři firmy, které měly zájem o nákup Palmu, byly mimo HP ještě Google, Apple a RIM. Každá z nich měla pro nákup jinou motivaci. Apple byl zřejmě po HP nejvážnějším zájemcem, šlo mu o duševní vlastnictví a obrovské množství patentů Palmu. Dokonce prý byl ochoten dále financovat provoz společnosti, aby mohl lépe konkurovat RIMu v sektoru smartphonů s klávesnicí. U RIMu nejsou známy žádné bližší informace, jen že na nákup společnosti vyvinul velkou snahu. U Google šlo o to, aby společnost nekoupil Apple. A Nokia, o které se původně spekulovalo jako o možném zájemci o Palm, nakonec stála stranou.
Telefony Palm pro čínský trh, konkrétně operátora China Telecom, se ještě neprodávají, internetem však už běhá čínská ROM obsahující mimo všech obvyklých součástí webOS i kancelářskou aplikaci QuickOffice známou zejména z levných tabletů na platformě Android. V srpnu potom výrobce QuickOffice na svém blogu potvrdil, že QuickOffice pro webOS připravuje.
Narážku na problémy s konstrukcí antény Apple iPhone 4 si neodpustil ani Palm, na své Facebook stránce totiž doplnil informační text „Hold it any way you like“.
Další znamení, že se blíží tablet s webOSem je i registrace obchodní značky PALMPAD, která proběhla v polovině července.
Na konci měsíce šéf Palmu ohlásil příchod webOS 2.0 „později tento rok“ stejně jako přípravu netbooků s webOSem. Zároveň však odmítl zrušení projektu HP Slate a uvedl, že produkt spatří světlo světa na podzim a bude zaměřený na obchodní účely, zatímco webOS tablet bude spíš pro zábavu.
Směřování HP dále upravila zpráva o tom, že HP neuvede žádné telefony s mobilními Windows 7, všechny poběží na webOSu.
Poslední důležitější informace měsíce byla zpráva o tom, že vedoucí technolog HP vyzval 47 tisíc inženýrů a vývojářů ve firmě, aby vytvořili aplikace pro webOS. Do mailové schránky mu jich později přišlo více než 750. Mnoho z nich se v současnosti začíná objevovat v Katalogu.
Srpen nebyl pro HP příliš veselý měsíc. Kvůli vyšetřování a obvinění ze sexuálního obtěžování byl totiž nucen rezignovat šéf firmy Mark Hurd.
Ačkoli se původně předpokládalo, že tablet s webOSem dorazí na trh do konce roku 2010, viceprezident HP oznámil, že tablet Hurricane se na trhu objeví v prvním kvartálu roku následujícího což následně HP potvrdilo.
Devátý srpen je pro české uživatele zajímavý tím, že se v Katalogu objevila první aplikace s českými texty (první od českého autora je skvělý Geocaching for webOS), a to konkrétně SPB Czech Cards. Tato aplikace slouží pro výuku jazyka.
V polovině měsíce se začínají objevovat první zmínky o novém telefonu s kódovým označením Roadrunner, které jsou později ještě zesíleny informací o možném uvedení nového telefonu v říjnu na síti operátora Verizon a údaji v logu populární hry Cloud Hopper, tentokrát dokonce s informací o rozlišení 960×640, tedy stejném, jakým disponuje nový iPhone.
Uvedení nového produktu nasvědčuje i příznak „Phase out“ nastavený Pre Plus v inventárním systému operátora Verizon doložený fotografií nebo nabídka práce pro senior manažera pro uvádění produktů.
Díky uvedení webOS 1.4.5 mohla spatřit světlo světa i první otevřená navigace Navit poskytovaná pro webOS zdarma, momentálně prostřednictvím komunitních repozitářů. Navigační program podporuje 3D zobrazení mapy i hlasové pokyny v různých jazycích.
Inventární systém Verizonu taktéž prozradil, že Pre Plus by se mělo přestat prodávat 21. října 2010, což opět koresponduje s předchozími indíciemi naznačujícími podzimní uvedení nového telefonu.
Poslední zprávou měsíce srpna jsou fotografie z Twitteru od vedoucího technologa HP Philla McKinneyho. Tyto prezentují zařízení tvaru telefonu, hodinek a tabletu… ovšem zakrytá černými obdélníky. Zařízení mají ukazovat výhled do budoucnosti vzdálené asi 5-10 let.
Rok 2010 byl pro Palm dost divoký. Neúspěch zapříčiněný špatným marketingem, neschopností dostat zařízení na trh a sílící konkurencí jej dostal na kolena. Naštěstí přispěchalo HP a Palm (pokolikáté už?) zvedlo. V současnosti je velmi těžké odhadnout, zda bude Palm i přes veškeré problémy, se kterými se potýkal, schopen na trh uvést zařízení, které dokáže konkurovat nejlepším strojům od Apple či HTC. Obávám se však, že pokud tentokrát neuspěje, bude to definitivní konec legendární značky na poli přenosných zařízení do ruky.
Předzvěstí budoucnosti je též nový webOS 2.0, který byl nedávno ohlášen. Obsahuje mnohá vylepšení a v mnoha oblastech (stále) nemá konkurenci.
Budoucnost Palmu tedy stojí a padá s novým telefonem, kterého se zřejmě dočkáme již příští měsíc. Doufejme, že HP nepřehodnotí svůj postoj k dědictví Palmu a nezačne místo tabletů a telefonů produkovat toustovače a podezřele chytré dotykové ledničky. To by možná prospělo domácnostem, jistý segment uživatelů by tím ale dost utrpěl. Na poli smartphonů s vertikální vysouvací a nevysouvací klávesnicí totiž není v podstatě nikdo, kdo by Palmu mohl konkurovat. A to ani přes uvedení BlackBerry Torch 9800 s faceliftovaným, leč stále zastaralým, BlackBerry OS 6.
Na poli smartphonů s vertikální vysouvací a nevysouvací klávesnicí totiž není v podstatě nikdo, kdo by Palmu mohl konkurovat.Toto som nepochopil, v čom majú navrch pred Androidom od HTC, alebo N900? Toto ma fak zuajíma, v živote som PALM v ruke nedržal.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.