Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Poznámka: Recenzovaný telefon je demo vzorek z prodejny amerického operátora Sprint, nedisponuje tudíž telefonním modulem podporujícím evropské mobilní sítě GSM. Funkce a aplikace telefonu vyžadující přihlášení do mobilní sítě nemohly být otestovány. Ze stejného důvodu je telefon vybaven matným zadním krytem se stopou po prvku proti krádeži, který byl před testem odebrán. Standardně je Pre nabízeno s lesklým krytem.
GSM verze Pre by podle posledních údajů měla přijít na západoevropský trh koncem tohoto roku, možná již 30. října.
Možná jste, podobně jako miliony uživatelů chytrých telefonů a PDA značky Palm, se slzou v oku sledovali poslední dva roky společnosti Palm. Mimo vydání Treo 800W na platformě Windows Mobile společnost nic moc nového nepřinesla. Smartphone Centro byl sice pro Palm velký obchodní úspěch, šlo však v podstatě o recyklované Treo 680, inovace tedy veškerá žádná.
Uživatelé smutně pokukovali po konkurenčních zařízeních, ať už po mimořádně úspěšném iPhone, telefonech společnosti BlackBerry nebo po zařízeních na platformách Windows Mobile a Symbian. Pochopitelně jim však na všech těchto operačních systémech chyběla jedna nebo obě základní vlastnosti telefonu Palm – QWERTY klávesnice a mimořádná snadnost a rychlost použití.
Někteří už nevydrželi čekat na dlouho očekávaný Palm OS II aka Nova a pořídili si telefon od konkurence. Ti, kteří vydrželi, si nyní mohou gratulovat. Palm je zpět a lepší než kdy předtím!
Jak už shrnul David Kolibáč ve svém článku Palm Pre a WebOS, konkurent pro iPhone a Android, Palm Pre je nový telefon postavený na zcela novém linuxovém systému. Na první pohled je zřejmá jak inspirace konkurencí, tak snaha zachovat dědictví původního Palm OS – jednoduché ovládání bez obtěžování informacemi, které jsou pro uživatele nepodstatné.
Jaké je však Pre ve skutečnosti? Excelentní, průměrné i nepříliš dobré – v závislosti na oblasti, kterou hodnotíte.
Shrňme si nejprve tabulkové hodnoty:
Palm je znám kvalitním provedením a velmi dobrou ergonomií svých zařízení. V případě Pre je tomu nejinak. Telefon skvěle padne jak do ruky, tak do kapsy. Jeho 135 gramů vás příliš nezatíží, zároveň však nemáte pocit, že byste drželi dětskou hračku. V porovnání s oblíbeným Treem 680 je telefon ve všech rozměrech (snad až na šířku) o něco menší, je taktéž lehčí.
Jak je možné, že Palm telefon zmenšil a i přesto do něj vměstnal hardwarovou klávesnici? Snadno – řešením je výsuvná konstrukce. V porovnání například s Nokií N95 je rozhodně volnější a ne tak přesně usazená. Tento problém je však zřejmě způsoben brzkou sérií testovaného kusu, novější revize už disponují několika úpravami, které se týkají i výsuvné klávesnice. Kvalitu návrhu a realizace však ukáže až čas.
Na těle Pre najdete všechny obvyklé prvky telefonů Palm – přepínač vyzvánění, tlačítka úpravy hlasitosti i speciální klávesy na výsuvné klávesnici. Ta má, mimochodem, téměř stejné rozložení jako starší Palmy.
Displej Pre je prostě skvělý! Pixelová hustota je díky úhlopříčce 3,1" vysoká, a tak i video o nižším rozlišení vypadá velmi dobře. Překreslování je rychlé a bezchybné. Podobně spokojen jsem i s dotykovou vrstvou, která je přesná a dostatečně citlivá. Displej je dobře viditelný i na přímém slunci, rozhodně značný posun oproti starým Treům. Otisky prstů, vzhledem k lesklému povrchu, Pre sice přitahuje, není to však tak hrozné, jak jsem čekal, zvláště co se displeje týče.
Mnoho recenzentů si stěžovalo na špatnou, malou, příliš plastovou či jinak nevhodnou klávesnici. Musím se vůči nim ohradit. Klávesnice je sice menší než na starších telefonech, rozhodně však není špatná. Klávesy nejsou plastové, nýbrž pogumované, což značně vylepšuje jistotu stisku správné klávesy. Z fotografií se může zdát, že je mezi horní řadou kláves a druhou polovinou telefonu příliš malý rozestup. Z čtrnáctidenního používání však plyne, že to vůbec nevadí, nijak to uživatele neomezuje. Jediný problém, který jsem na klávesnici shledal, je příliš malý prostor mezi spodní hranou výsuvného mechanismu a klávesnicí samotnou. Po delším psaní jsem se potýkal s bolestí z přílišného „zalamování“ palce při používání tlačítka výběru symbolů a klávesy Enter.
Jedinečným prvkem Pre, který však doceníte až po několikadenním používání, je takzvaná oblast gest (Gesture Area). Jde o rozšíření dotykové plochy displeje i pod displej. Díky této oblasti se podařilo Palmu eliminovat mnoho tlačítek a nabídek v systému. Příklad: Na obyčejném telefonu byste zmáčkli tlačítko Zpět či vybrali podobnou položku z nabídky, Pre vám však umožní prstem přejet zprava doleva po této oblasti a tím vyvolat příkaz Zpět. Podobných gest telefon podporuje mnoho, celé rozhraní je na nich postaveno.
Příjemným prvkem oblasti gest je podsvícené středové tlačítko a dvě diody po stranách. Pokud použijete některé z gest, telefon různým způsobem zasvítí a vy máte zpětnou vazbu, že byl povel správně registrován.
Telefon disponuje standardním micro-USB kontektorem. Ten mimo nabíjení slouží k vývojářském přístupu, synchronizaci multimédií proti iTunes (Pre se tváří jako iPod) a emulaci USB disku. Pro přenos dat do telefonu tedy nepotřebujete žádný specializovaný software. USB konektor má dost levně udělanou plastovou krytku, pro její odklopení navíc musíte vysunout klávesnici. Přítomen je taktéž klasický 3,5mm výstup na sluchátka. Hlasitost výstupu i kvalita zvuku je velmi dobrá.
Jsou zastoupena všechna hlavní komunikační rozhraní. Bluetooth je k dispozici v aktuální verzi, včetně podpory rychlých dat, a technologie A2DP sloužící k bezdrátovému připojení sluchátek. Bohužel, systém momentálně nepodporuje přenos kontaktů ani jiných souborů a není jej možné ani spárovat s jinými zařízeními než sluchátky a vestavěnými handsfree v autě. Škoda.
Přítomné je i, u Palmu nepříliš časté, WiFi, a to s podporou standardů B a G. Software zvládá jak šifrování WEP, tak WPA 1/2 včetně podpory certifikátů. A co víc, přijímač je velmi citlivý a připojuje se k sítím velmi rychle. Sestavu doplňuje A-GPS modul používající pro rychlejší získání pozice mobilní síť. Ač jsem tuto funkci u nás nemohl kvůli CDMA modelu využít, GPS mě dokázalo zaměřit opravdu rychle, a to i když jsem byl v pohybu (např. v autě). Více než 20-30 sekund jsem nečekal nikdy.
Testovaná verze disponuje rychlým mobilním datovým připojením EV-DO Rev. A (3,1 Mbit/s), evropská varianta bude umět podobně rychlá data za použití HSDPA.
Na zadní straně telefonu se nachází třímegapixelový fotoaparát s LED bleskem. Přítomen je též reproduktor pro přehrávání hudby, videa nebo hlasitý odposlech hovorů.
Výdrž baterie je těžké hodnotit, když je na displeji stále nápis „Searching…“, neměl jsem však problém polovinu odpoledne prosurfovat přes WiFi a mít ještě dost energie na další den. Po poslední aktualizaci (1.1.0, stejnou verzi jsem i testoval) mnoho uživatelů hlásí výrazné zlepšení výdrže oproti předchozím vydáním operačního systému. Telefon by tak měl v závislosti na způsobu používání vydržet jeden až dva a půl dne v provozu.
Jelikož je nabíjení přes USB kvůli nepraktické krytce konektoru dosti otravný proces, očekávám, že si mnoho uživatelů pořídí volitelné příslušenství – Touchstone („puk“, jak je Palm často nazývá), tedy bezdrátovou induktivní nabíječku. Palm s tím zřejmě počítá, a tak na tento hardware připravil i operační systém – te například automaticky přepne přijatý hovor nahlas, je-li telefon na nabíječce položen.
Druhý a závěrečný díl bude o operačním systému webOS, softwarovém vybavení telefonu a o dalších aplikacích, které lze na Palm Pre provozovat.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Paráda, díky za recenzi. Už se nemohu dočkat, až ho začnou prodávat u nás. Rozhodně vím, co si dám pod stromeček.
Mno, čekal jsem, že se to tu dříve nebo později objeví, takže mám argumenty už dopředu připravené:
Neoficiálně se lze těmto věcem vyhnout nevytvořením Profilu Palm, pak však příjdete o všechny ty vychytávky týkající se synchronizace a zálohování. A automatické hlášení polohy opravdu nutné není, tedy aspoň pokud nemáte v úmyslu využívat Google Maps či některou z aplikací, které s vaší polohou počítají. Opět je totiž nutné nejdříve odklepnout přílušné ujednání.
Rozhodně netvrdím, že cesta nastolená Palmem je správná. Pokud je to však daň za skvělý operační systém, jsem ochoten se s tím smířit. Též jsem přesvědčen, že lidé z Webos Internals časem připraví utilitu s přepínačem "Bonzovat/Nebonzovat" a každý si bude moci vybrat.
Uživatel s tímto chováním souhlasí, vše je v licenčním ujednání.Samozřejmě.
Používáte některou z (mobilních) služeb Google? Pak vás bude zajímat přílušná smlouva. Taky ukládají vše.Nepoužívám.
Používáte Facebook? Ale, vy dobrovolně někomu dáváte své osobní údaje?Nepoužívám. Používám samozřejmě některé jiné služby, při kterých někomu dávám své osobní údaje. Nehledě na to, že jsou tyto údaje i v řadě státních registrů.
Pokud je to však daň za skvělý operační systém, jsem ochoten se s tím smířit.Ani za ten nejskvělejší
+1
Každopádně díky autorovi za recenzi. Už dlouho se chci zbavit Siemense C55 a nahradit něčím novějším ale zatím mne žádné hyper-super telefonny nezaujali až na Nokii E(55?) Tohle vypadá fakt dobře, pokud bude rozumná cena tak do toho jdu.
Klasickej telefon by mi stacil, ale potrebuju aby to umelo prohlizet textovy soubory a pri prichodu SMS z ruznych cisel menit oznamovaci ton. Tohle bohuzel ty klasicky telefony neumej
uplna pravda.
nakolko s tym nesuhlasim, nebudem to pouzivat. :)
Dění okolo Pré sleduji dost podrobně, takže o tom samozřejmě vím a souhlasím s komentářem nade mnou.
Mam Treo 680, a jsem s nim celkem spokojeny, prestoze jeho OS uz je mrtvy (ale kupoval jsem si ho jako nahradu za Treo 180 co jsem si levne koupil od kamarada).
O Palm Pre jsem uvazoval, ale spis si v budoucnu koupim primo Linuxovy telefon od Nokie (pokud bude), nez nejaky pochybny hybrid (ktery navic posila data nekam).
Kazdopadne, zajimalo by me, jestli se na tom Pre da vypnout telefon (jako se to da udelat u Treo 680), a jestli ma tlacitko na HW vypnuti vsech zvuku (coz je IMHO vyborna vec).
Kazdopadne, zajimalo by me, jestli se na tom Pre da vypnout telefon (jako se to da udelat u Treo 680)
Ano dá, klepnutím na horní stavovou lištu se rozbalí menu, kde se dá vybrat Airplane mode. Tím vypnete všechna bezdrátová rozhraní. Pak můžete třeba zas zapnout WiFi/BT (ze stejného menu) nebo si stáhnout patch, který přidá samostatnou položku pro vypnutí pouze telefonní části.
a jestli ma tlacitko na HW vypnuti vsech zvuku (coz je IMHO vyborna vec).
Bez něj by to snad ani nebyl Palm Přepínač je samozřejmě přítomen
No prave - vidim to bud Pred nebo N900...
Jinak puk je Freerunner - i kdyz tohle ma teze sympaticky pukovity tvar. Freerunner nevypada vabne, ale ergonomie toho tvaru je bozi, ve srovnani trebas s iPhonem. Tam je moc pekny design, ale proste nesedi v ruce.
No potrebuji novou mp3 krabicku, nejake blikatko na rychlo fotky a je pulka ceny :D
SDK je volně ke stažení zde, včetně emulátoru pro VirtualBox (moc pěkná hračka). Aplikace se píšou v HTML5 a CSS s využitím JavaScriptu. Pro nějaký core přístup bude zřejmě jen placený SDK.
Hackem jádra? To ne. Stará se o to úplně normální aplikace, která se dá klidně killnout/smazat.
(což nemění nic na tom, že je nechutné že se tahle vlastnost nedá vypnout *uživatelsky* z menu)
A jedou na tom Java hry?
te například automaticky přepne přijatý hovor nahlas
Jsem dlouholety uzivatel Palmu - mel jsem m125, pak T5. Ten mi spadl na zem, tak jsem si musel rychle poridit neco jineho - zvolil jsem Nokii n810 (Maemo). No a muj dotaz je, jak si Pre stoji proti Maemu - precejen mnozstvi aplikaci pro Maemo je dost velke. Konkretne se ptam na to, pro co pouzivam Maemo ja:
-Yenya