Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Telefon nám pro účely recenze zapůjčila firma Sunnysoft, které tímto děkujeme.
Ač nejsem příznivce mobilních telefonů z Finska – Nokia, tak mi jich rukama prošla docela slušná řádka a asi nejvíce jsem si oblíbil model 5310 Xpress Music.
Sám jsem se specializoval na chytré telefony, zvláště pak ty s výsuvnými klávesnicemi od HTC (Wizzard, TyTN, Kaiser), až jsem zakotvil u Apple iPhone, který jsem si doslova zamiloval a používám jej ke své plné spokojenosti už rok.
Pro srovnání jsem pořídil fotografie HTC Diamond 2, který jsem tu měl připraven pro kolegyni, N97 – testovací vzorek a můj oblíbený Apple iPhone.
Čas od času rád uvítám změnu mobilního telefonu, prakticky mi však postačí pár dnů na otestování a zase se vrátím zpět k tomu svému oblíbenému, dnes je to iPhone, zítra to může být třeba Palm a nebo Nokia, nic totiž není definitivní a výrobci hardwaru se předhánějí s novinkami, aby tak předčili konkurenci. Pravda, někdy se jim to povede, někdy zase ne.
Tentokrát jsem měl tu čest si na několik dnů vyzkoušet vlajkovou loď od Nokie – N97 v bílé barvě s výsuvnou QWERTY klávesnicí. Docela jsem se těšil, jak si s Nokií užiju zábavy, a nemýlil jsem se; otázkou zůstává, jestli v dobrém, či špatném.
Pohotovostní obrazovka telefonu s widgety.
Pár technických detailů na začátek neuškodí, rozměrově se jedná o tlouštíka, ale do kapsy u džín se vám v pohodě vejde. Měří na výšku 12 cm, šířka je 6 cm a v nejtlustším místě napočítáte bezmála 2 cm. Váha telefonu je 150 g včetně nabité baterie. Co se displeje týče, pak zde máme krásný 3,5" dotykový displej o rozlišení 640×360 pixelů, který dokáže zobrazit až 16 miliónů barev.
Displej je v pohodě; jediné, co mi na něm vadilo, byla snížená použitelnost na přímém slunečním světle, neviděl jsem zatím skoro žádný mobilní telefon s dotykovou obrazovkou, který by s tím neměl problém, tedy až na iPhone. S ním se dá v pohodě pracovat, i když vám na obrazovku svítí slunce o sto šest.
Hlavní menu telefonu
Menu s alikacemi
Jak jsem již naznačil, telefon obsahuje „plnohodnotnou“ výsuvnou QWERTY klávesnici, český model dokonce nabízí možnost psát s diakritikou. Na boku telefonu naleznete klávesu k ovládání fotoaparátu, volbu hlasitosti, tlačítko k vypnutí telefonu – popřípadě k nastavení profilu telefonu, jezdec pro uzamčení telefonu do pohotovostního režimu, klávesy pro příjem a odmítnutí hovoru a také klávesu pro vstup do menu telefonu.
Telefon je možné připojit takřka ke všem dostupným technologiím přenosu dat, ať již GSM, 3G, Bluetooth a WiFi, což je v dnešní době vlastně nutnost. Nedokážu si totiž představit telefon bez WiFi, abych se připojoval k internetu pomocí pomalého GPRS. Pravda, musíte si tu správnou WiFi síť najít, ale doma a v zaměstnání ji určitě máte a v městské zástavbě se dá objevit spousta zdarma přístupných Hot Spotů.
Srdce telefonu pohání operační systém Symbian S60 5th edition.
Interní paměť telefonu mne překvapila, 32 GB je až dost a když si pořídíte microSD kartu o kapacitě 16 GB, pak je váš telefon vybaven úctyhodnými 48 GB paměti. Vcelku dost na kompletní hudební sbírku nebo mraky videí.
Dostupných úložišť je opravdu mnoho.
Design telefonu je zajímavý, zakulacený a telefon se docela dobře drží v ruce. Bílá varianta telefonu je velice povedená a kovový okraj hran telefonu dokresluje eleganci s krásou. Výrobce dodává i variantu v černém, takže bílou můžete pořídit své přítelkyni třeba jako svatební dar a tu černou sami sobě. Pak se můžete s přítelkyní či manželkou doplňovat a určitě budete ve společnosti budit zaslouženou pozornost.
Jediným nedostatkem telefonu, co se designu týče, je výsuvná hardwarová QWERTY klávesnice. Při pokusu o vysunutí totiž takřka vystřelí a posune displej zhruba do 45stupňového náklonu oproti klávesnici. Ano, vypadá to efektně, skoro jako byste měli na stole miniaturní notebook, ale uvítal bych, když už má displej náklon, možnost nastavit úhel.
Hardwarová klávesnice je menších rozměrů a tlačítka jsou bohužel jen ve třech řadách. Nejdůležitější klávesy nejsou větší než dvě tlačítka spojená dohromady. Mluvím o Enteru a mezerníku, který je ještě ke všemu nesmyslně umístěn doprava. Lepší by bylo umístit důležité klávesy ve čtyřech řadách, to by se to pak psalo.
Menší estetický problém, nebo chcete li výstřelek, který se mi zpočátku zdál malicherný a ke konci užívání telefonu mne doslova přiváděl k šílenství, jsou kurzorové klávesy nevhodně umístěné nalevo od hardwarové klávesnice. Já jsem zvyklý ovládat kurzorové klávesy napravo, a tak jsem se dopouštěl mnoha překlepů při psaní; asi mám špatné návyky z mobilů HTC.
Dotykový displej a ovládání telefonu prostřednictvím prstu jsem si schválně nechal na zvláštní odstavec. Dotykový displej je přiměřeně citlivý a nikdy se mi nestalo, že by telefon nereagoval na mé povely. Je to velký rozdíl oproti zařízením s Windows Mobile, u kterých neustále nosíte zapíchnutý v těle telefonu stylus; když není zrovna po ruce, může jej nahradit jakýkoliv ostrý předmět jako šroubovák, hřebík či propiska. U Nokie můžete na stylus zapomenout, telefon se dá opravdu snadno ovládat prsty. Výrobce samozřejmě nezapomněl ani na příznivce zařízení s Windows Mobile a stylus přeci jen do krabičky s telefonem přidal. Sice se nedá zapíchnout do těla telefonu, ale na druhou stranu má krásné poutko, a tak se jako ozdoba na krk či klíče bude hodit.
Druhou, temnou stranou mince ovládání dotykem je operační systém – Symbian S60, 5. edice. S tím se výrobce moc nepředvedl, protože uživatel z počátku neví, jestli má tu či onu volbu vyvolat jedním nebo dvojitým poklepáním a nebo rovnou stisknout klávesu volby a vyvolat si kontextovou nabídku. Občas jsem se v ovládání docela ztrácel a musel využívat červeného tlačítka pro návrat do základní nabídky telefonu.
A tak se tedy pomalu dostáváme k ovládání, vzhledu a funkčnosti operačního systému, které mi připomíná prastaré Nokie, ale rozhodně ne moderní a jednoduchý operační systém v mobilním telefonu.
Nokia nabízí na úvodní obrazovce po přepnutí z pohotovostního režimu takzvané Widgety, které si uživatel může dle libosti nakonfigurovat, takže uvidí své oblíbené položky hned a nemusí se proklikávat přes podmenu „Aplikace“. Bohužel jsem nepřišel na to, jak je nakonfigurovat podle svého, tedy nastavit si tam třeba úplně něco jiného. Ponechal jsem proto standardní nastavení plus to, co mi nastavily ostatní aplikace – jak je vidět z přiložených obrázků. Samozřejmostí je možnost si jednotlivé widgety poskládat v různém pořadí a nebo je rovnou vymazat.
A nebyla by to Nokia, kdyby nedovolovala barevnou změnu tématu; zpočátku jsem si nechal telefon ve výchozí modré a následně přepnul do černé. Kombinace bílého těla telefonu a černého tématu má něco do sebe.
Po stisku klávesy pro přístup k menu se uživateli zobrazí spousta nabídek v klasickém „Nokia stylu“, které mi přijdou poněkud zvláštní, ale časem si na ně zvyknete. Docela zajímavý nápad je indikátor spuštěných aplikací: Nad položkou menu jo vyobrazen kruh, takže hned máte představu, co že vám to vlastně běží na pozadí a pomalu likviduje baterii.
Jak už jsem už zmínil, některé položky se aktivují jednoduchým klepnutím, další dvojitým poklepání a jiné zase poklepem na záložku „volby“. Ač je to zvláštní, tak ovládání telefonu vám přejde do krve a zvyknete si. Pravda, pokud třeba chcete spustit aplikaci Facebook, kterou jste si nainstalovali do menu Aplikace, pak musíte klepnout na aplikace a tam, pokud těch aplikací máte nainstalovanou spoustu, musíte rolovat malým posuvníkem u pravého okraje telefonu až tam, kde máte nainstalovaný onen Facebook klient. Povedlo se mi přijít na maličkou vychytávku: Postačí přidržet prst na displeji telefonu a jet s ním směrem dolů, až se dostanete k požadované položce, a tu následně spustit dvojitým poklepáním.
Pohotovostní menu.
Když to shrnu, tak asi nejlepší ovládání má iPhone a jeho Springboard, následuje Nokia N97 a daleko za ní Windows Mobile, kde musíte pomocí „šroubováku“ poklepávat na ikonu Start a pak Programy a teprve pak se vám pustí požadovaná aplikace. Pravda, nová zařízení s Windows Mobile mají nadstavby Windows, jedna z nejslavnějších je Touch Flo od HTC, ale to zase není tak modifikovatelné jako Symbian a nebo OSX na iPhone.
Řešení od Nokie s Widgety na úvodní obrazovce je zajímavé a určitě bych jej ocenil i u iPhone, který tuto zajímavou vychytávku postrádá.
Zprávy, maily, kontakty a online synchronizace. Navigace a GPS. Prohlížení webu, nedostatky původního prohlížeče a alternativy.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
odmítnutí hovoru a také
Detail: pokud se nepletu, tady chybí čárka...
Vypadá to slušně, hlavně to rozlišení mě zaujalo, to je podle mě dost pekelný...
Jinak vidím, že seš/jste docela velkej fanda iPhone - nedávno jsem si s jedním hrál a málem mě z tý nepoužitelnosti kleplo, ale kdo ví, možná bych si časem zvyknul. Říkám to jen proto, že je o něm v článku zmínka až nezvykle často (podle mě).
Moja rec! iPhone sa nedal vobec ovladal, bol som z toho jelen, mozno casom by som si nejako zvykol, ale to sa mi este nepodarilo.
Tiez som si vsimol nadmerne pouzivanie sloviciek typu iPhone... :)
Měl jsem iPhone pár dnů a šel z domu ,normální věci jako doručenka a radio jsou pro tento předražený stroj tabu, Nemožnost mít spuštěné aplikace na pozadí jak to umí symbiánové telefony taky iP chybí . iP je nepraktický nedokonalý a předražený.Jdu si pro N97
no zrovna dorucenka mi neprijde jako neco zbytecneho..
Mam Nokii 5800 se symbianem jako ma N97 a ovladani oproti iPhonu je hrozny, vsechno je hrozne zpomaleny a dost casto se stava ze se zasekne uplne. Nevim proc prohlizec internetu porad zobrazuje nastrojovou listu kdyz by mohla zajizdet nekam do strany, vubec je to cely nedodelany. Oproti iPhone ma treba multitasking ktery stejne nevyuzivam vzhledem k tomu ze aplikace neumi zobrazovat dulezite informace na zakladni obrazovce a pokud jsou treba pripojeny k netu nebo gps, rychleji vybijeji baterii. S iPhonem sem si hral zhruba hodinku a byl jsem nadsenej jak jde vsechno svizne a navic jak vsechno dobre vypada a jak je to udelane, na Nokii je vetsina aplikaci hroznych, vypadaji jak pred dvaceti lety, zadnej design a ergonomie.
Nokie by mela lidi co navrhujou ovladani telefonu vyhazet a nabrat lidi kteri telefon pouzivaji, coz ti soucasni zrejme nedelaji a nebo pouzivaji telefon od jine znacky.
No priste uz si Nokii nekoupim a nebo si ji nejdriv poradne vyzkousim.
>> Váha telefonu je 150 g včetně nabité baterie.
Kolik vazi vybita baterie?
Najprv ma to zaskocilo, ale potom mi to prislo ako neohlaseny "vtip" akurat bez smajliku.
Ma kapacitu 1500 mAh, takze o 60 pikogramu mene.
Asi jsi to počítal takhle, že?
1.5*3600/3e8² = 6e-14
Ale ještě je potřeba to násobit napětím baterie, které může být řekněme 3,6 V.
ano dělají HTC hero je malý lehký a dokonce má i ten "linux" :-)
fakt, co ma tento clanek spolecneho s linuxem?Nic. Podobně jako články o DNSSEC, IPv6, Googlu apod. Občas prostě vydáme článek, který se Linuxu přímo netýká. Jinak... tento článek bude mít dohromady tři díly a alespoň v jednom Linux bude zmíněn
DNSSEC, IPV6 mají s linuxem společného docela dost. A to s jeho sítovou vrstvou.Podobně jako se síťovou vrstvou třeba Windows 7, ne?
no pekny offtopic, som sa musel dvakrat presvedcit ci som fakt na abclinuxu, ci to nieje nahodou mobilmania...
A nejdulezitejsi otazka - da se na to nainstalovat Linux?
Zajimavejsi by byla ta N900, ktera pry bezi na Linuxu.
Díky za recenzi (ne, opravdu to nemyslím ironicky).
dovozce nebo výrobce zaplatilNe.
Autor by se alespoň mohl pochlubit, jak rozchodil synchronizaci Symbianového PIM s Linuxovým desktopemRecenze má více dílů.
Prijde mi to jako zpestreni obsahu.
Kde se dá stáhnout ten AccuWeather widget co tam vidím nainstalovaný? Nikde nemůžu najít funkční link. Dík