OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Nokia oficiálně představila svůj tablet N900 postavený na platformě Maemo 5. Těšit se můžeme na 600 MHz ARM procesor, 32 GB flash paměti rozšiřitelné až o 16 GB pomocí microSD karty, 3.5" dotykový displej s rozlišením 800x480, češtinu mezi podporovanými jazyky a spoustu dalších vlastností. V prodeji bude na vybraných trzích už od října tohoto roku za zhruba 500 eur bez daně. Více informací najdete v článku na asrtechnica.com nebo ve specifikacích produktu.
Tiskni
Sdílej:
32 GB pamětiHrklo ve mně... Paměť bez přívlastku je RAM, tohle je flash paměť.
Vzdyt to pise, 32 GB :P
Jasne, jen ze thread zacal tim, ze "Paměť bez přívlastku je RAM, tohle je flash paměť." a pak se dalsi zepta "A tý paměti je teda kolik?". Prislo mi to provokacehodne ...
Ja akorat nedokazu pochopit, proc tam furt cpou HW klavesnici.
Ten pocit mačkání kláves je úžasný. Jinak na Maemu je minimálně dvojice velmi dobrých softwarových QWERTY klávesnic (jedna pro stylus, druhá pro prsty).
...a ze (nejspise) nema multitouch.
Patenty jsou patenty. Ale nějaký týpek na Maemo Planet psal, že si v podstatě multitouch naprogramoval. Sice je to na prd, ale funguje mu to.
Proc zvolili Gecko misto WebKitu, ktery je na poli mobilu provereny, mi taky neni moc jasne.
Gecko je na Maemu taky prověřené. A Midori je zatím v relativně raném stádiu vývoje.
Ten pocit mačkání kláves je úžasný.Zrovna na N810 byla ta klávesnice co do mačkání dost úchylná a jak tak koukám na obrázky, N900 na tom nebude líp.
Mám n810 už nějakou dobu a píše se na tom dobře, samozřemě ne všemi 10, ale nesrovnatelné se softwerovou klávesnicí.
Gecko je na Maemu taky prověřené.Jak muze byt proverene, kdyz po svete cirkuluje zlomek zarizeni s Maemem oproti zarizenim, ktere pouzivaji browser na bazi webkitu?
A Midori je zatím v relativně raném stádiu vývoje.Proc je rec o Midori? nad WebKitem si snad muzou postavit co budou chtit, ne?
Jak muze byt proverene, kdyz po svete cirkuluje zlomek zarizeni s Maemem oproti zarizenim, ktere pouzivaji browser na bazi webkitu?
Maemo je tu zhruba od roku 2006 a minimálně OS 2008 obsahuje funkční prohlížeč založený na Gecku.
Proc je rec o Midori? nad WebKitem si snad muzou postavit co budou chtit, ne?
Museli by něco vyvíjet znova. Maemo se vyznačuje tím, že je to skoro běžná linuxová distribuce (pro MID). Především komunitně vyvíjená. Spoustu softwaru bere z linuxového desktopu, což IMHO obrovská výhoda. Nokia toho udělala minimum, leda přispěla. S Qt je to trošku jinak, ale Nokia AFAIK jinak nedělá mnoho software pro koncového uživatele, ani to IMHO moc neumí.
Spoustu softwaru bere z linuxového desktopu, což IMHO obrovská výhoda.To je ta nejvetsi nevyhoda, ktera me napada. Kolik SW z linuxoveho desktopu je optimalizovano pro male displeje a dotykove ovladani...? Podivej se na UI Maema 5. Do toho rozhodne nebudou sedet aplikace z Linuxoveho desktopu...
Sedět možná ne, ale budou tam fungovat (a navíc budou použitelné)Auuuu... jak tohle muzes napsat...? Videl jsi ten telefon? Jak muzes tvrdit, ze aplikace, ktera nikdy nebyla delana pro dotykove ovladani, nainstalovana do systemu, kam se ovladanim ani vzhledem absolutne nehodi, bude pouzitelna...?
Prostě na iPhonu Gnumeric/Abiword/whatever nerozjedeš. S externí klávesnicí luxus. ~_^Ty z toho porad chces delat pocitac. Tak si kup laptop! Bavime se tu o telefonech!
iPhone(mrdka co když upadne na zem piští a svítí dokud jí nedojde baterka, protože nejde vyndat)
poznámka autora
je dukazem toho, ze dobre pouzitelna SW klavesnice je realitou...Vem si léky než příště něco podobnýho plácneš, s buzíckejma prstíčkama jako má Barbie to možná i jde, zkušenosti však mam úplně opačný, něco na tom napsat bez překlepu je horror, doufám že ty displejový klávesnice brzo vyhnijou...
Vem si léky než příště něco podobnýho plácneš, s buzíckejma prstíčkama jako má Barbie to možná i jde, zkušenosti však mam úplně opačný, něco na tom napsat bez překlepu je horror, doufám že ty displejový klávesnice brzo vyhnijou...
Ty hardwarové jsou taky malé, zvlášť pokud máš hnáty jak lopaty. Ale třeba takové rozpoznávání písma (na PalmOS), to je žůžo!
Ty hardwarové jsou taky malé, zvlášť pokud máš hnáty jak lopaty....ale tam aspoň vim co mačkám, protože cejtim ten stisk.
Jenze ta cihlaPhone ma kapacitni display takze se nedahřebíkem...![]()
(mrdka co když upadne na zem piští a svítí dokud jí nedojde baterka, protože nejde vyndat)Jasny, stalo se to jednou tobe nebo nekomu kolem tebe a hned mas jasno...? Co je tohle za dementni uvazovani? Vis kolikrat slitnul iPhone treba mymu tatovi na zem? A funguje porad perfektne, i kdyz s par skrabancema.
Vem si léky než příště něco podobnýho plácneš, s buzíckejma prstíčkama jako má Barbie to možná i jde, zkušenosti však mam úplně opačný, něco na tom napsat bez překlepu je horrorK buzickejm prstickum jako ma barbie mam daleko, stejne jako muj tata (ten uz vubec) a psat jsem se na tom naucil celkem rychle. Jak dlouho jsi iPhone mel v ruce?... Suma sumarum, blijes tady sprostarny a meles kraviny zalozene evidentne na male az nulove zkusenosti s iPhonem.
...a psat jsem se na tom naucil celkem rychle.
Proč se něco učit? Prostě vezmu a píšu. Na hardwarové klávesnici je to díky zpětné vazbě pohodlnější, nebo u toho svého Macu používáš zásadně virtuální klávesnici?
Proč se něco učit?Treba protoze odmenou je mi lehky a tenky telefon s prakticky zadnou mechanickou casti...? Ja nechci v kapse nosit cihlu.
Ja nechci v kapse nosit cihlu.
A já zase jo. ~_^
Proto kritizuji přeměnu internetových tabletů Nokie k telefonům. Telefon mám malý, celkem hloupý, ale hlavně se slušnou výdrží na baterie... což ten adorovaný iPhone (nebo jeho libovolná více či méně napodobenina) prostě nemá. A když chci, vezmu si velkou krávu, která se ovšem dá pohodlně používat.
Jak dlouho jsi iPhone mel v ruce?......jenom zvednutí ze stolu, napřáhnutí a švih.
Nesmíte být tak fanatickým uživatelem iPhonu, abyste si namlouval, že i jeho nevýhody jsou vlastně výhodami. Pořádnou hw klávesnici většina uživatelů z cílové skupiny ocení - já bych třeba komunikátor bez pořádné klávesnice nechtěl.A koho to zajima, ze vy? Ja jsem se na ten klavesnici naucil psat celkem rychle a vyhovuje mi. V zadnem pripade bych nebyl ochoten zaplatit cenu, kterou s sebou nese HW klavenice (vic mechanickych casi, vetsi hmotnost, vetsi rozmery). Kdyz na tom psat neumis nebo ses to nesnazil naucit a nebo jsi proste levej, tak z toho neobvinul iPhone.
Je pravděpodobné, že s N900 se konečně po dlouhých letech dočkám - komunikátor s klávesnicí, pořádným displejem a hlavně s opravdovým OS.Kdyz myslis
A koho to zajima, ze vy? Ja jsem se na ten klavesnici naucil psat celkem rychle a vyhovuje mi. V zadnem pripade bych nebyl ochoten zaplatit cenu, kterou s sebou nese HW klavenice (vic mechanickych casi, vetsi hmotnost, vetsi rozmery). Kdyz na tom psat neumis nebo ses to nesnazil naucit a nebo jsi proste levej, tak z toho neobvinul iPhone.
A koho zajímá, že vy? Opakuji: proč se něco učit, proč si na něco zvykat? Proč nemít "normální" klávesnici? Poskytuje zpětnou vazbu, nezabírá místo na displeji...
Uz je to na Qt?
Jasne, jako pokud bych na to nepsal aplikace, tak je mi jedno na cem to bezi. Ale preci jen v Gtk obcas musim delat a to je trest :D Jdu zkusit Mer na FR... A pokud to bude dobre, tak jdu do ni. Chybel mi tam ten telefon a tahat vic krabicek...
?
Ne e, za tu europětibábu
Mimochodem, ktere z techto '3G' veci je mozne vyuzivat v Cesku? Predpokladam, ze na Euroteli CDMA na 450 MHz nic kompatibilniho neni.
Pod 3G se obvykle myslí UMTS a HSPA (což je jen rozšíření UMTS), to je skutečný následovník GSM. CDMA od O2 a Ufona je pro Evropu dosti nestandardní řešení, na tom frčí hlavně v Japonsku a jinde v Asii![]()
Nevím jak jinde v Česku, ale v Praze UMTS/HSPA od O2 běží naprosto nádherně. Je to opravdu rychlé jak ďas
A pak proc se na Morave a ve Slezku objevuje pocit krivdy ve vztahu k Praze. To zvyhodnovani a uprednostnovani proste existuje. Pro rypaly, za "etnickeho Moravana/Slezana" se nepovazuji.