Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Platforma Maemo staví na distribuci Debian (místo běžných GNU nástrojů je použit BusyBox) s linuxovým jádrem (2.6.25 s několika proprietárními moduly), součástech projektu freedesktop.org (D-Bus, Telepathy, …) a prostředí GNOME, respektive GNOME Mobile. Hojně se používá programovací jazyk C nebo Python.
Jako správce oken je použit Matchbox, v rámci GUI samotného je kvůli potřebě pro uzpůsobení rozhraní programů omezenému prostoru displeje obvykle používán framework Hildon založený na GTK+. Ovšem není problém provozovat v rámci Maema běžné GTK/Qt aplikace, jen tyto občas vypadají trošku nezvykle (jiné ikonky, neúsporné rozložení nabídek a dialogů). Na Maemo bylo dokonce portováno třeba i KDE.
Software se dělí na ten podporovaný výrobcem (několik především multimediálních aplikací, webový prohlížeč v současné verzi založený na jádře Gecko atd.) a na software komunitní, umístěný obvykle v repozitářích spravovaných komunitou kolem serveru maemo.org – ten se instaluje klasicky z repozitářů nebo prostřednictvím webu, kde stačí klepnout na odkaz na konfigurační soubor (.install
), který téměř vše další zařídí.
Probíhají práce na nové verzi „Fremantle“, která by měla přinést nasazení například PulseAudia a Trackeru, četné aktualizace a vylepšení uživatelského rozhraní s větším důrazem na ovládání pomocí prstů.
Zatím vzdálená následující verze „Harmattan“ by měla používat Qt namísto GTK+, a to při zachování ostatních technologií blízkých GNOME.
Specifickými vlastnostmi internetových tabletů od Nokie jsou určitě čtyřpalcový dotykový displej s vysokým rozlišením (800×480), architektura ARM a Wi-Fi.
Všechno to začalo Nokií N770 v roce 2006. Ta sice v době svého uvedení na trh způsobila rozruch, nicméně ohlasy na její používání příliš kladné nebyly… Pomalost a nedodělky v softwaru – to byly hlavní problémy bránící běžnému používání.
Nokia N800 už si vydobyla výrazně lepší reputaci – lepší hardware zajistil zrychlení systému při běžném používání a k tomu se přidala celá řada „drobností“, za zmínku stojí například dvojice plnohodnotných SDHC slotů, výsuvná otočná kamerka nebo FM rádio.
Nástupce modelu N800 už toho mnoho nového nepřinesl, v Nokii N810 přibyla vysouvací hardwarová klávesnice a integrovaný GPS modul… na úkor rádia, výsuvnosti kamerky a především dvojice SDHC slotů, ty byly nahrazeny interní 2GB pamětí a slotem microSDHC. Také byl použit nový typ nabíječky, baterie a USB portu (microUSB místo miniUSB). Podle někoho krok vpřed, podle někoho vzad.
Pak přišla ještě N810 WiMAX – vzhledem ke svému názvu velice překvapivě rozšiřující N810 o podporu technologie WiMAX. Nic moc nového. Na nástupce se dlouho čekalo.
Letos koncem května se dostaly ven specifikace a grafický návrh nové, mnohými netrpělivě očekávané Nokie N900. Dojmy byly rozporuplné. Doslova revoluční bylo přidání GSM/3G modulu. Výrazné povýšení hardwaru se dalo očekávat – OMAP 2420 (@ 400 MHz) má být nahrazen procesorem OMAP 3430 (@ 600 MHz), RAM má být zdvojnásobena na 256 MB. Zajímavě vypadá i 32 GB interní paměti a microSDHC slot k tomu. Zpestřením, nebo dnes již spíše samozřejmostí, je pětimegapixelový fotoaparát, GPS a akcelerometr. Jenže to všechno má háček – displej byl při zachování rozlišení zmenšen na tři a půl palce, což znamená snížení použitelnosti pro prohlížení webu, čtení elektronických knih a sledování filmů (což by bylo díky silnějšímu hardwaru již bez problému možné), a zmizel D-Pad (pětisměrné ovládací tlačítko) a vysouvací QWERTY klávesnice byla smrsknuta do pouhých tří řad kláves. Nehledě k tomu, že cena zatím není známa. Někteří tak doufají, že Nokia vypustí ještě lepší model s „nezmrzačenou“ klávesnicí a displejem v takové podobě, v jaké je v symbianové Nokii N97.
S dostupností N900 se to má asi tak, že se počítá přednostně s distribucí přes operátora T-Mobile, a to v červenci (což evidentně není pravda) v Asii, v srpnu nebo září v USA a nakonec v říjnu v Evropě. Internetové tablety se oficiálně do ČR nedodávaly, uvidíme, jak to bude tentokrát.
Je možné, že Nokia chce modelem N900 nejen odradit řadu příznivců, ale i vyzkoušet nasazení Maema v „běžných“ telefonech typu iPhone nebo Palm Pre. V souvislosti se sjednocováním softwaru pod Qt, designem nového modelu a podobně by to dávalo smysl.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Nokia vypustila své internetové tablety
Internetové tablety? To stačí rozpustit ve vodě a nabobtná mi z toho internet? Kde se to dá koupit? Že bych si pár internetů namíchal...
kde se to da sehnat ? koupil bych jich par na chalupu, tam internet neni ...
displej byl při zachování rozlišení zmenšen na tři a půl palce, což znamená snížení použitelnosti pro prohlížení webu, čtení elektronických knih a sledování filmů (což by bylo díky silnějšímu hardwaru již bez problému možné), a zmizel D-Pad (pětisměrné ovládací tlačítko) a vysouvací QWERTY klávesnice byla smrsknuta do pouhých tří řad kláves.
Anebo koupím si Palm Pre (~$350) nebo iPhone 3G 8GB (~$500) a dostanu v podstatě to stejné, jen s rychlejším CPU, foťákem s menším rozlišením a bez microSD slotu. Pokud bude N900 stát víc než těch $300-$350, tak tomu produktu moc úspěchů nepředpovídám...
a dohaje .. mensi LCD, mensi rozlisovacka .. zabili jedinou dobrou vec, kterym se to odlisovalo od ostatnich ...
tak holt zustanu u N810 ..
aha, pri zachovani rozliseni .. blbe ctu ..
ale stejnak .. 4,13" je 4,13" ...