Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
DragonFly BSD 1.12.2 přináší opravy nejen bezpečnostních chyb. Parsix GNU/Linux 1.5r0 Test 1 aktualizuje software (z repozitářů Debianu). Arch Linux 2008.04 RC je první vydání založené na plně živém Arch systému. EnGarde Secure Linux 3.0.19 má kromě oprav chyb také rozšíření instalátoru. Vyšlo Ubuntu 8.04 Release Candidate - alternativní CD nyní nabízí možnost instalace LTSP serveru. Fedora 9 Preview předvádí, jak by měla vypadat konečná verze distribuce. Draco GNU/Linux, systém založený na Slackware Linuxu a pkgsrc, přichází ve verzi 0.3.0. Elive 1.7 implementuje podporu uspání a hibernace, opravuje vysouvání CD při běhu jako živé CD a ještě další věci.
Nokia zasponzorovala projekt portování Ubuntu Linuxu na architekturu ARM. Výsledkem je, že týmu, který se nazývá "Handheld Mojo", se pro ARM nyní podařilo vytvořit sestavení Feisty Fawn a Gutsy Gibbon. Hardy Heron nezůstane stranou, práce na něm začnou brzy. Příležitost k otestování můžete mít buď na libovolném počítači s QEMU nebo na linuxových tabletech Nokia. Až s pár výjimkami nebyl s portováním problém. Potíže jsou s Javou, Monem a kompilátorem G77 (Fortran), což se pak odráží i na závisejících aplikacích. Jeden z vývojářů prozradil, že cross-kompilace je rychlejší než kompilace přímo na zařízení, ale vzhledem k tomu, že většina balíčků Debianu a Ubuntu není na cross-kompilaci připravena, se volí klasická kompilace - ve výsledku to představuje méně práce. Port je určen pro architektury ARMv5EL a ARMv6EL-VFP, měl by tedy běžet i na ARM9 a ARM11.
Firmy Novell a Microsoft oznámily rozšiřování jejich partnerství v oblasti interoperability - speciální důraz bude kladen na čínský trh. V Číně půjde o společný marketing a výcvikové kurzy v souvislosti s vysokovýkonnostními výpočty (High-Performance Computing, HPC) a virtualizací. HPC se bude týkat produktů SUSE Linux Enterprise Server a Windows Compute Cluster Server, které poběží v dual-boot konfiguraci. U virtualizace to pak budou Windows Server 2008 s Hyper-V a SUSE Linux Enterprise Server 10 s Xen. Spolupráce se zaměři také na přechod existujících uživatelů Linuxu k SUSE (a jejich podporu). Celá věc je odezvou na větší zájem o řešení spojující open source a proprietární technologie v zemi.
Jihoafrický úřad pro standardy schválil Open Document Format jako oficiální jihoafrický standard. Následuje tak zlepšení postavení ODF v Brazílii a navazuje na skutečnost, že ODF je už standardem pro vládní komunikaci v JAR. Zatímco nasazení ODF pro vnitřní účely vlády nemá takový dopad na veřejnost, nyní se s tímto formátem seznámí mnohem více lidí a firem. Už v září by měla být všechna oddělení úřadů schopna číst a zapisovat ODF a věc bude dokončena v roce 2009. Pokud se podíváme na zprávy z Brazílie, dozvíme se, že tam byl ODF přeložen do brazilské portugalštiny a výsledek pak byl schválen členy brazilské standardizační organizace. ODF tak získal označení NBR ISO/IEC 26300.
Nokia má v plánu dále rozšiřovat platformu Maemo. Ta nyní staví na toolkitu GTK+, ale Nokia chce uvést podporu Qt. Prvním krokem by mělo být distribuování Qt ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku a za tímto účelem Nokia hledá zaměstnance v oblasti Qt/C++ (ale mimo to také GTK+/C). Krok se dal čekat, vezmeme-li v úvahu, že Nokia nyní odkupuje Trolltech. GTK+ (a na něm založený Hildon) ovšem bude i nadále hlavním GUI pro tento tablet - "hildonizace" Qt není v současnosti plánována. Firma chce dále prozkoumat možnosti multiplatformní spolupráce mezi S60 (Symbian) a Maemo. V souvislosti s tím připomeňme už více než rok starou zprávu, že Symbian vytvořil POSIXové knihovny pro svůj OS.
V Googleplexu se konala letošní X Developers' Conference - podle zpráv se této konference účastnili tři zástupci ATI a jeden zástupce NVIDIA. Během prvního dne se hovořilo o stavu vývoje X.Org 7.4, podpoře suspend/resume, Xquartz a Mesa/Gallium3D. Diskutovalo se také o kvalitě vydání tohoto grafického serveru, která se v poslední dbě zdá být sestupná - došlo se k závěru, že je nutné vytvořit infrastrukturu pro testování. Dále bylo navrženo vyřazení akcelerace XAA, ale tento návrh byl smeten ze stolu, neboť architektura EXA ještě není připravena XAA nahradit. Čas byl věnován také debatování o integraci Composite, Cairo 1.6, funkcích RandR 1.3, architektuře GPU R600 a dalších věcech.
BeleniX 0.7 by měl představovat důležitý milník ve vývoji tohoto systému. BeleniX je nyní derivátem projektu Indiana na úrovni zdrojového kódu. Má tak většinu funkcí Indiany, výjimkou je balíčkování obrazů (Image Packaging). BeleniX 0.7 je možné nainstalovat na pevný disk a ZFS může fungovat jako kořenový souborový systém. Jako instalátor pracuje Caiman Installer, veškerý software je dostupný v podobě balíčků (SVR4) a systém obsahuje 64bitové jádro a knihovny. Živé CD je sice stále 32bitové, ale po instalaci je na 64bitových systémech použito 64bitové jádro. Výchozím KSH se stal KSH93 a BeleniX nyní obsahuje balíčky z jiných derivátů OpenSolarisu - dodatečný software lze instalovat přes
get-pkgs
. V nyní plně integrovaném KDE 3.5.8 vypadají GTK+ i Qt aplikace stejně díky GTK-Qt theme engine.
openSUSE 11.0 Beta 1 je hotové, ke konečné verzi zbývají už pouhé dva měsíce. Tato betaverze může uživatelům nabídnout KDE 4.0.3; pokud vám tato řada nevyhovuje, během instalace je možné zvolit starší KDE 3.5. Své místo v distribuci má i GNOME 2.22.1. YaST je portovaný na Qt 4, s čímž souvisí i změna vzhledu (autoři jsou si jisti, že k lepšímu). Díky lepší správě balíčků a změně na instalačních médiích by typická instalace měla trvat přibližně 24 minut - zrychlení oproti starším verzím openSUSE by mělo být přes 60 %. Pod kapotou tepe Linux 2.6.25-rc9 spolu s glibc 2.8 CVS, kompilace zajišťuje GCC 4.3 a o zvuk se stará PulseAudio 0.9.10. Další důležité komponenty zastupují Xen 3.2.1 RC1, AppArmor 2.3 nebo PackageKit 0.2.0. Živé CD KDE u mě bohužel nepředvedlo nic lepšího, než vidíte na screenshotu.
kgtk
je drobný program, který může zajistit používání klasického KDE dialogu pro otevírání či ukládání souborů v mnoha programech na bázi Qt 3, Qt 4 a GTK+ 2. Stáhneme si poslední verzi z projektové stránky a zkompilujeme ji.
cmake . make make install
Standardně se wrapper nainstaluje do prefixu /usr/local
, jiný prefix lze nastavit následujícím způsobem:
cmake . -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr
Nyní je možné spustit program s dialogem k nahrazení takto:
kgtk-wrapper gimp
Dále je vhodné upravit si v nabídce KDE položku reprezentující program tak, aby byl wrapper použit i při spuštění z menu.
Program automaticky detekuje, jaký typ dialogu má nahrazovat - v případě, že tato kontrola selže, je možné upravit soubor ~/.kde/share/config/kgtkrc
a takto uvést korektní typ:
[Apps] gimp=gtk2
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Taky nedělám věci, které neumím.A nic se nenaučíš?
HPC se bude týkat produktů SUSE Linux Enterprise Server a Windows Compute Cluster Server, které poběží v dual-boot konfiguraci.No to sem teda zvědav jak tohle bude fungovat. Copak se na serveri dá jet v dual boot conf? Buď tam mám win nebo linux (případně něco jinýho), prostě jedno nebo druhý, ale dual boot? stejně ten co to bude spravovat nakonec bude spouštět furt ten jeden systém kterej si oblíbí a ten druhej nakonec vymaže...