Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
X/OS Linux 5.1 je klon Red Hat Enterprise Linuxu 5.1. Finnix 91.0 má nové jádro, automatickou detekci 32/64bit na platformě x86, detekci kombinací RAID/LUKS/LVM a opravy několika chyb. Frugalware Linux 0.8 RC1 se pyšní vylepšeným splash screenem, živé CD podporuje nakopírování systému do paměti a aktualizuje software (nové balíčky pak zahrnují Linux Wacom, nové ovladače X.org a další). rPath Linux 2 Beta 1 integruje VMware do jádra (plus další vylepšení virtualizace), nabízí balíčkovací systém Conary 2.0 a výchozím zavaděčem se stal EXTLINUX. Musix GNU+Linux 1.0r3 Test 5 integroval nové balíčky na živé DVD (OpenOffice.org, plné KDE, Amarok, plnou podporu tiskáren a skenerů atd.). GoblinX 2.6 "Mini" přidává firewall ze SLAX, gdhcpd, gnome-utils, BlueZ a jiné. Endian Firewall 2.2 Beta 3 vylepšuje správu odchozí linky (uplink) a aktualizuje softwarovou výbavu. UHU-Linux 2.1 je nezávislá distribuce vyvinutá pro maďarské uživatele. Absolute Linux 12.1 Beta 2 přechází na wicd, aktualizuje software, má beztikové jádro a další novinky Shift Linux 0.6.2 je jeden z derivátů Ubuntu.
Francouzská polovojenská policie oznámila významný krok - opouští Windows a díky přechodu na Linux se stane jedním z nejvýznamnějších vládních míst, kde bude open source nasazen. Náznaky se objevovaly už od roku 2005, kdy původní kancelářský software nahradil open source, a o rok později došlo k přechodu na open source prohlížeč. Teď dojde k velké změně na 70 000 desktopech s Windows XP - kdykoliv se nahradí nějaký starý desktop, zaujme jeho místo počítač s Ubuntu Linuxem. Změna tedy bude postupná: tento rok se vymění 5000 až 8000 desktopů, v dalších letech to bude 12 000 až 15 000. To znamená, že v roce 2013 nebo 2014 budou všechny desktopy na Linuxu. Důvody pro přechod jsou tři: zbavení se závislosti na jediném dodavateli, cena produktu a to, aby se četnictvo naučilo pracovat s tímto OS. Colonel Nicolas Geraud (náměstek ředitele IT oddělení) poznamenal, že rozhraní Linuxu má v oblasti profesionálního nasazení náskok před ostatními OS na trhu. Částka, kterou Linux organizaci za rok ušetří, je sedm milionů euro.
Eee PC se stalo hitem, a tak nejen ASUS chystá další novinky. ASUS tento rok uvede tři nová zařízení - první bude desktopový počítač E-DT, který se na trh dostane v květnu a jeho první verze poběží na procesoru Intel Celeron (další pak na architektuře Intel Shelton s procesorem Diamondville, který je navržen pro potřeby levných laptopů). Cena by se měla pohybovat mezi 200 až 300 dolary a produkt se bude prodávat bez monitoru. Druhou novinkou bude E-Monitor - jakási odpověď na univerzální počítače jako iMac. Cena bude okolo 500 dolarů, výrobek poběží na platformě Intel Shelton, bude mít vestavěný TV tuner a 19" obrazovku. Posledním ohlášeným přístrojem bude E-TV s 42" LCD HDTV. Bude to více než jen televize poháněna Linuxem (žádné bližší informace zatím nejsou). Stejně jako E-Monitor se dostane na trh v září 2008.
Everex (který vlastní FIC) hodlá na trh linuxových zařízení vstoupit také - ohlásil osmi a devítipalcový miniaturní notebook CloudBook. Nabídne 7" displej (800x480), 512 MB paměti DDR2, 30GB pevný disk a procesor VIA C7-M na frekvenci 1,2 GHz. Nicméně to není pouze Everex, kdo se takto rozhodl: levné laptopy a desktopy chystá také Acer, Gigabyte a další.
Hewlett-Packard minulý týden odhalil několik nových zařízení s Linuxem. Tím prvním je Debianem poháněný tenký klient t5735 s CPU a GPU z dílny AMD. Procesor je AMD Sempron 2100+, dále je v přístroji 512MB paměť DDR2, grafika AMD x1250, gigabitový Ethernet a 8 USB portů. Cena je 450 dolarů, což je o 50 dolarů méně než stojí stejný výrobek s Windows. Pak tu máme dvě síťová disková úložiště (NAS) určená pro běžnou veřejnost a SOHO: mv2100 a mv5100. V obou je procesor Marvell Orion SoC, 512MB paměti DDR2, gigabitový Ethernet, dva USB porty a dvě místa pro SATA disky. V případě mv2100 je s výrobkem dodáván 500GB disk, u mv5100 to mohou být dva 500GB nebo dva 750GB disky. mv2100 i mv5100 by se měly dostat na trh v březnu, mv2100 za cenu přibližně 300 dolarů.
Asi největší novinkou je uvolnění dokumentace ke grafickým čipsetům Intel 965 Express a G35 Express. Intel už nějakou dobu dodává svobodné ovladače, ale dokumentace stále scházela. To se nyní změnilo s 1600 stránkami textu a doprovodných diagramů. Licence je Creative Commons Attribution-No Derivative Works 3.0 a zveřejněné informace by měly stačit k vytvoření kompletního ovladače, včetně podpory enkódování a dekódování multimédií a práce s 2D/3D grafikou.
Do ovladače RadeonHD přibyla podpora akcelerace XAA (starší) a EXA (novější) pro R500. Zatím není kompletní, schází využívání DMA a „příkazového procesoru“. Uživatelé R600 mají prozatím smůlu, protože R600 má kompletně přepracovanou 2D architekturu. Podpora pro XAA/EXA u R500 už nějakou dobu byla v ovladači xf86-video-ati, nicméně ani tam není nic pro R600. To by se v blízké budoucnosti mělo napravit. Phoronix neváhal a vylepšení v akceleraci otestoval.
Vyšel Nouveau Companion 34 shrnující poslední aktuality z vývoje svobodného ovladače pro grafické karty nVidia. Objevily se nějaké regrese, s čímž souvisí výzva pro testery Nouveau: i když se neobjevují žádné novinky pro vaše GPU, ověřujte, zda náhodou něco nepřestalo fungovat. Poslední týden se dále vyskytly diskuze o tom, zda by nebylo na místě sestavit ovladač, který by měl pouze podporu 2D, ale pomohl by rozšíření softwaru (a tedy jeho testování). Je totiž pravděpodobné, že ovladač by se dostal do popředí v některých distribucích a až se na povrch dostane nějaký ovladač s podporou 3D, vývojáři nebudou zavaleni problémy s 2D, protože ty už by byly vyřešeny. Hlavním protiargumentem je skutečnost, že i 2D podpora v některých oblastech značně pokulhává (mizerná podpora NV5x nebo RandR 1.2).
Pokud se podíváme na hlavní novinky v ovladači, uvidíme změny v práci s adaptérem textur. Byly opraveny artefakty v obraze a roztékání (tearing). Roztékání bylo napraveno i v implementaci EXA pro NV40. Pokud pro připojení televize používáte TV-Out, tak se můžete začít těšit na jeho podporu - našel se člověk se zájmem se do věci pustit.
Renault uzavřel obchod s Microsoftem, když nakoupil více než 1000 certifikátů předplatného podpory pro SUSE Linux Enterprise Server. Renault, aby zlepšil interoperabilitu a využil posledních možností virtualizace, převede stávající linuxové systémy na SLES. Firmy Novell i Microsoft nákup uvítaly. Novell se raduje z větší přítomnosti SLES v datacentrech a Microsoft ze své úspěšné strategie: „Zákazníci žádali řešení, která by umožnila lepší spolupráci mezi produkty Microsoftu a ostatními platformami, a také záruky v oblasti intelektuálního vlastnictví, jež umožní prodejcům stavět technologické vazby.“
Nokia oznámila svůj záměr koupit norskou firmu Trolltech, která stojí za platformami Qt a Qtopia. Za akcii nabídne 16 norských korun (něco přes 50 Kč) a přibližně dvě třetiny akcionářů s odprodejem souhlasí. Nokia má v plánu pokračovat ve vývoji stávajících produktů, a to pro desktopy i mobilní zařízení. Tato akvizice prý zvýší konkurenceschopnost telefonů řady Series 60 a Series 40. Nokia chce být dobrým členem open source komunity, a proto bude nadále vydávat produkty pod GPL (nicméně bezpečí OSS komunitě zaručuje především dohoda KDE Free Qt) a stane se patronem KDE - více v dopise pro open source komunitu. I pro zákazníky, kterých je více než 5000, by mělo vše zůstat stejné (vizte dopis pro zákazníky).
Vyšla Ubuntu 8.04 (Hardy Heron) Alpha 4, které předvádí celou řadu chystaných novinek. Používá Linux 2.6.24, X.org 7.3 a ačkoliv je třeba v některých aplikacích mimo GNOME tuto volbu ručně aktivovat, používá se PulseAudio. Byl integrován PolicyKit, takže administrátorské programy je možné spouštět jako běžný uživatel s tím, že pro některé operace je zapotřebí speciální oprávnění. V systému je Mozilla Firefox 3 Beta 2 s lepší integrací s prostředím (týká se témat, barev, dialogů a prvků ve formulářích). GNOME BitTorrent byl nahrazen programem Transmission a xvnc4viewer byl nahrazen Vinagre VNC. Vypalovací software Brasero doplní schopnosti programu Nautilus a nahradí Serpentine. Další změny: nový aplet World Clock s přehledem času v různých místech světa, GVFS nahrazuje GnomeVFS, GNOME System Monitor má přepracovaný tab Prostředky a najdete také vylepšení ve virtualizaci a administraci firewallu. ArsTechnica.com připravilo svůj vlastní přehled novinek.
Myah OS je nezávislé živé CD pro desktopové použití. V poslední verzi se objevilo několik zásadních novinek - uživatelé mohou přidávat a aktualizovat balíčky z Internetu a přibyl instalátor na klasický nebo USB disk (s možností volby mezi souborovými systémy Ext3, ReiserFS a XFS). Myah OS používá jádro 2.6.23.14, X.org 7.3 a prostředí Xfce 4.4.2. Z programů pro práci s grafikou jsou přítomny GIMP 2.4.3, Blender 2.45, Inkscape 0.45.1 a Tux Paint 0.9.18. Video přehrávače zastupují Mplayer 1.0rc2 a Xine 0.99.5, zvukové zase Audacious 1.4.5, Exaile! 0.2.11.1 a XMMS 1.2.11. Dále najdete např. AbiWord 2.4.6 nebo Gnumeric 1.6.3.
cron-apt
je nástroj, který nás může e-mailem upozorňovat na dostupné aktualizace (pro Debian a odvozené distribuce). Po jeho instalaci můžeme v /etc/cron.d/cron-apt
upravit, jak často chceme, aby se spouštěl (výchozí hodnota je jednou denně - ve 4 hodiny ráno). V /etc/cron-apt/config
se nastavuje, co má program dělat - pro nás by mohlo být zajímavé nastavit tyto dvě hodnoty:
# pouze pokud je co aktualizovat # (dalšího hodnoty jsou error, always a output) MAILON="upgrade" # kam má posílat informace o nových balíčcích MAILTO="nas@email.cz"
V souboru /etc/cron-apt/action.d/
lze zase nastavovat, jaké operace se mají vykonávat. Standardně je tam nastaveno, že se mají nové balíčky stáhnout. Instalace pak zůstává na nás.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
ndesk-dbus is a C# implementation of D-Bus. It's often referred to as dbus-sharp, or "managed D-Bus" to avoid confusion with existing bindings (which wrap libdbus).ndesk-dbus tedy není žáný wrapper, ale nová implementace dbusu, která chce libdbus nahradit. Třeba by Mono nemělo tak našlápnuto, kdyby na tom s GTK byla Java taky tak dobře. Mnoho mých oblíbených aplikací v GTK je psáno v Pythonu.