OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Na svět přišly dvě vývojové verze velkých distribucí: Mandriva Linux 2008 Spring Alpha 3 a Ubuntu 8.04 Alpha 3 s PulseAudio, Mozilla Firefoxem 3 Beta 2 a X.org 7.3. PCLinuxOS MiniME 2008 představuje minimalistickou verzi PCLinuxOS LiveCD. SME Server 7.3 je serverový systém postavený na CentOS 4.6. Distribuce pro staré počítače MEPIS antiX aktualizuje balíčky: verze 7.01. trixbox CE 2.4.0 nabízí zajímavý systém pro použití jako pobočková telefonní ústředna. Ultima Linux 8.3 staví na Slackware Linuxu a má nástroj pro automatickou aktualizaci systému. Další uživatelsky přívětivou distribucí založenou na Slackwaru je DARKSTAR Linux 2008.1. Frugalware Linux 0.8 Pre 2 aktualizuje balíčky, přechází na Octave 3.0.0 a přináší i jiné novinky. Parsix GNU/Linux 1.0r0 Test 3 aktualizuje a pročišťuje systém, vylepšuje nástroje pro běh živého systému a přidává nástroj pro konfiguraci X.org z Ubuntu. Voltalinux 2.0 kombinuje Slackware Linux s balíčkovacím systémem "pkgsrc" z NetBSD. GoblinX 2.6 RC1 obsahuje pětici správců oken.
Společnost McAfee, která se zabývá vývojem antivirového softwaru, vyjádřila ve své výroční zprávě obavy, podle kterých open source v míře, v jaké je v produktech McAfee používán, představuje pro firmu a investory riziko. Tvrdí, že jimi používaný open source software je pod nejednoznačnými licencemi, což může pro firmu mít nepředvídané následky. Obzvláště znepokojující je dle jejich slov to, že licence GNU GPL se ještě nedostala před soud (vše bylo doposud vyřešeno mimosoudně), a není tak jistá právní platnost celého dokumentu. Dá se už jen odhadovat, zda McAfee k těmto prohlášením dohnala skutečnost, že vývojáři BusyBoxu začali právními cestami bojovat za dodržování licence GPL, a to pro McAfee jednoduše není pohodlné. Také společnost Tivo před časem varovala investory, že kvůli GPL možná budou muset upustit od používání OSS, neboť právě přístup Tiva byl jedním z důvodů, proč byla nová verze GNU GPL (v3) s přísnějšími podmínkami vytvářena.
Poté, co zástupce Software Freedom Law Center vyřkl nesouhlas s tvrzením o nejednoznačnosti open source licencí, se pokusilo McAfee celou situaci uklidnit. Používání podobných obratů je prý už po několik let běžná praxe i u jiných společností; jako příklad byl uveden Microsoft a Oracle. Přesto se McAfee prohlašuje za horlivého fanouška open source.
Becta je vládní organizace ve Spojeném království, která má za úkol vést používání informačních technologií v oblasti vzdělávání. V minulosti byla kritizována, že nedostatečně propaguje používání open source (a to i přesto, že uznala jeho výhody) a přispívá tak k zatěžování státního rozpočtu. Nyní však došlo ke zlomu, když Becta vydala zprávu, podle které není přechod na Windows Vista a Office 2007 vhodný, neboť nové funkce produktů nevyvažují náklady. Obzvláště pak upozorňuje na rizika s interoperabilitou, která se mohou u Office 2007 vyskytnout. Bectě se nelíbí způsob, jakým Microsoft licencuje produkty (ten prý poškozuje konkurenční prostředí), a ani způsob implementace OpenDocument Formatu nepovažuje za ideální.
V prohlášení dále uvádí, jaké konkrétní kroky podnikne, aby se postavení open source ve školství zlepšilo:
Když v červenci 2007 Intel vstupoval do OLPC, vyvolával tento krok smíšené reakce, protože sám stál za produktem, který XO notebookům OLPC přímo konkuroval: ClassMate PC. S jeho příchodem se začalo uvažovat o vytvoření levných notebooků OLPC na bázi Intelu (nyní se používá AMD), ale problém, který by se dal nazvat střetem zájmů, tím vyřešen nebyl. Probíhaly další diskuze a především Nicholas Negroponte (zakladatel OLPC) viděl pouze dvě možné varianty: buď se Intel projektu ClassMate PC vzdá, nebo odejde. Negroponte říká, že Intel své členství v radě OLPC zneužíval ke shazování OLPC při snaze prodat svůj vlastní produkt - své členství používal jako důkaz toho, že o produktu ví mnoho a může tedy s jistotou prohlásit, že ClassMate je lepší. Intel dokonce jednou poslal člověka do Peru, aby tam kritizoval OLPC poté, co tam OLPC uzavřelo obchod. Negroponte nevěřil slibům, že se Intel zlepší a začne pro OLPC doopravdy dělat něco prospěšného. To je důvodem, proč se cesty Intelu a OLPC rozdělily.
Daniel Robbins ve svém blogu popisuje potíže, které teď provázejí organizaci Gentoo Foundation. Gentoo Foundation přišlo o svou zakládací listinu, což znamená, že prakticky neexistuje. Dle jeho slov nebyla situace vysvětlena a také nebyly zveřejněny kroky pro napravení tohoto stavu. Daniel Robbins je navíc stále veden jako prezident, i když byl už před pěti měsíci ujištěn, že tento údaj bude opraven. Dokonce se zdá, že organizace se rozpadá nejen z právního hlediska, a protože Danielovi na osudu Gentoo stále záleží, přichází s vlastním řešením. Jeho zaměstnavatel E*TRADE Financial souhlasí s tím, aby se vrátil do vedení (ale ne na plný úvazek), kde by dal situaci do pořádku. Dále by chtěl dát Gentoo nějaký směr, neboť podle mnohých ukazatelů distribuce a zájem o ni opadá. To je vidět nejen na diskuzních fórech, ale také na analýze aktivity v CVS repozitářích.
AMD uvolnilo další várku dokumentace ke svým grafickým kartám, opět bez nutnosti podepisovat NDA. První dávka vyšla 12. září 2007 a šlo o více než 900 stran specifikací: referenční příručka registrů pro procesory RV630 a M56. Ta pomohla například ovladačům Avivo a RadeonHD. Důvodem, proč se na další dokumentaci muselo tak dlouho čekat, je nutnost dokumentaci procházet a ověřovat ji nejen z právního hlediska, ale také z hlediska úplnosti informací. Aby se práce uspíšily, AMD přijalo nové lidi. Nová dokumentace se tedy týká M76 a RS690 (i2c a LVTMA části), celkově přibližně 900 stran textu. Během tohoto čtvrtletí by toho mělo přijít ještě více.
Tým Nouveau stále bojuje bez dokumentace - poslední novinky najdete v třicátém třetím vydání Nouveau Companion. Podařilo se opravit další problémy na platformě PowerPC - jednak šlo o chyby v kódu DRM, pak o špatné zobrazování BIOSu. Na kartách NV04/05 by mělo fungovat ovládání vlastností obrazu Xvideo jako světlost a sytost barev. Dále se začalo pracovat na podpoře RandR 1.2 u starších karet a nyní by mělo chodit i dual link DVI. Ostatní vylepšení a změny se týkaly Xvideo, jeho kvality (konverze YV12 na YUY2), úplnosti (funkčnost texturovaného videa na NV4x) a spolehlivosti (lepší funkčnost na systémech s více obrazovkami).
Phoronixu se podařilo získat neověřené informace, že NVIDIA chystá odpověď na open source aktivity AMD, které uvolňuje dokumentaci a spolupracuje s Novellem na ovladači RadeonHD. Zpráva pochází od AIB partnera (výrobce samotných karet, NVIDIA dělá pouze GPU) a není vůbec jisté, zda případně půjde o vylepšení ovladače NV, vydání dokumentace, spolupráci s Nouveau nebo něco úplně jiného. Pokud se ukáže, že je zvěst pravdivá, bude to ukázkou fungování konkurenčního prostředí - ještě v červnu 2006 bylo postojem firmy projektu Nouveau nepomáhat, ale také ani nebránit ve vývoji.
DesktopBSD 1.6 přináší celou řadu různých vylepšení - systém je postaven na základech FreeBSD 6.3 RC2. Vychází pro i386 a se dvěma omezeními pro amd64 (schází proprietární ovladač NVIDIA a není použit GRUB). Instalační CD/DVD nyní mohou pracovat i jako živý systém, přešlo se na grafický server X.org 7.3, na i386 je přítomen ovladač NVIDIA a jsou podporovány víceprocesorové systémy a procesory s více jádry. Vylepšení se dočkal jak instalátor, tak správce balíčků, opraveny byly chyby v různých nástrojích distribuce. Mezi hlavní aplikace patří prostředí KDE 3.5.8, Amarok 1.4.7, K3b 1.0.4, KTorrent 2.2.2, Pidgin 2.3.1 a Mozilla Firefox 2.0.0.11 spolu s Mozilla Thunderbirdem 2.0.0.9. Můžete stahovat DVD pro i386, DVD pro amd64 nebo dvojici CD pro i386 (druhé CD je jazykové).
Kanotix je živá distribuce založená na Debianu. Nabízí aktuální jádro s vlastními patchi a může sloužit při záchraně dat, odstraňování virů z instalací Windows či jen jako bezpečný přenositelný systém. Distribuci je také možné nainstalovat na pevný disk.
Už je sice rok 2008, ale právě nyní vyšla verze 2007 RC7. Vyžaduje alespoň 192 MB RAM (doporučuje se 256), běží na aufs/unionfs a standardně používá ntfs-3g. Prostředím je KDE 3.5.5a s OpenOffice.org 2.0.4, Amarok 1.4.8 a K3b 0.1.4 s nesčetnou řadou dalších programů či skriptů. Systém umožňuje automatickou instalaci ovladačů nvidia a fglrx. K dispozici je NdisWrapper 1.50 pro běh ovladačů z Windows.
Vyšla zatím vůbec první verze Linux Mint ve variantě s Fluxboxem - cílem je získat ještě odlehčenější systém, a tak i více potenciálních uživatelů. Na CD je typická sada nástrojů Linux Mintu a známé programy jako Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird, AbiWord, Gnumeric, Exaile! a další.
Druhou věc, kterou vývojáři udělali, je to, že (experimentálně) vzali Debian Testing a přeportovali na něj svou distribuci - výsledkem je neinstalovatelné živé CD, které předvádí, jak by distribuce vypadala po přechodu na Debian (z Ubuntu). Podle slov vývojářů by distribuce byla rychlejší, nabízela by novější software, ale mohly by být potíže se stabilitou nebo doladěností některých součástí - další postřehy čtěte v poznámkách k vydání.
Máte se dostavit na pokec s přáteli na IRC, ale čas je specifikován v nějakém cizí časovém pásmu? Konzole vám nabízí jedno snadné řešení pro převod času pomocí příkazu date
. Dejme tomu, že máme stanoven čas na 15. 1. 2008 20.00 hodin v pacifickém časovém pásmu (PST) a chceme vědět, kolik to bude u nás.
$ date -d '2008-1-15 20:00 PST' St led 16 05:00:00 CET 2008
date
nám pomůže ještě v jedné situaci. Kamarád bydlí v Číně a budeme na něj chtít zapůsobit rychlým převodem času pro jeho zemi. Pomůže nám hodnota proměnné prostředí TZ
- pozor, pokud zadáme neexistující zónu, program nevypíše žádnou chybu.
$ TZ='Asia/Shanghai' date -d '2008-1-15 20:00 PST' St led 16 12:00:00 CST 2008
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
man
u v konzoli v UTF-8 lze rozchodit použitím balíčku sys-apps/groff
z této overlaye a změnou konfiguračního souboru /etc/man.conf
tak, jak je popsáno ve spodní části oné stránky.
Eaedificāta obsahuje i další zajímavé ebuildy, třeba SVN verze Portage, pokud byste o ně neměl zájem, nezapomeňte je zamaskovat (nebo si z jejich repozitáře stáhnout pouze ebuildy pro Groff). A pokud byste je naopak chtěl, možná bude nutné v každém ebuildu pro Portage zakomentovat řádek unpack ${A}
, jinak instalace neskončí úspěchem.
alias man='LANG=C man'
Gentoo Foundation přišlo o svou zakládací listinu, což znamená, že prakticky neexistuje.Co to znamená "přišlo o zakládací listinu"? (Předpokládám, že problém nebude v tom, že ji někdo ukradl)
Spravci gentoo nadace bud verejne rezignovali nebo proste prestali plnit sve povinnosti a tak jim stat nove mexiko za nevyplneni nejakych papiru a nezaplaceni polatku nadaci zrusil(kde jsou ted jeji penize a majetek...hardware npr.?)
Cekam jak se to vyvine, ne ptroto ze bych se bal o osud sveho distra(zatim), ale myslim, ze to bude jeste zajimave. Robbins ceka na rozhodnuti rady od ktere neni slyset ani slovo az snad na ten zmineny blog, ale od jedntolivych vyvojaru ve foru zazniva, ze Daniela za podminek jake si stanovil(budu diktatorem) vlastne nechtej(treba proto ze by mu nic nezabranilo z toho udelat komercni distro). Na druhou stranu je spousta uzivatelu(asi vetsina), ktera by ho brala okamzite zpet ve vire, ze mezi vyvojarema trochu rozviri prach a da distru novy smer. Jsem na to zvedav. Dalsi dejstvi nejpozdeji v patek kdy vyprsi Robbinsovo "ultimatum".