Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
McAfee vyjádřilo ve své prosincové zprávě obavy z licence GNU GPL, a to kvůli míře, v jaké využívají open source software. GPL ještě nestanulo před americkým soudem (resp. nepadlo rozhodnutí), a proto se bojí, že by se jich GPL týkalo a poškodilo by jejich komerční zájmy. Více uvádí LinuxWorld.
Tiskni
Sdílej:
Ta zkouška u soudu je IMHO vymahatelnost GPL (tedy jestli se u soudu dají (efektivně) vymáhat podmínky GPL - zvláště otázka rozpoznání GPL kódu mezi uzavřeným kódem).Já vím, ale co s tím furt mají se ptám.
To, na co McAfee dále upozorňuje, je "virovost" GPL, tedy nemožnost šíření programu s uzavřeným kódem postaveným na GPL programu.To není žádná virovost! To je copyleft. Viry něco infikují, aniž by si to infikovaný přál. Použití GPL kódu je dobrovolné vědomé rozhodnutí.
(Mimochodem, s GPL si docela naběhli tvůrci XaryXtreme - byli koupeni a firma, jež je koupila, si nepřála uvolnit zdrojáky rychlé knihovny CDraw, která byla nedílnou součástí Xary; vývoj linuxové Xary se zdá být na bodu mrazu)To je úplně jinak. Firma vlastnící Xaru si myslela že když uvolní zdrojáky pod GPL kromě knihovny CDraw (která je na Xaře tím nejzajímavějším), budou jim lidé zadarmo vyvíjet ten svobodný kód. Snad jako by to byla nějaká povinnost nebo já nevím. Nenaběhli, ale přepočítali se.
Firmy si prostě mají dávat bacha na opensource licence - stejně jako by si měli uživatelé měli dávat bacha na licence uzavřených programů.Každý si musí dávat pozor na licence všeho co používá a hlavně šíří.
Škoda, že se nezmínili i o ostatních licencích, jako LGPL, MPL, BSD, MIT nebo public domain.Tyto licence jim umožňují dělat proprietární věci takže je milují.
Já vím, ale co s tím furt mají se ptám.maji strach, ze soud rozhodne o tom, ze gpl je platna v usa (a treba to, ze kdyz je nekdo obvinni z poruseni gpl, tak budou muset soudu ukazat [neverejne] sve zdrojaky a hned se uvidi, co z gpl licencovaneho kodu popr. slohli :) )
maji strach, ze soud rozhodne o tom, ze gpl je platna v usaGPL JE platná v USA. To je bez debaty.
(a treba to, ze kdyz je nekdo obvinni z poruseni gpl, tak budou muset soudu ukazat [neverejne] sve zdrojaky a hned se uvidi, co z gpl licencovaneho kodu popr. slohli :) )To asi jo. To je to hlavní. Proč je to v závorce?
uz byl s gpl v usa vyhran nejaky spor? kde se to tykalo hlavne ji? pokud ne (nevim), tak platna de facto neniPokud vím tak zatím se vše vyrovnalo mimosoudně, ale nevím, až tak to nesleduju. Platnost GPL, která se opírá o existující právo, se tím ovšem nesnižuje. Takže, kdo tvrdí že GPL je neplatná, musí to dokázat, a sice u soudu. Nejsem právník a asi si budu muset přečíst něco víc od Moglena, jestli něco je, ale tahle logika mi přijde dostatečně zřejmá a správná. Prostě, GPL je platná licence.
Takže, kdo tvrdí že GPL je neplatná, musí to dokázat, a sice u soudu.Otázka je, k čemu by si tím pomohl. Ten ten kód by pak nemohl používat vůbec, protože by to bylo v rozporu s AZ.
Ta zkouška u soudu je IMHO vymahatelnost GPL (tedy jestli se u soudu dají (efektivně) vymáhat podmínky GPL - zvláště otázka rozpoznání GPL kódu mezi uzavřeným kódem).No, jestli se dá účinně vymáhat, a podle mne se nestrachují o to, že by vymáhat šla, ale že by vymáhat nešla, tj. že by uvolnili kód, který by jim někdo jiný uzavřel ve stylu BSD nebo public domain, a nemohli by to těmto podvodníkům dokázat.Já vím, ale co s tím furt mají se ptám.
To, na co McAfee dále upozorňuje, je "virovost" GPL, tedy nemožnost šíření programu s uzavřeným kódem postaveným na GPL programu.Ano, ale spojuje se to s ní. Proto taky ty uvozovky. Na druhou stranu, rozhoduje se o programech, které jsou "infikovány". Skoro by se nabízelo přirovnání infikování bakterií viry jako léčebné metody. Viry jsou vázány na bakterie, a tak neškodí tělu samotnému - podobně jako odvozováná část kódu z GPL programu musí zůstat GPL, ale opravdu jen ta, která se na něj váže daným způsobem.To není žádná virovost! To je copyleft. Viry něco infikují, aniž by si to infikovaný přál. Použití GPL kódu je dobrovolné vědomé rozhodnutí.
(Mimochodem, s GPL si docela naběhli tvůrci XaryXtreme - byli koupeni a firma, jež je koupila, si nepřála uvolnit zdrojáky rychlé knihovny CDraw, která byla nedílnou součástí Xary; vývoj linuxové Xary se zdá být na bodu mrazu)Ale pokud by měli takové úmysly od začátku co se týče CDraw, nebylo by to porušením GPL? Vždyť k čemu by pak byla LGPL, která by toto měla dovolovat (tj. dovolit použít nesvobodnou knihovnu pro jinak svobodný soft) oproti GPL? Úmysly firmy (dle jejich FAQ) byly, že by komerční verze Xary obsahovala proprietární věci třetích stran (knihovna Pantone apod.), a kód od vývojářů, kteří by byli ochotni ho (zřejmě za peníze) vydat pod proprietární licencí.To je úplně jinak. Firma vlastnící Xaru si myslela že když uvolní zdrojáky pod GPL kromě knihovny CDraw (která je na Xaře tím nejzajímavějším), budou jim lidé zadarmo vyvíjet ten svobodný kód. Snad jako by to byla nějaká povinnost nebo já nevím. Nenaběhli, ale přepočítali se.
Škoda, že se nezmínili i o ostatních licencích, jako LGPL, MPL, BSD, MIT nebo public domain.Ano, ale některé (MPL, LGPL) se snaží nabídnout určitý kompromis mezi GPL a licencemi typu BSD. Firmy se nemusejí vzdát proprietárních postupů úplně (což by pro ně jinak mohlo skončit katastrofou, třeba protože by pro ně nebylo únosně se GPL přizpůsobit), a zároveň tu je prostor pro komunitu.Tyto licence jim umožňují dělat proprietární věci takže je milují.
Skoro by se nabízelo přirovnání infikování bakterií viry jako léčebné metody. Viry jsou vázány na bakterie, a tak neškodí tělu samotnémuHned bych si pro nějaké bakteriofágy do Tbilisi zajel.
…s GPL si docela naběhli tvůrci XaryXtreme - byli koupeni a firma, jež je koupila, si nepřála uvolnit zdrojáky rychlé knihovny CDraw, která byla nedílnou součástí Xary; vývoj linuxové Xary se zdá být na bodu mrazuŘekl bych, že problém bude spíše v neexistenci podpory SVG. Proto Xaru taky na Linuxu skoro nikdo nepoužívá (bohužel, je perfektně rychlá).