plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Fluxbox je malý, rychlý a nenáročný správce oken.
Vychází z Blackboxu. Mezi stěžejní vlastnosti patří vysoká konfigurovatelnost, možnost seskupovat okna, přepínání pracovních ploch pomocí kolečka myši, podpora virtuálních ploch a plynulého přetahování oken mezi nimi, podpora dockapps (viz článek Mé oblíbené dockapps), podpora témat vzhledu, pozadí pracovní plochy, klávesových zkratek, podpora KDE a GNOME (takže například ikonifikace do upozorňovací oblasti funguje i ve Fluxboxu). Toto prostředí je ideální pro všechny, jimž KDE nebo GNOME přijdou moc přeplácaná, nebo jsou na jejich počítači pomalá.
Za nastavením Fluxboxu stojí tři soubory, které se nachází v domovském adresáři uživatele v podadresáři .fluxbox
– menu
, keys
, init
. V těchto souborech je možné nastavit úplně vše, od základního fungovaní (init
), klavesových zkratek (keys
), až po menu (menu
). Tyto soubory lze editovat ručně, nebo pomocí utility zvané FluxConf. FluxConf se skladá ze tří částí: FluxConf, FluxMenu, FluxKeys. Pomocí FluxConfu lze nastavovat nejdůležitější vlastnosti Fluxboxu bez ruční editace init
, například kde se mají zobrazovat slity, definovat cesty ke stylům, či k nastavení menu apod. FluxMenu je pro rychlé nastavení menu, položek, seznamu a spoustěčů programů. FluxKeys slouží k nastavení klávesových zkratek ve Fluxboxu. Protože se init
a keys
načítají jen při startu, musí se po provedení změn Fluxbox restartovat. Změny v menu se projeví hned.
V domovském adresáři uživatele jsou ještě další konfigurační soubory, a to apps
a startup
. První slouží k uložení vlastností oken spouštěných programů, mj. velikosti, pozice. Na rozdíl od jiných fluxboxových konfiguráků se nedá editovat při běžícím Fluxboxu, protože si uchovává nastavení v operační paměti. Zadávání parametrů do apps
se děje pohodlně přes menu okna – zapamatovat…, ovšem třeba odstranění nepotřebných položek se musí udělat ručně. Soubor startup
zase provede spuštění zadaných příkazů při startu Fluxboxu (třeba wmxmms
, nějaký modem-applet, gkrellm
, xscreensaver
– ten se musí jinak spouštět z menu). Pozor je třeba dát na to, že startup
je skript, musí mít práva ke spuštění. Soubor startup
se edituje pouze ručně.
Prostředí: | X Window System |
Licence: | OSS kompatibilní |
Domovská stránka: | http://www.fluxbox.org/ (959×) |
Adresa ke stažení: | http://www.fluxbox.org/download/ |
Počet uživatelů: | |
Dokument vytvořil: Käyttäjä 11133, 18.7.2006 13:40 | Poslední úprava: Brilantní modř, 17.8.2020 11:18 | Další přispěvatelé: Fluttershy, yay!, pushkin | Historie změn | Zobrazeno: 30469×
Tiskni
Sdílej: