Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
GNOME (GNU Network Object Model Environment) je komplexní desktopové prostředí pro UNIXové operační systémy, které je postaveno nad knihovnou GTK.
Základem GNOME byl správce oken Metacity a GNOME Panel (správa panelu), které v GNOME 3 nahradil GNOME Shell (vyžadující 3D akceleraci), a Nautilus (správa pracovní plochy + správce souborů + jednoduchý vypalovací program). GNOME ovšem obsahuje mnoho dalších aplikací:
Součástí GNOME jsou i jednoduché hry (například sudoku, tetris, mahjongg, šachy a další).
Velmi rozšiřitelný je panel: lze do něj přidat například Deskbar (multifunkční nástroj pro vyhledávání na desktopu i na internetu), Tomboy (správce jednoduchých poznámek), Rhythmbox Applet (ovládání hudebního přehrávače), vyhledávání a další nástroje (včetně těch již klasických, jako je lišta s okny, menu, přehled pracovních ploch atd.). Pracovní plochu je možno zpestřit pomocí GDesklets (nejrůznější kalendáře, monitory systému atd.).
GNOME poskytuje také sadu příslušenství: GNOME System Monitor (sledování hardware a jeho aktivit), Baobab (grafické zobrazení využití diskového prostoru), Gedit (textový editor vhodný i pro programátory; rozšířitelný), Brasero (program pro vypalování CD/DVD), Glipper (nástroj pro práci se schránkou), GNOME Terminal (emulace terminálu), kalkulačka, Seahorse (správa klíčů, např. GPG), File Roller (práce s archivy).
GNOME lze samozřejmě obohatit dalšími aplikacemi; graficky jsou s GNOME nejlépe sjednocené ty v GTK (Firefox, Thunderbird, GIMP, Inkscape, Gaim a další).
V GNOME je možné pohodlně provádět běžné administrátorské činnosti jako je správa uživatelů, správa softwaru (GNOME Software), dělení disků (GParted), správa tiskáren, spouštění a vypínání služeb, ale i další.
GNOME vychází v půlročních cyklech.
Prostředí: | X Window System, GTK+, Gnome |
Licence: | GPL, LGPL |
Domovská stránka: | https://www.gnome.org/ (2452×) |
Adresa ke stažení: | https://www.gnome.org/getting-gnome/ |
Počet uživatelů: | |
Dokument vytvořil: Käyttäjä 11133, 18.7.2006 13:10 | Poslední úprava: Fluttershy, yay!, 1.4.2020 10:42 | Další přispěvatelé: AsciiWolf, Fluttershy, yay! | Historie změn | Zobrazeno: 27973×
Tiskni
Sdílej: