V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
GTK+ je knihovna sloužící k tvorbě GUI. Používá ji mnoho linuxových programů i celá prostředí GNOME a Xfce. Její vznik je spojen s grafickým programem GIMP, jehož součástí knihovna GTK+ původně byla. Dnes je to ovšem patrné pouze z názvu (zkratka GTK znamená GIMP Toolkit) a knihovna už se dlouhou dobu vyvíjí samostatně.
GTK+ se liší od Qt tím, že pokrývá jen tvorbu GUI a je napsáno v jazyku C, zatímco Qt je napsano v C++. GTK+ lze ovšem používat i s jinými jazyky, pro C++ existuje gtkmm, pro Python PyGTK, pro C# GTK#.
S tvorbou programů za pomoci GTK+ knihovny také souvisí další knihovny: GLIB (knihovna pro práci s pamětí, seznamy, stromy, řetězci a mnoha dalšími věcmi), Pango (knihovna starající se o vykreslování textu), Cairo (knihovna na práci s vektorovou grafikou), GDK (mezivrstva mezi GTK+ a Xlib) a další. Z programů stojí za zmínku Glade, což je aplikace sloužící k tvorbě GUI.
Od verze 3.2 by knihovna měla pomocí nového backendu umět spouštět klasické aplikace ve webovém prohlížeči, a to jak lokálně, tak i vzdáleně. Zatím je vše ve vývojovém stádiu a funguje to pouze ve Firefoxu.
Prostředí: | X Window System, GTK+ |
Licence: | LGPL |
Domovská stránka: | http://www.gtk.org/ (1077×) |
Adresa ke stažení: | http://www.gtk.org/download/ |
Počet uživatelů: | |
Dokument vytvořil: Michal Karas, 11.8.2006 14:00 | Poslední úprava: Tomáš Heger (geckon), 19.3.2011 00:52 | Další přispěvatelé: Fluttershy, yay!, ...............23 | Historie změn | Zobrazeno: 10059×
Tiskni
Sdílej: