Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
IM klient Empathy přináší ve srovnání s ostatními částmi GNOME relativně hodně změn. Nově umožňuje slučovat jednotlivé kontakty do metakontaktů, vylepšuje průvodce přidáním účtu (nově lze použít také pro IRC), zobrazuje užitečnější chybová hlášení v případě neúspěšného připojení, umožňuje vyhledávat kontakty postupným psaním a dále například vylepšuje kontrolu překlepů, umí znovu otevřít zavřené karty komunikace a přidává dvě volby nastavení – nyní je tak možné vypnout ukládání konverzace a zapnout automatické otevírání oken s novými zprávami.
Mezi nové vlastnosti prohlížeče dokumentů Evince patří spolupráce se čtečkou Orca – ta nyní zvládne číst zobrazené dokumenty. Další novinkou je podpora SyncTex, což umožňuje synchronizovat TeXový kód s jeho výstupem (vznikl také plugin pro gedit). Třetí významnou změnou je podpora PDF anotací. Měla by být implementována i jejich editace (nejen zobrazení), ale té se mi během krátkého testování nepovedlo docílit.
Pro GNOME výchozí správce souborů Nautilus přináší nový dialog řešící konflikty při kopírování/přesouvání souborů, ikony adresářů a souborů vybraných k vyjmutí jsou nově průhledné a vylepšení se dočkalo také zobrazení koše – nyní je zobrazován čas smazání a obnovení je možno provést pomocí nového tlačítka.
Nová verze prohlížeče obrázků Eye of Gnome obsahuje jednu zajímavou novinku, a to možnost nastavit jinou barvu pozadí, které se zobrazuje kolem otevřeného obrázku.
Jak je vidět, tato verze nepřináší žádné závratné novinky a jde opravdu spíše cestou evoluce než revoluce. Vývojáři věnují čas chystanému GNOME 3.0 a přípravám na něj (například odstraňování závislostí na zastaralých součástech a knihovnách). Na verzi 3.0 se pracuje již nějakou dobu a lze spatřit snahu nic neuspěchat. Některé plánované novinky budí lehkou kontroverzi (nový přístup k ovládání desktopu nazvaný GNOME Shell), u jiných třeba nevíme, co přesně od nich máme očekávat, ale málokdo je asi považuje za jasný krok vedle (například nástroj Zeitgeist sloužící k indexování). Nechme se překvapit, jak vše nakonec dopadne (vizte Gnome 3.0 – co nás čeká?).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Tento způsob vývoje se mi líbí. Vždy jen menší množství novinek, mohu si na to lépe zvykat.+1 Navíc se dají v projektu tímto způsobem mnohem lepe vychytat chyby.