Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
IM klient Empathy přináší ve srovnání s ostatními částmi GNOME relativně hodně změn. Nově umožňuje slučovat jednotlivé kontakty do metakontaktů, vylepšuje průvodce přidáním účtu (nově lze použít také pro IRC), zobrazuje užitečnější chybová hlášení v případě neúspěšného připojení, umožňuje vyhledávat kontakty postupným psaním a dále například vylepšuje kontrolu překlepů, umí znovu otevřít zavřené karty komunikace a přidává dvě volby nastavení – nyní je tak možné vypnout ukládání konverzace a zapnout automatické otevírání oken s novými zprávami.
Mezi nové vlastnosti prohlížeče dokumentů Evince patří spolupráce se čtečkou Orca – ta nyní zvládne číst zobrazené dokumenty. Další novinkou je podpora SyncTex, což umožňuje synchronizovat TeXový kód s jeho výstupem (vznikl také plugin pro gedit). Třetí významnou změnou je podpora PDF anotací. Měla by být implementována i jejich editace (nejen zobrazení), ale té se mi během krátkého testování nepovedlo docílit.
Pro GNOME výchozí správce souborů Nautilus přináší nový dialog řešící konflikty při kopírování/přesouvání souborů, ikony adresářů a souborů vybraných k vyjmutí jsou nově průhledné a vylepšení se dočkalo také zobrazení koše – nyní je zobrazován čas smazání a obnovení je možno provést pomocí nového tlačítka.
Nová verze prohlížeče obrázků Eye of Gnome obsahuje jednu zajímavou novinku, a to možnost nastavit jinou barvu pozadí, které se zobrazuje kolem otevřeného obrázku.
Jak je vidět, tato verze nepřináší žádné závratné novinky a jde opravdu spíše cestou evoluce než revoluce. Vývojáři věnují čas chystanému GNOME 3.0 a přípravám na něj (například odstraňování závislostí na zastaralých součástech a knihovnách). Na verzi 3.0 se pracuje již nějakou dobu a lze spatřit snahu nic neuspěchat. Některé plánované novinky budí lehkou kontroverzi (nový přístup k ovládání desktopu nazvaný GNOME Shell), u jiných třeba nevíme, co přesně od nich máme očekávat, ale málokdo je asi považuje za jasný krok vedle (například nástroj Zeitgeist sloužící k indexování). Nechme se překvapit, jak vše nakonec dopadne (vizte Gnome 3.0 – co nás čeká?).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Tento způsob vývoje se mi líbí. Vždy jen menší množství novinek, mohu si na to lépe zvykat.+1 Navíc se dají v projektu tímto způsobem mnohem lepe vychytat chyby.