Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
IM klient Empathy přináší ve srovnání s ostatními částmi GNOME relativně hodně změn. Nově umožňuje slučovat jednotlivé kontakty do metakontaktů, vylepšuje průvodce přidáním účtu (nově lze použít také pro IRC), zobrazuje užitečnější chybová hlášení v případě neúspěšného připojení, umožňuje vyhledávat kontakty postupným psaním a dále například vylepšuje kontrolu překlepů, umí znovu otevřít zavřené karty komunikace a přidává dvě volby nastavení – nyní je tak možné vypnout ukládání konverzace a zapnout automatické otevírání oken s novými zprávami.
Mezi nové vlastnosti prohlížeče dokumentů Evince patří spolupráce se čtečkou Orca – ta nyní zvládne číst zobrazené dokumenty. Další novinkou je podpora SyncTex, což umožňuje synchronizovat TeXový kód s jeho výstupem (vznikl také plugin pro gedit). Třetí významnou změnou je podpora PDF anotací. Měla by být implementována i jejich editace (nejen zobrazení), ale té se mi během krátkého testování nepovedlo docílit.
Pro GNOME výchozí správce souborů Nautilus přináší nový dialog řešící konflikty při kopírování/přesouvání souborů, ikony adresářů a souborů vybraných k vyjmutí jsou nově průhledné a vylepšení se dočkalo také zobrazení koše – nyní je zobrazován čas smazání a obnovení je možno provést pomocí nového tlačítka.
Nová verze prohlížeče obrázků Eye of Gnome obsahuje jednu zajímavou novinku, a to možnost nastavit jinou barvu pozadí, které se zobrazuje kolem otevřeného obrázku.
Jak je vidět, tato verze nepřináší žádné závratné novinky a jde opravdu spíše cestou evoluce než revoluce. Vývojáři věnují čas chystanému GNOME 3.0 a přípravám na něj (například odstraňování závislostí na zastaralých součástech a knihovnách). Na verzi 3.0 se pracuje již nějakou dobu a lze spatřit snahu nic neuspěchat. Některé plánované novinky budí lehkou kontroverzi (nový přístup k ovládání desktopu nazvaný GNOME Shell), u jiných třeba nevíme, co přesně od nich máme očekávat, ale málokdo je asi považuje za jasný krok vedle (například nástroj Zeitgeist sloužící k indexování). Nechme se překvapit, jak vše nakonec dopadne (vizte Gnome 3.0 – co nás čeká?).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Tento způsob vývoje se mi líbí. Vždy jen menší množství novinek, mohu si na to lépe zvykat.+1 Navíc se dají v projektu tímto způsobem mnohem lepe vychytat chyby.