Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Podívejme se tedy, jakými vlastnostmi se aplikace Evolution vyznačuje, jak se s ní pracuje, a pro koho se hodí (popisovat budu verzi 2.6).
Po spuštění programu asi každého upoutá zjevná jednoduchost uživatelského rozhraní. Na rozdíl od Kontactu a dalších programů z KDE, které hýří barvami, je vzhled Evolution téměř fádní, což ale současně znamená rychlou orientaci v ovládacích prvcích, protože nikde nic nepřekáží a neupoutává pozornost.
Jak jsem již řekl v úvodu, jedná se o jediný program obsahující veškeré funkce pro různé oblasti PIM - tedy poštu, kontakty a plánování času. Nové funkce ale přidávat lze, a to pomocí zásuvných modulů (pluginů). S jejich pomocí se realizuje např. komunikace s groupwarovými servery, upozorňování na došlou poštu, automatické ukládání kontaktů a řada dalších věcí. Každý si samozřejmě může vytvořit vlastní plugin (třeba pro vazbu na firemní informační systém) a používat ho.
I když aktuální soubor funkcí záleží na nainstalovaných a zapnutých pluginech, existuje základní společná množina, kterou najdeme všude:
Evolution využívá služeb programu gnome-pilot pro synchronizaci s PDA. Jiné synchronizace se musí řešit pomocí zásuvných modulů. V základní pluginové výbavě ale žádné takové bohužel nenajdeme. Jednou z vnějších aplikací pro synchronizaci je MultiSync (nové verze budou vyvíjeny pod názvem OpenSync), poskytující mj. plugin pro Evolution.
O něco zajímavější je nyní možnost spolupráce Evolution s jinými aplikacemi, a to zejména programy gnome-panel (zobrazování událostí a úkolů na panelu), Planner (správa projektů; momentálně funguje pouze přenos kontaktů, pracuje se na těsnější spolupráci) a Gaim (instant messenger; přenos kontaktů z Evolution).
Groupware funkcionalita je řešena pomocí zásuvných modulů. V základní instalaci jsou podporovány servery Novell GroupWise a Microsoft Exchange. Nezávisle na hlavním projektu ale vznikly též pluginy pro další groupwarové systémy, např. OpenGroupware.org.
Program Evolution existuje již poměrně dlouho - nejprve ve firmě Ximian, která byla v roce 2003 koupena firmou Novell, a od té doby pak pod křídly tohoto známého síťařského giganta. I když se stále potýká s existencí drobných chyb (hlavně v pluginech), jedná se o vcelku vyzrálou a stabilní aplikaci, kterou je možno bez problémů nasadit i ve firemním prostředí v rámci přechodu na GNU/Linux.
Podobně jako v případě Kontactu, i zde nyní představím hlavní výhody a nevýhody programu Evolution. Mohou posloužit při celkové orientaci v PIM aplikacích.
Evolution je aplikace, která se hodí v situacích, kdy dáváme přednost stabilitě a jednoduchosti ovládání před množstvím funkcí. Typická oblast použití jsou firmy, kde se požaduje bezproblémové fungování, zejména při nutnosti kooperace s počítači, na nichž běží systém Windows. Lépe mu bude na silnějších počítačích, i když ani na těch slabších se není nutné Evolution vzdát. Při používání je potřeba dát pozor na kvalitu dané verze GTK+ a dalších používaných knihoven.
V příštím dílu přijde na řadu méně známý, ale zato poměrně revoluční, program Chandler.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Je zbytecne davat do nevyhod, ze je zalozeno na GNOME/KDE. Stejne tak se to totiz da zaradit i mezi vyhody.Ale ono to v článku je zařazeno i mezi výhody.