Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Podívejme se tedy, jakými vlastnostmi se aplikace Evolution vyznačuje, jak se s ní pracuje, a pro koho se hodí (popisovat budu verzi 2.6).
Po spuštění programu asi každého upoutá zjevná jednoduchost uživatelského rozhraní. Na rozdíl od Kontactu a dalších programů z KDE, které hýří barvami, je vzhled Evolution téměř fádní, což ale současně znamená rychlou orientaci v ovládacích prvcích, protože nikde nic nepřekáží a neupoutává pozornost.
Jak jsem již řekl v úvodu, jedná se o jediný program obsahující veškeré funkce pro různé oblasti PIM - tedy poštu, kontakty a plánování času. Nové funkce ale přidávat lze, a to pomocí zásuvných modulů (pluginů). S jejich pomocí se realizuje např. komunikace s groupwarovými servery, upozorňování na došlou poštu, automatické ukládání kontaktů a řada dalších věcí. Každý si samozřejmě může vytvořit vlastní plugin (třeba pro vazbu na firemní informační systém) a používat ho.
I když aktuální soubor funkcí záleží na nainstalovaných a zapnutých pluginech, existuje základní společná množina, kterou najdeme všude:
Evolution využívá služeb programu gnome-pilot pro synchronizaci s PDA. Jiné synchronizace se musí řešit pomocí zásuvných modulů. V základní pluginové výbavě ale žádné takové bohužel nenajdeme. Jednou z vnějších aplikací pro synchronizaci je MultiSync (nové verze budou vyvíjeny pod názvem OpenSync), poskytující mj. plugin pro Evolution.
O něco zajímavější je nyní možnost spolupráce Evolution s jinými aplikacemi, a to zejména programy gnome-panel (zobrazování událostí a úkolů na panelu), Planner (správa projektů; momentálně funguje pouze přenos kontaktů, pracuje se na těsnější spolupráci) a Gaim (instant messenger; přenos kontaktů z Evolution).
Groupware funkcionalita je řešena pomocí zásuvných modulů. V základní instalaci jsou podporovány servery Novell GroupWise a Microsoft Exchange. Nezávisle na hlavním projektu ale vznikly též pluginy pro další groupwarové systémy, např. OpenGroupware.org.
Program Evolution existuje již poměrně dlouho - nejprve ve firmě Ximian, která byla v roce 2003 koupena firmou Novell, a od té doby pak pod křídly tohoto známého síťařského giganta. I když se stále potýká s existencí drobných chyb (hlavně v pluginech), jedná se o vcelku vyzrálou a stabilní aplikaci, kterou je možno bez problémů nasadit i ve firemním prostředí v rámci přechodu na GNU/Linux.
Podobně jako v případě Kontactu, i zde nyní představím hlavní výhody a nevýhody programu Evolution. Mohou posloužit při celkové orientaci v PIM aplikacích.
Evolution je aplikace, která se hodí v situacích, kdy dáváme přednost stabilitě a jednoduchosti ovládání před množstvím funkcí. Typická oblast použití jsou firmy, kde se požaduje bezproblémové fungování, zejména při nutnosti kooperace s počítači, na nichž běží systém Windows. Lépe mu bude na silnějších počítačích, i když ani na těch slabších se není nutné Evolution vzdát. Při používání je potřeba dát pozor na kvalitu dané verze GTK+ a dalších používaných knihoven.
V příštím dílu přijde na řadu méně známý, ale zato poměrně revoluční, program Chandler.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Je zbytecne davat do nevyhod, ze je zalozeno na GNOME/KDE. Stejne tak se to totiz da zaradit i mezi vyhody.Ale ono to v článku je zařazeno i mezi výhody.