Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Podívejme se tedy, jakými vlastnostmi se aplikace Evolution vyznačuje, jak se s ní pracuje, a pro koho se hodí (popisovat budu verzi 2.6).
Po spuštění programu asi každého upoutá zjevná jednoduchost uživatelského rozhraní. Na rozdíl od Kontactu a dalších programů z KDE, které hýří barvami, je vzhled Evolution téměř fádní, což ale současně znamená rychlou orientaci v ovládacích prvcích, protože nikde nic nepřekáží a neupoutává pozornost.
Jak jsem již řekl v úvodu, jedná se o jediný program obsahující veškeré funkce pro různé oblasti PIM - tedy poštu, kontakty a plánování času. Nové funkce ale přidávat lze, a to pomocí zásuvných modulů (pluginů). S jejich pomocí se realizuje např. komunikace s groupwarovými servery, upozorňování na došlou poštu, automatické ukládání kontaktů a řada dalších věcí. Každý si samozřejmě může vytvořit vlastní plugin (třeba pro vazbu na firemní informační systém) a používat ho.
I když aktuální soubor funkcí záleží na nainstalovaných a zapnutých pluginech, existuje základní společná množina, kterou najdeme všude:
Evolution využívá služeb programu gnome-pilot pro synchronizaci s PDA. Jiné synchronizace se musí řešit pomocí zásuvných modulů. V základní pluginové výbavě ale žádné takové bohužel nenajdeme. Jednou z vnějších aplikací pro synchronizaci je MultiSync (nové verze budou vyvíjeny pod názvem OpenSync), poskytující mj. plugin pro Evolution.
O něco zajímavější je nyní možnost spolupráce Evolution s jinými aplikacemi, a to zejména programy gnome-panel (zobrazování událostí a úkolů na panelu), Planner (správa projektů; momentálně funguje pouze přenos kontaktů, pracuje se na těsnější spolupráci) a Gaim (instant messenger; přenos kontaktů z Evolution).
Groupware funkcionalita je řešena pomocí zásuvných modulů. V základní instalaci jsou podporovány servery Novell GroupWise a Microsoft Exchange. Nezávisle na hlavním projektu ale vznikly též pluginy pro další groupwarové systémy, např. OpenGroupware.org.
Program Evolution existuje již poměrně dlouho - nejprve ve firmě Ximian, která byla v roce 2003 koupena firmou Novell, a od té doby pak pod křídly tohoto známého síťařského giganta. I když se stále potýká s existencí drobných chyb (hlavně v pluginech), jedná se o vcelku vyzrálou a stabilní aplikaci, kterou je možno bez problémů nasadit i ve firemním prostředí v rámci přechodu na GNU/Linux.
Podobně jako v případě Kontactu, i zde nyní představím hlavní výhody a nevýhody programu Evolution. Mohou posloužit při celkové orientaci v PIM aplikacích.
Evolution je aplikace, která se hodí v situacích, kdy dáváme přednost stabilitě a jednoduchosti ovládání před množstvím funkcí. Typická oblast použití jsou firmy, kde se požaduje bezproblémové fungování, zejména při nutnosti kooperace s počítači, na nichž běží systém Windows. Lépe mu bude na silnějších počítačích, i když ani na těch slabších se není nutné Evolution vzdát. Při používání je potřeba dát pozor na kvalitu dané verze GTK+ a dalších používaných knihoven.
V příštím dílu přijde na řadu méně známý, ale zato poměrně revoluční, program Chandler.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Je zbytecne davat do nevyhod, ze je zalozeno na GNOME/KDE. Stejne tak se to totiz da zaradit i mezi vyhody.Ale ono to v článku je zařazeno i mezi výhody.