Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Chandler je desktopová PIM aplikace napsaná v Pythonu a poskytovaná s licencí GNU GPL. Pro uživatelské rozhraní využívá wxPython a obsahuje vlastní framework pro vývoj modulů (zde zvaných parcels). Vývoj programu je od začátku veden novým pohledem na oblast PIM - vše by mělo být podřízeno tomu, jak s informacemi pracuje lidský mozek, nikoli vlastnostem technologií a komunikačních protokolů.
Namísto různých druhů objektů (e-mailové zprávy, úkoly, události apod.) se zde rozlišují různé pohledy na objekty. Můžeme třeba naplánovat událost, poslat ji e-mailem (jen tak, nebo k ní připsat nějakou zprávu) a třeba z ní ještě udělat úkol. Tentýž objekt tak uvidíme v různých pohledech, jak z hlediska činnosti, tak ještě podle dalších kritérií (tzv. kolekce, např. odeslané/došlé, odstraněné, různé vlastní kolekce atd.). Nezáleží ani na tom, zda byl daný objekt vytvořen přímo v programu, přišel e-mailem, byl získán z kalendářového serveru, stažen pomocí RSS apod.
Zatím není implementováno zdaleka všechno. To, co jsem uvedl výše, v tuto chvíli již funguje, i když něco působí na první pohled dost syrově. Na to, že má Chandler k první ostré verzi zatím dost daleko, je na tom překvapivě dobře. Marně ovšem nyní budeme v Chandleru hledat např. správu kontaktů, synchronizaci s přenosnými zařízeními, pokročilejší práci s poštou (přílohy, šifrování, filtrace...) a mnoho dalšího. Koho by zajímalo, ve které verzi by se měla ta či ona věc objevit, může si prohlédnout roadmap.
Dobrých vlastností má Chandler na rozdávání. Podívejme se na ně blíže:
Abych jen nechválil, Chandler má také některé nepříjemné vlastnosti. Některé do verze 1.0 téměř jistě zmizí, jiné bohužel přetrvají nebo se dokonce zhorší. Dejme se do toho:
Kdo tedy Chandler dosud neznal, má možnost se s tímto zajímavým projektem seznámit, do budoucna uvažovat o jeho používání, případně se již nyní podílet na jeho vývoji. Třeba tím, že si nainstaluje aktuální "stabilní" (0.6) nebo alfa (0.7) verzi a bude program testovat (což není nic těžkého, viz výše). V každém případě tady máme aplikaci, kterou nelze nechat bez povšimnutí.
Příště se podíváme na kombinaci Mozilla Thunderbird + Lightning (a na ještě dožívající spojení Mozilla Suite + Calendar extension), což je sice méně funkcemi nabité, ale přitom velmi stabilní a dobře fungující řešení.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Proč vůbec musí být e-maily a plánování času (tasks, kalendář) pohromadě?Protože to spolu souvisí. Na události lze přímo posílat pozvánky (např. ve formátu IMIP i jinak), lze sdílet kontakty (pro události a poštu), z e-mailů lze případně dělat úkoly (zadání mailem) atd.
Mutt
asi dobrý bude, ale na e-maily já předsi jen radši GUI, no a nic dalšího mne už nenapadá. Ale to je zase jiné téma…