Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chandler je desktopová PIM aplikace napsaná v Pythonu a poskytovaná s licencí GNU GPL. Pro uživatelské rozhraní využívá wxPython a obsahuje vlastní framework pro vývoj modulů (zde zvaných parcels). Vývoj programu je od začátku veden novým pohledem na oblast PIM - vše by mělo být podřízeno tomu, jak s informacemi pracuje lidský mozek, nikoli vlastnostem technologií a komunikačních protokolů.
Namísto různých druhů objektů (e-mailové zprávy, úkoly, události apod.) se zde rozlišují různé pohledy na objekty. Můžeme třeba naplánovat událost, poslat ji e-mailem (jen tak, nebo k ní připsat nějakou zprávu) a třeba z ní ještě udělat úkol. Tentýž objekt tak uvidíme v různých pohledech, jak z hlediska činnosti, tak ještě podle dalších kritérií (tzv. kolekce, např. odeslané/došlé, odstraněné, různé vlastní kolekce atd.). Nezáleží ani na tom, zda byl daný objekt vytvořen přímo v programu, přišel e-mailem, byl získán z kalendářového serveru, stažen pomocí RSS apod.
Zatím není implementováno zdaleka všechno. To, co jsem uvedl výše, v tuto chvíli již funguje, i když něco působí na první pohled dost syrově. Na to, že má Chandler k první ostré verzi zatím dost daleko, je na tom překvapivě dobře. Marně ovšem nyní budeme v Chandleru hledat např. správu kontaktů, synchronizaci s přenosnými zařízeními, pokročilejší práci s poštou (přílohy, šifrování, filtrace...) a mnoho dalšího. Koho by zajímalo, ve které verzi by se měla ta či ona věc objevit, může si prohlédnout roadmap.
Dobrých vlastností má Chandler na rozdávání. Podívejme se na ně blíže:
Abych jen nechválil, Chandler má také některé nepříjemné vlastnosti. Některé do verze 1.0 téměř jistě zmizí, jiné bohužel přetrvají nebo se dokonce zhorší. Dejme se do toho:
Kdo tedy Chandler dosud neznal, má možnost se s tímto zajímavým projektem seznámit, do budoucna uvažovat o jeho používání, případně se již nyní podílet na jeho vývoji. Třeba tím, že si nainstaluje aktuální "stabilní" (0.6) nebo alfa (0.7) verzi a bude program testovat (což není nic těžkého, viz výše). V každém případě tady máme aplikaci, kterou nelze nechat bez povšimnutí.
Příště se podíváme na kombinaci Mozilla Thunderbird + Lightning (a na ještě dožívající spojení Mozilla Suite + Calendar extension), což je sice méně funkcemi nabité, ale přitom velmi stabilní a dobře fungující řešení.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Proč vůbec musí být e-maily a plánování času (tasks, kalendář) pohromadě?Protože to spolu souvisí. Na události lze přímo posílat pozvánky (např. ve formátu IMIP i jinak), lze sdílet kontakty (pro události a poštu), z e-mailů lze případně dělat úkoly (zadání mailem) atd.
Mutt
asi dobrý bude, ale na e-maily já předsi jen radši GUI, no a nic dalšího mne už nenapadá. Ale to je zase jiné téma…