Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Než se pustím do popisu představované aplikace, chtěl bych nejdřív stručně připomenout důležité souvislosti. Základem programu je poštovní klient Mozilla Thunderbird, funkce plánování času do něj dodává rozšíření Lightning. Zatímco Thunderbird vznikl jako jednoduchý samostatný program s funkčností převzatou z balíku Mozilla Suite (dnes SeaMonkey), Lightning vychází z dnes již nevyvíjeného rozšíření Mozilla Calendar. Toto rozšíření poskytlo základ též pro samostatnou aplikaci Sunbird. Proto kdo chce používat plánování společně s programem SeaMonkey, má k dispozici právě Sunbird (který lze samozřejmě kombinovat i s programem Thunderbird), byť bez provázanosti s poštovním klientem.
Jak Thunderbird, tak Lightning je k dispozici pro GNU/Linux (a půjde pravděpodobně zkompilovat i pro některé další unixovské systémy), MS Windows a Mac OS X. Thunderbird je již poměrně vyspělou aplikací (aktuální verze je 1.5), kdežto Lightning nezapře svoji "čerstvost" - ta se projevuje jak číslem verze (nyní 0.1), tak i drobnými nedostatky ve funkci. Nedá se ale v žádném případě říct, že by šlo o podobně syrovou věc, jako je třeba minule představený Chandler.
GUI Thunderbirdu asi netřeba příliš představovat - je navrženo úsporně, bez nadbytečných ovládacích a indikačních prvků. Nainstalujeme-li Lightning, nenásilně se do prostředí začlení, i když některé věci by šly realizovat lépe (třeba nastavování rozměrů prvků se nechová příliš mravně - pokus zmenšit levou část s přehledem složek a kalendářem skončí tak, že levá oblast prostě najednou úplně zmizí). Snad to bude v pozdějších verzích opraveno.
Původní vzhled programu si můžeme změnit použitím některého mnoha dostupných balíčků (případně si vytvořit vlastní). GUI je založeno na GTK+ (verze 2), ovšem většinou se distribuují staticky linkované balíky, které přítomnost knihovny nevyžadují (což ale samozřejmě přináší zase jiné nevýhody).
Jak jsem již řekl, Thunderbird není program, který by překypoval funkcemi. Často je nadbytek funkcí spíš na obtíž a komplikuje orientaci v programu. Proto je tato aplikace vhodná hlavně pro ty, kdo si nechtějí hrát a experimentovat, ani nepotřebují nějaké speciální funkce, ale kteří chtějí vysokou produktivitu - a tu jim Thundebird (s rozšířením Lightning) nabízí.
Jako v předchozích dílech seriálu se i nyní podíváme na souhrn výhod a nevýhod. Opět nejprve výhody:
Nyní prozměnu několik nevýhod:
Již jsem se zmínil o této dožívající kombinaci, takže nyní přináším ještě pár dalších informací. Na rozdíl od rozšíření Lightning se nejedná o tak těsnou integraci, Calendar má své vlastní okno. Není-li toto okno otevřeno, nefunguje upozorňování na úkoly a události. Data se ukládají do souboru ve formátu iCal, který lze zcela bezproblémově sdílet mezi různými platformami. Protože byl vývoj tohoto rozšíření zastaven (což je škoda, neboť SeaMonkey úspěšně žije svým životem), nemá již smysl o jeho použití uvažovat.
Thunderbird s rozšířením Lightning je výbornou volbou pro ty, kdo chtějí něco hodně jednoduchého a snadno použitelného, a současně neočekávají podporu spolupráce skrze groupwarové servery ani synchronizaci s přenosnými zařízeními. Druhou cílovou skupinou jsou pak uživatelé, kteří si program chtějí přizpůsobit k obrazu svému - a koncepce založená na instalaci rozšíření jim tuto možnost poskytuje. Dá se dokonce tvrdit, že pro domácí uživatele je právě kombinace Thundebird + Lightning většinou tím nejlepším řešením.
Příští, již poslední díl krátkého seriálu o PIM aplikacích, bude opět věnován něčemu exotičtějšímu. Představí vám totiž projekt Haystack, který znamená přinejmenším stejné koncepční zemětřesení jako minule popisovaný Chandler.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
WebDAV jsem bohužel nezkoušel, ale nevidím důvod, proč by nefungoval.To je myslím nemístný optimizmus. Různé implementace (zejména ty open source) totiž implementují různé podmnožiny WebDAVu, a zpravidla zjistíte, že váš server zrovna zatím nemá implementovánu nějakou funkci, bez které by se váš klient klidně mohl obejít, ale autorovi se zrovna tahle vlastnost líbila a tak jí naprogramoval, samozřejmě bez fallbacku pro případ, že daná funkce není na serveru k dispozici. Ta funkce se pokud možno provádí hned během inicializace, aby nebylo možné se jí při používání klienta vyhnout.
Nějak mi přijde, že se s Lightningem dlouho nic neděje, pořád je k dispozici jen verze 0.1. Čekal bych trochu bouřlivější vývoj...Lightning se samozřejmě vyvíjí. A vypadá to, že verze 0.2 nebude a bude hned 0.3 (jako u Sunbirdu).
Třeba se mi nepodařilo donutit ho ukazovat jako první den v týdnu pondělí a ne neděli. A to je pro mě docela zásadní. V Předvolby -> Lightning je nastavené "pondělí". A nic. V about:config je u calendar.week.start nastaveno 1. Zkoušel jsem i různé jiné hodnoty (0, 2) a nic se nezměnilo. Tak jak to mám změnit? Takhle je pro mě kalendář nepoužitelný.Zajímavé, mně nastavení pondělí normálně funguje (což je vidět i na screenshotu).
Občas nějak podivně ulítne zobrazení názvů sloupců v přehledu zpráv. Odsune se jakoby do strany a pak se "sesypává" zpátky. Tohle překreslování taky nějakou vteřinu zabere. Nejsem schopný to reprodukovat úplně pokaždé, ale prostě občas se to stane. Když třeba kliknu na nějakou složku zpráv, tak před tím, než se zprávy zobrazí, koukám se na takového podobné "divadlo"... Popis možná trochu vágní, asi i proto se to těžko někde reportuje... Ale kdybyste už někdy někdo na něco podobného narazil, dejte vědět. Zkoušel jsem myslím i vyházet všechny extension a themes (a nechal jen default) a dělalo to někdy taky...Ani s tímhle jsem se nesetkal. Možná nebude problém přímo v TB, ale v něčem jiném (GTK+ ?).
1. Jestli se da nastavit, aby pri prichodu nove posty vyjelo z listy okenko s upozornenim, tak jak to dela ve WidlichPokud vím, tak ne. Je to Win-only funkce.
2. Jestli je nejaka extensiona, ktera by umela za mejlu od Outlookaru vycist informaci o planovane udalosti a vlozit mi ji automaticky do kalendare s tim, ze me na ni v danou dobu upozorni.Bohužel, i v tomto případě to vidím docela černě (o žádné takové možnosti nevím).