Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Populární pošťák získal nedávno svůj nový český web. Nebudeme se však zabývat vlastnostmi programu, ale pouze a jen rozšířeními, která přidávají nové vlastnosti a schopnosti. Systém a princip je stejný jako u Firefoxu (článek Rozšiřte si Firefox!).
V čem se liší rozšíření (extension), plugin a co je téma vzhledu (skin)? Rozšíření přidává do programu nové funkce. Architektura aplikace je k tomu uzpůsobena. Mnohá rozšíření ve skutečnosti pouze "šikovně" modifikují již existující parametry, nebo přidávají nové. Plugin je soubor (knihovna), která se obvykle nakopíruje do adresáře, odkud jej pak aplikace načte, a je tak schopna pracovat s dosud neznámým obsahem. Pro Thunderbird žádný plugin neznám, ačkoliv je technicky možné nějaký vytvořit a používat. Téma vzhledu je soubor s ikonami a definicemi vzhledu celého programu (těm se článek nevěnuje).
Rozšíření display Mail User Agent je něco, o čem jsem donedávna ani nevěděl, že existuje. Nenapadlo mě, že lze využít hlavičky mailů, které pochopitelně obsahují informaci o "vysílajícím" poštovním programu, k tomu, že se zobrazí ikona tohoto programu. Je to samozřejmě hloupost, ale je to barevné a přináší to přece jen - pro někoho podstatnou - informaci. Po kliknutí na ikonu, která se zobrazuje v liště nad textem mailu, se zobrazí okno s informací o verzi programu. Pokud se jedná o webové rozhraní typu Email.cz, otevře se okno pro napsání nového e-mailu. Adresa směřuje na autora rozšíření a obsahem zprávy je název webové aplikace, ve výše uvedeném případě je to "ATC ORGANIZER v3". Na obrázku vidíte část ikon pro podporované klienty.
Ne všechny zprávy bohužel obsahují pole X-Mailer:
, ze
kterého je informace čtena. V takovém případě se po kliknutí na oblast,
kde by ikona byla, byla-li by, zobrazí okno s informací, že zpráva tuto
informaci neobsahuje.
Rozšíření mailinglistheader od
stejného autora se těsná na stejné liště jako dispMUA. Opět je založeno na
čtení informací z hlavičky e-mailu, konkrétně polí List-*:
.
Slouží k rychlému ovládání maillistu: odhlášení, přihlášení, nápověda,
reakce, vstup do archivu. Přínos je jasný: vše na jednom místě. Po
kliknutí na nápis se zobrazí okno pro psaní nové zprávy s vyplněným
adresátem a předmětem.
Nevýhodou (ale logickou a vyplývající ze situace) je fakt, že je nutné mít zobrazenu informačně bohatší lištu zprávy. Byl jsem zvyklý na "proužek", ale tam se ikony (dispMUA) ani nápisy prostě nevejdou, a tudíž se nezobrazují.
Stále zůstáváme v informační liště e-mailové zprávy. Následující blbůstka (MessageFaces) mě mile překvapila. Víte, že můžete posílat s každým e-mailem (svůj) malý obrázek? Je také součástí hlavičky mailu, musí mít rozměry 48x48 pixelů a velikost maximálně 725 bajtů.
Nastavení probíhá v jednoduchém okně, které bohužel nesprávně interpretuje české znaky.
Rozšíření tohoto typu mi velmi chybělo. Folderpane Tools má sice teprve setinkovou (0.0.2) verzi, ale svůj jediný úkol dělá dobře. Vadilo mi dlouho, že nelze změnit pořadí účtů podle libosti, či třeba abecedy. Účty byly seřazeny v (levém) panelu v takovém pořadí, v jakém byly založeny. To mi silně nevyhovuje, protože některé účty využívám intenzivně, jiné jen nárazově. Folderpane Tools umožňuje tohle pořadí změnit dle přání. Navíc lze také vybrat startovní složku, tedy tu, ve které bude po spuštění kurzor.
Pokud člověk odpovídá na mail, je slušností svou odpověď řádně formovat. Tím mám na mysli odmazat text, který není pro odpověď důležitý, zalamovat řádky na cca 76. znaku a psát svou reakci přímo pod původní text, aby se to adresátovi dobře četlo. Je ale také příjemné, když my sami při psaní vidíme, na co odpovídáme. To platí zvláště v případě, kdy reagujeme v rámci vlákna a naše odpověď je třeba šestá v pořadí.
Pomůže nám rozšíření Quote Colors (stáhnout CZ) - zobrazuje citovaný text v odlišných barvách a usnadňuje tak orientaci. Nastavení je bohaté a umožňuje navolit všechny barvy. Je podporováno pět úrovní citací. Praktický je také okraj kolem textu, navíc lze určit, ze kterých stran bude text rámovat.
Poznámka. Bohužel jsem nenašel vlákno, na kterém bych mohl příklad demonstrovat a zároveň část zveřejnit. Obrázky tedy najdete na domovské stránce rozšíření.
Na obrázku vidíte dvojici Quote Colors a Quote Collapse v akci. Quote Colors se postará o barvičky a Quote Collapse o malé "plus" (a "mínus"), které kus citovaného textu rozbalí, nebo zase sbalí. Jistě to ulehčuje přehlednost dlouhých mailů a ve spojení s QuoteColors se jedná o praktickou pomůcku.
Autorem citovaného mailu je Frantisek Augusztin (faugusztin na goldmann tečka sk), text byl vzat z veřejné konference Linux.cz.
Pseudoadresa about:
se používá ve Firefoxu i "velké"
Mozille pro přímý přístup k parametrům aplikace a jejím rozšířením. Zásah
do tohoto registru může mít za následek poškození aplikačních dat, ale to
jistě uživatelé vědí. Proto je také toto rozhraní běžným očím skryto. Pro
pokročilé uživatele je zde ale rozšíření about:config, které jim umožní
provést specifické a promyšlené změny - stejně jako ve Firefoxu. Přístup
je možný přes nabídku Nástroje/about:config. Zobrazí se okno, které
obsahuje vstupní řádku (filtr) a seznam klíčů a jejich hodnot. Můžeme tam
tedy také najít hodnoty používané právě rozšířeními (např. Quote Colors).
Nezkoušel jsem měnit je ručně a domnívám se, že to není vhodné. Na druhou
stranu je to pole pro testery a zvědavce.
Že lze text na webové stránce zvětšit pomocí Ctrl+ a zmenšit pomocí Ctrl-, ví asi každý uživatel Firefoxu. To samé lze provést i při čtení mailové zprávy v Thunderbirdu. To už ale asi tolik uživatelů neví, proto pro ně vzniklo rozšíření Zoomy, které přidává na lištu tři nová tlačítka. Je pravděpodobné, že je budete muset umístit manuálně: nad lištou klepněte pravým tlačítkem, vyberte Vlastní a nové ikony na lištu prostě přetáhněte myší. Jedná se o tlačítka pro zvětšení a zmenšení textu. Nechybí ani tlačítko pro návrat na nulovou hodnotu zvětšení, tedy na takovou velikost, kterou jsme specifikovali v nastavení písem v hlavním konfiguračním dialogu (Úpravy/Předvolby/Písma).
Timestamp je z řady praktických rozšíření. S jeho pomocí lze do právě psané zprávy vložit časovou značku. Její formát lze bohatě nastavit podle svého gusta: několik typů je přednastavených, existuje ale také možnost definovat značku svou. K tomu slouží množství proměnných.
Z podobné stáje je PasteIP. Stejně jako Timestamp je k dispozici v kontextovém menu při psaní zprávy. Umožňuje vložit jednak IP adresu stroje, jednak také identifikaci poštovního programu. Tedy verzi, systém, jazyk, datum vytvoření apod.
Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; cs-CZ; rv:1.7.5) Gecko/20041206 Thunderbird/1.0
Rozšíření je mnoho a každý si jistě najde to své. Pokud byste chtěli pomoci, CZilla, která se stará mimo jiné i o lokalizaci, vaši nabídku uvítá. Je však vhodné kontaktovat ještě před začátkem práce Lukáše Petrovického, který se o lokalizace stará (abyste nedělali něco, co už začal jiný uživatel). Mezi zdroje originálních rozšíření patří zejména MozDev, sekce Thunderbird, ale dobře poslouží také pan Google.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
A: Because it messes up the order in which people normally read text. Q: Why is top-posting such a bad thing? A: Top-posting. Q: What is the most annoying thing on usenet and in e-mail?Myslím, že to vystihuje podstatu problému.
> What is the most annoying thing on usenet and in e-mail? Top-posting. > Why is top-posting such a bad thing? A: Because it messes up the order in which people normally read text.Ale pokud odpovidam na mail jako souvisly celek jinym souvislym, pak odpoved pisu _nad_ puvodni text (resp. jeho relevantni cast), protoze predpokladam, ze prijemce zhruba vi, o cem jsme si psali minule a tudiz muzu rovnou zacit psat odpoved a nemusim ho nutit cist znovu vlastni text, nebo hledat kde vlastne odpoved zacina. Pripadne, pokud nejdriv pisu souvislou cast emailu, napisu ji nahoru, a pripadne dilci odpovedi pak pod ni, samozrejme _pod_ prislusne (napr.) otazky, treba takhle:
Nazdar, nejaky delsi odstavec ci vic odstavcu se souvislym textem, blablablabla blablablabla ... > What is the most annoying thing on usenet and in e-mail? Top-posting. > Why is top-posting such a bad thing? A: Because it messes up the order in which people normally read text.