Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Stejně jako Firefox, i Thunderbird umožňuje vylepšovat své schopnosti pomocí rozšíření - není jich zatím tolik, ale najdou se mezi nimi i pěkné kousky. Na stránkách rozšíření do Thunderbirdu naleznete jejich přehled. Další možností je například extensionroom.mozdev.org, ale měli byste instalovat rozšíření jen z těch zdrojů, ke kterým máte důvěru (kvůli bezpečnosti). Oproti Firefoxu, kde stahujeme a instalujeme rozšíření přímo z prohlížeče, pro Thunderbird je musíme napřed uložit a pak instalovat přes menu Nástroje - Správce rozšíření - Instalovat.
První, co bych zmínil, je rozšíření about:config. Přidává do menu Nástroje položku about:config, kde si můžete nastavit skrytá nastavení Thunderbirdu bez nutnosti ručně prolézat konfigurační soubory. Rozšíření stáhněte třeba pomocí internetového prohlížeče a v Thunderbird zvolte z menu Nástroje - Správce rozšíření. Zde tlačítko instalovat a vyberte příslušný soubor. Po restartu by měla přibýt v menu výše zmíněná položka.
Contacts Sidebar je velice užitečné rozšíření, které umožní zobrazení kontaktů v místě pod složkami - posílání zpráv známým lidem je pak jednodušší. Rozšíření jde jednoduše zapínat/vypínat klávesou F4 a umožňuje nastavit, jaké položky (telefon, e-mail apod.) budou zobrazeny. Více vysvětlí obrázek:
Zvykli jste si na klávesové zkratky z muttu, jiného klienta či vám prostě nevyhovují ty výchozí z Thunderbirdu? Další rozšíření řeší přesně tento problém, s keyconfigem si můžete předělat klávesové zkratky k obrazu svému.
Po úpravách klávesnice tady máme rozšíření, na které asi ze svého předchozího mailového klienta zvyklí nebudete (myslím, že KMail něco takového umí) - jedná se o Mouse Gestures. Toto rozšíření nám umožní ovládat Thunderbird gesty myši. Obsahuje obrovskou spoustu voleb: můžete si nechat kreslit za vaším tahem myší čáru (zvolíte si barvu, sytost...), abyste věděli, děláte-li gesto dobře (jakými směry hýbete se zobrazuje i ve status baru). Umí samozřejmě přemapovat veškeré gesta. Ve výchozím nastavení se gesta dělají za současného držení pravého myšítka, ale není problém změnit.
Přidá jednoduché menu k pravému myšímu kliku na mail - lze pak přes kontextovou nabídku přidávat příjemce nebo odesílatele mailu do Adresáře. addressContext se snaží už nějaké údaje předvyplnit, ale bohužel má problémy s češtinou (asi něco s kódováním).
Jestli občas dostáváte maily v cizím jazyce, bude se vám Dictionary Search možná hodit. Stačí označit neznámé slovo a z kontextové nabídky vybrat volbu Dictionary Search (D) - dané slovo se předá vašemu prohlížeči a vyhledá se ve slovníku. Jde si definovat i své slovníky, stačí zadat adresu.
Thunderbirdův výchozí vzhled mi přijde poměrně elegantní a přehledný, ale samozřejmě jde změnit - pomocí témat. Prošel jsem několik stránek a témata vyzkoušel - zde uvádím ty, které se mi zdály nejhezčí. Je to samozřejmě dosti individuální, takže uvádím i odkazy, ať se podíváte sami.
Používáte-li prostředí KDE s jeho výchozím tématem Crystal a chcete, aby Thunderbird zapadl, je téma Mostly Crystal přímo pro vás. Ale i bez KDE vypadá moc pěkně, posuďte sami:
Aby mě příznivce Gnome neupálili :), uvádím jako další Nautical - téma založeno na ikonkách z Gnome. Opět velice profesionální:
Toto je téma pro lidi, kteří se neustále snaží šetřit místem, připomíná mi to starý dobrý netscape vzhled. Takže zamáčkněme slzu a nostalgicky instalujme: littlebird-1.0.1-tb.jar
Velice osobité a povedené téma, opět využívající ikonky původně stvořené pro KDE:
Stažení na: http://www.deviantart. com/deviation/5316474/
To byl přehled jen pár témat, která zaujala mne, ale jsou k nalezení i další: addons.update.mozil la.org.
Samotné RSS snad představovat nemusím, bude-li někdo požadovat přesný popis a technické specifikace, nalezne je na http://web.resource.org/rss/1.0/. My si vystačíme s tím, že se jedná o malé textové (XML) soubory, které obsahují shrnutí novinek z našich oblíbených serverů - daný portál tedy musí tuto funkci podporovat (stále rostoucí počet). Nejlepší bude si to předvést na ukázkovém příkladu.
Většina z nás asi zná oblíbený portál Slashdot.org. Na jeho stránkách úplně dole najdeme krčící se odkaz rss. Zkopírujme si jeho adresu. Nyní v Thunderbirdu zvolme z menu Soubor - Nový objekt - Účet... a zde zvolme položku Účet pro RSS kanály.
V dalším dialogu si zvolte název pro RSS kanály (výchozí hodnota je vyhovující). Nyní nám v prostoru se složkami přibude další položka - RSS kanály. Klikněmě na ni a zvolme z přehledného menu Spravovat odebírání. Zjeví se dialog, ve kterém stiskněte tlačítko Přidat. Objeví se následující dialog, do kterého vložte adresu z Slashdotu.
Pro další servery je postup obdobný. Nyní si můžeme prohlížet novinky ze Slashdotu a pracovat s nimi, jako by se jednalo o normální maily. Jestliže tedy navštěvujete denně desítky serverů, stačí si přidat pár odkazů do Thunderbirdu a máte vystaráno...
Jak jsem se již zmínil v prvním dílu, Thunderbird obsahuje jednoduše použitelné a nastavitelné filtry. Nebudeme se zde zabývat nějakými komplexními sítěmi na filtrování - vytvoříme si pouze jednoduchý filtřík pro nastínění schopností.
Nástroje - Filtry zpráv (alternativně lze zvolit Zpráva - Vytvořit filtr, který už bude předvyplněn vybraného podle mailu), zde zvolte tlačítko Nový...
Zjeví se před námi dialogové okno pro vytvoření nového filtru - nejdříve zvolme jméno. V našem případě vytvoříme třídící pravidlo, které obarví všechny maily, které jsou od odesílatele, kterého máme v Adresáři, nějakou barvičkou. Nazvěme ho tedy Osobní maily (chcete-li něco infantilnějšího, tak třeba Obarvovač :). Další položky vyplňte podle následujícího obrázku:
Tak, nyní, když nám přijde nový mail nebo filtr spustíme ručně, tak se všechny maily od odesílatelů uložených v Adresáři obarví zvolenou barvou.
Těmito dvěma díly o Thunderbirdu jsem vám snad představil některé z jeho možností. Další (poslední) díl série bude o kalendáři Sunbird.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: