Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
V prvním díle si představíme Firefox.
Firefox je prohlížeč internetových stránek založený na renderovacím jádru Gecko. To kolem - různá menu a dialogy - je napsáno s pomocí XUL, což má své výhody i nevýhody. Výhodou je snadná rozšířitelnost, ze které Firefox těží, nevýhodou je náročnost na výkon počítače.
Nebudu zde popisovat různé technologie a hýřit cizími zkratkami. Jednak mě moc nezajímají a jednak jim až tolik nerozumím - chcete-li vyvíjet rozšíření pro Firefox nebo dělat s pomocí XUL své vlastní aplikace, návod hledejte jinde. Pro mě, jako uživatele, je důležité, že je Firefox bezpečným prohlížečem, a že nalezené chyby jsou rychle opravovány. Dále že zobrazuje stránky opravdu rychle, a že díky jeho rozšířením je prohlížení webu pohodlné. Pro mě, jako pro občasného vývojáře (X)HTML stránek, je zase podstatné, že Firefox ctí velice dobře standardy a opět mi díky svým rozšířením nabízí pohodlnější vývoj.
Poměrně nedávno vyšla verze 1.0 - což je jakýsi mezník z hlediska označení a marketingu, ale pro uživatele je to spíše evoluce. Každopádně si stáhneme a nainstalujeme tuto nejnovější verzi. Nejlepší bude využít váš balíčkovací systém. Jestliže ale balíček nenaleznete, zkuste Czilla.cz - stará se o překlad (nejen) Firefoxu do našeho rodného jazyka. Na těchto stránkách klikněme na odkaz "stáhnout" a vybereme si buď linuxový instalátor nebo tar.gz pro Linux (pro pokročilejší uživatele). Co mi trochu vadí, je velikost instalátoru - 8,7MB sice není v dnešní době moc, ale například Opera má jenom 3,8MB (dalším konfrontacím s Operou se vyhýbat nebudu, asi 2 roky jsem byl jejím uživatelem).
Po stažení instalátor rozbalte a chcete-li, aby byl Firefox po instalaci dostupný všem uživatelům, jako root spusťte:
./firefox-installer
Procesem instalace zvládne projít každý, stačí zmáčknout "vpřed", přijmout licenci, vybrat si adresář pro instalaci a je to. Už od instalace se Firefox snaží, aby ho zvládl používat i méně technicky zdatný uživatel.
Po instalaci (teď už jako normální uživatel, ne root!) Firefox spusťte -
binárka firefox
se nachází v adresáři zvoleném při instalaci.
Při prvním spuštění se vás Firefox dotáže, jestli nechcete importovat
nastavení z jiného prohlížeče. Jak vidíte, našel uložené soubory Mozilly a
Opery. Možná je chyba na mé straně, ale import mých záložek a nastavení z
Opery se moc nepovedl - převedlo se pár nějakých náhodných záložek. Na
začátek mě tedy Firefox moc nenadchl...
Po prvním spuštění vás přivítá přehledné rozhraní, Firefox se snaží
přebírat barvy z nastavení gtk-2.0. Integrace s GTK se má stále zlepšovat
a zlepšuje, v dalších verzích bude přebírat z témat stále více až bude k
nerozeznání od nativních GTK2 aplikací - tak to alespoň slibují vývojáři.
Osobně bych ocenil hlavně nějaký známý dialog (ať už z KDE či GNOME), učit
se další je trochu otravné - na druhou stranu je takhle Firefox nezávislý
na desktopu). Pojďme se teď podívat na hlavní nastavení Firefoxe, menu:
Úpravy - Předvolby
. Firefox je kompletně lokalizovaný
do češtiny, takže s jeho základním nastavením by neměl být problém. Pro
úplnost si to ale v rychlosti projeďme, ať získáme trochu nadhled.
Vyskočí na nás okno s nastavením - je přehledně členěno na: Obecné, Soukromí, Webové stránky, Stahování, Ostatní. V kategorii Obecné se nastavuje vaše domovská stránka, písma a barvy, jazyky a znakové sady, a nastavení proxy serverů.
Tahle sekce je velice jasná a záleží jen na vás, co si nastavíte. Osobně
si upravuji minimální velikost fontů na nějakou rozumnou hodnotu. Nemám
rád, když je písmo na stránkách mrňavé (někteří vývojáři se v tom vyžívají
- a to mám zrak v pořádku). A možná jenom ze zvyku přidávám v
Jazyky
ještě sloveštinu - toto nastavení se uplatní například
na Google, který se zobrazí v jazyku podle toho, co si zde nastavíte.
V Soukromí se nastavuje, jak dlouho si bude prohlížeč pamatovat historii, jak velká bude vyrovnávací paměť, zda-li si bude pamatovat data zadávaná do formulářů - vesměs nemusíte původní hodnoty měnit, nejste-li nějak extra paranoidní. Pěknou vlastností Firefoxe je, že si umí pamatovat hesla při přihlašování pomocí webových formůlářů - například do vaší pošty. Při přihlašování se vás samozřejmě zeptá, chcete-li si heslo pamatovat. Jestli ano, uloží si ho a příšte vám jej nabídne. V Uložená hesla si můžete zapnout chránění těchto hesel jedním hlavním - stačí si pak pamatovat jedno heslo.
V sekci Webové stránky lze povolit/zakázat Javu, javascript, vyskakovací okna apod. V javascriptu můžete ovlivnit chování podrobněji, viz obrázek.
Ve Stahování ovlivňujete chování Firefoxe při stahování souborů - což je poměrně častou akcí na webových stránkách. Můžete si nastavit do jakého adresáře se mají stahované věci ukládat apod.
V Ostatní najdete věci, které se jinam nevešly - jestli se mají větší obrázky zmenšit, aby se vměstnaly do velikosti okna, nastavení certifikátů, ověřování apod.
Tímto bychom měli základní nastavení za sebou. Plnou kontrolu nad prohlížečem a tím pádem nad prohlížením webu dostaneme až po instalaci pár rozšíření neboli extensions. Zde uvádím ty, které "musí každý mít".
Firefox samozřejmě umožňuje prohlížet stránky pomocí tabů - neboli mít v jednom okně najednou otevřených více stránek.
Ale ve výchozím nastavení se mi Firefox jeví v tomto silně nedotažený. Odkazy se klidně otvírají do nových oken apod. Lze se toho zbavit více způsoby, nejjednodušší je nainstalovat rozšíření Tab Preferences. Pro přímou instalaci klikněte na instalaci Tab Preferences. Vyskočí okno, ve kterém povolte instalaci - a uvidíte, jak se stahuje malý prográmek, asi 50kB. K jeho aktivaci musíte vypnout a zapnout Firefox. Učiňme tak a pojďme se podívat, co se změnilo.
Nastavení Tab Preferences najdete trochu atypicky v menu Úpravy - Předvolby - Tabbedbrowsing - zde vidíme, že rozšíření přidalo další položku do nastavení. Je důležité především nastavení Načítat vnější odkazy v: Novém panelu. Ale i další nastavení jsou zajímavá - jako třeba aktivace tabu po pouhém najetí myší apod. Rozšíření je navíc lokalizované do češtiny. Daleko více kouzlení s taby a věcmi okolo vám nabídne TabBrowser Extensions, ale po jeho nainstalování se Firefox choval občas nestabilně, a tak jsem ho raději zavrhl.
Na dnešním internetu přetékajícím reklamou je tento plugin další
povinnou výbavou. Umí blokovat různé URL i používat zástupné znaky, takže
když si v jeho nastavení dáte blokovat */ad/*
, přestane se
reklama z těchto adres načítat apod. Já ho možná trochu nečistě používám i
ke skrývaní stále stejných, místo zabírajících obrázků. Další informace
naleznete na domovské stránce
Adblock.
Velice užitečné rozšíření, které jsem objevil ale poměrně nedávno, je
downTHEMall (dTa!). Představte
si, že si prohlížíte na internetu nějakou galerii obrázků - třeba s 40
náhledy - a chcete si všechny obrázky stáhnout. Klikat po jednom a ukládat?
Samozřejmě ne, stačí kliknout pravým tlačítkem myši někde do stránky a
vybrat Down Them All
- zobrazí se vám okno, kde si můžete
zaškrtat, které odkazy vedoucí z aktuální stránky se mají stáhnout. Můžete
si navolit stáhnout třeba všechny obrázky apod.
Add Bookmark Here je jen velmi malé a přidává vlastnost, na kterou jsem byl zvyklý u záložek z Opery - do každého adresáře se záložkami to přidá volbu Add Bookmark Here, která vám umožní na vybrané místo přidat záložku bez toho, abyste zapínali Správce záložek.
Firefox má integrovaného správce stahování. Ale integrace by mohla být užší - stejný názor asi měli i tvůrci rozšíření Download Manager Tweak. Všemožně vylepšuje správce stahování ve Fireforu. Mezi jeho hlavní přednost patří to, že umožní stahování provádět v tabu - v názvu tabu vidíte počet procent ze staženého programu.
Web Developer je naprosto nedocenitelné rozšíření pro všechny, kteří alespoň někdy přičichli k vývoji webových stránek. Umí obrovské množství kousků, jejichž úplný seznam naleznete na stránkách Web Developer. Umožní vám například pěkně v boční liště upravovat CSS kód aktuální stránky a výsledek okamžitě vidíte! Obsahuje přímé linky na validátory, umí zobrazovat velikost obrázků, měnit velikost okna a simulovat tím různá rozlišení, jednoduše vypínat/zapínat javascript/Javu/CSS styly... to vše a ještě mnohem, mnohem víc z přehledné lišty, kterou si po instalaci rozšíření můžete zobrazit přes Zobrazit - Nástrojové lišty - Web Developer Toolbar
Spousty dalších rozšíření najdete na adrese https://update.mozilla.org/ extensions/. Nebo stačí kliknout na odkaz Získat další rozšíření ve Správci rozšíření.
Někteří považují témata za hlouposti, jiným se líbí - jestli patříte do první kategorie, můžete tuto část přeskočit, jestliže do té druhé, tak vězte, že se s Firefoxem můžete vyřádit do sytosti. Stačí zvolit menu Nástroje - Správce motivů vzhledu.
Vypadá podobně jako správce rozšíření. Pro zobrazení stránky s rozšířeními klikněte na Získat nový motiv vzhledu, dostanete se na stránku https://addons.update. mozilla.org/themes/ kde si můžete vybrat ze spousty témat řazených do příslušných kategorií. Po kliknutí na instalaci libovolného tématu se vás dialogové okno zeptá, jestli si přejete dané téma nainstalovat. Po potvrzení tlačítkem OK se téma stáhne. Jestliže ho chcete použít, zvolte Použít motiv vzhledu ve Správci motivů vzhledů. Opět musíte restartovat Firefoxe (alespoň to není restart PC, ale i tak bych ocenil, kdyby šlo mezi tématy přepínat za běhu). Zde je pár ukázek:
Jestliže používáte Gnome, tak by si Firefox měl přebírat výchozího
e-mailového klienta z tohoto prostředí. A když ne? Tak vám odkazy
začínající mailto:
nebudou fungovat, což se mi samozřejmě moc
nelíbilo. Naštěstí je zde rychlá pomoc. V adresním řádku zadejte adresu
about:config
. Dostanete se tak ke skrytým nastavením Firefoxe.
Vyhledejte položku network.protocol-handler.expose.mailto
a
změňte ji na true
. A hodnotu položky
network.protocol-handler.app.mailto
změnte na vašeho
oblíbeného mailového klienta. Další problém nastane, když váš mailový
klient potřebuje ještě nějaký parametr, například
sylpheed --compose
. Vyřešil jsem to tak, že jsem vytvořil
skript mailto.sh
a do něho napsal:
sylpheed --compose $1
Nevím, jestli je to čisté, ale funguje to.
Ve verzi 1.0 se ve Firefoxu ještě vylepšilo (nebo možná jen vypadá
pěkněji vyhledávání textu na stránce. Stačí zmáčknout "/" a začít
psát text - dole v prohlížeči se objeví malá lišta, kde si můžete zapnout
rozlišování velkých/malých písmen, nebo že se veškerá nalezená slova na
stránce zvýrazní apod.
Ovládání Správce záložek je velice snadné a jeho ovládání zvládne každý. Přesto obsahuje pár užitečných zlepšováků. Každá záložka má několik vlastností, jako Název, Adresu, Popis - mezi nimi je i vlastnost Klíčové slovo. Například když si u záložky www.abclinuxu.cz vyplníte klíčové slovo "abc", stačí toto napsat do adresního řádku a stisknout enter - Firefox to už sám převede na celou adresu.
V adresách záložek jde použít ještě zástupného znaku %s, v kombinaci s
klíčovým slovem tvoří skvělý urychlovač hledání. Zkuste si například
přidat záložku pro Freshmeat s
touto adresou a klíčovým slovem "f". Kdykoliv pak do adresního řádku
napíšete f jméno_projektu
má to stejný efekt, jako
kdybyste si načetli Freshmeat.net a zadali do jeho vyhledávacího pole
jmeno_projektu
. A takhle jednoduše můžete vyhledávat v
PHP manuálu:
http://php.net/manual-lookup.php?pattern=%s
A to je vše, snad vás to navnadilo na vyzkoušení ne úplně dokonalého, ale zatím nejlepšího open source prohlížeče světa :).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
proste "urpmi firefox"vazne? hodne jsem googloval a findrpmkoval a nakonec dospel k nazoru, ze pro mandrake RPM balicky asi neexistuji. Teda nasel jsem jeden na nejake klubove strance v Holandsku, ale jejich instalaci jsem neriskoval.
Jedine co jsem jeste neobevil, je neco jako save-session (mam mnoho otevrenych stranek, a potrebuji prerusit serfovani, ale pak chci v nem pokracovat....)Tak na tohle urcite existuje nejaky ten plugin... Mozna i vic... Taky funkce, ktera mi z Galeonu dost chybi. Budu ten Plugin muset holt najit...
Ale co nechápu je věta: "Osobně bych ocenil nějaký známý dialog (ať už z KDE či GNOME), učit se další je trochu otravné..." Co tím chtěl autor říci? Jak známý dialog? Mně příjdou dialogová okna z FireFoxu tak akorát. Nevím, proč by měla vypadat zrovna jako v Gnome, nebo zrovna jako v KDE (vlastně ani jedno z toho jako primární desktop nepoužívám, nevím, jak tam má vypadat "typický" dialog - mně příjdou všechny stejné - akorát že jeden používá téma KDE a druhý téma GNOME). Ale proč se snažit nějak svazovat FireFox s KDE nebo Gnome? Spousta lidí nepoužívá ani jedno...Souhlasim! Ja osobne pouzivam na desktopu KDE. Firefox i s jeho menu mi vyhovuje, nemam potrebu roubovat na neho vzhled a menu z KDE. Mam pocit, ze dodrzuje obecne zazite rozmisteni polozek menu, tak jak jsem si na ne zvyknul u Netscape a pote u Mozilly. Takze bych to videl spis jako jeho prednost nez nevyhodu. Ne kazdy kdo pouziva KDE nebo GNOME musi mit hned vsechny programy stejneho vzhledu.
A vůbec, proč to srovnávat zrovna s komeční Operou? Proč ne radši s něčím volně šířitelným? Co já vím - s Galeonem, Konquerorem... Nebo třeba i tím Explorerem...Explorer vůbec není volně šiřitelný, šíří se v souladu s MS EULA (alespoň verze 6 pro Windows, jak na tom byli starší Mac a Unix verze nevím). To je odvěký rozdíl mezi zdarma a v ceně. Já jsem na Firefox (tehdy 0.9.3) přešel z Opery. Kdybych věděl předem co mi udělá s importem záložek, tak bych je neimportoval.
network.protocol-handler.app.ftp network.protocol-handler.app.http network.protocol-handler.app.httpsAkorát tam není žádné about:config, takže se to musí zadat to ~/.thunderbird/prefs.js.
Ano, da se nastavit, aby akceptoval instalaci odevsad (taky jsem to tak udelal), ale PROC? Proc vyjede nahore takovej skoro pop-up a la IE? Proc na nej nejde aspon kliknout a rict "jo, fakt to chci nainstalovat"?Protože. A defaultně je ve whitelu server update.mozilla.org, kde jsou ty extensions hezky pohromadě (a s jakous takous zárukou, že to není malware).
Proc na nej nejde aspon kliknout a rict "jo, fakt to chci nainstalovat"?btw, proc tam neni mozdev?