Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 03:28
PIM pro GNU/Linux - 2 (Evolution)
Články
-
PIM pro GNU/Linux - 2 (Evolution)
Program Evolution, velice známý zástupce aplikací PIM, je ze značné části pravým opakem minule představeného balíku Kontact. Je postaven na GTK+ verze 2, využívá knihovny desktopového prostředí GNOME, tvoří ho jediná velká aplikace a vývoj je podporován firmou Novell.
Podívejme se tedy, jakými vlastnostmi se aplikace Evolution vyznačuje, jak se s ní pracuje, a pro koho se hodí (popisovat budu verzi 2.6).
V jednoduchosti je krása
Po spuštění programu asi každého upoutá zjevná jednoduchost uživatelského rozhraní. Na rozdíl od Kontactu a dalších programů z KDE, které hýří barvami, je vzhled Evolution téměř fádní, což ale současně znamená rychlou orientaci v ovládacích prvcích, protože nikde nic nepřekáží a neupoutává pozornost.
Jak jsem již řekl v úvodu, jedná se o jediný program obsahující veškeré
funkce pro různé oblasti PIM - tedy poštu, kontakty a plánování času.
Nové funkce ale přidávat lze, a to pomocí zásuvných modulů (pluginů). S jejich pomocí se realizuje např. komunikace s groupwarovými servery, upozorňování na došlou poštu, automatické ukládání kontaktů a řada dalších věcí. Každý si samozřejmě může vytvořit vlastní plugin (třeba pro vazbu na firemní informační systém) a používat ho.

Přehled funkcí
I když aktuální soubor funkcí záleží na nainstalovaných a zapnutých pluginech, existuje základní společná množina, kterou najdeme všude:
-
pošta - e-mailový klient s podporou řady komunikačních
protokolů (včetně přístupu k datům uloženým lokálně). Kromě klasických složek používá tzv. složky hledání (dříve V-složky), což jsou pohledy na zprávy podle zvolených pravidel. I přes zdánlivou jednoduchost klient disponuje velkým množstvím funkcí.
-
kontakty - lze kombinovat místní adresáře a servery LDAP.
Množství ukládaných informací sice nedosahuje toho, co ukládá KAddressBook,
ale pro normální použití je plně dostačující.
-
kalendáře - Evolution pracuje hned s několika druhy. Jednak je to klasický místní kalendář, vzdálený (přístupný přes CalDAV nebo WebCal), kontaktový (narozeniny, svátky atd.) a poněkud nečekaně také "počasí" (aktuální situace a předpověď pro další dny).
-
úkoly - rozlišuje dva druhy úkolů: normální a přidělené.
Pro normální úkoly lze nastavit obvyklé parametry (termín, stav atd.), kdežto přidělené používají mnohem složitější aparát, umožňující poměrně detailně určit, kdo nebo co se jakým způsobem na plnění úkolu podílí, včetně možnosti nechat si účastníky potvrdit účast.
-
poznámky - v Evolution poměrně nová věc. Lze psát různé
poznámky, třídit je do skupin a přidávat k nim přílohy.
Synchronizace a spolupráce s aplikacemi
Evolution využívá služeb programu gnome-pilot pro synchronizaci s PDA. Jiné synchronizace se musí řešit pomocí zásuvných modulů. V základní pluginové výbavě ale žádné takové bohužel nenajdeme. Jednou z vnějších aplikací pro synchronizaci je MultiSync (nové verze budou vyvíjeny pod názvem OpenSync), poskytující mj. plugin pro Evolution.
O něco zajímavější je nyní možnost spolupráce Evolution s jinými aplikacemi, a to zejména programy gnome-panel (zobrazování událostí a úkolů na panelu), Planner (správa projektů; momentálně funguje pouze přenos kontaktů, pracuje se na těsnější spolupráci) a Gaim (instant messenger; přenos kontaktů z Evolution).
Podpora groupware
Groupware funkcionalita je řešena pomocí zásuvných modulů. V základní instalaci jsou podporovány servery Novell GroupWise a Microsoft Exchange. Nezávisle na hlavním projektu ale vznikly též pluginy pro další groupwarové systémy, např. OpenGroupware.org.
Stav vývoje, použitelnost
Program Evolution existuje již poměrně dlouho - nejprve ve firmě Ximian, která byla v roce 2003 koupena firmou Novell, a od té doby pak pod křídly tohoto známého síťařského giganta. I když se stále potýká s existencí drobných chyb (hlavně v pluginech), jedná se o vcelku vyzrálou a stabilní aplikaci, kterou je možno bez problémů nasadit i ve firemním prostředí v rámci přechodu na GNU/Linux.

Výhody a nevýhody Evolution
Podobně jako v případě Kontactu, i zde nyní představím hlavní výhody a nevýhody programu Evolution. Mohou posloužit při celkové orientaci v PIM aplikacích.
Výhody
- Stabilita a vyspělost. Evolution je programem, který své dětské nemoci prožil již dávno a netrpí tedy žádnými problémy čerstvých
produktů. Vývoj probíhá poklidně a žádné živelné změny se nedějí.
- Jednoduché ovládání. Uživatelské rozhraní je navrženo
velice jednoduše, což usnadňuje hlavně začátky práce s programem. Vzhled je
střízlivý bez pouťových efektů, ke kterým trochu tíhne minule popisovaná
aplikace Kontact.
- Založení na GNOME. Kdo využívá toto desktopové prostředí, uvítá shodný vzhled a ovládání GUI, a stejně tak i spolupráci s aplikacemi z rodiny GNOME. Další výhodou je, že právě GNOME bylo vybráno jako hlavní prostředí většiny enterprise distribucí, takže začlenění je o to lepší.
- Dobrá podpora serveru Exchange. V řadě firem, kde se
na GNU/Linux přechází pouze částečně a stále se bude používat kombinace
Exchange-Outlook, se velice hodí právě podpora zmíněného serveru. Může to být dokonce rozhodující kritérium, zda vůbec na Linux přejít.
- Zásuvné moduly. Každý si může poměrně snadno vytvořit
zásuvný modul pro nějakou činnost a začlenit ho do Evolution. Je to opět
výhoda pro heterogenní prostředí, kde se hodí každá možnost zlepšení
interoperability.
- Podpora silné firmy. Hlavně větší firmy takovou
podporu ocení. Mají k dispozici služby související s instalací, zaškolováním, řešením problémů atd.
Nevýhody
- Méně funkcí. Evolution nenabízí zdaleka tak širokou
škálu funkcí jako Kontact. Takže kdo touží po nějaké méně obvyklé funkci, nebude pro něj Evolution dobrou volbou.
- Založení na GNOME. Podobně jako KDE, i GNOME má zaryté
odpůrce, kteří nechtějí mít na svém stroji nějaké aplikace z tohoto prostředí. Dalším problémem jsou drobné chyby v knihovnách, které se často objevují s některými novými verzemi.
- Chyby v distribucích. Evolution v některých distribucích (momentálně např. FC 5) trpí určitými problémy. Nejčastěji se jedná o špatnou konfiguraci jak Evolution, tak dalších součástí distribuce
(např. D-BUS).
- Malá přenositelnost. I když nedávno vznikla verze pro
Windows, je to prakticky jen velice nestabilní technology preview (což bohužel platí i o knihovnách GTK+). Zatím platí, že Evolution lze používat pouze na GNU/Linuxu.
- Slabá podpora synchronizace. Jak jsem již říkal,
samotný program žádnou podporu neobsahuje a musí spoléhat na pluginy
a pomocné programy.
- Hardwarové nároky. Oproti Kontactu jsou nároky na
procesor a paměť mírně vyšší, což ovšem vyplývá z použitého řešení GUI.
Výkonnější počítač (řekněme jakýkoli novější než 2 roky) rozhodně není na
škodu, i když na slabších sestavách se Evolution dá také přijatelně používat.
Závěr
Evolution je aplikace, která se hodí v situacích, kdy dáváme přednost stabilitě a jednoduchosti ovládání před množstvím funkcí. Typická oblast použití jsou firmy, kde se požaduje bezproblémové fungování, zejména při nutnosti kooperace s počítači, na nichž běží systém Windows. Lépe mu bude na silnějších počítačích, i když ani na těch slabších se není nutné Evolution vzdát. Při používání je potřeba dát pozor na kvalitu dané verze GTK+ a dalších používaných knihoven.
V příštím dílu přijde na řadu méně známý, ale zato poměrně revoluční, program Chandler.
Související články
Odkazy a zdroje
Další články z této rubriky
Diskuse k tomuto článku
17.8.2006 00:11
VícNežNic | skóre: 42
| blog:
Spáleniště
| Ne dost daleko
Re: PIM pro GNU/Linux - 2 (Evolution)
17.8.2006 08:54
Jarda
Evolution a TH
17.8.2006 09:00
pavel
Re: PIM pro GNU/Linux - 2 (Evolution)
17.8.2006 10:14
Standa
Evolution je jediny klient... bohuzel!
17.8.2006 10:42
nardew | skóre: 5
Re: PIM pro GNU/Linux - 2 (Evolution)
23.8.2006 12:44
MeX
Re: PIM pro GNU/Linux - 2 (Evolution)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.