abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  dnes 08:00 | Nová verze

  Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 4.25. Přidává jednoduchý nástroj pro zálohování perzistentního prostoru, aktualizuje Tor Browser (11.0.2) a Tor (0.4.6.8) a opravuje několik chyb.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
  dnes 07:00 | Nová verze

  Vývojáři Plasma Mobile vydali novou verzi 21.12 tohoto prostředí a souvisejících aplikací pro mobilní zařízení. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Zdůrazněn je přechod od oFono k ModemManager.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 06:00 | Zajímavý projekt

  Na Humble Bundle probíhá akce Humble Book Bundle: Programmer Advice That Wrox Your World by Wiley. Za zvýhodněnou cenu lze získat elektronické knihy věnované programování. Peníze lze rozdělit mezi nakladatelství, charitu a organizátory.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 16:11 | Nová verze

  Webový prohlížeč Mozilla Firefox byl vydán ve verzi 95.0. Mezi změnami figuruje např. povolení Site Isolation všem uživatelům a izolace vybraných knihoven RLBox na všech platformách.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 16
  včera 12:33 | Nová verze

  Byla vydána verze 4.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Současně byly vydány verze 3.2.10, 3.1.14 a 2.2.25 řešící bezpečnostní chybu CVE-2021-44420.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  včera 12:11 | IT novinky

  Uživatelé služby mojeID, kterou provozuje sdružení CZ.NIC, mají nyní možnost zvolit si u svého účtu ověření na úroveň záruky „Vysoká“. Získají tím přístup ke všem elektronickým službám veřejné správy, včetně těch, které vyžadují nejvyšší zabezpečení. Mezi ty patří například založení a administrace majetkového účtu nebo on-line nákup státních dluhopisů. Uživatelů služby mojeID, kteří mají svůj účet propojený s Národním bodem pro identifikaci a autentizaci (NIA), je nyní téměř 40 tisíc.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  včera 07:00 | Komunita

  Konsorcium Linux Foundation zveřejnilo sedmaosmdesátistránkovou Výroční zprávu za rok 2021 (pdf).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 00:33 | Komunita

  Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender představili (Twitter) nejnovějšího firemního sponzora Blenderu. Je ním decentralizovaný virtuální svět Decentraland a úroveň sponzoringu je Patron, tj. minimálně 120 tisíc eur ročně.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  6.12. 15:33 | Zajímavý článek

  MojeFedora.cz v článku GNOME Shell: co se připravuje představuje možné novinky v GNOME Shellu: Nahrávání obrazovky, Rozlišení pozadí podle světlosti tématu, Rychlé přepínače, …

  Ladislav Hagara | Komentářů: 39
  6.12. 15:11 | Nová verze

  Byla vydána verze 8.0 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  Pracujete z domu?
   (34%)
   (31%)
   (16%)
   (2%)
   (16%)
   (2%)
  Celkem 193 hlasů
   Komentářů: 18, poslední 6.12. 14:51
  Rozcestník

  Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.

  FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...

  Aktuální zápisy  Fluxbox pt.III: ROX-Filer, gDeskCal & 3ddesk

  6.2.2007 08:29 | Přečteno: 2657× | Fluxbox | Výběrový blog | poslední úprava: 28.6.2007 08:55

  V záverečném dílu série o Fluxboxu a utilitách, které umí zpříjemnit život ve Fluxboxu, se budeme zabývat instalací a konfigurací ROX-Fileru, na plochu Fluxboxu přidáme transparentní gDeskCal a naučíme Fluxbox přepínat plochy s 3D efekty.

  V minulém dílu jsem naznačil možnosti, jak získat ROX-Filer a nainstalovat jej. Ve stručnosti - lze to buď přímo stažením a kompilací balíku z domovské stránky ROXe nebo přes aplikaci Zero Install Injector. Mě osobně se osvědčila první cesta - nejprve stáhnout a zprovoznit ROX, který pak bude doplněn Injectorem. Pokud by se někdo rozhodl jít druhou cestou, provedené úkony musí být prakticky ekvivalentní, jinak to prostě ani nejde.

  Ani ROX-Filer ani Zero Install Injector nemusí být instalovány pod uživatelem root, lze tedy pracovat jako běžný uživatel a ochránit tak systém před případnými špatnými následky našich činů. Prvním krokem instalace ze zdrojových kódů je rozbalení balíku, ve kterém byly staženy. Rozbalený obsah zdrojových kódů ROX-Fileru je však poněkud jiný než u většiny aplikací - neobsahuje v kořeni žádný cofigure skript, nýbrž skript install.sh, který "provede" uživatele instalací ROX-Fileru. Provede je dáno do uvozovek, protože prakticky jediné, na co se sript zeptá je, kam má být ROX-Filer nainstalován (zda do /usr, /usr/local, do domovského adresáře nebo jinam) a pak sám provede konfiguraci, kompilaci a instalaci zdrojových kódu do zvoleného adresáře.

  Dejme tomu, že jsme zvolili instalaci do domovského adresáře, pak v něm objeví následující adresáře:
  ~/Apps
  ~/bin
  ~/lib
  Do adresáře ~/Apps je pak vhodné umisťovat aplikace pro ROX-Filer a slouží jako místní ekvivalent c:\Program Files. ROX-Filer lze podle požadované akce spouštět následovným způsobem:

  rox - spustí pouze okno filemanageru ROX-Fileru
  rox --left=levy --right=pravy - nespustí filemanager, pouze vytvoří postranní panely
  rox --left=levy --right=pravy --pinboard=plocha - stejné jako předtím, navíc ovládne pozadí Fluxboxu

  Předpokládejme, že chceme vytvořit postranní panely a ikony na ploše Fluxboxu, v tomto případě je třeba použít poslední příkaz. Stejný příkaz je třeba zadat i do ~/.fluxbox/autostart.sh, aby se ROX-Filer spouštěl po startu Fluxboxu s plnou výzbrojí. Po zadání příkazu se objeví plocha s jedinou ikonkou (domovský adresář) a levý a pravý postranní panel, každý se dvěma ikonkami - jedna zastupuje domovský adresář, druhá ~/Apps. Odsud lze nyní provést vše taháním souborů na příslušná místa.

  Kdo toto zkusil, zjistil, že po spuštění okupuje ROX-Filer celou plochu - tudíž po stisknutí pravého tlačítka myši na ploše se neobjeví menu Fluxboxu, nýbrž ROX-Fileru, nefunguje přepínání mezi plochami kolečkem a podobně. S tím tvurci ROX-Fileru počítali, je tedy nutné zajet do nastavení ROX-Fileru (pravý klik na panel, ROX-Filer -> Možnosti) a zde v sekci Kompatibilita zatrhnout první tři položky (Přebít kontroly správce oken nad pozadím a panely, Předat všecny kliknutí myší na pozadí správci oken a Blackbox root menus hack).

  Nyní něco k topografii panelů - panely ROX-Fileru jsou tvořeny ze dvou polovin - spodní a horní. Do obou polovin lze přidávat ikony a ty se hromadí odspodu, respektive odshora panelu. Dojde-li k přeplnění panelu, lze jej přejetím myškou nahoru nebo dolů rolovat a dosáhnout tak vetší kapacity panelu. Jeho šíři lze měnit od prakticky šílených hodnot až po příjemně minimalistických 24pixelů. Jedinou nevýhodou panelů je to, že nelze nijak myškou měnit pořadí ikon v panelech, k tomu je třeba zajít do adresáře ~/.config/rox.sourceforge.net/ROX-Filer, kde se nacházejí konfigurační soubory se jmény shodnými s názvy panelů v příkazu. Soubory jsou ve formátu XML a změnou pořadí položek v těchto souborech lze změnit pořadí ikon v panelech. Souborem ve formátu XML je i "Plocha".

  Vytvoření ikon (ať již na ploše nebo v panelu) se opět děje klikáním / tažením. Kliknutím na ikonu domovského adresáře se otevře filemanager ROX-Fileru, odkud lze vyskákat až do rootu, odsud například do /usr, odsud přetáhnout libovolnou ikonku na plochu nebo do panelu. Kliknutím pravou myškou na ní se otevře menu, kde je položka Soubor <jménosouboru> a v submenu je položka Nastavit ikonu. Opět tažením na otevřené dialogové okno přiřadíme zástupci vlastní ikonu, která se nyní bude zobrazovat i ve filemanageru ROX-Fileru. Obdobným způsobem se nastavuje i pozadí plochy, zde je pouze třeba kliknout na libovolnou ikonu na ploše.

  AddApp a VideoThumbnail

  Obojí jsou pluginy pro ROX-Filer. AddApp tvoří grafické rozhraní pro Zero Instal Injector. Zero Instal Injector již lze v řadě případů získat jako hotový balík pro svou distribuci, nebo si jej zkompilovat samostatně. Jeho požadavky jsou již trochu širší než v případě samotného ROX-Fileru - vyžaduje Python, PyGTK a GnuPG. Python nakonec ale stejně bude třeba, neboť jsou v něm napsány téměř všechny pluginy pro ROX-Filer. Na stránkách Zero Install je Injector ke stažení ve formě souboru *.tag.gz.gpg, který je nutné rozbalit příkazem:

  gpg zeroinstall-injector-0.25.tar.gz.gpg

  Objeví se hláška, že GPG podpis nebyl ověřen, kterou lze ignorovat, a již nic nebrání istalaci Zero Install Injectoru. tu provedeme příkazem:

  python setup.py install

  Nyní je třeba stáhnout aplikaci AddApp ze stránek ROXe. Tu již lze nainstalovat buď pomocí Injectoru nebo samostatně. Chceme-li využít Zero Install Injector, pak stačí zadat příkaz:

  0launch http://rox.sourceforge.net/2005/interfaces/AddApp

  Objevi se okno s ikonou aplikace AddApp, kterou je třeba přetáhnout do filemanageru ROX-Fileru do složky ~/Apps. Zde se AddApp nainstaluje.

  Nyní již lze doplnit pluginy do ROX-Fileru pouze procházením okna s nastaveními. Zde narazíme na VideoThumbnail a Mime-Editor, ke stažení je jich však mnohem vice. Na závěr povídání o ROX-Fileru jeden tip - pokud chcete, aby VideoThumbnail vytvářel i náhledy pro typy videa, které nejsou obsaženy v jeho vlastním seznamu mime typů, pro které má náhledy vytvářet, stačí pouze do adresáře ~/.config/rox.sourceforge.net/MIME-thumb/ přidat symlink na ~/Apps/VideoThumbnail a pojmenovat jej názvem mime-typu, pro který má být náhled vytvářen.

  A ještě pár blbinek:

  3ddesk

  3ddesk je blbinka vytvořená pro ty, které k přechodu na desktopová prostředí nedonutí ani XGL či AIGLX, či nemají dostatečně akcelerovanou grafickou kartu. Vlastně - 3ddesk existoval již před XGL. 3ddesk vyžaduje pouze základní OpenGL a je schopný pracovat prakticky s jakýmkoiv window managerem či desktopovým prostředím. Stejně jednoduše jako pod Fluxboxem jej lze zprovoznit pod KDE či GNOME. A co umí? Přepínat plochy ve 3D :-)

  3ddesk se skládá vlastně ze dvou aplikací: 3ddeskd a 3ddesk, tedy démona a klienta. Nejprve je třeba spustit démona a pak voláním klienta lze buď přepnout do 3D rozvržení ploch a tak přepínat, či přímo pomocí klienta mezi plochami přepínat.

  Základem démona je konfigurační soubor. Tím je /etc/3ddesktop.conf a musím ocenit, že autoři se snažili a jde o velmi dobře komentovaný soubor, který kromě základních nastavení obsahuje i profily, které lze zadat voláním 3ddesk --view. Základními položkami, které je třeba nastavit jsou typ window manageru a velikost textur, která má být použita:

  texturesize 1024
  wm fluxbox

  Maximální velikost textur je 2048x2048, v případě starších grafických karet bude třeba volit méně. Podporovanými správci oken jsou: kde2, kde3, gnome1, gnome2, ewmh, fluxbox, windowmaker, enlightenment, sawfishonly, workspaces, 3ddesk bude fungovat pravděpodobně i na jiných. Další zajímavou možností je:

  use_breathing true

  Při zobrazení rozvržení ploch budou plochy osvětleny "dýchajícím" světlem.

  3ddesk umožňuje 6 různých módů rozvržení ploch na obrazovce - carousel (plochy jsou uspořádány do kruhu s odstupem mezi sebou), cylinder (plochy tvoří uzavřený polygon), linear (plochy jsou umístěny lineárně za sebou), viewmaster (plochy tvoří "větrník"), priceisright (podobné jako carousel, ale vertikálně uspořádané) a flip (plochy se otáčejí jako listy papíru), případně náhodný výběr (random). Pro zobrazení konkrétního rozvržení je třeba volat 3ddesk s parametrem --mode=.

  Důležitým přepínačem je 3ddesk --acquire, díky kterému si 3ddesk sejme screenshoty všech ploch a při přepínání pak zobrazí jejich poslední načtené rozvržení, jinak plochy zůstanou šedé.

  Integrace do Fluxboxu je pak již záležitostí lehké editace souboru ~/.fluxbox/keys, například takto:

  Mod4 F1 :exec 3ddesk --mode=random
  Mod4 F2 :exec 3ddesk --acquire
  Mod1 F1 :exec 3ddesk --mode=carousel --goto=1
  Mod1 F2 :exec 3ddesk --mode=carousel --goto=2
  Mod1 F3 :exec 3ddesk --mode=carousel --goto=3
  Mod1 F4 :exec 3ddesk --mode=carousel --goto=4
  Mod1 F5 :exec 3ddesk --mode=carousel --goto=5

  Po této úpravě bude klasické přepínání ploch (Alt+Fx) nahrazeno 3ddeskem, při stisknutí klávesy s deformovaným okýnkem a F1 se spustí 3ddesk v náhodném módu, a při stisknutí stejné klávesy a F2 si 3ddesk načte plochy. Jsou samozřejmě dostupné i přepínače jako gotoleft a gotoright, díky kterým lze přeskakovat pouze na předchozí nebo následující plochu. Aby se 3ddeskd spouštěl po startu Fluxboxu pak je třeba zařídit přidáním řádku:

  3ddeskd &

  do ~/.fluxbox/autostart.sh.

  A výsledek si můžete prohlédnout mezi screenshoty.

  gDeskCal

  gDeskCal je transparentní kalendář na plochu zvláště vhodný pro jednoduché správce oken jako je Fluxbox. Proč právě pro jednoduché? Zkoušel jsem jej totiž i na KDE 3.5.5, bohužel s nevalným výsledkem. To, že byl vidět na všech plochách, by pro něj bylo spíše plus, ale nějak se nepohodl s KDE a překrýval spuštěná okna a velmi zajímavým způsobem s nimi interferoval :).

  Domovská stránka gDeskCalu je pycage.de, tedy stejná odkud pochází gDesklets. V současné době se nachází ve verzi 1.0 a stále jsou problémy s lokalizací, ale podpora UTF-8 již pracuje na 100%, takže není problém si dělat poznámky s interpunkcí. gDeskCal běží na Pythonu a PyGTK.

  Podobných blbinek existuje samozřejmě sposta a je pouze věcí uživatele, čim si svůj desktop vybaví, ať je to třeba Conky, či průhledný Aterm (který ale neumí UTF-8 a tak v něm mc s UTF-8 vypadá jako rozsypaný čaj).

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Anketa

  Zamlouvala se Vám série o Fluxboxu?
   (38 %)
   (7 %)
   (48 %)
   (3 %)
   (4 %)
   (1 %)
  Celkem 71 hlasů

  Obrázky

  Fluxbox pt.III: ROX-Filer, gDeskCal & 3ddesk, obrázek 1

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  6.2.2007 08:59 fakenickname | skóre: 42 | blog: fakeblog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fluxbox pt.III: ROX-Filer, gDeskCal & 3ddesk
  Díky za ty tipy pro 3ddesk.. Ani jsem netušil, že to jde nějak konfigurovat :)
  6.2.2007 09:13 Miloš Kozák | skóre: 18 | blog: jentak
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fluxbox pt.III: ROX-Filer, gDeskCal & 3ddesk
  Opravdu se mi tato série zápisků libíla, děkuji. Chtěl bych se, ale zeptat. Existuje nějaká možnost společně s rox-filerem používat HAL, že by třeba na plochu přidával ikonky? Ale nemusí to být zrovna plocha, třeba i někam jinam:) děkuji
  pushkin avatar 6.2.2007 10:12 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fluxbox pt.III: ROX-Filer, gDeskCal & 3ddesk
  Aby ROX sam pridaval ikonky nejspise nepujde realizovat, ale pokud mate nejaky pevny mountpoint, staci vytahnout jeho "zastupce" na plochu a ROX jiz jeho ikonku rozlisi podle toho, zde je zarizeni pripojeno nebo ne sedym / zelenym puntikem. Jnak konkretne o kombinaci ROX+HAL jsem nasel toto, ale sam jsem to nezkousel.
  6.2.2007 14:43 XMurder | skóre: 25 | blog: introvert
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fluxbox pt.III: ROX-Filer, gDeskCal & 3ddesk
  # aptitude install gdeskcal
  ...
  ....
  Need to get 53.7MB of archives. After unpacking 186MB will be used.
  Nejsem blázen stahovat 53.7MB balíčků kvůli kalendáři kterje chci do openboxu, calcurse!. Vývojářům šalí, bláázni to sou! >:(
  Ale hezky clanek:)
  pushkin avatar 6.2.2007 15:17 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fluxbox pt.III: ROX-Filer, gDeskCal & 3ddesk
  Tak tohle vypada, ze vam v systemu chybi snad vetsina veci kolem pythonu a pygtk, protoze samotne zdrojaky gDeskCalu maji 209kB :-)

  Tomu rikam depency hell, kvuli nekolika kB instalovat nekolik (desitek) MB, ale co se da delat ;-)
  6.2.2007 18:10 Botanicus
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fluxbox pt.III: ROX-Filer, gDeskCal & 3ddesk
  IMHO je to paranoia aptitude, zkus apt-get, osvedcil se mi vic.
  6.2.2007 19:12 XMurder | skóre: 25 | blog: introvert
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fluxbox pt.III: ROX-Filer, gDeskCal & 3ddesk
  aha, já si to ale myslel, doporučovaný balík je gdesklets takže se ho aptitude snažil nainstalovat s dalšími závislostmi, teď už stáhnu jen 874KB (gdeskcal a python-xml) :D
  pushkin avatar 6.2.2007 19:50 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fluxbox pt.III: ROX-Filer, gDeskCal & 3ddesk

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.