Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Pár poznámek pro domácí stavitele k tomu, co je třeba udělat pro zajištění funkčnosti nových NVME disků na starších deskách od ASUSu....
Tento týden jsem pro švagra stavěl nový počítač, jehož základními komponentami byly základní deska ASUS TUF Gaming B450M-Plus II a NVME disk Kingston KC2000 NVMe PCIe. Vcelku nepřekvapující kombinace - rychlý SSD disk do M.2 slotu využívající rozhraní PCIE x4 3. generace, které by mělo být základní deskou podporováno.
Po montáži všeho potřebného se ale disk z nějakého důvodu nepřihlásil - při pohledu do BIOSu jsem zjistil, že deska je dodnes dodávána se základní verzí BIOSu 0309, ačkoliv aktuální verze je již 3211. Provedl jsem tedy aktualizaci BIOSu, po které se ale disk opět nehlásil.
Následovalo pátrání v nastavení, během kterých jsem zjistil, že BIOS má novou volbu AMI Native NVME Driver, která je v defaultním nastavení vypnutá. Stačilo jí aktivovat a disk se po restartu samozřejmě poslušně nahlásil.
Z mého bloudění usuzuji, že jde zřejmě o celkem zásadní volbu pro zprovoznění novějších NVME disků, která ale není nikde dokumentovaná - v původní verzi BIOSu vůbec není, tudíž o ní nemluví ani manuál k základní desce. Když jsem procházel Release Notes k aktualizacím BIOSu, tak o ničem podobném také není zmínka, a podle Googlu nejsem sám, kdo by se o této featuře rád dozvěděl více a ideálně předem (třeba jako tady nebo tady)
Takže - pokud saháte po základních deskách od ASUSu, pozor na to, můžete na podobný problém narazit.
Tiskni
Sdílej:
Má někdo reálnou zkušenost, jestli je ten nárůst NVME vs. SATA SSD pozorovatelný v praxi? Např. při práci s Gentoo Portage (velké množství malých souborů) apod.Jo, s tím mám zkušenost. Na pracovním PC mám připojený SSD disk přes SATA rozhraní (jakože opravdu kšandu), doma jedu přes NVME. Na obou počítačích mám Debian Bullseye, doma mi navíc běží samba a minidlna servery. Přesto mám doma nabootováno ani ne za třetinový čas oproti pracovnímu PC...