Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Když jsem před necelým rokem skládal třetí generaci svého HTPC, jediné dostupné procesory od AMD s integrovanou grafickou kartou byly Athlony 240GE a Athlony 3000G. Předchozí generace G-čkových Ryzenů zmizely, a tak jsem zvolil jako provizorium Athlona 3000G s tím, že počkám na lepší časy a pak koupím nějaký trojkový Ryzen s grafickou kartou. Lepší časy ale nepřišly. | Nově doplněno měření spotřeby HTPC.
Dá se říct, že někdy od června minulého roku jsem sledoval kdy se objeví nějaké G-čkové Ryzeny za rozumnou cenu. Po pár měsících čekání sice přišly Ryzen 5 5600G a Ryzen 7 5700G, ale z mého pohledu šlo v obou případech o kanóny na vrabce. Pro domácí použití mi přišlo kupovat procesor s cca 20 000 body v PassMarku celkem zbytečné, a tak jsem čekal, až jsem zjistil, že zřejmě čekám marně a pokud někdy chci od svého HTPC o něco víc, budu muset sáhnout právě po jednom ze dvou zmiňovaných kusů. Bohužel uchladit TDP 65 W je jiný úkol než uchladit TDP 35 W, takže jsem tak nějak tušil, že největší problém bude v mé skříni, respektive v jejích rozměrech. Začal jsem tedy hledat a měřit.
Moje CoolerMaster Elite 100 je jedna z velmi plochých skříní, která má vzhledově blíže spíše k DVD přehrávačům či hifi komponentám - číselně vyjádřeno je její (vnější) výška cca 70 mm. Už jenom tohle spolehlivě vyřazuje naprostou většinu chladičů. Když se změří vzdálenost mezi základní deskou a povrchem skříně, jsme na 60 mm, do kterých se musí vejít kromě chladiče i patice s procesorem. Jen hrubým odhadem nám tedy na chladič s ventilátorem zbývá 50 mm.
AMD vybavuje své 65 W procesory chladičem Wraith Stealth, což je nejmenší velikost boxovaného chladiče, začal jsem tedy pátrat po jeho rozměrech, přičemž na jednom z fór jsem nalezl odkaz na to, že jeho výška by měla být necelých 60 mm, což má dokazovat obrázek níže. O tom, že bych se s procesorem a paticí vešel do 5 mm jsem si nedělal naděje, začal jsem tedy pátrat po nějaké menší náhradě.
Údajná výška chladiče Wraith Stealth... měřeno pravděpodobně pravítkem z tržnice
Po dalším měření (no, zkuste narvat nějaký chladič na mini ITX desku ) jsem dospěl k názoru, že bezpečnou volbou by měl být ventilátor průměru 92 mm na chladiči ideálně o výšce do 5 cm. Netrvalo dlouho a našel jsem chladič CoolerMaster MasterAir G200P, který má výšku 40 mm a je určený pro TDP až 95 W. Pravda, v testech si vedl hůře, než boxovaný AMD Wraith Stealth, ale úbytek chladící plochy si někde svou daň vybrat musí.
Pak přišly Vánoce a vše jsem odložil k ledu - jednak jsem ještě chtěl počkat, co se objeví nového, a jednak jsem byl po pravdě línej rozebírat skříň, vyndavat základní desku a montovat nový procesor. Na to byl trochu moc frmol.
Po Vánocích, když bylo zase potřeba doma trochu více počítat, už mi ale začal lézt výkon mého Athlonu 3000G na nervy, a tak jsem vše oživil. Jediné, co se v mezičase objevilo nového byl Ryzen 5 3350G PRO, starší bratranec Ryzenu 5 5600G se zhruba polovičním výkonem a shodnou cenovkou. Naproti tomu Ryzen 7 5700G se mi s dvacetiprocentním nárůstem výkonu a čtyřicetiprocentním nárůstem ceny jako ideální volba také nejevil. Takže zhruba v půlce tohoto měsíce objednal kombo Ryzen 5 5600G + CoolerMaster MasterAir G200P.
Oba kousky dorazily ve středu, přičemž druhý den přišla manželce pozitivní zpráva, že dalších pět dní se nemá v práci objevovat. A prej pro jistotu ani já ani děti. Tak jsem vystoupil z busu, sednul na zpáteční spoj a v hlavě už jsem rozebíral počítač. A protože nejsem zvyklý hned házet flintu do žita, začal jsem s nejjednodušší verzí výměny - nechat desku na svém místě a prostě se jenom pokusit vyměnit procesor a chladič. Podmínkou ale bylo ověřit skutečně dostupné rozměry.
Ventilátor AMD Athlonu 3000G po cca roce provozu. Taky už mu rostou vousy
Jenom pro srovnání jsem si změřil i výšku původního chladiče - ta je 39 mm. Procesor v patici má výšku 6,5 mm. Pokud by byla pravda to, co zobrazuje fotografie výše, byl bych o cca 1,5 mm v průšvihu a musel bych vyndavat základní desku a montovat uchycení pro CoolerMastera. O to větší překvapení mě čekalo ve chvíli, když jsem vlastnoručně přeměřil výšku AMD Wraith Stealthu, který jsem dostal s procesorem - byla pouze 50,5 mm!!! To ale znamená, že bych se měl vejít do své skříně.
Výška boxového chladiče AMD Athlonu 3000G
Základní deska po demontáži původních plastových úchytek pro chladič
Odmontoval jsem tedy firemní háčky a vyzkoušel, kam až zapadne kovová výztuha z druhé strany základní desky - zde se projevila inteligence autorů, kteří na výztuhu navrhli tak dlouhé závity, že i po odpadnutí od základní desky na podlahu skříně zůstaly závity cca 2 mm koukat nad základní desku. To je dostatečně na to, aby bylo možné prostě chladič na procesor posadit a pod mírným tlakem si chytit výztuhu šroubem za závit a přitáhnout nahoru. Suma sumárum - překvapivě bezbolestná akce.
Po instalaci procesoru s chladičem již bylo zřejmé, že se do bedny prostě vejdu. Rezerva vůči hornímu krytu je sice pouze cca 2 mm, ale je to pořád dost na to, aby vše fungovalo, jak má. Při pohledu do skříně je ale zřejmé, že 92 mm chladič na 17 cm velké základní desce je prostě kurva macek, kterej se tam vejde jen tak tak. Autoři návrhu chladiče a desek spolu evidentně velmi dobře komunikovali, takže chladič má decentní zhruba milimetrovou vůli od pamětí a zhruba stejně velká mezera je mezi vybráním v chladiči a cívkami na základní desce. Jinými slovy - sedí jako prdel na mísu, ale ta prdel už nesmí přibrat ani kilo.
Pověstný vlas mezi ventilátorem a paměťmi
Kolem tlumivek jsme na tom opravdu jen o další vlas lépe
Podle rychlé kontroly bychom se měli vejít
Výsledná vůle vůči krytu skříně
Nakonec není ani ventilátor nijak omezený
Na "běžném" běhu PC je samozřejmě skok ze 4 500 bodů na 20 000 bodů znát pouze minimálně. Jestli, tak se možná o sekundu zkrátil start systému (zde je přeci jen nejužším místem sběrnice SSD disku) a přijdou mi lehce plynulejší přechodové efekty KDE. Navzdory často deklarovanému požadavku na čipset AMD A520 či B550 (třeba na CZC) procesor samozřejmě běží i na čipsetu B450 (přesně jak tvrdí výrobce základní desky, samozřejmě s odpovídající aktualizací BIOSu). V /proc/cpuinfo
o něm najdeme následující:
pushkin@pushkin-htpc:~$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 25 model : 80 model name : AMD Ryzen 5 5600G with Radeon Graphics stepping : 0 microcode : 0xa50000b cpu MHz : 3601.382 cache size : 512 KB physical id : 0 siblings : 12 core id : 0 cpu cores : 6 apicid : 0 initial apicid : 0 fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 16 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt pdpe1gb rdtscp lm constant_tsc rep_good nopl nonstop_tsc cpuid extd_apicid aperfmperf pni pclmulqdq monitor ssse3 fma cx16 sse4_1 sse4_2 movbe popcnt aes xsave avx f16c rdrand lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy abm sse4a misalignsse 3dnowprefetch osvw ibs skinit wdt tce topoext perfctr_core perfctr_nb bpext perfctr_llc mwaitx cpb cat_l3 cdp_l3 hw_pstate ssbd mba ibrs ibpb stibp vmmcall fsgsbase bmi1 avx2 smep bmi2 erms invpcid cqm rdt_a rdseed adx smap clflushopt clwb sha_ni xsaveopt xsavec xgetbv1 xsaves cqm_llc cqm_occup_llc cqm_mbm_total cqm_mbm_local clzero irperf xsaveerptr rdpru wbnoinvd arat npt lbrv svm_lock nrip_save tsc_scale vmcb_clean flushbyasid decodeassists pausefilter pfthreshold avic v_vmsave_vmload vgif umip pku ospke vaes vpclmulqdq rdpid overflow_recov succor smca fsrm bugs : sysret_ss_attrs spectre_v1 spectre_v2 spec_store_bypass bogomips : 7800.68 TLB size : 2560 4K pages clflush size : 64 cache_alignment : 64 address sizes : 48 bits physical, 48 bits virtual power management: ts ttp tm hwpstate cpb eff_freq_ro [13] [14]
Samozřejmě mi to nedalo a hned jsem mu dal trochu kouř Pro mě zásadní aplikací je právě ANSYS, ve kterém je urychlení skutečně markantní, nicméně (kromě změření délky určitého výpočtu) těžko vyjádřitelné. Velmi praktický je v tomto ohledu ffmpeg
, u kterého jsem měl nakoukáno, že Athlon 3000G první průchod full HD videa zpracovává cca 3.5 násobnou rychlostí a druhý průchod cca v reálném čase (tzn. jednotkovou rychlostí). V případě Ryzenu 5 5600G se rychlosti zvýšily na 7.6x (181 fps; při využití CPU na cca 62 % a teplotě CPU 48 °C dle amdgpu
) respektive 4.7x (112 fps; při využití CPU na cca 94 % a teplotě CPU 58 °C dle amdgpu
), což je lehce více, než udává porovnání procesoru v Passmarku. Zkoušeno na identických souborech (tento) příkazy:
ffmpeg -y -i "S04E04 - All Is Possible.mkv" -map 0:0 -map 0:1 -pass 1 -c:v libx264 -b:v 2880k -c:a copy -f mp4 /dev/null && ffmpeg -i "S04E04 - All Is Possible.mkv" -map 0:0 -map 0:1 -map 0:2 -pass 2 -c:v libx264 -b:v 2880k -c:a copy -c:s copy "S04E04 - All Is Possible_sm.mkv"
Aktuálně má procesor napočítáno cca dva dny výpočtů v ANSYSu, přičemž jsem nepozoroval žádnou nestabilitu systému, takže to vypadá, že můj již lehce vousatý 150 W zdroj vše s přehledem zvládá. Samotný procesor (respektive jeho jádra) si v klidu běhá na frekvencích mezi 3,0 a 3,5 GHz, v trvalé zátěži vyskočí na 4,25 GHz. Mimochodem - netušíte někdo, proč mi nehodlá žádnou teplotu dodat k10temp
?
Aktuálně bohužel nemohu říci, jak se projeví výměna procesoru na celkové spotřebě systému. K odpovídajícímu vybavení se dostanu až ve středu, takže snad brzy
Update 2022-02-09:
V mezičase mi lehla malá, takže jsem se k měření výkonů dostal o týden později. Jelikož mi nejde o to, dělat citlivostní zkoušku na to, která aplikace bere nejvíce, šel jsem rovnou po těch, o kterých vím, že umí vytížit elektrickou, respektive mechanickou část PC nejvíce - tzn. ffmpeg
, ANSYS (vytížení procesoru) a MakeMKV (vytížení mechaniky+disku). Měření jsem stejně jako před rokem provedl pomocí Lovato DMK32 s proudovým trafem 1:5 a naměřené hodnoty po přepočtu jsou uvedené v tabulce níže.
stav | CPU [%] | U [V] | I [A] | P [W] | cos φ [-] |
---|---|---|---|---|---|
vypnuto | 0 | 235 | 0,030 | 1,06 | 0,16 |
bez zátěže | ~ 0 | 235 | 0,120 | 15,00 | 0,50 |
ffmpeg pass 1 |
61 - 63 | 235 | 0,410 | 92,00 | 0,96 |
ffmpeg pass 2 |
92 - 95 | 235 | 0,520 | 119,20 | 0,98 |
ANSYS Maxwell | 99 | 235 | 0,372 | 84,00 | 0,96 |
MakeMKV - BluRay rip | ~ 0 | 235 | 0,132 | 16,00 | 0,55 |
MakeMKV + ffmpeg pass 1 |
60 - 63 | 235 | 0,434 | 96,00 | 0,97 |
MakeMKV + ffmpeg pass 2 |
92 - 93 | 235 | 0,526 | 120,00 | 0,98 |
V porovnání s minulou generací HTPC je patrný nárůst spotřeby, který souvisí s novým procesorem. Bez zátěže hodnoty odpovídají předchozímu stavu, takže při idlování se upgrade prakticky neprojevuje, v zátěži už ale HTPC jde na prakticky dvojnásobné hodnoty. Nejvýše se mi podařilo dostat při zatížení ffmpegem
a současném ripování BluRaye za pomoci MakeMKV, a to na 120 W. Z toho lze usuzovat, že použití procesoru s TDP 95W už by bylo pro tento zdroj opravdu hraniční.
V porovnání s recenzí zdroje, kterou jsem již odkazoval, je patrné, že zdaleka nemám tak dobré měřené hodnoty účiníku. Zde je samozřejmě otázkou jak byly měřené hodnoty určeny a zda nějakým způsobem respektují efekty harmonických složek - v případě mého měření jde opravdu o účiník (cos φ) určený za pomoci zdánlivého a činného výkonu.
Další, co stojí za povšimnutí je nárůst příkonu ve stejných operacích - jestliže původní HTPC bralo ze sítě 66 W při kompresi ffmpeg
em a nová generace bere nějakých 119 W, je rozdíl výkonů (~50 W) větší, než rozdíl TDP procesorů (~30 W). To jde částečně navrub nepřesnosti měření malých výkonů mým měřákem a částečně tím, že Ryzeny opravdu nejspíše striktně nedodržují hranici 65 W TDP tak, jak to zmiňují i na Diit.
Poslední zajímavost je pak to, že nám úplně přesně nekoreluje využití CPU se spotřebou při porovnání ffmpeg
vs. ANSYS, kdy ffmpeg
s mírně nižším využitím CPU vede na znatelně vyšší spotřebu. Tento jev může souviset s tím, že ffmpeg
vykonává část svých kompresních výpočtů na GPU, zatímco ANSYS Maxwell využívá výhradně CPU výkon, nekoná se tedy nárůst spotřeby v GPU části.
Když to všechno shrnu, celkem mě překvapilo, jak objemný chladič je schopná stará mini ITX skříň spolknout. Rozhodně je fajn že boxované chladiče jsou perfektně připravené k montáži na základní desku a i když je vše navrženo opravdu na milimetry, sedne si to bez větších problémů, které jsem tak trochu očekával. Zároveň se jako velmi dobrá volba ukázala základní deska od ASRocku, ke které jsou dostupné pravidelné aktualizace a umožňuje montáž i "nejnovějších" Ryzenů.
Co je ale depresívní je současný stav trhu - nemožnost sehnat některý z GEčkových Ryzenů (respektive obecně procesorů s nižším TDP třeba za cenu mírného poklesu výpočetního výkonu) a naprostý nedostatek hodnověrných informací, jako je například informace o výšce chladiče dodávaného s CPU. Důsledek je to, že člověk se musí vracet k metodám pokus-omyl a namísto stavby "optimálního" HTPC má člověk volbu mezi výsledkem na úrovni pět let starého notebooku a kanónem na vrabce, který má o třetinu vyšší výpočetní výkon, než moje pracovní stanice v práci vybavená Ryzenem 7 1700.
Na úplný závěr pak stojí za to přidat ještě dvě srovnání - to první je srovnání úsporných procesorů AMD s integrovanou grafickou kartou aktuálně dostupných na trhu a to druhé je porovnání výkonu mého Ryzenu 5 5600G s procesorem, který mám v práci v pracovní stanici a procesorem, který máme v našem "výpočetním" serveru. U něj budiž polehčující okolností fakt, že ty Xeony jsou v něm dva.
Porovnání výkonů dostupných G-čkových procesorů od AMD
A ještě depresivnější porovnání výpočetních výkonů našeho serveru, pracovní stanice a mého HTPC
Tiskni Sdílej:
Samozřejmě, celý kontext je složitější. Z toho, co vím, tak základní omezení budou:
Nicméně je nutné si uvědomit, že se bavíme o diametrálně odlišných fyzikálních problémech - při hoření palivové směsi se teploty pohybují v řádech velkých stovek stupňů Celsia a hlavní důvod, proč se motory chladí nesouvisí jen s životností, ale i s účinností v Carnotově cyklu. A když se motor přehřeje, tak jako první selže chlazení - voda a následně i olej, který kromě chlazení motoru funguje i jako mazivo. Díky tomu se motor zadře.
Naproti tomu v případě elektroniky existuje jistá mezní teplota, při které dochází k její okamžité destrukci a čím více se jí blížíme, tím více klesá životnost daného prvku, a to exponenciálně. Při započítání teplotního spádu z čipu na chladič proto není možné mít na chladiči o moc více než 60 °C, aniž by se zásadně snížila životnost procesoru.
Základní pohled na věc máš správný, ale tohle
Já tvrdím, že rozdíl teploty chladiče a okolního vzduchu je přímo úměrný tepelnému odporu chladiče. Čím vyšší rozdíl, tím horší chladič.
pravda není. Jedna věc je tepelný odpor materiálu (souvisí s vedením tepla) a druhá součinitel tepelného přestupu (souvisí s kontaktem mezi chladičem a chladícím médiem). Zatímco první je materiálová konstanta, to druhé závisí na druhu chladiva (vzduch, voda, olej) a rychlosti jeho proudění kolem chladiče.
Samozřejmě z hlediska kvality chladiče závisí na materiálu, proto se nejlepší chladiče dělají z mědi a běžně se používá "jenom" hliník. Čím je lepší tepelná vodivost, tím lépe chladič rozvede teplo do žeber - můžeš je udělat tenčí, může jich být víc a naženeš chladící plochu.
Součinitel tepelného přestupu se dá demonstrovat právě na vzduchu - součinitel přestupu tepla je bez aktivního chlazení nějakých 8 až 15 W/m2K s tím, že těch 8 odpovídá nepříliš velkému rozdílu teplot mezi chladičem a vzduchem, přičemž vzduch kolem chladiče nijak neproudí. Těch 15 odpovídá velkému tepelnému spádu mezi chladičem a okolím, kdy se už uplatňuje konvekce vzduchu, ale není aktivně ofukován. Při aktivním foukání může být klidně 200 W/m2K. Proto u chladičů závisí i na kvalitě a výkonu ventilátoru.
Jenze ty pocitas, ze budes setrvale chladit maximalni vykon, coz nebudes.Nic jinýho ti nezbývá, protože měrná tepelná kapacita toho chladiče ti vystačí na pojmutí tepla tak na pár minut, ně na několikahodinový akce.
Navic mas vetrak ve zdroji, kterej ti dela v case pruvan tak jako tak.Mám, ale ten v mém případě fouká úplně jinudy, viz obrázek casu.
A mluvit o 40 stupnich na hladici jako rozumny teplote je hovadina samo o sobe, pri 40* stupnich se nic nechladi. Chladic muze mit klidne 60 stupnu, a chlazena vec je naprosto vpohode. Kremik nesmi prelizt nejakych cca 120 stupnu, vetsinou je limit nastaveny na 100 a vetsina lidi nechce prelizt 80.No, 120 °C je fakt už mez destrukce i pro výkonový komponenty (a tím myslím fakt výkonový). Pro CPU není dobrý dlouhodobě chodit moc nad 70 °C, třeba Intel uvádí maximální teplotu přechodu 100 °C (tady). Jinak musíš samozřejmě počítat s nějakými teplotními spády - něco z křemíku na pouzdro, něco z pouzdra na kryt procesoru, něco přes teplovodivou pastu a nakonec i chladič nemá homogenní rozložení teploty. Jenom na tomhle řetězci se odhadem 20 °C v klidu nasbírá, takže je dobré, aby na chladiči bylo možné udržet ruku (teplota cca pod 50°C).
... pri 40* stupnich se nic nechladi. Chladic muze mit klidne 60 stupnu, a chlazena vec je naprosto vpohode.Pokud je teplota okolního vzduchu menší než 40°C, tak jde teplo z chladiče do vzduchu a troufal bych si tvrdit, že chladí. Kolik má chlazená věc nelze říct, pokud neznáš další parametry. Chladič může mít klidně 60°C a chlazená věc 150°C, pokud je mezi nimi velký tepelný odpor (viz. příklad se špatnou pastou/páskou).
Důsledek je to, že člověk se musí vracet k metodám pokus-omyl a namísto stavby "optimálního" HTPC má člověk volbu mezi výsledkem na úrovni pět let starého notebooku a kanónem na vrabce, který má o třetinu vyšší výpočetní výkon, než moje pracovní stanice v práci vybavená Ryzenem 7 1700.
Nebolo by riesenim podtaktovanie, respektivne podvoltovanie a tym nastavenie pozadovanej spotreby/vykonu?
Bohužel uchladit TDP 65 W je jiný úkol než uchladit TDP 35 W
Stačí natvrdo nastavit powersave governor
chcpu(8)
) – to také sníží spotřebu energie (a na některých procesorech celkem výrazně).
nóóóóóó a co jakoby znamenaj ty 'efm' kódy pod tou včelou a ještěrkou na tom pravítku hele?? :O :D
to bude asi jako vono :O :D vobrázek loga hele asi taky jako sedí stim co je na tom pravítku namalovaný :O :D