Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Rok se s rokem sešel a máme tu novou verzi ANSYS Electronics Suite (Desktopu) (AEDT), dříve ANSYS Maxwellu. Podívejme se na to, co s ním lze provést na Debianu 11.
Pro uživatele GNU/Linuxu je hlavní novinkou to, že bude ukončena podpora CentOS a nově bude ze strany ANSYSu podporováno Ubuntu - lze se tedy snad těšit i na lepší kompatibilitu s Debianem.
Ještě jsem neměl možnost se seznámit s novinkami týkajícími se výpočtů v AEDT 2022R1, ale už jsem měl možnost zjistit, co je nového pod kapotou. Je zřejmé, že u ANSYSů začali pracovat na aktualizaci komponenty MainWin, která umožňuje běh jeho grafického prostředí na Linuxu. Oproti minulé verzi, která používala MainWin 5.40 se AEDT posunul o dvě desetinky výše, a to na verzi MainWin 5.60.
Ještě než se ale dostanu ke kompletnímu postupu zprovoznění AEDT na Debianu 11, odbočím k minulé verzi postupu, kdy se ukázalo, že MainWin lze ANSYSu transplantovat z předchozí verze. Ono těch transplantací jsem tam obecně prováděl více (libGL
, libXfixes
, libXrender
...), což ani za mě není hezké a systémové řešení. V hlavě se mi ale rozležela myšlenka na to, že instalátor funguje díky jednoduchému odstranění knihoven ve složce lib64
instalátoru, proč by něco podobného nefungovalo i se samotným ANSYSem... Výsledkem je aktualizovaný postup níže. Ale pokud si někdo chce fakt hrát, pak vězte, že i původní návod s drobnými odchylkami funguje :)
rpm
běžný uživatel Debianu nepotřebuje /etc/redhat-release
, takže stačí pod rootem zavolat
echo "Red Hat Enterprise Linux Server release 7.6 (Maipo)" > /etc/redhat-release
/Linux/lib64
instalátoru a až následně můžeme spustit samotnou instalaci spuštěním ./install.exe
v adresáři /Linux
. Objeví se jednoduchý Javovský instalátor, který nově instaluje AEDT do složky /opt/AnsysEM
, kde si dělá podsložky podle verze AEDT.
/opt/AnsysEM/v221/Linux64/defer
. Teď už můžeme ANSYS spustit.
Stejně jako u předchozích verzí je první spuštění ponekud delší (i na stroji s NVME diskem), takže dejte mu čas. AEDT si osahá knihovny a pak teprve se rozjede. Od druhého spuštění se bude objevovat hláška:
pushkin@pushkin-wrk:/opt/AnsysEM/v221/Linux64$ ./ansysedt ### Warning: Dependency package bzip2-libs is not installed. ### Warning: Dependency package expat is not installed. ### Warning: Dependency package fontconfig is not installed. ### Warning: Dependency package freetype is not installed. ### Warning: Dependency package giflib is not installed. ### Warning: Dependency package glib2 is not installed. ### Warning: Dependency package glibc is not installed. ### Warning: Dependency package libdrm is not installed. ### Warning: One of the following alternate dependencies are not installed: libjpeg libjpeg-turbo ### Warning: Dependency package libpng is not installed. ### Warning: Dependency package libselinux is not installed. ### Warning: Dependency package libtiff is not installed. ### Warning: Dependency package libX11 is not installed. ### Warning: Dependency package libXau is not installed. ### Warning: Dependency package libxcb is not installed. ### Warning: Dependency package libXdamage is not installed. ### Warning: Dependency package libXext is not installed. ### Warning: Dependency package libXfixes is not installed. ### Warning: Dependency package libXft is not installed. ### Warning: Dependency package libXmu is not installed. ### Warning: Dependency package libXp is not installed. ### Warning: Dependency package libXrender is not installed. ### Warning: Dependency package libXt is not installed. ### Warning: Dependency package libXxf86vm is not installed. ### Warning: Dependency package mesa-dri-drivers is not installed. ### Warning: Dependency package mesa-libGL is not installed. ### Warning: Dependency package mesa-libGLU is not installed. ### Warning: Dependency package nss-softokn-freebl is not installed. ### Warning: Dependency package zlib is not installed.kterou po ukončení doplní ještě
sh: 1: sh: 1: /sbin/lspci: not found /sbin/lspci: not foundAž na tuto "drobnost" (co mi má co software lézt na
lspci
?!) vše vypadá, že běží zcela v pořádku, takže přeji příjemné užívání na vaší oblíbené distribuci Když jsem se o totéž pokoušel na jiném PC (ale také s Debianem 11), bylo třeba navíc před prvním spuštěním vytvořit symlinky
ln -s /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libgcrypt.so.20.2.8 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libgcrypt.so.11 ln -s /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libxcb.so.1.1.0 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libxcb-xlib.so.0a složku
defer
přejmenovat až po prvním pokusu o spuštění (když AEDT segfaultuje). Důvod netuším, oba systémy by měly být téměř identické...
Tiskni
Sdílej:
na dělání tohodlectoho hele :O ;D