abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  včera 21:22 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 6 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Zdůraznit lze podporu vícekurzorové editace (gif).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 20:55 | Nová verze

  Byla vydána verze 1.57.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 16:33 | Nová verze

  Byla vydána nová stabilní verze 5.0 (5.0.2497.24) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu. Zdůraznit lze sdílené motivy vzhledu (YouTube) nebo překlady na postranní liště (YouTube). Nejnovější Vivaldi je postaven na Chromiu 96.0.4664.51.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 14:00 | Zajímavý článek

  Příspěvek na blogu Project Zero podrobně rozebírá bezpečnostní chybu CVE-2021-43527 (heap overflow) v sadě multiplatformních kryptografických knihoven Network Security Services (NSS). Chyba je opravena v upstream verzích NSS 3.68.1 a 3.73. Chyba se netýká Firefoxu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 3
  včera 12:00 | IT novinky

  Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 1,16 %. Nejčastěji používanou linuxovou distribucí je Ubuntu 20.04.3 LTS 64 bit. Přehled her oficiálně podporujících SteamOS a Linux na stránkách Steamu. Přehled her pro Windows běžících na Linuxu díky Protonu na stránkách ProtonDB.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  1.12. 13:22 | Zajímavý článek

  Knižní edice sdružení CZ.NIC rozšiřuje svou řadu o populárně naučnou novinku s názvem ON-LINE ZOO – básničky (pdf). Sbírka hravých básniček vznikla na základě stejnojmenné knihy, která vyšla v rámci Edice CZ.NIC před třemi lety a seznamuje děti předškolního a mladšího školního věku s nejčastějšími riziky spojenými s používáním Internetu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 27
  1.12. 10:00 | Nová verze

  Byla vydána nová stabilní verze 21.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Porcupine. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  1.12. 09:00 | Zajímavý projekt

  I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2021, zájemci o kybernetickou bezpečnost z kalendáře Advent of Cyber 2021, …

  Ladislav Hagara | Komentářů: 2
  1.12. 08:00 | Nová verze

  Po dvou letech vývoje byla vydána nová major verze 2.0.0 (YouTube) open source virtuálního modulárního syntezátoru VCV Rack. Přehled novinek v oznámení o vydání a na GitHubu. K dispozici jsou také open source pluginy.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  1.12. 07:00 | Nová verze

  OpenPrinting CUPS (Common Unix Printing System, Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.4.0. Přehled novinek na GitHubu. Jedná se o fork Apple CUPS.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 5
  Pracujete z domu?
   (36%)
   (34%)
   (13%)
   (0%)
   (17%)
   (0%)
  Celkem 53 hlasů
   Komentářů: 7, poslední dnes 01:04
  Rozcestník

  Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.

  FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...

  Aktuální zápisy  Fluxbox pt.II: FB-utility & ROX-Filer (úvod)

  30.1.2007 08:15 | Přečteno: 2499× | Fluxbox | Výběrový blog | poslední úprava: 28.6.2007 08:53

  V minulém dílu jsem představil základní možnosti konfigurace Fluxboxu jako takového, bez použití zvláštních utilit. V tomto dílu se zaměřím právě na utilitky, které přímo souvisejí s Fluxboxem, a mocný nástroj pro pozvednutí Fluxboxu na něco mocnějšího, než je jen window manager, ROX-Filer.

  (Poznámka: minule jsem se honem honem vrhl do nitra nastavení Fluxboxu, aniž bych uvedl alespoň pár jeho základních schopností. Provedl jsem tedy update a v úvodu článku jsou tyto vlastnosti zmíněny.)

  Utilit, které souvisejí s Fluxboxem, je opravdu velké množství. Dodávají mu všemožné další schopnosti, či zlehčují začátečníkům konfiguraci Fluxboxu. Přímo na domovské stránce jsou odkazy na následující:
  FluxConf
  konfigurační utilita pro Fluxbox

  fbDesk
  umí vytvořit na ploše ikony

  Fluxspace
  utilita složená z několika dalších, umí hlavně tvorbu ikon, či přiřadit každé ploše jiné pozadí

  fbsetbg
  jednoduchá utilitka pro nastavení pozadí plochy

  fbcolor
  skriptík pro změnu barev ve stylech fluxboxu

  Fluxter a FbPager
  obojí utility pro zobrazení ploch, rozvržení oken na plochách a přepínání mezi plochami

  FluxConf se momentálně nachází ve verzi 0.9.9. Je založen na GTK a tvoří jej sada utilit fluxmenu, fluxkeys a fluxconf, které lze nastartovat iz jediné "rozcestníkové" aplikace fluxbare. Tu je třeba využít ke spuštění zbylých nástrojů, které v opačném případě při pokusu o spuštění spadnou (kromě fluxmenu). FluxConf má jednoduché a přehledné rozhraní, které dovolí uživateli i bez znalosti konfiguračních souborů si Fluxbox přizpůsobit svým potřebám. Bohužel jako každý nástroj má i své chyby - kromě toho, že není možné konfigurační utility spouštět samostatně, ale pouze přes fluxbare, jsem našel chybu ve fluxkeys, který nerozdýchal zřetětení v ~/.fluxbox/keys:

  Mod4 A I F :exec firefox

  a zobrazil, že je zde nastaveno pouze Mod4 F.

  Dalším nástrojem pro Fluxbox je fbDesk. Zkoušel jsem jej, ale po několika pokusech jsem jej zavrhl. Ikony se mi sice vytvořit podařilo (pokaždé bylo přitom třeba znovu spustit fbDesk), podařilo se mi i ikonam přiřadit příkazy a názvy, ale dál jsem se nedostal. Naštěstí fbDesk může být více než plnohodnotně nahrazen ROX-Filerem.

  Právě ROX-Filer je jednou ze součástí sady Fluxspace, která nabízí následující utility:
  painter - utilita pro vykreslení jiného pozadí na každé ploše
  ROX-Filer - utilita pro tvorbu ikon, panelů, file manager a ještě mnohem víc, o ROX-Fileru až později
  idesk - analogie fbDesku,tvoří ikony na ploše
  runner - program pro spouštění aplikací při startu Fluxboxu a jejich směrování na plochy
  tracer - nástroj pro vývoj nových modulů

  Z mého osobního pohledu mi Fluxspace přijde jako poněkud nadbytečný komplex aplikací. Jednak zde dochází ke kolizi funcí některých modulů (ROX-Filer a idesk) a jednak jdou některé věci zařídit i jinak bez potřeby dalších programů (spouštět aplikace po startu Fluxboxu umí Fluxbox jako takový a zároveň je umí i z uložených nastavení nasměrovat na správné plochy). ROX-Filer lze pro změnu provozovat samostatně, bez potřeby Fluxspace.

  fbsetbg je jednoúčelový skript pro nastavení pozadí ve Fluxboxu. Je navržena jako náhrada bsetbg, který je součástí Blackboxu. Co umí navíc? Umí obrázek na pozadí roztáhnout, položit na střed, použít jako dlaždice, maximalizovat při zachování poměru stran či nastavit jako pozadí náhodný soubor z nějakého adresáře. Ideální pro uživatele, kteří nechtějí Fluxbox ničím komplikovat a stačí jim, když se po stratu Fluxboxu objeví jejich oblíbené pozadí.

  Z výše jmenovaných utilit pro zobrazení a přepínání ploch jsem testoval (a po nějakou dobu i používal) FbPager. Jde o příjemnou malou utilitku, která podporuje průhladnost a gesta myší. Není problém jakkoliv minimalizovat její rozměr, takže jde zařadit do volného prostoru mezi dolní okraj okna a monitoru. Její kompletní konfigurace je uložena v souboru ~/.fluxbox/fbpager. Celý soubor je přehledně navržen, takže změna nějakého parametru není problémem. Na začátku konfiguračního souboru jsou následující hodnoty:

  fbpager.alpha: 155
  fbpager.x: 1168
  fbpager.y: 1006
  fbpager.workspace.width: 16
  fbpager.workspace.height: 16
  fbpager.workspacesPerRow: 5

  Je zřejmé, že první položka nastavuje průhlednost (hodnoty 0-255), následující dvě polohu okénka FbPageru (jako referenční bod je brán levý horní roh okna), další dvě položky udávají velikost okénka pro jednu plochu a poslední počet ploch v řádce. Počet ploch ve sloupci zde není dán, FbConf tedy po vyčerpání řádku začne další. Za zmínku zde stojí ještě konfigurace myši. Tlačítka mysi jsou zde označena jednoduše čísly 1 až 3, přičemž 1 je levé tlačítko, 3 je pravé a 2 je prostřední. Jde nastavit čas, po který FbPager čeká na vícenásobné stisknutí a kliknutí lze libovolne řetezit a kombinovat. Není tedy problém ve FbPageru nastavit klasické Operácké "dál" a "zpět" (tedy skočit na další plochu stisknutím levého a pak pravého tlačítka, nebo spočit na předchozí plochu stisknutím pravého a pak levého tlačítka). Takové nastavení umožňuje následující zápis:

  fbpager.nextWorkspaceButton: 1 3
  fbpager.prevWorkspaceButton: 3 1  ROX-Filer

  ROX-Filer je velmi mocnou aplikací, kterou lze použít k zútulnění svého window managera. Primárně sice není určena pro Fluxbox (jeho domovským window managerem je Oroborox), používá se s Fluxboxem natolik příjemně, že jej dnes již považuji za povinnou výbavu Fluxboxu.

  Zprovoznění ROX-Fileru není nijak náročné, sám o sobě má ale tolik funkcí a doplňků, že se na něj důkladněji zaměřím až v příštím díle série o Fluxboxu. Získat ROX-Filer lze na jeho domovské stránce na SourceForge, kde lze též získat většinu jeho doplňků včetně již zmiňovaného Oroboroxe.

  Zde bych sechvíli zastavil, protože již instalaci ROX-Fileru lze provést dvěma způsoby. Ten první je klasický - získat zdrojový kód a zkompilovat, případně získat balíček a ten nainstalovat. Odtud jsem svého času začal já, jako vhodnější bych ale hodnotil alternativní způsob: začít od aplikace Zero Install Injector, který je jakýmsi nástrojem na stahování a instalaci software, nepříliš vzdáleným od balíčkovacích systémů. Výhodou je jeho dobrá integrace s ROX-Filerem a to, že nemusí běžet pod rootem, aby mohl nainstalovat jakoukoliv aplikaci. Díky zmiňovaným schopnostem si umí ROX-Filer přes ZeroInjector stáhnout případný chybějící plugin nebo nějakou aktualizaci.

  Nyní k tomu CO vlastně onen ROX-Filer je. V zásadě jde o filemanagera, který již přesáhl své schopnosti a dokáže například nastavit pozadí na ploše, umístit na plochu ikony, nebo vytvořit lišty se "zástupci" programů, tedy něco, co známe z jistého OS pod názvem QuickLaunch. Z jiného OS si vzal i grafický vzhled - nápadně připomíná klasického průzkumníka z Woken 95. Pravda, žádná sláva, ale funguje na jedničku.

  Jakými praktickými funkcemi ROX-Filer oplývá? Jelikož podporuje shared-mime-info, umí aplikacím přiřazovat ikony, vytvářet náhledy obrázků ve složkách a s pluginem VideoThumbnail umí ROX-Filer vytvářet pomocí mPlayeru i náhledy videa. Sám o sobě sice nemá nadefinované spouštěcí akce pro dané mime-typy, ty ale není problém nastavit. To vše je přehozeno GTK2 interfacem (lokalizovaným do češtiny, a to bez jediného problému s UTF8), který lze označit jako velmi klikací. Tvorba ikon a veškerá nastavení se dějí pomocí myšky. Není ale problém sáhnout do konfiguračních souborů v XML formátu a ty si ještě "doladit" po svém. ROX-Filer je dotažen až tak daleko, že funguje i přetažení složky s hudbou do Playlistu XMMS. Není tedy třeba se proklikávat menu XMMS, stačí jen vzít složku z ROX-Fileru a přetáhnout jí do playlistu.

  Uff, myslím, že pro tentokráte toho bylo až dost. Příště se pustíme do hloubky ROX-Fileru, přidáme transparentní kalendář na plochu a posuneme Fluxbox do 3D. A jako bonus - stylový wallpaper pro Fluxbox.

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Obrázky

  Fluxbox pt.II: FB-utility & ROX-Filer (úvod), obrázek 1

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  30.1.2007 13:00 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
  Rozbalit Rozbalit vše fbsetbg
  fbsetbg oproti bsetbg umi navic jen nahodne obrazky a roztazeni se zachovanim pomeru. Ale konec koncu bsetbg je jen sript, ktery vola specializovane programy. Puvodni smysl byl nabidnout jednotne rozhrani na ruznych platformach.
  30.1.2007 15:48 deda.jabko | skóre: 23 | blog: blog co se jmenuje "každý den jinak" | za new york city dvakrát doleva a pak už se doptáte
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fluxbox pt.II: FB-utility & ROX-Filer (úvod)
  pekne cteni, sveho casu, jsem fluxbox pouzival docela casto na starem hw, ale nenasel zadny hezky minimalisticky ukazatel zatizeni procesoru a pameti. pouzival jsem torsmo a gkrellm, ale je to odezdi ke zdi. navic torsmo, pri vetsi obnovovaci frekvenci neuveritelne zatezovalo procesor. nemate nejaky tip?
  Asi před rokem se dostali hackeři na servry Debianu a ukradli jim zdrojové kódy.
  pushkin avatar 30.1.2007 16:16 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fluxbox pt.II: FB-utility & ROX-Filer (úvod)
  Zatím jsem po ničem speciálním nepátral, docela mě uspokojuje gkrellm se skinem prizpůsobeným Fluxboxu (screenshot). Je to dirtchamber, varianta 6
  30.1.2007 21:19 Petr Zelenka | skóre: 24 | Semice/Stuttgart (Sindelfingen)
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Fluxbox pt.II: FB-utility & ROX-Filer (úvod)

  Torsmem se nechal inspirovat conky. Zkuste.

  A teď si uvědomte, jaký je vztah mezi krychlí a motýlem.
  31.1.2007 00:02 abr | skóre: 24 | blog: ab
  Rozbalit Rozbalit vše fbrun fuj, gmrun rulez!
  Zahodte fbrun, zkuste gmrun :-)

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.