OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Herní distribuce Supergamer prochází velkými změnami: Linux.com píše o Supergamer VL, který je založený na VectorLinuxu. Vyšlo několik distribucí založených na Slackwaru: NetSecL 2.1 zaměřený na bezpečnost, odlehčený Absolute Linux 12.0 s IceWM a neoficiální port Slackintosh 12.0 pro počítače Apple PowerPC. BeleniX 0.6.1, živé CD OpenSolarisu, opravuje různé chyby - jsou však známy některé další, které by měly zmizet ve verzi 0.6.2. Nový Wolvix 1.1.0 RC2 je tu ve variantách Cub a Hunter. Helix 1.9 je speciálně upravený KNOPPIX. Damn Small Linux 4.0 Alpha1 představuje počátek nové řady této distribuce: nové jádro, vylepšené UI, podpora drag & drop, lepší systém asociací typů souborů a další novinky. V uplynulém týdnu navíc vyšel Sabayon Linux 1.0 "Business Edition" a Skolelinux 3.0 RC5.
Koncem června byla zveřejněna revize dokumentu European Interoperability Framework. Tento dokument, připravený v roce 2004, původně podporoval používání otevřených standardů občany Evropské unie a především úřady. Na vytvoření revize byla najata společnost Gartner, která je známá svými pochybnými analýzami, podle kterých je Linux nevýznamný a nedokonalý systém, obzvláště ve srovnání s Windows. Není tedy překvapením, že zrevidovaný dokument je podstatně méně nakloněn otevřeným standardům. Gartner doporučuje nezaměřovat se na otevřené standardy a chce, aby byly zároveň používány i jiné „standardy“.
Gartner uznává, že open source může podpořit rozvoj veřejných služeb, ale i tak by upravená revize dokumentu představovala značné zhoršení stávajícího postoje EU k otevřeným standardům. Nic však není ztraceno - Evropská unie chce slyšet názory veřejnosti. Jednou z variant, jak se můžete proti navrhované revizi European Interoperability Frameworku postavit, je podepsání petice na OpenStandards.eu.
Intel spustil zajímavý projekt, jehož cílem je vývoj open source softwaru pro mobilní zařízení. Projekt se nazývá Moblin a skládá se z několika podprojektů. Všechny podprojekty se v současnosti zaměřují na architekturu Intel, ale Intel je podle prohlášení otevřen všem příspěvkům přidávajícím podporu pro další architektury. Poskytovány jsou repozitáře založené na gitu, mailing list, IRC kanál a projekt zajišťující dodání potřebného hardwaru vývojářům.
Jaké podprojekty Moblin zahrnuje? Vývoj jádra a potřebných ovladačů pro zařízení, framework pro uživatelské rozhraní (na bázi GTK+), správu úspory energie, tvorbu síťových profilů pro snadné připojování, prohlížeč na bázi kódu Mozilly, práci s multimédii a možnost pokecu díky podpoře IM protokolů. Více se dozvíte na stránkách projektu.
Projekt One Laptop Per Child, který chce pomoci vybavit děti v rozvojových zemích stodolarovými notebooky, už asi znáte. Notebooky OLPC jsou vybavené procesorem značky AMD a Intel před několika měsíci zareagoval na OLPC uvedením vlastního výrobku. Nazval ho Classmate PC („dvousetdolarový notebook“) a kromě Mandriva Linuxu je na něm nabízen i systém Windows. Zakladatel projektu OLPC Nicholas Negroponte se nechal slyšet, že Classmate PC negativně ovlivnilo jeho projekt, za čímž stojí velká finanční síla Intelu.
Nyní se však stalo něco, co málokdo očekával. V červnu začal Intel jednat s OLPC, aby se o měsíc později stal oficiálním členem projektu. Will Swope z Intelu k tomu řekl, že přispění k OLPC představuje součást vzdělávacích iniciativ Intelu, do kterých společnost ročně investuje 100 milionů dolarů. Intel bude spolupracovat v rovině technologické i vzdělávací; také se přidá k radě OLPC. AMD kroky Intelu přivítalo - AMD bude nadále dodávat procesory, ale Intel by pochopitelně měl případně zájem poskytnout hardware své výroby.
Evropský patentový úřad přizval zástupce Evropského parlamentu a softwarového odvětví plus specialisty na intelektuální vlastnictví k setkání na téma softwarových patentů. Ve výsledku se sešlo okolo 100 lidí, a to přibližně dva roky po odmítnutí direktivy o SW patentech Evropským parlamentem.
Eva Lichtenberger zastupující rakouskou stranu zelených řekla: „Patenty nejsou řešením pro ekonomický růst v Evropské unii, a to ani ve spolupráci s Čínou a USA.“ Požadovala větší otevřenost dle potřeb současné ekonomiky. Většina přednášejících označila současnou situaci okolo SW patentů za neuspokojivou, ale experti se shodli na tom, že v zásadě nejsou úpravy legislativy zapotřebí. Někteří přednášející zdůrazňovali, že patenty škodí přirozené konkurenci na trhu a rozhodně nepřispívají k rozvoji společnosti. Diskuze byly uzavřeny tak, že nové debaty o patentech následované úpravami legislativy nejsou nutné ani žádoucí.
Ark Linux je jednou z distribucí určených pro uživatele začátečníky. Obsahuje pouze svobodný software a vývoj plně závisí na práci komunity. Zajímavostí distribuce je speciální bezpečnostní systém odstraňující nutnost zadávání hesla pro administrátorské úkony: nepoužívá se sudo a desktop rozhodně neběží pod uživatelem root - Ark Linux používá svůj vlastní PAM modul zachovávající bezpečnost a zároveň jednoduchost použití. Dostupná oprávnění se přitom dají jemně doladit. Distribuce má v nabídce software i pro pokročilejší uživatele: vývojářské nástroje a serverový software. Hlavním prostředím distribuce je KDE.
Verze 2007.1 RC1 aktualizuje nabídku softwaru (KDE 3.5.7, OpenOffice.org 2.2.1, Linux 2.6.22-rc6 a glibc 2.6), lépe detekuje hardware (nabízí také více ovladačů) a do repozitáře byl přidán ještě další software navíc. Tato verze vyšla v instalovatelné a v živé verzi.
IPCop Firewall je jednoúčelová distribuce GNU/Linuxu určená pro ochranu sítí - heslo projektu zní „The Bad Packets Stop Here!“ (zlé pakety končí zde). Důležitou předností tohoto systému je poskytované webové rozhraní, díky kterému zvládne nastavení i méně zdatný uživatel. IPCop však zajišťuje nejen filtrování paketů, ale také DHCP, DNS, VPN a proxy server. Zajímavostí je možnost rozšířit IPCop o další funkce pomocí přídavků - jejich seznam naleznete na webu projektu. Poslední verze (1.4.16) opravuje některé chyby a aktualizuje glibc, Net::DNS a capi. Dalšími aktualizovanými součástmi jsou Squid, Snort, e100 a r1000.
FreeNAS je drobný systém na bázi FreeBSD poskytující služby NAS (Network-Attached Storage). Nabízí síťové sdílení souborů přes protokoly CIFS, FTP a NFS - celou věc můžete řídit přes webové rozhraní. Poslední betaverze 0.685b nahrazuje proprietární bootovací systém systémem sys5init z FreeBSD. Zatím je nutné definovat sdílení Samba ručně (nejsou automaticky generována). Instalátor nabízí možnost plné instalace na pevný disk, ve které je dále možné instalovat dodatečné balíčky z FreeBSD. Webové rozhraní nyní funguje i přes IPv6, dále byly aktualizovány další softwarové komponenty.
xjobs je jednoduchý program, se kterým můžeme využít sílu systému s více procesory. Ukážeme si jeho možnosti na kompresi zvukových souborů do Vorbis OGG. Máme počítač vybavený dvoujádrovým procesorem, takže si necháme spouštět dvě úlohy paralelně:
$ ls -1 *.wav | xjobs -j 2 oggenc -q6
Program nás bude informovat o spouštění podprocesů a návratových hodnotách programu. Nyní je pro každý soubor spouštěn samostatný proces - v možnostech xjobs
je předání více souborů jedné úloze. Stačí použít argument -l
. Další možnosti programu zjistíte spuštěním s argumentem -h
.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
utesuju se tim, ze tydle lidi taky treba jednou dospejou a prestanou obtezovat, ze by k necemu prispeli(krome te sve "kritiky"), to nedoufam, takovy optimista zase nejsem.Tady mi byl publikován jeden článek, na svém zdejším weblogu jsem jich o IT taky pár publikoval a veškerou kritiku jsem přijal bez následků -- tu dobrou i tu špatnou. Já se zase utěšuju, že hippies jako vy jednou taky vyrostou a alespoň jednou se na svět zkusí podívat s otevřenýma očima.