OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Linux Mint 3.0 "Light" je odlehčená verze Linux Mint 3.0 bez proprietárních a patentovaných technologií. Linux-EduCD 0.8 je živé CD zaměřené na výuku, práci s grafikou, dokumenty a multimédii - je speciálně připraveno pro polské vzdělávací instituce. Vyšel Yoper Linux 3.0 - dočervena obarvené distribuce s posledním KDE. Pioneer MigrationSERVER 2.1 je okopírované Kubuntu určené jako náhrada serverů s Windows. Přichází Damn Small Linux 3.4 RC1 - aktualizuje různé moduly a opravuje chyby. Testujte SLAX 6.0.0 RC4 s posledním KDE, novinkami z Linux-Live a nyní pěkně vypadajícími programy od Mozilly.
Microsoft by velmi rád uzavíral další patentové dohody s firmami za distribucemi GNU/Linuxu - Novell, Xandros a Linspire už získal, jiné nyní daly najevo svůj odpor. Na webu kolovaly fámy, že by se Mandriva mohla stát další společností. Je jasné, že to není pravda: 19. června vyšlo na webu Mandrivy prohlášení, ve kterém stojí, že interoperabilita je důležitá věc, ale je lepší jí dosahovat otevřenými standardy. Mandriva navíc není fanouškem softwarových patentů a dokud nebudou zveřejněny nějaké důkazy, prohlášení o porušování softwarových patentů považuje za FUD.
Druhou firmou je Red Hat - Tom Robertson z Microsoftu dokonce prohlásil, že by o smlouvu s ním měli zájem, a vždy budou mít chuť k jednání. Podobný zájem však chybí na straně druhé - mluvčí Red Hatu k tomu řekla: „Stále věříme, že by se open source a inovace, kterou představuje, neměly stát předmětem neopodstatněných poplatků, které pozbývají průhlednosti.“ Nakonec i Mark Shuttleworth řekl své ne. Učinil tak nenápadně (v komentáři pod blogem), ale informace se rychle rozšířila. „Ani Canonical, ani Ubuntu nemají zájem podepsat dohodu s Microsoftem pod pohrůžkou neznámých patentů. Trvale jsme odmítali konverzace s Microsoftem na toto téma bez podrobností o údajných porušeních patentů.“ Mark však vítá snahu Microsoftu o interoperabilitu mezi produkty, např. mezi OpenOffice.org a Microsoft Office.
Od 13. do 15. června 2007 proběhl první Linux Foundation Collaboration Summit, a to v prostorách Google Mountain View Campus. Účastnilo se jej přes 230 důležitých osobností linuxové komunity. Byla to první událost podobného rozměru, kde se spolu setkali vývojáři jádra a distribucí, prodejci, uživatelé a vůdčí osoby z komunity. Celé setkání se týkalo několika klíčových oblastí:
V dalších konferencích se mluvilo o Linuxu na mobilních zařízeních, právních problémech, IPv6 atp. Příští summit je plánován na březen 2008.
Společnost 4Front Technologies oznámila uvolnění zdrojového kódu Open Sound System, který běží na Linuxu, Solarisu, FreeBSD a SCO UnixWare. Kód je dostupný pod třemi licencemi: GNU GPLv2, Common Development and Distribution License (CDDL) a komerční licencí určenou pro ty, kdo nejsou spokojeni s předchozími možnostmi. Zdrojový kód zahrnuje ovladače pro většinu běžných PCI a USB zvukových karet, včetně nástrojů pro generování binárních balíčků a testovacích programů. Dále je tu device driver kit (DDK) pro vývojáře, kteří chtějí vytvářet multiplatformní ovladače pro zvukový hardware. OSS bylo dosud otevřené API s několika odděleně vyvíjenými implementacemi. To způsobovalo problémy s kompatibilitou, které pak doléhaly na ramena vývojářů programů. Nyní vzniká příležitost zbavit se zastaralých a nekompatibilních implementací použitím kódu od 4Front. V souvislosti s uvolněním byl spuštěn nový web na developer.opensound.com.
Byl zhotoven plán chystaných novinek v Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon. Ubuntu nabídne GNOME 2.20, Kubuntu zase KDE 3.5.7 spolu s volitelným KDE 4.0 rc2. Očekávejte i mobilní edici Ubuntu pro přenosná zařízení. V plánu je i přímo nabízet výsledek práce sloučených projektů Compiz a Beryl, pokud to kombinace hardwaru a ovladačů bude zvládat. V oblasti podpory hardwaru čekejte jádro 2.6.22 spolu s obvyklou sbírkou dodatečných modulů a X.org 7.3, nabízející zapojování monitorů za běhu (RandR 1.2). Aby mohly být přímo podporovány některé softwarové modemy („winmodemy“), bude vylepšen správce omezených ovladačů (Restricted Driver Manager). I pro správce serverů nabídne Gutsy Gibbon něco nového: volitelný AppArmor a další funkce, které připraví nový tým Canonicalu vyhrazený právě pro Ubuntu Server. Stabilita a výkon jsou pro vývojáře Ubuntu taktéž důležité - systém uživateli umožní jednoduše řešit problémy se zápisem na disk (zaplnění nebo jiný důvod), infrastruktura apport pro nahlašování chyb a pádů bude chytřejší (umožní hlásit potíže při instalaci a aktualizaci balíčků a zvládne hlásit pády jádra) a spouštění systému bude spolehlivější a rychlejší. Pokud vývojáři naplní své plány všechny a včas, bude 18. říjen dnem, kdy k nám veškeré novinky dorazí v konečné verzi.
Novell uvolnil první service pack pro SUSE Linux Enterprise Server a SUSE Linux Enterprise Desktop. Vylepšení najdete v oblastech virtualizace, použití při náročných výpočtech, bezpečnosti, interoperability a správy systému. Zároveň byl vydán SUSE Linux Enterprise Virtual Machine Driver Pack. Ten obsahuje paravirtualizované ovladače sítě, sběrnic a blokových zařízení, které umožňují běh neupravených Windows a Linuxu pod Xenem. Pod Xenem tedy můžete z cizích produktů spouštět Windows Server 2003 R2 a 2000, Windows XP a Vista a Red Hat Enterprise Linux 4/5. Dále jsou pod SUSE Linuxem podporovány produkty společnosti VMware. Co se bezpečnosti týče, SP1 vám nabídne šifrování adresářů. Sabayon je zase název pro nástroj umožňující omezování přístupu uživatelů k systému - neplést se stejně pojmenovanou distribucí. Další zajímavostí je Alacarte - editoru menu pro GNOME 2.16. A na závěr: OpenOffice.org 2.1 Novell Edition podporuje makra Visual Basicu a OpenXML dokumenty z Microsoft Word 2007. Třešničkou na dortu jsou licencované fonty od AGFA.
MoLinux je španělská distribuce založená na Ubuntu a vyvíjená za podpory vlády v Castilla la Mancha. Je určena pro nasazení na úřadech a školách v regionu. MoLinux 3.0 stojí na Ubuntu verze 7.04 s jádrem 2.6.20 a GNOME 2.18. Vylepšuje španělský překlad, detekci hardwaru, přenos dat a nastavení z jiných operačních systémů. Dále nabízí možnost vytvoření bodu obnovení pro případy poškození souborového systému. Hlavními programy v nové verzi distribuce jsou Evolution 2.10.1, OpenOffice.org 2.2 a Mozilla Firefox 2.0.0.4.
Parsix GNU/Linux je živé CD odvozené od KANOTIXu. Zaměřuje se na prostředí GNOME. Kromě podpory mnoha jazyků je zajímavostí podpora perské klávesnice, slovník xFarDic a perské fonty. Nová verze 0.90 nese jméno Barry a lépe funguje jako živé CD, vylepšuje instalátor, podporu hardwaru a ulehčuje upgrade z předchozí verze.
Vyšel první release candidate Slackware Linuxu 12.0 a jeho neoficiálního portu pro 64bitové procesory x86 Bluewhite64 Linuxu. Obě distribuce zdůrazňují zařazení SMP jádra 2.6.21.5 jako stabilního. Je to poprvé, co je ve Slackwaru jako výchozí jádro z řady 2.6. Systém je kompilován s GCC 4.1.2 a důležité balíčky byly aktualizovány - těšte se na X.Org 7.2 s Xgl a Compizem, KDE 3.5.7, Xfce 4.4.1 a Apache 2.2 s PHP 5. Pro Slackware není žádný sestavený ISO obraz (musíte si jej sestavit sami), u Bluewhite64 je to snazší (torrent).
Herní živé DVD projektu linuX-gamers.net je tu s novým release candidate. Z licenčních důvodů byly vyřazeny hry True Combat: Elite a Wolfenstein: Enemy Territory. Na jejich místo ovšem přišla hromádka jiných - Blobby2, FooBillard, GL-117, Neverball, The Battle for Wesnoth a Warzone 2100. Dále je nyní možné nainstalovat ovladače NVIDIA, i pokud nebyla korektně detekována grafická karta. Na závěr bylo urychleno čtení dat z DVD.
Yellow Dog Linux 5.0.2 je distribuce specializovaná na architekturu Power. Pyšní se podporou počítačů Apple G4 a G5, Sony PlayStation 3 a serverů IBM 'System p' (beta) na jediném DVD. Nabízí jádro 2.6.22rc4 a IBM SDK 2.0 pro Cell BE, přičemž oproti předchozí verzi bylo opraveno přes 70 změn v podobě oprav chyb či aktualizací softwaru. Zmiňované IBM SDK je balík nástrojů pro vývoj programů optimalizovaných pro Cell Broadband Engine (Cell BE). Yellow Dog Linux 5.0.2 stojí necelých 70 dolarů v rozšířené podobě a necelých 50 dolarů v podobě běžné. Volitelně lze přikoupit podporu produktu.
Většina z vás se už určitě setkala s příkazem diff
, který porovnává soubory a podle nalezených rozdílů generuje patch. Vytvořený patch umí pěkně prohlížet mnoho grafických programů, ale colordiff dokáže barevně odlišovat významy jednotlivých řádek patche i v konzoli. Existující patch si barevně zobrazíme snadno:
colordiff < /patch/soubor.patch
Pokud je příliš dlouhý, nabízí se jeho zobrazení přes less
:
colordiff < /patch/soubor.patch | less # pokud se výstup nezobrazí korektně, zkusíme použít -R: colordiff < /patch/soubor.patch | less -R
Nemusíme se omezovat na existující patche, přímo porovnáme dva soubory a zobrazíme si výstup - nabízí se řešení:
diff -u soubor1 soubor2 | colordiff | less
Colordiff však umí zajistit porovnání sám o sobě - příkaz tedy můžeme zkrátit takto:
colordiff -u soubor1 soubor2 | less
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Recenze do Distribučních novinek nepatří, na to tu jsou extra články.
Souhlasím, ale je jich málo.
Důvodem, proč se často snažím vybrat nebo "exotického" je to, aby se lidé dozvěděli, co se děje jinde ve světě, že místní vláda něco podporuje, jak ten výsledek vypadá atp.
Nejsem proti, jenom si myslím, že nějaký MoLinux si na českém serveru nezaslouží stejně, ne-li víc, místa oproti novému Slackwaru, popřípadě Slaxu.
Snažím se dávat aspoň polovinu prostoru jiným novinkám než novým verzím distribucí a stejně se najde někdo, komu se to nelíbí. Tak už nevím, co lidé chtějí.
Ehm, nejsou Distribuční novinky určeny k tomu, aby přinášely informace o nových verzích distribucí?
Konstruktivní námět: Což takhle upozornění na specializované distribuce?
Budu velmi rád, když se přihlásí další recenzenti. Námětů na recenze je dost - jen lidí málo.Recenze do Distribučních novinek nepatří, na to tu jsou extra články.Souhlasím, ale je jich málo.
Nejsem proti, jenom si myslím, že nějaký MoLinux si na českém serveru nezaslouží stejně, ne-li víc, místa oproti novému Slackwaru, popřípadě Slaxu.
A vidis, a to ja si zasem myslim, ze o slaxu apod, si udrzim prehled sam, jiste je rozhodne dobre ho v tomto prehledu zminit (paklize je neco noveho) ale dulezite mi prijde i zminovat opravdu exoticne distra. protoze o tech se bezne (natoz cesky) nedoctu. ve chvili kdy hledas nejakou distro a mas tu smulu, ze hl. distra se nedaji pouzit, jsou takoveto stripky informaci presne to co potrebujes.
navic je to to co abicko vyzdvihuje nad ostatni servery o linuxu/IT apod. kdyz vyjde novy slax tak to ctu klidne i petkrat, pokazde na jinem serveru...
Z licenčních důvodů byly vyřazeny hry True Combat: Elite a Wolfenstein: Enemy Territory.Vysvetli mi to niekto?