Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Vyšlo Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon) Tribe 1 (první alfaverze). Turecký Pardus dospěl k verzi 2007.2 beta (Barış, pojmenováno podle jednoho z vývojářů). MoLinux 3.0 Beta je distribuce založená na Ubuntu, jež je podporována vládou ve španělském území Kastilie-La Mancha. Vyšel druhý release candidate distribuce Skolelinux 3.0, také známé jako Debian-Edu. Poslední novinkou je Berry Linux 0.81 založený na Fedora Core 6.
Společnost Linspire oznámila uzavření dohody s Microsoftem. Linspire získává licenci na instant messaging s přenosem hlasu: jde o Microsoft RT Audio Codec, který bude využit pro zajištění kompatibility komunikace mezi programem Pidgin na straně Linuxu a Microsoft Office Communicator spolu s Windows Live Messenger na straně druhé. Dále byly licencovány kodeky Windows Media 10 a TrueType fonty Microsoftu (včetně Arial, Georgia, Times New Roman a Verdana). Jak už se stává zvykem, zákazníci Linspire jsou chráněni před (nejistým) rizikem porušování patentů Microsoftu Linuxem. Další oblastí spolupráce budou formáty dokumentů - podobně jako u Xandrosu.
Linus Torvalds, který byl k počátečním návrhům GNU GPLv3 velmi kritický, svůj názor trochu změnil. Nejprve řekl, že Linux pod GPLv3 nepovažuje za pravděpodobný, ale za alespoň možný. Nyní řekl, že je pragmatik, a pokud Sun Microsystems opravdu uvolní OpenSolaris pod GPLv3, bylo by hloupé, aby tu byla dvě svobodná jádra s nekompatibilními licencemi: „Nemyslím si, že je GPL 3 tak dobrá licence jako GPL 2, ale na druhou stranu jsem pragmatik, a pokud se můžeme vyhnout tomu, že bychom měli dvě jádra s dvěma rozdílnými licencemi, a neshodám tím způsobeným, alespoň vidím pro použití GPLv3 důvod.“
Na druhou stranu pak popsal Sun v negativním světle. Řekl, že Linux Sunu na obchodním poli značně ublížil a už jen z důvodů soutěže a konkurence nemá Sun zájem Linuxu pomáhat. Údajně určitě chtějí využít prostředky Linuxu (především ovladače), ale Linus si nemyslí, že chtějí dát něco zpět - tedy uvolnit ZFS způsobem, aby jej bylo možné používat v Linuxu. Sun chce prý hlavně vypadat dobře a má zájem přetáhnout talentované vývojáře, kterých má Linux mnoho. Každopádně však považuje uvolnění OpenSolarisu pod GPLv3 za dobrou věc, třebaže nebude pro Linux z hlediska kódu přínosná. Jonathan Schwartz, výkonný předseda Sunu, zareagoval: popsal, v čem se jeho pohled na věc liší. Jsou to prý společnosti, kdo spolu soutěží, a ne komunity. Jonathan na závěr svého blogového zápisku Linuse pozval na večeři do svého domu, kde by mu chtěl všechno z očí do očí vysvětlit. Chce prý spolupráci, nechce nic negativního.
Microsoft najal Toma Hanrahana, který byl dříve ředitelem inženýringu v Linux Foundation. Bude ředitelem interoperability s Linuxem a bude spravovat laboratoř pro interoperabilitu mezi Novellem a Microsoftem. Tom Hanrahan zahájil svou linuxovou kariéru v IBM, kde dohlížel na práci mnoha vývojářů a údržbářů Linuxu. V září 2003 přešel do Open Source Development Labs, které se později změnily v Linux Foundation. V Microsoftu bude nyní pracovat na spolupráci systémů v oblastech virtualizace, formátů dokumentů, správy Windows Server a adresářových služeb.
Mandriva oznámila vylepšení svého webového rozhraní pro eTraining tak, aby se dal snáze používat. Navíc jsou zdarma k dispozici dva nové kurzy - jeden o uprmi a rpmdrake, druhý o Mandriva Flash. Uživatelé Mandriva Linuxu navíc mají přístup k novým školením:
Granular Linux 0.90 je založený na PCLinuxOS a se svou jednoduchostí používání je vhodný hlavně pro začátečníky. Nabízí prostředí KDE a Xfce s vlastním grafickým stylem. Sada multimediálních programů nabízí Amarok, XMMS, VLC Media Player, Kaffeine a programy pro úpravu a správu obrázků. Kancelářské programy zastupuje KOffice spolu s KPDF. Síťová výbava je obvyklá, tedy webový prohlížeč a poštovní klient z Mozilly, Kopete pro IM komunikaci a nástroje pro stahování souborů. V nabídce jsou poté všechny hry KDE, K3b, SuperKaramba a další.
Karoshi (5.1.3) je systém s jednoduchou instalací a správou určený do školních prostředí. Dokáže v síti spolupracovat s klienty MS Windows XP a 2000 a tenkými a tlustými klienty na Linuxu - do budoucna se počítá i s Mac OS X. Nabízí podporu zdarma i za peníze a je založen na PCLinuxOS. Karoshi byl vytvořen tak, aby ve školách nevznikaly problémy kvůli tomu, že nikdo nerozumí Linuxu natolik, aby ho dokázal plně spravovat - na správu prý stačí základní znalosti.
Zenserver 0.5 je výsledek práce týmu Zenwalk na serverové verzi své distribuce. Od předchozí verze došlo k mnoha změnám - Zenserver nyní běží na jádře 2.6.19.7 s patchem GRSecurity, nabízí vývojové nástroje, PHP, MySQL, Lighttpd, Sambu, Postfix, ale také vlastní nástroj ZSAdmin pro správu systému. ZSAdmin lze použít pro aktivování skriptovacích jazyků pro web přes Lighttpd, konfiguraci xinetd, MySQL a dalších součástí. Instalační CD má pouhých 263 MB.
OpenSUSE 10.3 Alpha5 má oproti předchozí alfaverzi několik zajímavých změn. Kromě čerstvého jádra 2.6.22-r4 nabízí glibc 2.6, Emacs 22.1 nebo OpenOffice.org 2.2.1-rc3. U některých balíčků byla zmenšena jejich velikost a byly pročištěny závislosti. U jiných zase došlo k radikálnějším změnám v podobě přejmenování a rozdělení na více - účelem těchto změn je zmenšit velikost systému a umožnit instalaci z jediného CD. Novinkou jsou instalační CD ve veriantách s KDE a s GNOME - protože je to naprostá novinka, očekávejte chyby; přímo v oznámení je použit výraz „pre-alpha“. Pokud je openSUSE instalováno z CD, je uživateli nabídnuto spuštění sítě a případná instalace přídavků do systému. Za nejprotivnější chyby byla označena nefunkčnost
ifup/getcfg
, takže síť spouštějte přes NetworkManager. Další zásadní chybou je naprosto rozbitý konfigurační soubor GRUBu po aktualizaci či fakt, že při instalaci nejsou přidány žádné vzdálené repozitáře.
Určitě jste si už někdy v konzoli všimnuli stmívání, pokud s ní delší dobu nepracujete. Tato vlastnost se dá snadno změnit - lze ji zakázat nebo nastavit časový limit do jedné hodiny. Změnu nastavení provedeme takto:
setterm -blank # zakáže stmívání setterm -blank 30 # nastaví stmívání po 30 minutách
Druhou zajímavou volbou je nastavení vypínání monitoru (VESA powerdown) po uplynutí časového limitu od zavedení stmívání.
setterm -powerdown setterm -powerdown 15 # nastaví vypínání po 15 minutách
Toto nastavení bychom mohli někam uložit, aby se spouštělo např. po našem přihlášení. Další variantou je aktivovat ho přímo pro danou konzoli:
setterm -powerdown 15 > /dev/vcs1 # pro první konzoli
Jméno /dev/vcs1
se může lišit, někde hledejte např. /dev/vc1
.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
GPLv3 najskor vravi, ze _nikdy_ pod nou nevyda jadro, zrazu je to inak,...já to ale pochopil tak, že změnil názor na základě změn v GPLv3. V takovém případě mu nemůžeš vytýkat že si nestojí za svým.
A ked povie niekto, ze _nikdy_ nevyda nieco pod niecim, tak aj ked sa to zmeni, klame.To je ale blbost
ja myslim ze je to z nej trosku citit... zalekl se opensolarisu.Myslím si, že nezalekl :). Spíš asi objevil prostor pro spolupráci, který by si bez gpl3 zavřel.
muze se stat, ze nektere distribuce zacnou misto Linuxu pouzivat Solaris....To těžko - leda až po té, co by si Solaris vzal z Linuxu ovladače, bez kterých je distribucím na houby.
Vždycky vyjde pár alfa verzí, pak dvě stě distribucí...A proto se to jmenuje Distribuční novinky