Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
V tomto distribučně relativně poklidném týdnu vyšel sidux 2007-02 - jede na jádře 2.6.21.3 s odlehčeným KDE 3.5.7. Velkou novinkou je dlouho očekávaná Fedora 7. No a na závěr stahujte a testujte Foresight Linux 1.3 s GNOME 2.18.
Před více než měsícem se psalo o projektu Tux 500, jehož cílem bylo propagovat Linux reklamou na některém ze závodních vozů při Indianapolis 500. Celou věc měla z vlastní kapsy zaplatit komunita - teploměr na stránkách projektu byl připraven zobrazovat velmi vysokou nasbíranou částku (až po 350 000 dolarů), ale nakonec se podařilo získat jen něco přes 18 000 dolarů. I to však postačilo, a nyní tak úvodní stránce vévodí fotografie jednoho z vozidel, které má vepředu obrázek tučňáka a nápis Linux - vozidlo řídil Roberto Moreno. Toto vozidlo však při závodě jako první havarovalo a skončilo jako naprosto poslední. Nuže, vždyť je přece jasné, že každý software by se měl vyhýbat race conditions :-).
Jak bylo minule avizováno, ke konci května byly zveřejněny podrobnosti smlouvy mezi Novellem a Microsoftem. Obsah však nebyl zveřejněn kompletní, některé části a dokonce jedna celá stránka byly zrevidovány. Zajímavou vlastností celé dohody je fakt, že patentová ochrana se netýká klonovaných produktů ("clone products"). Tento obrat je definován jako produkt jedné z firem, který má stejné nebo převážně stejné funkce jako existující produkt druhé společnosti, nebo implementuje kompletně či z velké části API druhého produktu. Toto v zásadě znamená, že Microsoft může potenciálně soudit uživatele SUSE Linuxu, kteří používají náhrady softwaru Microsoftu. Přímo jsou jmenovány produkty OpenOffice.org, Wine a OpenXchange. Novell ve své zprávě dále informoval o rizicích, kterým aktuálně čelí. Je mezi nimi GNU GPLv3, která může zabránit distribuci certifikátů Microsoftem, nebo může Novellu znemožnit distribuci kódu, který je pod GPLv3. Další věcí je to, že Microsoft je oprávněn přednostně získávat technickou dokumentaci k SUSE Linuxu, i když zatím nebyla uvolněna open source komunitě.
linuX-gamers.net je webový portál zabývající se počítačovými hrami pro Linux. Na berlínském LinuxTagu 2007 bylo představeno první živé DVD tohoto webu. To uživatelům nabízí různé svobodné hry k rozptýlení. Je mezi nimi Enemy Territory, Nexuiz, Warsow, Glest nebo TORCS. Umožňuje uživateli použití proprietárních ovladačů, ale upozorňuje na to, že použití předkompilovaných proprietárních ovladačů nemusí být morálně (či právně) v pořádku. Pokud vám to nevadí, za chvíli se ocitnete v jednoduchém prostředí. Máte zde tlačítka pro spuštění různých her nebo xtermu. Nutno dodat, že xterm vám zde moc platný nebude, protože systém je opravdu odlehčený - ani příkaz which
zde nefunguje.
Scientific Linux 5.0 je živé CD, které můžete mimo jiné nainstalovat na USB disk nebo spouštět přes NFS na bezdiskových klientech. Od verze 4.0 došlo k mnoha aktualizacím: běží na jádře 2.6.18 s X.Org 7.1. Na X serveru můžete používat Compiz (a AIGLX), prostředí GNOME 2.16.0 spolu s Mozilla Firefoxem a Thunderbirdem ve verzi 1.5. Dále lze jmenovat GIMP 2.2.13, Evolution 2.8.0 či OpenOffice.org 2.0.4. Nabízí aufs místo unionfs, zápis na NTFS, 915resolution a další pomůcky.
Tento týden vyšel VectorLinux 5.8 Live CD (GOLD) spolu s VectorLinux 5.8 alpha Live CD/DVD edice SOHO. DVD verze SOHO obsahuje navíc 62 jazykových balíčků pro KDE, OpenOffice.org (místo KOffice), vývojové nástroje a další věci. Všechna živá CD a DVD obsahují mnoho pluginů pro prohlížeče (které zastupuje Mozilla Firefox, SeaMonkey a Opera), nejnovější prostředí Xfce, poté GIMP, Xara LX, Gnumeric, AbiWord, ovladače WiFi karet s konfiguračními nástroji, podporu zápisu na NTFS, různé hry a další zajímavosti.
Cassandra, to je jméno pro Linux Mint 3.0. Přichází s novým mintInstall a linuxovým softwarovým portálem. Běží na jádře 2.6.20 a pěkně vypadajícím GNOME 2.18. Konečně nabízí i Sun Java 6 a Gaim byl nahrazen Pidginem. Linux Mint nabízí okamžitou podporu multimédií, snadnou instalaci, funkční zápis na NTFS, 3D desktop, všelijaké konfigurační nástroje a také kompatibilitu s Ubuntu 7.04.
Fetchmail je věcička, která se hodí každému, kdo má hromadu e-mailových účtů a nechce se obtěžovat s tím, aby musel každý konfigurovat ve svém poštovním klientovi. Fetchmail se postará o stahování zpráv z námi určených POP3/IMAP4 serverů a zprávy umístí do lokální schránky. Fetchmail může mít globální konfiguraci nebo konfiguraci pro každého uživatele - způsob se liší v umístění konfiguračního souboru a v tom, že v globální konfiguraci musíme určovat, do které lokální schránky chceme zprávy doručit. Při používání globální konfigurace pak přímo do konfiguračního souboru přidáváme další nastavení (např. interval kontroly), protože nám Fetchmail poběží jako služba.
Globální konfiguraci můžeme ukládat do souboru /etc/fetchmailrc
, který musí být vlastněn uživatelem fetchmail
, a musí mít předem daná oprávnění. Toto nastavíme následovně:
touch /etc/fetchmailrc chown fetchmail /etc/fetchmailrc chmod 600 /etc/fetchmailrc
Pokud vytváříme konfiguraci u obyčejného uživatele, postupujeme podobně:
touch ~/.fetchmailrc chmod 600 ~/.fetchmailrc
Co se do takových souborů dává? Přihlašovací údaje a detaily o stahování zpráv - ukázka:
set daemon 300 # jak často kontrolovat poštu - pouze u globální konfigurace poll pop.gmail.com protocol POP3 user "uzivatel@gmail.com" \ there with password "heslo" ssl is lubos here
Jak už bylo zmiňováno dříve, pokud ukládáme nastavení k uživateli, část is lubos here
lze vynechat. Dále můžeme připojit další vlastnosti - fetchall
stáhne i již zobrazené zprávy, nokeep
stažené zprávy ze serveru smaže - více v manuálu. Ale jak zajistit, aby měl fetchmail příležitost stahovat? Pokud máme práva roota a používáme globální konfiguraci, jednoduše spustíme službu fetchmail
. Pokud použijeme konfiguraci uživatelskou a máme právo vytvářet úlohy v cronu (zpravidla ovlivněno členstvím ve skupině cron), přidáme do cronu novou úlohu s tímto zněním:
*/5 * * * * /usr/bin/fetchmail >/dev/null
V této podobě nám bude uživatelská konfigurace fungovat jako globální - ke stažení zpráv tedy dojde každých 5 minut.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
To mám ke každé copy&pastovat dokola stejný informační text?Přináší-li nová verze nějaké zajímavé novinky (tj. ne pouze nové verze programů), pak lze napsat o tom. A pokud na ní nic zajímavého není, tak stačí zmínka v Letem světem. Jinak však souhlasím s tím, že psát ke všem distribucím, co jsou zač, i když už se o nich někdy dříve mluvilo, asi nemá cenu.