Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Frenzy - toolkit pro síťové a systémové administrátory založený na FreeBSD 6.2 - vyšel ve verzi Beta 3. Vývoj Damn Small Linuxu se přesunul do další řady, a tak je tu DSL 4.2 RC1. GoblinX přišel s novou edicí své distribuce - ta se nazývá "Micro" a zabírá jen necelých 100 MB, stahujte verzi 2.6 RC1. Vývojáři živého CD Elive neodpočívají ani před Vánocemi a nabízejí vývojové vydání Elive 1.2.3, které by mělo být stabilnější než předchozí verze. FreeNAS 0.686 Beta 3 je pravděpodobně poslední betou před označením systému za stabilní - přidává kontrolu souborového systému během startu, zařazuje podporu pro sdílení AFP plus jiné změny a vylepšení. Z Brazílie vzešel desktopový Litrix Linux 7.12 založený na Gentoo Linuxu. Španělé rovněž nezaháleli: LliureX 7.11 (živé DVD založené na Edubuntu) zlepšuje podporu hardwaru, rozšiřuje počet jazykových modulů (dostupná je i angličtina) a má robustnější automatickou konfiguraci.
Google začal tento týden uzavřené skupině lidí nabízet službu nazývanou Knol, přičemž "knol" je překládáno jako jednotka vědění. Svým systémem připomíná Wikipedii, ale více zde zdůrazňuje podíl jedince na práci a jeho znalosti - vedle článku je sloupeček s krátkým resumé autora. Zatímco na Wikipedii může každý vytvořit článek na nové téma a za předpokladu, že jsou plněna všechna pravidla jej může kdokoliv rozšiřovat, Knol bude webovou encyklopedií, kterou píší lidé s ověřenými znalostmi v dané oblasti. Pokud chcete na článku něco změnit, můžete, ale vaše úpravy projdou kontrolou původního autora. Ke každé stránce je možné psát otázky, ale také ji můžete hodnotit či diskutovat nad jejím obsahem. Zatímco na Wikipedii platí, že by nemělo existovat více článků na stejné téma, zde to asi možné bude, ale hodnocení uživatelů se projeví na umístění článku mezi výsledky vyhledávání. Aby byli autoři motivováni ke sdílení svých znalostí, mohou si zvolit, že chtějí, aby jim Google dával část příjmů z reklam na dané stránce. Nabízí se otázka, do jaké míry bude Knol zneužitelný k podsouvání zkreslených informací veřejnosti a zda dokáže konkurovat tak zavedenému projektu, jakým Wikipedie jistě je.
Bazaar 1.0 je první velká verze nového systému pro správu verzí - podobné programy se často používají při vývoji programů, kde probíhá spolupráce mezi více vývojáři, v situacích, kde je třeba mít možnost vracet se k předchozím verzím souborů, nebo tam, kde je žádoucí, aby veřejnost měla k aktuálním zdrojovým kódům snadný přístup. Na rozdíl od většiny obdobných systémů je Bazaar distribuovaný - dle Canonicalu, který za vývojem Bazaaru stojí, je to výhoda v situaci, kdy se jedná o open source či outsourcovaný vývoj s programátory roztroušenými po celém světě. Tento model svým principem usnadňuje tvorbu nezávislých větví produktu. Bazaar je dle slov firmy snadno použitelný v konzoli i v GUI a je také dále rozšířitelný - sám si s sebou nese přes 20 pluginů v Pythonu (ve kterém je celý Bazaar napsaný). K nasazení softwaru není třeba dedikovaný server, ale postačí webový server s FTP serverem. Licencován je pod GNU GPL nebo proprietární licencí. Běží na systémech, kde je k dispozici Python 2.4 nebo vyšší.
Nizozemský parlament schválil plán pro přechod na otevřené standardy a open source software. Přechod bude vypadat tak, že úřady budou muset v budoucnu odůvodňovat, proč chtějí na určitém místě i nadále používat proprietární operační systém či jiný proprietární software - pro část úřadů to začne platit už od příštího dubna a všechny úřady se budou muset podřídit od prosince 2008. Zároveň mají za povinnost samy přijít s plánem pro tento přechod. V červnu 2008 představí Nizozemský institut pro standardy návrh, který bude obsahovat výčet přípustných otevřených standardů (přijatelné jsou jen ty, které nejsou zatíženy poplatky za patenty). Už nyní však má svou pozici jistou ODF. Dále byly připraveny plány pro fungování tendrů, nákupů a použití OSS na ministerstvech. Nizozemí svou náklonnost k open source ukázalo už před čtyřmi lety plánem s označením OSOSS - ten dosáhl použití otevřených standardů na 60 % správních míst v zemi a použití open source v 47 % "situací".
eeeXubuntu je nový fork distribuce Ubuntu. Není to však další z forků, které vznikly jen pouze kvůli jinému výchozímu prostředí (či jen jinému výchozímu stylu prostředí), ale varianta, která se zaměřuje na podporu levných notebooku ASUS Eee PC. Jak už název napovídá, hlavním prostředím distribuce je XFCE - to je nakonfigurované pro běh při nízkém rozlišení. Distribuce obsahuje ovladač madwifi se speciálními patchi pro toto zařízení, dále upravenou verzi ALSA pro funkčnost mikrofonu a změněnou hodnotu swappiness, aby integrovaný solid state disk (SSD) nebyl pod takovou zátěži. eeeXubuntu vychází v podobě živého instalovatelného CD - hlavním nedostatkem zůstává instalátor Ubiquity, který se obtížně vejde na obrazovku výrobku.
Parsix GNU/Linux je živá instalovatelná distribuce založená na KANOTIXu (tedy i na Debianu). Výhradně se zaměřuje na prostředí GNOME, kde používá elegantní styl. Zajímavostí distribuce je podpora perské klávesnice a perských fontů a zahrnutí vícejazyčného slovníku xFarDic. Na pomoc uživatelům je připraven IRC kanál, oficiální diskuzní fórum a také fórum pro francouzsky a italsky hovořící zájemce. Poslední testovací verze distribuce nese kódové označení "Ramon" - vylepšuje skripty, které zajišťují startování a vypínání živého systému, používá SquashFS s kompresí LZMA a běží na jádře 2.6.23.1 s TuxOnIce, lwlwifi a jinými patchi. Ke konfiguraci grafického serveru je využíván grafický nástroj přeportovaný z Ubuntu. Hlavní programy systému jsou GNOME 2.20.2, OpenOffice.org 2.2.1, IceWeasel 2.0.0.8, GIMP 2.4.1, Pidgin 2.2.2 a přehrávač Exaile! 0.2.10. Ačkoliv se jedná o testovací verzi, neměly by se vyskytovat žádné zásadní potíže, nicméně testování veřejností je třeba. Stahovat můžete pro architektury i386 a amd64.
CRUX je odlehčená distribuce pro i686 se zaměřením na zkušené uživatele Linuxu. Důraz je kladen na přímočarost - balíčky jsou uložené v tar.gz souborech, init skripty jsou ve stylu BSD a výchozí nabídka aplikací je malá. Druhým cílem je používání nových funkcí Linuxu, nástrojů a knihoven. CRUX poskytuje také systém portů pro jednoduchou instalaci a aktualizaci aplikací. Repozitářů s porty je celá řada, můžete se podívat na jejich přehled. Aktuální předverze 2.4 RC1 používá GCC 4.2.2, binutils 2.18 a glibc 2.6.1. Přechází na X.org 7.3, nyní už bez podpory Xprint. CRUX nově používá initramfs, díky čemuž už není třeba zadávat root=...
- umístění mechaniky je detekováno automaticky. CD je možné odpojit za běhu systému a instalace může kompletně probíhat na dálku - stačí nabootovat CD, nastavit rootovské heslo a síť a spustit sshd.
V připravované Mandrivě dojde k několika velkým změnám. Poslední vývojová verze přechází na označování disků pomocí UUID, což mimo jiné umožní, aby stejný disk byl připojován vždy na stejné místo nezávisle na okolnostech (tedy např. na pořadí připojení). V repozitářích (ale ne v instalačních obrazech) najdete zatím poslední předverzi KDE 4.0 RC2 a v systému je naplno používán X.org 7.3 (včetně X.org serveru 1.4). V Mandrivě je také nasazen zvukový server PulseAudio (ten se objevil např. v poslední Fedoře) - PluseAudio není jen další zbytečný software do systému navíc, ale nabízí i zajímavé funkce. Pokud bude dodržen vývojový plán, konečná verze distribuce bude na světě 2. dubna 2008.
Nejen zvědaví uživatelé provádějí mnoho instalací a odinstalací balíčků. Na rozdíl od jiných systémů nám na Linuxu tak akutně nehrozí "zašpinění" systému, ale může dojít k fragmentaci. Na distribuci openSUSE máme dvě databáze týkající se správy balíčků, u kterých fragmentace hrozí. První z nich je databáze ZYPP - jedná se o sqlite databázi, a tak pročištění provedeme následovně:
sqlite3 /var/cache/zypp/zypp.db vacuum
Jinou možností je nechat cache kompletně zregenerovat:
rm /var/cache/zypp/zypp.db zypper refresh
Druhou databází je databáze RPM, u které můžeme použít
rpm --rebuilddb
Neočekávejte velké zázraky - téměř každý souborový systém je sám o sobě náchylný k fragmentaci. V Linuxu je defragmentačních nástrojů méně, protože souborové systémy jsou lépe navrženy, ale při velkém zaplnění disku se práce zpomalí i tak. Pro nápravu můžeme překopírovat systém na jiný disk, smazat obsah původního souborového systému a zase nakopírovat data zpět nebo použít nástroje, které některé souborové systémy nabízejí (např. u XFS je to xfs_fsr
).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: