Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Po několika vývojových verzích vyšel Linux Mint 4.0. Vyšlo PC-BSD 1.4.1 - to přechází na Compiz Fusion 0.6.0, přechází z HPIJS na HPLIP pro lepší podporu tisku a skenerů HP, aktualizuje ovladače NVIDIA, používá na LZMA kompresi uvnitř ISO obrazů a další novinky. Vyšel ArtistX 0.4 - živé DVD založené na Debianu; zaměřuje se na multimédia a zajímavostí je Powua klient. StartCom Enterprise Linux 5.0.1 je distribuce založená na zdrojových kódech RHEL. Vyšel T2 SDE 7.0 RC2 - balík nástrojů pro vytváření vlastních distribucí. Damn Small Linux 4.1 RC1 nabízí nové bootovací volby, přidává nové skripty a aktualizuje software. Musix GNU+Linux 1.0R3 Test 2 opravuje řadu nalezených problémů, mezi nimiž je i problém s instalací na SATA disky. Red Hat Enterprise Linux 4.6 backportuje některé věci z novější řady RHEL.
Ze strany NVIDIA i ATI přicházejí dobré zprávy o vývoji svobodných ovladačů. Projekt Nouveau sice nadále nemá ze strany NVIDIA žádnou podporu, ale i tak dosahuje významných pokroků. V posledním článku o vývoji Nouveau se uvádí, že se vývojáři snaží brzy připravit nějakou stabilní verzi vhodnou pro vydání - takové vydání by zahrnovalo podporu 2D, Xvideo a akcelerace EXA pro karty od NV05 do NV4x. Majitelé NV04 nebudou mít EXA kvůli hardwarovým omezením a majitelé karet NV5x (GeForce 8x00) budou mít tak akorát funkční 2D, snad i s funkčním přepínáním režimů. Podařilo se opravit nedostatky, které bránily použití na PowerPC. Pokud máte PowerPC stroj s kartou NVIDIA, bylo by dobré otestovat, jak dobře to funguje, a případně hlásit nalezené potíže. Zajímavé je i to, že se podařilo zahájit práce na podpoře 3D na PlayStation 3. Jednomu z vývojářů se dokonce daří reverzní inženýrství pro podporu XvMC (akcelerace dekomprese a přehrávání videa grafickou kartou).
Podle informací serveru Phoronix pracuje AMD na uvolnění dalších specifikací svých GPU. Mnoha lidem se nelíbí, že uvolňování postupuje tak pomalu - důvod je ten, že dokumentace musí být zkontrolována a ještě musí projít právním oddělením. Aby se věci pohnuly, AMD přijalo nové zaměstnance, kteří doufejme pomohou proces urychlit. John Bridgman z AMD sdělil, že se pokusí o opětovné uvolnění dokumentace GPU řady R100-200. Dokumentace, která bude dodaná pro R300/400, by také měla pomoci ještě více vylepšit ovladač R100/200. John také zmínil, že AMD bude schopné poradit open source vývojářům, pokud budou mít otázky ohledně starých GPU (jako např. ATI Rage). A na závěr poslední novinka: nové grafické karty Radeon HD 3850/3870 by měly fungovat s ovladačem xf86-video-radeonhd. Mělo by stačit jen přidat potřebná PCI ID.
Notebooky projektu OLPC šly konečně do masové výroby a už se objevilo další místo, kde je zájem o jejich nasazení. V Birminghamu v Alabamě dostane přes 15 000 dětí od první do osmé třídy "stodolarové" notebooky - ty však nebudou jejich osobním vlastnictvím. Celý nákup bude stát okolo tří milionů dolarů. Nejprve bylo nutné přesvědčit MIT Media Laboratory, kde OLPC vzniklo, aby učinili výjimku a zařízení - jinak určená pro rozvojové státy - nasadili i zde. Nyní probíhají diskuze, jak proběhne samotná implementace. Podle Johna Katopodise, který má na starosti vyjednávání s OLPC, je technologie a schopnost ji používat důležitým výukovým nástrojem.
Server Wired.com přinesl informace o průběhu soudního procesu s Hansem Reiserem, kde nyní svědčil jeho osmiletý syn. Ten během pobytu v Rusku nakreslil obrázek, ve kterém prý Hans nese dolů ze schodů někoho zabaleného "jako míč". Neviděl však, kdo je uvnitř pytle, protože v té době už byla tma a on byl v posteli. Obhájce Hanse pak před reportéry vznesl otázku: Proč by Hans nesl tělo tam, kde jsou děti? Chlapec Hansovi napsal z Ruska několik dopisů, ve kterých opakovaně píše: „Kde je Nina?“, „Řekni mi, kde je Nina.“ a „Nechci tě vidět, Hansi.“ Žalobce se chlapce zeptal, proč nechce vidět svého otce. Ten řekl, že se na něj zlobí, protože skrývá Ninu a protože je Hans jediný, kdo by Nině mohl něco udělat.
Obhájce se zaměřil na to, aby zpochybnil výpověď - chce ukázat, že jeho ruští prarodiče mu vymyli mozek. Zeptal se, zda mu prarodiče řekli, že Hans zabil Ninu. Chlapec odpověděl, že mu řekli, že udělal Nině něco zlého a pak ji schoval. Z chlapce později vylezlo, že jakmile nakreslil Hanse nesoucího tělo, sociální pracovnice, které byly s ním, vyjádřily potěšení. Dále vypověděl, že prarodiče mu ukazovali články o Hansovi na Internetu, ale zároveň mu zakazovali, aby říkal, že se s ním o tom bavili. Dále uvedl, že začal Hanse nenávidět až po přestěhování do Ruska. Hans Reiser si začal stěžovat na to, že jeho syn byl vydán do Ruska, a chtěl, aby mu sám mohl před soudem klást otázky. V této otázce nebyl vyslyšen.
Sun Microsystems uvolní svůj první software pod GNU GPLv3 - je to prý jen začátek: v budoucnu bude pod GPLv3 uvolněno softwaru více, neboť obavy Sunu ohledně GPLv3 byly vyjasněny. Tentokrát se jedná o xVM Ops Center, aplikaci pro správu virtualizovaných serverů. Tento software by měl vyjít už letos v prosinci. V souvislosti s tím je připravován xVM Server: virtualizační řešení založené na Xenu, které má konkurovat VMware ESX, Oracle VM a dalším produktům. xVM Server bude založen také na části jádra Solarisu, díky čemuž budou hostované systémy moci využívat výhod ZFS, síťové virtualizace nebo DTrace.
Sotva vyšla Fedora 8, můžeme se dozvědět, o jakých nových funkcích se uvažuje do příštího vydání. Uživatelé chtějí vylepšenou verzi GNOME Display Manageru, která by nabídla vylepšené rychlé přepínání uživatelů, lepší integraci s ConsoleKit a dynamickou konfiguraci obrazovek - s tím souvisí i plány na rozšíření podpory RandR. Fedora má dále velký zájem o zařazení KDE 4 a také o vydání živého CD pro astronomy a astrofyziky. Ostatními věcmi je návrh pro přechod na správce balíčků PackageKit a zařazení Presto, které umožňuje stahování a instalaci rozdílových delta balíčků. A na závěr by se měla objevit vylepšení NetworkManageru, podpory Bluetooth a RPM/Yum (optimalizace).
Nové živé CD Zenwalku nabízí automatické přizpůsobení wide-screen monitorům, schopnost zápisu na NTFS, GUI nástroj LiloFix, nové bezdrátové ovladače atd. Živé CD oproti dřívějšku obsahuje více překladů průvodce pro uživatele. Zenwalk 4.8 přešel u programů Mozilly na jejich GNU varianty a byl zahrnut GMusicBrowser pro kategorizaci hudby, úpravy tagů, normalizaci jmen souborů atp. Audacious byl přesunut do repozitáře "Extra", protože jej funkčně nahradí ostatní software.
BLAG 70000 je distribuce složená výhradně ze svobodného softwaru. Vychází na jediném CD, snadno se instaluje a je uživatelsky přívětivá. Repozitář kombinuje balíčky z Fedory, freshrpms, Dries, ATrpms, livna, Planet CCRMA a vlastní balíčky BLAGu. Audio přehrávače zastupuje Listen a Audacious, chatování poslouží Pidgin, je zařazen program Miro pro internetovou TV, P2P software pro BitTorrent a síť Gnutella, zmiňovaný software Mozilly a další.
Dolphin je odlehčený správce souborů pro KDE - představuje alternativu ke Konqueroru. Nemá sice schopnost fungovat jako webový prohlížeč, ale má jiné praktické funkce.
Pokud chcete, aby se Dolphin stal výchozím správcem souborů pro prostředí, spusťte ovládací panel KDE příkazem kcontrol
, vstupte do Komponenty KDE - Asociace souborů a zde zvolte položku inode/directory a přidejte program dolphin %u
. Stejný krok opakujte s položkou inode/system_directory. Dolphin by nyní měl obsluhovat vše od /home
po system:/.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
a co mi chybi nejvice, nepodporuje zalozky ...Jakpakto? Stačí si zapnout postranní lištu (v menu View -> Left Sidebar nebo klávesa F8) a hned máš na výběr Bookmarks nebo Information. Jinak souhlas, jako správce souborů je D3lphin velmi příjemná změna oproti těžkotonážnímu Konqueroru, jen tak dál. Ještě by možná bylo zajímavé vytvořit propojení D3lphinu s mplayerem, aby mohl vytvářet náhledy videa podobně jako ROX-Filer, to už by pak bylo vyloženě vynikající. Ale to je jen nápad