Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Vyšlo Ubuntu, Kubuntu, Edubuntu a Xubuntu 7.10 Gutsy Gibbon - zkrácený přehled novinek jste si mohli přečíst už v jednom z minulých čísel Distribučních novinek. Na světě je Puppy Linux 3.01, jedná se o opravnou verzi. Vyšel VectorLinux 5.9 Beta 1 - přechází na X.Org 7.2, glibc 2.5 a GCC 4.1.2. V StartCom MultiMedia Edition 5.0.6 RC2 byly odstraněny historické balíčky Mozilly, přešlo se na Pidgin plus několik dalších vylepšení. Foresight Linux 1.4.1 nabízí GNOME 2.20.1 a představuje PackageKit - systém pro snazší instalaci a aktualizaci softwaru.
Výkonný předseda firmy Linspire, která vyvíjí distribuce Linspire a Freespire, Kevin Carmony opustil svůj post ke konci července tohoto roku. Na fórech Ubuntu před časem oznámil své rozhodnutí přejít právě na Ubuntu. Už prý není vázán povinností používat konkrétní distribuci, a tak se rozhodl najít pro sebe tu správnou. Vyzkoušel i openSUSE, Fedoru, PCLinuxOS nebo Kubuntu. „Nuže, po mém průzkumu vám musím říct, že to bylo snadné rozhodnutí. Ubuntu! Těším se na novou verzi, která vyjde za několik dnů [už vyšla, pozn. red.], a která nahradí systém na těch několika linuxových desktopech a noteboocích, které mám (pět).“ Přechod zpět na Windows byl prakticky vyloučený - je prý zmlsaný stabilitou a nepřeplácaností Linuxu. Má jeden počítač s Windows Vista, ale používá jej jen když je to nutné. Zajímavé je, že několik dalších dobrých lidí z firmy Linspire před časem také odešlo k Ubuntu, a to rovnou do Canonicalu.
V minulých Distribučních novinkách jste se mohli dozvědět o patentovém sporu, který byl zahájen proti firmám Novell a Red Hat. Nyní se podařilo získat vyjádření firmy, která zde představuje žalující stranu. IP Innovation se prý nesnaží přidat k filosofickým debatám, zda jsou produkty a služby založené na open source předmětem stejných práv/chování jako proprietární produkty. Podle výkonného předsedy mateřské firmy Acacia Paula Ryana se nejedná o žádné spiknutí proti open source. Dále odmítl názor, že Microsoft je do celé věci zapleten a Acacia je zde jen prostředníkem v boji proti Linuxu. „Zatímco nás těší, že bývali zaměstnanci Microsoftu Brad Brunell a Jonathan Taub se připojili k našemu týmu, mezi 'běžným' obchodním chováním IP Innovation LLC a licenčními aktivitami s poskytovateli open source softwaru není žádná spojitost. Microsoft, jak také veřejně prohlásil, není s IP Innovation LLC nijak zapleten a Acacia spolu s dceřinými společnostmi mají pouze zájmy na tom, aby investice a výzkum, z kterých vznikají patenty, vytvářely ekonomické odměny.“ Více naleznete na InternetNews.com.
17. října vyšla třetí betaverze očekávaného prostředí KDE 4.0. Nyní už není vývoj zaměřen na přidávání nových funkcí, ale spíše na dolaďování a opravování chyb. Důležitou věci bylo také dokončení návrhu knihoven pro uvolnění Vývojové platformy KDE. Plasma nyní nabízí základní sadu komponent, včetně panelu s okny, dalších dodatečných panelů, věcí na pozadí plochy atd. Díky modulárnosti Plasma bylo nové KickOff menu z dílny openSUSE integrováno také jako dodatečná komponenta. Jinou zajímavou novinkou je integrace správce stahování KGet s Plasma.
Značná pozornost je věnována balíku aplikací KDE PIM. KAlarm byl kompletně portován na KDE 4 a nabízí pár nových funkcí. Nyní podporuje několik zdrojů alarmů a pomocí jejich sdílení je možné sdílet alarmy například mezi desktopem a notebookem. Dále jsou správně vyřešeny časové zóny a letní čas, přičemž je možné upozorňování omezit na pracovní hodiny. KPilot spolu se svými knihovnami, démony a hlavním UI byl také portován na KDE 4 a je funkční. Bohužel se to nedá říci o dalších komponentách, takže KPilot bude plně funkční až v KDE 4.1.
Tým KDE EDU také nezahálel a několik výukových programů (např. Marble a Parley) se dočkalo všelijakých vylepšení. Parley (dříve KVoctrain), který může být použit k trénování slovíček, je nyní lépe použitelný, lépe vypadá (také díky možnosti přidat ke slovům obrázky) a má nové funkce. Projekt Marble se chlubí vítězstvím v soutěži QtCenter v kategorii desktopových aplikací - je to widget a framework určený pro zobrazování a práci s mapami. Nově má schopnost zobrazovat svět v 2D podobě jako klasickou mapu. Původně se zdálo, že Kopete se do KDE 4.0 nedostane, ale vývojáři změnili rozhodnutí, a tak port přítomen bude - nicméně nové funkce a plány (Kopete 1.0) se objeví až v KDE 4.1. Další změny probíhaly například v Gwenview, který byl zařazen do kdegraphics, v KWin, který nyní automaticky detekuje hardware a sám se nastaví pro optimální výkon, a na mnoha dalších místech - čtěte dlouhé oznámení s popisem všech novinek. Následující screenshoty pocházejí z KDE Four Live 0.5.
Druhou radostnou novinkou uplynulého týdne bylo KOffice 2.0 Alpha 4, s upozorněním, že se jedná o technologickou ukázku softwaru pro ty, které zajímají nové speciality a nápady v KOffice 2. Tato verze je především ve znamení vylepšení podpory OpenDocument Format v KWord, KSpread a KFormula. Dále přibyly další vzorce do KSpread, KPresenter nyní zvládá šablony a animace, plus další opravy v Kexi a KWord. Nástroj pro plánování projektů KPlato začíná fungovat a KWord spolu s Krita nyní fungují i pod Windows. KChart je nově dostupný jako tzv. Flake tool, takže může být jeho objekt vložen do programů z KOffice. Zároveň umí pracovat jako KPart, což znamená, že se může objevit například uvnitř Konqueroru. Podrobnosti jako obvykle najdete v oznámení.
PAIPIX je instalovatelná živá distribuce založená na Debian Live. Nabízí software z mnoha kategorií, zaměřuje se však na oblast vzdělávání s důrazem na informační technologie a související témata. PAIPIX je vyvíjen na Vědecké fakultě Lisabonské univerzity. Poslední řada distribuce používá stabilní základ Debianu Etch, ale backportuje některé zajímavé aplikace (OpenOffice.org 2.2) a používá novější jádro (2.6.22). Díky ovladačům spca5xx a ov511 podporuje distribuce celou řadu webových kamer, experimentálně jsou podporovány některé ADSL USB modemy. V boot manageru je možné zvolit použití NVIDIA nebo ATI ovladačů, systém nabízí i několik svobodných her. Zahrnuta je celá řada serverového softwaru, včetně squid, Apache, MySQL, PostgreSQL, Cyrus, Samba a dalších. Zajímavostí je podpora distribuovaných výpočtů.
Slamd64 je neoficiální port Slackware Linuxu na architekturu x86-64. Byl založen na slackware-current v roce 2004, přičemž byl cross-kompilován od základů (nestojí na existující 64bitové distribuci). Je to tzv. multilib distribuce, takže je možné bez větších potíží používat 32bitové programy - je přímo možné instalovat většinu x86 balíčků Slackwaru. Ve verzi 12.0 je nově možné 32bitové programy i kompilovat.
Dalšími novinkami ve Slamd64 je GCC 4.1.2, podpora bootování instalátoru z USB nebo přes PXE a nabízeno je automatické připojování médií přes HAL. V softwarové nabídce se nacházejí KDE 3.5.7, Xfce 4.4.1, Mozilla Firefox 2.0.0.6, Mozilla Thunderbird 2.0.0.6, SeaMonkey 1.1.4 a Pidgin 2.2.1. Ze serverových produktů jsou k dispozici Apache 2.2.4, PHP 5.2.4, Perl 5.8.8 a MySQL 5.0.37.
Elpicx je živé DVD založené na KNOPPIXu a CentOS. Má jediný cíl - pomoci studentům připravit se na certifikační zkoušky Linux Professional Institute. Nabízí řadu emulátorů, stejně tak řadu referenčních poznámek, přípravných průvodců a dalších cvičení. Poslední verze 1.1 přidává data potřebná pro zkoušku 102, navíc zdrojový kód Linuxu 2.4 a 2.6 a Sendmail.
apt-file
je užitečný nástroj pro hledání v obsahu balíčků, a to i v obsahu těch, které nemáme nainstalované. Nástroj se může hodit jako náhrada služeb packages.debian.org nebo packages.ubuntu.com.
Klasické vyhledávání v obsahu nainstalovaných balíčků je možné přes dpkg
takto:
dpkg -S /nějaký/soubor
Pokud si nainstalujeme apt-file
a zaktualizujeme jeho databázi pomocí apt-file update
, můžeme hledat v obsahu všech balíčků následovně:
apt-file search jméno_souboru
Dále si můžeme obsah konkrétního balíčku prohlédnout:
apt-file list jméno_balíčku
Pokud chceme již dále nepotřebnou cache s informacemi o balíčcích odstranit, použijeme:
apt-file purge
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
gnome-main-menu
). Ale neviděl jsem nikoho to používat, většině se líbí to výchozí (ať už jako celá lišta, nebo jako jedna ikonka)