abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 571 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Distribuční novinky - 40/2007

    8. 10. 2007 | Luboš Doležel | Různé | 4655×

    Linux Foundation navazuje spolupráci s Japonskem. Plánované funkce do X.Org 7.4 a 7.5. Výsledky Google Summer of Code 2007 u Debianu. Greg Kroah-Hartman bude ovladače vyvíjet naplno. Mandrivu čeká ruská bezpečnostní certifikace. SystemRescueCd 0.4.0. Puppy Linux 3.00. openSUSE 10.3. Fedora 8 Test 3. Distribuční rada: kompilace balíčků ze zdrojových RPM.

    Obsah

    Letem světem

    link

    Vyšel Zenwalk 4.8 - mimo jiné nabízí beztikové jádro 2.6.22.9 s novou podporou WiFi a přechází na GNU ekvivalenty aplikací Mozilla. Na světě je čínský Red Flag Linux 6.0 "Desktop" založený na nedávno vydaném Asianuxu 3.0. Kiwi Linux 7.10 Beta je distribuce optimalizovaná pro rumunské a bulharské uživatele - je založená na Ubuntu 7.10. Vyšel poslední (druhý) release candidate Frugalware Linuxu 0.7. Yoper Linux 3.0.1 je první a poslední opravné a aktualizační vydání řady 3.0. NetBSD 4.0 RC2 opravuje mnoho chyb, omylem byla vyřazena verze pro platformu SPARC. Arch Linux 2007.08-2 používá nové rozvržení repozitářů. V uplynulém týdnu dále vyšlo: ClarkConnect Server/Gateway 4.2 RC1, Parsix GNU/Linux 0.90r2 a Turbolinux 11 Server Beta.

    Linux Foundation navazuje spolupráci s Japonskem

    link

    Linux Foundation oznámila navázání spolupráce s japonskou agenturou pro propagaci informačních technologií (IPA). Linux Foundation a IPA se zaměří na urychlení nasazování Linuxu a open source softwaru v oblastech technologického vývoje, standardizace a práv. Celá věc bude odstartována 30. října na uživatelské konferenci IPA Forum 2007 v Tokiu. Zájem o open source v Japonsku roste - například tokijská burza se rozhodla pro svou příští generaci enterprise systému použít Linux, mnoho v Japonsku vyráběných spotřebních zařízení také používá Linux a rozpočet japonské vlády 10,4 miliardy dolarů určený pro IT mj. zahrnuje vývoj linuxových systémů pro vlastní právní registrační systém. Buheita Fujiwara, který agenturu IPA vede, se nechal slyšet, že japonský open source software bude i nadále hrát velkou roli ve světové open source revoluci.

    Plánované funkce do X.Org 7.4 a 7.5

    link

    Není tomu dlouho, co vyšlo X.Org 7.3, a už se na vývojářském summitu diskutovalo o funkcích pro příští dvě velké verze tohoto softwaru. Prvního listopadu vyjde X server 1.4.1, aby jej v březnu následoval X server 1.5 spolu s X.Org 7.4. Hlavními novinkami by mělo být X Generic Extension, které je mimo jiné zapotřebí pro podporu více ukazatelů myši. Podpora více ukazatelů myši (Multi-Pointer X Support) měla podle dřívějších informací přijít také ve X.Org 7.4, ale nyní se posouvá na verzi následující. Druhou novinkou by měl být XACE framework zajišťující spolupráci s bezpečnostními rozšířeními. Plánované RandR 1.3 přidá podporu pro GPU objekty a v X serveru dojde k přepracování podpory PCI na používání knihovny libpciaccess, která je už nyní využívána některými open source ovladači. Nakonec můžeme zmínit Glucose - akcelerační architekturu postavenou na OpenGL - způsob akcelerace zde bude prováděn podobným způsobem jako u XGL.

    Výsledky Google Summer of Code 2007 u Debianu

    link

    Letošní léto je za námi a dostavují se informace o průběhu Google Summer of Code. Podíváme se, jak celá věc vypadala u distribuce Debian. Tento rok probíhalo devět projektů a všechny byly úspěšně dokončeny - to je znatelné zlepšení oproti minulému roku, kdy sice probíhalo projektů deset, ale dokončeno bylo pouze šest. Nutno dodat, že jedním z letošních projektů bylo dokončení jednoho loňského neúspěšného. Co tedy z vývoje vzešlo?

    • Amancay - nové interaktivní webové rozhraní pro bugtracker Debianu. Serverová strana staví na frameworku Django (Python), klientská zase na MochiKitu (JavaScript). Celá věc komunikuje s bugtrackerem přes SOAP rozhraní. Amancay je zatím v beta stádiu - důležité věci fungují, některé je stále zapotřebí dokončit.
    • Live-magic - grafické rozhraní k LiveHelper, kolekci programů pro sestavování obrazů živých CD Debianu. Vytváření je prováděno prostřednictvím průvodce s možností expertního režimu. Software je navržen tak, aby jej bylo možné snadno přizpůsobit změnám v API modulu live-helper. Live-magic by také mohl posloužit jako základ pro vývoj služby pro přípravu živých CD přes web.
    • Virtual Live OS Upgrade Testing Suite - slouží k testování aktualizací na běžícím systému. Obsahuje schopnost zreprodukovat konfiguraci běžícího systému, takže aktualizace mohou být pro produkční systémy dopředu ověřeny. Díky QEMU by také mělo být možné provádět i testy pro jiné architektury.
    • Pancutan - aplikace pro ověřování CD a DVD obrazů Debianu. Je to výsledek analýzy možných způsobů, jakými může být obraz poškozen (poškozené soubory či chyby v sestavovacím procesu). Byl připraven potřebný framework, díky kterému je možné provádět různé nadefinované testy. Pancutan pomůže týmu, který v Debianu připravuje obrazy, zajistit vysokou kvalitu vydání.
    • Dalším projektem je nástroj pro třídění nahlášených chyb podle důležitosti. Původně bylo v plánu vytvořit pokročilou GUI aplikaci s vestavěnou heuristikou, ale nakonec vznikl obal nízkoúrovňových rozhraní pro přístup k nahlášeným problémům v bugzille. To poslouží jako základ pro snadný vývoj dalších vysokoúrovňových nástrojů.
    • Mole - centrální umístění pro informace o balíčcích a dalších potřebných datech Debianu (např. nahlášené chyby a zrcadla). Během Summer of Code se podařilo dát dohromady potřebnou infrastrukturu - nyní už je možné do systému vkládat informace a je hotové i webové rozhraní.
    • DebTorrent - nová metoda pro stahování balíčků Debianu. Kdykoliv je to možné, dojde ke stahování potřebných balíčků od ostatních lidí pomocí systému ve stylu BitTorrentu, takže je snížena zátěž zrcadel. Pokud není možné stažení balíčku tímto systémem, software použije běžné zrcadlo.
    • OVAL agent pro Debian - softwarová infrastruktura pro sledování bezpečnostních rizik na sítích s mnoha systémy s Debianem. Byl připraven nástroj pro konverzi informací o bezpečnostních chybách Debianu do formátu OVALu a byl připraven referenční interpretr pro Debian. Dále existuje OVAL klient a server, díky nimž je problémy možné sledovat centrálně.
    • Vylepšování piuparts - existujícího nástroje Debianu pro QA. Byly opraveny různé chyby a naprogramovány nové funkce. Mezi zajímavými novinkami je funkce spouštění vlastních skriptů během různých procesů uvnitř testovacího chrootu.

    Greg Kroah-Hartman bude ovladače vyvíjet naplno

    link

    Výrobci hardwaru jen málokdy poskytují ovladače pro svůj hardware a neveselá bývá i situace okolo uvolňování potřebných specifikací. Proto byl v lednu tohoto roku zahájen projekt nabízející bezplatný vývoj ovladačů pro Linux, a to i za situace, kdy bude potřeba, aby vývojáři podepsali NDA - takové NDA běžně znamenají, že nesmí být zveřejněna dokumentace nebo že informace o zařízení smí být uvolněny až po určitém datu. Ačkoliv se do značné míry jedná o marketing, protože k bezplatnému vývoji ovladačů pro Linux docházelo odjakživa, projekt se setkal se značným úspěchem: „Prvotní reakce na tento projekt byla úchvatná. Díky tomuto projektu bude vytvořeno znatelné množství nových ovladačů pro Linux,“ řekl Greg Kroah-Hartman. Řekl, že v lednu zdaleka takovou odezvu neočekával. Právě Greg Kroah-Hartman se díky svému zaměstnavateli Novellu bude nově moci tomuto projektu věnovat na plný úvazek, takže současný stočlenný tým bude ještě silnější. Už nyní se první ovladače dostávají do jádra a další jsou na cestě. Ovladače jsou pod licencí GNU GPLv2 a kód není nijak obfuskován. Pokud se chcete také připojit, podívejte se na stránky Linux Driver Project.

    Mandrivu čeká ruská bezpečnostní certifikace

    link

    Mandriva Linux čeká testování ruským Úřadem pro regulaci techniky a exportu. Pokud projde, získá certifikaci, podle které by Mandriva Linux představoval operační systém pro bezpečné a legální použití v organizacích, které pracují s důvěrnými informacemi - mezi takové organizace patří nejen vládní úřady, ale i banky a pojišťovací nebo telekomunikační společnosti. Proces certifikace bude trvat tři měsíce až půl roku. Mandriva Linux je připravován v místních zastoupeních ve Francii, Brazílii a v Rusku - díky tomu je Mandriva považována za národní OS. Důležitým argumentem pro zvolení této distribuce je nabídka ruských kurzů Mandriva v Moskvě a v Petrohradě.

    SystemRescueCd 0.4.0

    link

    SystemRescueCd je živé linuxové CD vhodné pro opravu systému po kolapsu. Cílem je umožnit snadné provedení administrativních úkonů, jako je např. úprava diskových oddílů. SystemRescueCd nabízí mnoho systémových nástrojů (partimage, parted, ...) a základní potřebné programy (editory, Midnight Commander, síťové nástroje a další). Důležitou vlastností je podpora důležitých souborových systémů, a to včetně síťových.

    Nejnovější verze 0.4.0 přináší podporu pro bootování ze sítě (přes PXE), přidává x86-64 jádro, aby bylo možné provést chroot na x86-64 systémech, a dále i alternativní jádro 2.6.20.19. Standardním jádrem je 32bitové 2.6.22.09, včetně podpory pro Reiser4. Byl aktualizován síťový ovladač Intel e1000 (podpora pro ich9), ntfs-3g na verzi 1.913 a v novějších verzích jsou i jiné součásti. Offline NT Password & Registry Editor nyní podporuje Windows Vista, plus je nabízen partimage klient s podporou SSL. Živé CD vyšlo pro architektury x86, SPARC a PowerPC.

    systemrescuecd systemrescuecd systemrescuecd

    Puppy Linux 3.00

    link

    Puppy Linux má několik hlavních cílů - být systémem, který je možné snadno nainstalovat na USB, Zip nebo pevný disk, nechat spustit z CD a pak běžet čistě z RAM či nechat změny zpět zapsat na CD. Zároveň usiluje o systém výkonný, s dostatkem aplikací a jednoduchý pro začátečníky. Minulý týden vyšla verze 3.00, která představuje velký upgrade proti předchozí verzi 2.17.1, přičemž zůstává binárně kompatibilní se Slackware 12. Byly kompletně přepsány klíčové skripty, které řídí bootování, konfiguraci a vypínání systému. Navíc byla opravena architektura, která zajišťuje zápis dat zpět na flash disk - nyní by měla být výdrž flash disků vyšší. Distribuci pohání beztikový Linux 2.6.21.7, NetSurf je teď interní HTML prohlížečem a byla aktualizována celá řada aplikací, včetně X.Org 7.2, SeaMonkey 1.1.2 nebo Pidgin 2.0.2.

    openSUSE 10.3

    link

    Vyšlo openSUSE 10.3 v novém zeleném kabátku. Výchozím prostředím je KDE 3.5.7 nabízející poslední novinky z dílny Novellu (KNetworkManager), ale i odjinud (enterprise verze Kontactu). Můžete také otestovat první součásti chystaného KDE 4 - ve výchozím stavu se jedná o různé hry a aplikace pro vzdálenou správu (Krdc a Krfb). Volitelně je možné testovat i kompletní vývojovou verzi KDE 4. Vlastní vylepšení nabízí i prostředí GNOME 2.20 - můžete zde najít přepracované menu (stejně jako v KDE) nebo nový aplet světového času. Další důležitou vlastností je GTK+ verze konfiguračního centra YaST, která je výchozí pro instalace systému s GNOME.

    Úlevu pro začátečníky přinese funkce instalace na jedno kliknutí spojená s vyřešením obvyklého problému s podporou MP3. Podporu pro MP3 přes GStreamer je možné snadno dodatečně nainstalovat - přehrávač na chybějící kodek upozorní a instalaci uživateli nabídne. Jak už se stává zvykem u většiny distribucí, v openSUSE najdete Compiz a v online repozitářích i Compiz Fusion. Stranou nezůstala ani virtualizace: pro uživatele je dostupný Xen 3.1, QEMU, VirtualBox a KVM, plus byly v jádře povoleny speciální volby pro VMware. Velkou změnou je zvýšení rychlosti bootování, oproti verzi 10.2 se mluví o zkrácení času na polovinu. Mezi další změny patří OpenOffice.org 2.3, vylepšení balíčkovacího systému, použití GCC 4.2 a jádro 2.6.22.5. Přímo v oznámení najdete galerii se screenshoty těchto novinek.

    Fedora 8 Test 3

    link

    Vyšla Fedora 8 Test 3, poslední verze před zmrazením vývoje nových funkcí - nyní je tedy vhodný čas, aby uživatelé začali betatestovat tuto distribuci. Fedora 8 by měla přinést novinky jako IcedTea (svobodná implementace Javy založená na OpenJDK), snazší administraci (Policy Kit), beztikové x86_64 jádro, zvukový server Pulse Audio nebo vylepšenou podporu pro notebooky. Dalšími zajímavostmi je Codec Buddy propagující svobodné kodeky při použití omezených kodeků, ale i nové výchozí téma Nodoka pro GNOME, bezpečná vzdálená správa virtualizačních řešení Xen, KVM a QEMU a lepší podpora pro Bluetooth.

    Distribuční rada: kompilace balíčků ze zdrojových RPM

    link

    Občas se může stát, že konkrétní balíček není dostupný pro určitou verzi distribuce nebo je nutné změnit některé volby pro kompilaci. V takovém případě je nejsnazším řešením mít v systému vývojářské nástroje (GCC a další), stáhnout si zdrojový balíček a kompilovat. V nejjednodušší situaci necháme balíček zkompilovat na binární takto (obvykle jako root):

    rpmbuild --clean --rebuild JménoBalíčku.src.rpm

    Hotový balíček najdeme v /usr/src/packages/RPMS/Architektura. Druhým řešením, které se může hodit v situaci, kdy chceme změnit některé kompilační volby, je zdrojový balíček nainstalovat a podle svých potřeb upravit spec soubor.

    rpm -i JménoBalíčku.src.rpm
    cd /usr/src/packages/SPECS
    
    # upravíme spec soubor a půjdeme dál
    
    rpmbuild -bb JménoBalíčku.spec
    rpmbuild --clean JménoBalíčku.spec
    

    Balíček pak opět najdeme ve stejném adresáři jako v předchozí situaci.

           

    Hodnocení: 89 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    8.10.2007 00:25 laco
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 40/2007
    DebTorrent mě překvapil. Nezdá se mi (aspoň podle rychlosti stahování), že by zrcadla byla přetížena. Torrenty mi přinesly špíše špatné zkušenosti. Někdy je stahování tímto způsobem zoufale pomalé. Např. jednu nově vydanou 1 CD distribuci Linuxu (už si nepamatuju přesně co to bylo) jsem stahoval cca 14 hodin. V jiných případech se stahování zase několikrát přerušilo. Torrentům prostě nevěřím.
    Drom avatar 8.10.2007 01:27 Drom | skóre: 24 | Kdyne
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 40/2007
    +1

    Jinak 3x hura, je tu novy sysrescd, ktery pravidelne pouzivam a mam stale pri sobe v kapse a taky novej Red Flag, skoda jen, ze se nestaraji o anglickou verzi stranek, ja nikdy nevim, kterej z tech klikyhaku stahnout :)
    Drom avatar 8.10.2007 01:34 Drom | skóre: 24 | Kdyne
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 40/2007
    A taky ty ftp servery s RF6 jsou (stejne jako to bylo u RF5) nechutne pomaly :(.
    8.10.2007 07:59 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 40/2007
    Můžu se zeptat, k čemu se našinci hodí Red Flag?
    8.10.2007 09:28 milda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 40/2007
    skoro bych rekl, ze na to neexistuje rozumna odpoved :-)
    8.10.2007 13:36 RO
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 40/2007
    taky mam pocit ze jedinej v cechach kdo by jej snad mohl nejak rozumne vyuzit je Hejma :-)
    Drom avatar 17.11.2007 16:33 Drom | skóre: 24 | Kdyne
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 40/2007
    Ja sem mel RedFlag 5 nainstalovanej :) Nicmene musim podotknout, ze mne hnala predevsim zvedavost a lacnost po nestandardnich distribucich :)
    12.10.2007 14:39 Ladislav Jancik | skóre: 16 | Červený Kostelec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 40/2007
    Ze by priprava na budoucnost :)
    Bolest je jen jiné území a strach, strach je neřest.
    8.10.2007 19:40 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 40/2007
    nevis kerej stech klikyhaku stahnout? muzes skusit tohle ja vim je to dementni strojovej preklad ale aspon to nejsou klikyhaky :-D
    Luboš Doležel (Doli) avatar 8.10.2007 19:53 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 40/2007
    ftp://220.194.60.89/pub/redflag/dt6/rf6/RedFlag-dt6-sys.iso

    Ale je to šíleně pomalé - buď mají přetíženou linku, nebo Číně nestíhá firewall :-)
    Drom avatar 17.11.2007 16:35 Drom | skóre: 24 | Kdyne
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 40/2007
    Jo, to je. Muzu nekam vystavit, kdyby mel nekdo zajem, ale za vysledek nerucim, stahoval sem to 2x, poprve se to nejako podelalo a to iso bylo vadny.
    freshmouse avatar 8.10.2007 12:33 freshmouse | skóre: 42 | blog: Bruno Banány
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 40/2007
    Hmm, když jsme u těch distribucí... Já jsem vyzkoušel Ubuntu 7.10 beta. Hodnotím to pozitivně. Jen by mě zajímalo, jestli to, že Deskbar (resp. přímo to políčko) nejde dát do panelu jen mně, nebo všem?

    Ale těším se i na Fedoru, přemýšlím o jejím vyzkoušení (mně je to prakticky jedno, co tam jede -- stejně na to koukám skrz GNOME :-)).
    8.10.2007 18:24
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 40/2007
    skrytý komentář Náš administrátor shledal tento komentář závadným.

    Toto je opravdu stupidní příspevěk.

    Zobrazit komentář
    yac avatar 13.10.2007 13:00 yac | skóre: 8 | blog: srckbin | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 40/2007
    Wow, tak stupidni prispevek se opravdu hnedtak nevidi:) Predstava, ze to ten clovek myslel vazne je vsutku desiva...
    srck! Linux smrdí. Méně.
    8.10.2007 23:11 Petr Zelenka | skóre: 24 | Semice/Stuttgart (Sindelfingen)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 40/2007
    Já osobně Deskbar na panelu mám jen ve formě ikony a volbu pro to, aby tam bylo i políčko, nemůžu v nastavení najít.
    A teď si uvědomte, jaký je vztah mezi krychlí a motýlem.
    9.10.2007 01:52 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 40/2007
    launchpad, bugzilla, blog. Jeden z důvodů, proč na počítačích rodičů ponechám feistyho až do vydání hardyho. Nejen tímto přístupem "klidně to uživateli rozbijeme, hlavně že to je aktuální upstream" mě ubuntu posledního půl roku dost štve. Až tak, že se ohlížím po jiné distribuci...
    9.10.2007 02:08 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 40/2007
    Ha, tak to vypadá, že navrácení applet-módu dostalo nejvyšší prioritu pro deskbar v gnome 2.22. Ono je asi těžké to na nejvyšší prioritu nedat, když 3/4 komentářů po odstranění applet-módu tvořily stížnosti na UI nového deskbaru. :-)
    8.10.2007 19:22 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 40/2007
    nevěděl sem že turbolinux eště žije. naposled si ho pamatuju tak pred 10 lety :-D
    je to dobrej systém?
    9.10.2007 20:06 crusoe
    Rozbalit Rozbalit vše Zije
    Zije a je to hodne dobry system v Japonsku a Cine ma vyssiu predajnost ako Windows. Problem je ze sa neda iba tak lahko stiahnut. Plati sa za neho ,zdrojaky aj binarky su pristupne ale nie instalacne ISO . Posledna pristupna verzia bola 10.Nasiel som ju po niekolkych hodinach a registracia na stiahnutie bola v japoncine (A to neviem po japonsky ani slovo okrem Konichiwa). Ale ak clovek chces mat aktualny system da sa to obist . Kto by chcel link mozem poslat :)

    http://www.osnews.com/img/5128/turbolinux1.jpg http://www.pcc-services.com/articles/images/defaultGNOME.jpg
    9.10.2007 20:14 guns | skóre: 4 | blog: marian | Nitra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 40/2007
    fedora 8 test2 bola dost velka hruza, liezlo to priserne pomaly.
    test 3 je na mojom IBM R51 o dost sikovnejsie. Anaconda ale vobec nedetekuje windowsXP na prvej particii, takze to treba pridavat manualne a pri instalacii cely system padne pri volbe vyberu balickov :) Defaultny instalator balickov v gnome sa vobec nespusti, a nejde vypnut napr. startovanie eth0, eth1 pri boote. Chyb to ma vcelku dost. Dufam ze to vyladia , inak to vyzera pekne :)
    nocturne e moll, ballade F major, ...

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.