Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vyšel Zenwalk 4.8 - mimo jiné nabízí beztikové jádro 2.6.22.9 s novou podporou WiFi a přechází na GNU ekvivalenty aplikací Mozilla. Na světě je čínský Red Flag Linux 6.0 "Desktop" založený na nedávno vydaném Asianuxu 3.0. Kiwi Linux 7.10 Beta je distribuce optimalizovaná pro rumunské a bulharské uživatele - je založená na Ubuntu 7.10. Vyšel poslední (druhý) release candidate Frugalware Linuxu 0.7. Yoper Linux 3.0.1 je první a poslední opravné a aktualizační vydání řady 3.0. NetBSD 4.0 RC2 opravuje mnoho chyb, omylem byla vyřazena verze pro platformu SPARC. Arch Linux 2007.08-2 používá nové rozvržení repozitářů. V uplynulém týdnu dále vyšlo: ClarkConnect Server/Gateway 4.2 RC1, Parsix GNU/Linux 0.90r2 a Turbolinux 11 Server Beta.
Linux Foundation oznámila navázání spolupráce s japonskou agenturou pro propagaci informačních technologií (IPA). Linux Foundation a IPA se zaměří na urychlení nasazování Linuxu a open source softwaru v oblastech technologického vývoje, standardizace a práv. Celá věc bude odstartována 30. října na uživatelské konferenci IPA Forum 2007 v Tokiu. Zájem o open source v Japonsku roste - například tokijská burza se rozhodla pro svou příští generaci enterprise systému použít Linux, mnoho v Japonsku vyráběných spotřebních zařízení také používá Linux a rozpočet japonské vlády 10,4 miliardy dolarů určený pro IT mj. zahrnuje vývoj linuxových systémů pro vlastní právní registrační systém. Buheita Fujiwara, který agenturu IPA vede, se nechal slyšet, že japonský open source software bude i nadále hrát velkou roli ve světové open source revoluci.
Není tomu dlouho, co vyšlo X.Org 7.3, a už se na vývojářském summitu diskutovalo o funkcích pro příští dvě velké verze tohoto softwaru. Prvního listopadu vyjde X server 1.4.1, aby jej v březnu následoval X server 1.5 spolu s X.Org 7.4. Hlavními novinkami by mělo být X Generic Extension, které je mimo jiné zapotřebí pro podporu více ukazatelů myši. Podpora více ukazatelů myši (Multi-Pointer X Support) měla podle dřívějších informací přijít také ve X.Org 7.4, ale nyní se posouvá na verzi následující. Druhou novinkou by měl být XACE framework zajišťující spolupráci s bezpečnostními rozšířeními. Plánované RandR 1.3 přidá podporu pro GPU objekty a v X serveru dojde k přepracování podpory PCI na používání knihovny libpciaccess, která je už nyní využívána některými open source ovladači. Nakonec můžeme zmínit Glucose - akcelerační architekturu postavenou na OpenGL - způsob akcelerace zde bude prováděn podobným způsobem jako u XGL.
Letošní léto je za námi a dostavují se informace o průběhu Google Summer of Code. Podíváme se, jak celá věc vypadala u distribuce Debian. Tento rok probíhalo devět projektů a všechny byly úspěšně dokončeny - to je znatelné zlepšení oproti minulému roku, kdy sice probíhalo projektů deset, ale dokončeno bylo pouze šest. Nutno dodat, že jedním z letošních projektů bylo dokončení jednoho loňského neúspěšného. Co tedy z vývoje vzešlo?
Výrobci hardwaru jen málokdy poskytují ovladače pro svůj hardware a neveselá bývá i situace okolo uvolňování potřebných specifikací. Proto byl v lednu tohoto roku zahájen projekt nabízející bezplatný vývoj ovladačů pro Linux, a to i za situace, kdy bude potřeba, aby vývojáři podepsali NDA - takové NDA běžně znamenají, že nesmí být zveřejněna dokumentace nebo že informace o zařízení smí být uvolněny až po určitém datu. Ačkoliv se do značné míry jedná o marketing, protože k bezplatnému vývoji ovladačů pro Linux docházelo odjakživa, projekt se setkal se značným úspěchem: „Prvotní reakce na tento projekt byla úchvatná. Díky tomuto projektu bude vytvořeno znatelné množství nových ovladačů pro Linux,“ řekl Greg Kroah-Hartman. Řekl, že v lednu zdaleka takovou odezvu neočekával. Právě Greg Kroah-Hartman se díky svému zaměstnavateli Novellu bude nově moci tomuto projektu věnovat na plný úvazek, takže současný stočlenný tým bude ještě silnější. Už nyní se první ovladače dostávají do jádra a další jsou na cestě. Ovladače jsou pod licencí GNU GPLv2 a kód není nijak obfuskován. Pokud se chcete také připojit, podívejte se na stránky Linux Driver Project.
Mandriva Linux čeká testování ruským Úřadem pro regulaci techniky a exportu. Pokud projde, získá certifikaci, podle které by Mandriva Linux představoval operační systém pro bezpečné a legální použití v organizacích, které pracují s důvěrnými informacemi - mezi takové organizace patří nejen vládní úřady, ale i banky a pojišťovací nebo telekomunikační společnosti. Proces certifikace bude trvat tři měsíce až půl roku. Mandriva Linux je připravován v místních zastoupeních ve Francii, Brazílii a v Rusku - díky tomu je Mandriva považována za národní OS. Důležitým argumentem pro zvolení této distribuce je nabídka ruských kurzů Mandriva v Moskvě a v Petrohradě.
SystemRescueCd je živé linuxové CD vhodné pro opravu systému po kolapsu. Cílem je umožnit snadné provedení administrativních úkonů, jako je např. úprava diskových oddílů. SystemRescueCd nabízí mnoho systémových nástrojů (partimage, parted, ...) a základní potřebné programy (editory, Midnight Commander, síťové nástroje a další). Důležitou vlastností je podpora důležitých souborových systémů, a to včetně síťových.
Nejnovější verze 0.4.0 přináší podporu pro bootování ze sítě (přes PXE), přidává x86-64 jádro, aby bylo možné provést chroot na x86-64 systémech, a dále i alternativní jádro 2.6.20.19. Standardním jádrem je 32bitové 2.6.22.09, včetně podpory pro Reiser4. Byl aktualizován síťový ovladač Intel e1000 (podpora pro ich9), ntfs-3g na verzi 1.913 a v novějších verzích jsou i jiné součásti. Offline NT Password & Registry Editor nyní podporuje Windows Vista, plus je nabízen partimage klient s podporou SSL. Živé CD vyšlo pro architektury x86, SPARC a PowerPC.
Puppy Linux má několik hlavních cílů - být systémem, který je možné snadno nainstalovat na USB, Zip nebo pevný disk, nechat spustit z CD a pak běžet čistě z RAM či nechat změny zpět zapsat na CD. Zároveň usiluje o systém výkonný, s dostatkem aplikací a jednoduchý pro začátečníky. Minulý týden vyšla verze 3.00, která představuje velký upgrade proti předchozí verzi 2.17.1, přičemž zůstává binárně kompatibilní se Slackware 12. Byly kompletně přepsány klíčové skripty, které řídí bootování, konfiguraci a vypínání systému. Navíc byla opravena architektura, která zajišťuje zápis dat zpět na flash disk - nyní by měla být výdrž flash disků vyšší. Distribuci pohání beztikový Linux 2.6.21.7, NetSurf je teď interní HTML prohlížečem a byla aktualizována celá řada aplikací, včetně X.Org 7.2, SeaMonkey 1.1.2 nebo Pidgin 2.0.2.
Vyšlo openSUSE 10.3 v novém zeleném kabátku. Výchozím prostředím je KDE 3.5.7 nabízející poslední novinky z dílny Novellu (KNetworkManager), ale i odjinud (enterprise verze Kontactu). Můžete také otestovat první součásti chystaného KDE 4 - ve výchozím stavu se jedná o různé hry a aplikace pro vzdálenou správu (Krdc a Krfb). Volitelně je možné testovat i kompletní vývojovou verzi KDE 4. Vlastní vylepšení nabízí i prostředí GNOME 2.20 - můžete zde najít přepracované menu (stejně jako v KDE) nebo nový aplet světového času. Další důležitou vlastností je GTK+ verze konfiguračního centra YaST, která je výchozí pro instalace systému s GNOME.
Úlevu pro začátečníky přinese funkce instalace na jedno kliknutí spojená s vyřešením obvyklého problému s podporou MP3. Podporu pro MP3 přes GStreamer je možné snadno dodatečně nainstalovat - přehrávač na chybějící kodek upozorní a instalaci uživateli nabídne. Jak už se stává zvykem u většiny distribucí, v openSUSE najdete Compiz a v online repozitářích i Compiz Fusion. Stranou nezůstala ani virtualizace: pro uživatele je dostupný Xen 3.1, QEMU, VirtualBox a KVM, plus byly v jádře povoleny speciální volby pro VMware. Velkou změnou je zvýšení rychlosti bootování, oproti verzi 10.2 se mluví o zkrácení času na polovinu. Mezi další změny patří OpenOffice.org 2.3, vylepšení balíčkovacího systému, použití GCC 4.2 a jádro 2.6.22.5. Přímo v oznámení najdete galerii se screenshoty těchto novinek.
Vyšla Fedora 8 Test 3, poslední verze před zmrazením vývoje nových funkcí - nyní je tedy vhodný čas, aby uživatelé začali betatestovat tuto distribuci. Fedora 8 by měla přinést novinky jako IcedTea (svobodná implementace Javy založená na OpenJDK), snazší administraci (Policy Kit), beztikové x86_64 jádro, zvukový server Pulse Audio nebo vylepšenou podporu pro notebooky. Dalšími zajímavostmi je Codec Buddy propagující svobodné kodeky při použití omezených kodeků, ale i nové výchozí téma Nodoka pro GNOME, bezpečná vzdálená správa virtualizačních řešení Xen, KVM a QEMU a lepší podpora pro Bluetooth.
Občas se může stát, že konkrétní balíček není dostupný pro určitou verzi distribuce nebo je nutné změnit některé volby pro kompilaci. V takovém případě je nejsnazším řešením mít v systému vývojářské nástroje (GCC a další), stáhnout si zdrojový balíček a kompilovat. V nejjednodušší situaci necháme balíček zkompilovat na binární takto (obvykle jako root):
rpmbuild --clean --rebuild JménoBalíčku.src.rpm
Hotový balíček najdeme v /usr/src/packages/RPMS/Architektura
. Druhým řešením, které se může hodit v situaci, kdy chceme změnit některé kompilační volby, je zdrojový balíček nainstalovat a podle svých potřeb upravit spec
soubor.
rpm -i JménoBalíčku.src.rpm cd /usr/src/packages/SPECS # upravíme spec soubor a půjdeme dál rpmbuild -bb JménoBalíčku.spec rpmbuild --clean JménoBalíčku.spec
Balíček pak opět najdeme ve stejném adresáři jako v předchozí situaci.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Toto je opravdu stupidní příspevěk.
Zobrazit komentář