Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Mandriva Linux 2008 RC2 'Kepler' nabízí konečnou verzi GNOME 2.20, proprietární ovladače ATI 8.41.7, vylepšení podpory pro některé ATA řadiče, nové funkce v urpmi a rpmdrake a další novinky. Sabayon Linux 3.4 vyšel v miniEdici na jediném CD - byly odstraněny duplikátní, serverové či jinak méně užitečné balíčky. Z dílny MEPISu tento týden vylezl SimplyMEPIS 7.0 Beta 5 a MEPIS antiX 7.0 RC1. Freespire 2.0.3 nabízí aktualizovaný instalační plugin pro službu Click 'N Run. Pioneer Linux 3.0 je distribuce založená na Ubuntu určená pro desktopy i servery. Musix GNU+Linux 1.0R3 Test 1 je distribuce s velkým množstvím softwaru pro hudebníky. Absolute Linux 12.0.6 je aktualizovaná verze této odlehčené distribuce s IceWM - je založený na Slackware. Vyšel X/OS Linux 5.0 - distribuce sestavená ze zdrojových kódů Red Hat Enterprise Linuxu 5. Byl vydán Linux Mint 3.1 s rozšířenou nabídkou vlastních průvodců a nástrojů. Asianux 3.0 je výsledkem spolupráce čínského Red Flag Linuxu, japonského Miracle Linuxu a korejského Haansoftu. AliXe 0.11 je kanadské živé CD založené na SLAXu - nabízí desktopové prostředí Xfce. Během uplynulého týdne přišla na svět betaverze Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon.
Obrat Novellu z linuxových produktů vzrostl od minulého listopadu, kdy došlo k podpisu kontroverzní dohody s Microsoftem, o 243 %. Toto číslo je výsledek za tři čtvrtletí fiskálního roku, který končí 31. října. Podle prohlášení Susan Heystee, generální ředitelky Global Strategic Alliance v Novellu, se nejedná o růst krátkodobý: „Tento růst trhu vidíme rok za rokem, což jednoznačně vyústilo v růst o 243 %.“ Podle marketingového ředitele Novellu Justine Steinmana je zmiňovaná dohoda s Microsoftem za část růstu zodpovědná: Novell skrze spolupráci s Microsoftem vyúčtoval více než 100 milionů dolarů. Steinman dále dodal, že prodávat Linux doporučovaný Microsoftem je výhoda: „Když soupeříme s Red Hatem, naši prodejci říkají: ‚Náš Linux je doporučován Microsoftem‘ a zákazníci, kteří už mají nějaké investice ve Windows, říkají, že se zdá být logické zvolit Linux, který funguje s Windows.“
Původní spor o přelicencování BSD/ISC kódu pod GPL začal během srpna, kdy v sadě navrhovaných patchů z ovladače ath5k docházelo k použití licence GPLv2 tam, kde byl kód licencován pouze pod licencí BSD. Navzdory tomu, že patch nebyl v takové podobě přijat, se začala ze strany vývojářů OpenBSD začala ozývat slova o tom, že byla porušena autorská práva a že si vývojáři Linuxu myslí, že mohou jen tak odstranit BSD licenci. Theo De Raadt řekl: „Ve svém zanícení, aby měli kód pod svou licencí, někteří vývojáři bezdrátových ovladačů Linuxu opakovaně porušili autorský zákon. Ale aby se vůbec dostali do fáze, kdy porušují autorské právo, museli překonat celou řadu etických zábran. Věřím, že tito lidé dostali falešné informace o tom, jak autorské právo funguje, od Ebena Moglena.“
Eben Moglen na tato a další obvinění odpověděl: „Došlo k tomu, že lidé, kteří neznali všechna fakta a nemají znalosti v oblasti práv - lidé, kterým jsme se od začátku snažili pomoci - učinili nezodpovědná obvinění a vyhrožovali právními spory, čímž zpomalovali naši snahu pomoci jim. Bylo by dobré vzpomenout si na začátky tohoto procesu, kdy byli vývojáři OpenBSD obviněni, že si přisvojují kód Atherosu, a SFLC situaci prošetřilo a prokázalo, že k ničemu takovému nedošlo. Šílená obvinění o našich motivech jsou ještě více hloupá, než jsou nepravdivá.“ SFLC přišlo s výsledkem, že všichni vlastníci autorských práv k linuxovému kódu ath5k souhlasí s tím, aby jejich změny v kódu byly uvolněny pod licencí ISC, takže vylepšení mohou být zpětně zahrnována do OpenBSD.
Později se jako výsledek právních doporučení SFLC objevil návrh na vznik tagu Changes-licensed-under (změny licencovány pod), aby se dalším problémovým situacím předcházelo. Na to se však objevila reakce, že by stačilo přidat pravidlo, že všechny patche jsou licencovány stejně jako upravovaný soubor. Další vývojář na to odpověděl, že podle informací v SubmittingPatches už by to tak mělo fungovat nyní.
I přes svou špatnou situaci se SCO stále nevzdává. Hodnota akcií klesla na 17 centů, což je důvodem pro vyřazení z Nasdaq. Přesto SCO požádalo o slyšení, kde může zdůvodnit, proč by nemělo být vyřazeno. Tuto šanci bude mít 8. listopadu, takže se odhaduje, že do poloviny listopadu ještě SCO vyřazeno nebude. Mezitím firma obdržela upozornění na blížící se vyřazení ještě z jiných důvodů a čeká ji další finanční rána v podobě 26 až 37 milionů, které by měla zaplatit Novellu za příjmy z unixových obchodů s Microsoftem, Sunem a dalšími firmami. Přesto však výkonný předseda SCO Darl McBride vidí budoucnost SCO růžově, a to v rukou jednoho z možných kupců. Některé společnosti prý mají veliký zájem - bohužel už nebylo upřesněno které.
Bhútánská vláda si oblíbila Linux natolik, že minulý rok zahájila vývoj upraveného Debian Linuxu. Ten je obohacen o podporu pro národní jazyk dzongkhä a nazývá se DzongkhaLinux. Kancelářský software, webový prohlížeč, IM programy - vše by mělo mít lokalizované uživatelské rozhraní a součástí druhé vývojové fáze je i vytvoření softwaru pro převod textu na řeč, rozpoznání řeči a OCR. Náklady na vývoj dosáhly za posledních 13 měsíců částky 80 000 dolarů. Vývoj má na starosti tamní ministerstvo informatiky a telekomunikací.
NimbleX je drobné živé CD založené na Slackwaru s prostředím KDE. Pochází z Rumunska a jeho přednosti jsou malá velikost (vejde se na mini CD), výběr softwarových balíčků (zahrnující i základní serverové služby) a dobrá podpora hardwaru. Systém také nemá žádné velké nároky na hardware. Poslední verze distribuce má lepší podporu bezdrátových zařízení a ve výbavě jsou i nástroje jako aircrack. Dále přibyla podpora pro celou řadu webových kamer (více než 240 modelů) a automatické připojování NTFS oddílů. K tomu je zde nově QuadConsole, Dillo, Openbox, Guarddog, podpora pro vzdálenou plochu přes rdp a vnc a konečně i nástroje pro prohlížení PDF dokumentů.
dyne:bolic je živá distribuce, která by měla bez problémů dokázat rozpoznat vaše zvukové, grafické, televizní a síťové karty - zaměřuje se na umělce, multimediální „aktivisty“ a tvořivé osobnosti. Výsledkem je systém, kde nescházejí ani nástroje pro nahrávání, úpravu, kompresi či streamování zvuku a videa. Dále je obsažen P2P software, nástroje pro 3D modelování, e-mailový klient, šifrovací nástroje a další. Systém po celých 6 let vývoje vychází pouze z práce komunity. Nová verze 2.5 přidává ntfs-3g, stabilizuje systém, nabízí VoIP software Ekiga, firewall Guarddog a dále i známý program Wireshark. Přibyla utilita pro připojování souborových systémů přes SSH, nabízeno je lepší rozhraní pro konfiguraci WiFi a brzy vyjde druhé extra CD nabízející další novinky.
PC-BSD pravděpodobně není třeba blíže představovat. Nová verze aktualizuje X.Org na verzi 7.2 a KDE na verzi 3.5.7. Beryl byl nahrazen Compiz Fusion 0.5.2, v nativních BSD prohlížečích je podporován Flash plugin, přibyl ipw modul pro WiFi karty Intel 2100, byly opraveny chyby v několika vlastních nástrojích PC-BSD a dále bylo vyřešeno několik problémů s aktualizací existujících PC-BSD systémů. Důležitou novinkou jsou nové grafické nástroje v systému:
Na závěr lze zmínit zařazení hpijs, přidání detekce síťových rozhraní u ovladače msk a zjednodušení instalátoru distribuce.
Od Portage verze 2.1 je volitelně nabízena nová struktura obsahu adresáře /etc/portage
, kde jsou ukládány informace o (od)maskovaných balíčcích nebo keywords a nastavení USE flagů u konkrétních balíčků. V této struktuře můžete rozdělit své nastavení do více souborů. Původní soubor /etc/portage/package.mask
tak může nahradit sada souborů - např. /etc/portage/package.mask/kde
, /etc/portage/package.mask/other
- podle vlastní potřeby. Ve výsledku tak můžete snadno zrušit maskování skupiny balíčků, které vám doposud z nějakých důvodů nevyhovovaly, jednoduchým odstraněním souboru.
Základním krokem pro využívání výhod tohoto rozdělení je změna struktury. Tu lze snadno přepracovat takto:
cd /etc/portage for file in package*; do mv "$file" "$file.bak" mkdir "$file" mv "$file.bak" "$file/all" done
Dále už je jen na vás, jak si ze vzniklých souborů all
rozdělíte nastavení „do skupin“.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
„Když soupeříme s Red Hatem, naši prodejci říkají: ‚Náš Linux je doporučován Microsoftem‘ a zákazníci, kteří už mají nějaké investice ve Windows, říkají, že se zdá být logické zvolit Linux, které funguje s Windows.“Už proto bych si nic od novellu teď již nekoupil. A pak proč klesá kvalita jejich produktů. Teď mi je to jasný.
Ten narust obratu Novellu se tyka jen obchodu s Linuxem a ten tvori jen par procent celkoveho obratu firmy. V drivejsi zpravicce je to uvedeno, tady to vypada dost matoucne.Upraveno.
a okamžitá instalace SMART package manager je nutností
Možná tak v 10.1. Za ten rok s 10.2 jsem ani jednou necítil potřebu ho použít.
Jedna z prvních věcí kterou naprogramovali byl Yast v GTK+, což nechápu, když Yast v Qt fungoval skvěle.
Qt GUI samozřejmě funguje pořád. Prostě tu byla poptávka po Gtk GUI, nejspíš ze strany těch, kdo mají pocit, že by se použitím Qt aplikace v Gnome (nebo naopak) nějak ušpinili. Vývojáři jí jen vyhověli. Pokud ale někdo chce používat Qt GUI v Gnome (nebo Gtk GUI v KDE), lze to snadno zařídit nastavením proměnné WANTED_GUI
v /etc/sysconfig/yast2
Co se aktualizace metadat repozitářů týká, podle mých zkušeností je problém hlavně v tom, že distribuce defaultně u všech (včetně instalačního) nastavuje autorefresh flag. Takže dost výrazně pomůže ho u instalačních repository vypnout. V 10.3 už na to není potřeba spouštět YaST modul (nebo si to editovat ručně), umí to přímo zypper
:
zypper modifyrepo --disable-autorefresh ...
Tendence tlačit všechno do GNOME je u Novell/SUSE zřejmá.
To slýchám už velmi dlouho, ale ze svých každodenních zkušeností to rozhodně nemohu potvrdit. Taková tendence je patrná pouze u SLED/SLES, OpenSuSE se naopak snaží být přísně neutrální.
A to je takový problém doplnit do APT možnost pracovat s delta-iso?
Delta ISO je něco úplně jiného než delta RPM (nebo patch RPM).
Ze všech utilit pro balíčky, co jsem kdy vyzkoušel je APT s přehledem nejlepší.
Asi by bylo slušností místo "je" napsat objektivnější "mi připadal".
Některé distribuce dokonce používají Apt4rpm jako defaultní nástroj.
A jiné zase ne. A není to zdaleka jen případ (Open)SuSE.
Jak už jsem zjistil, openSUSE nikdy moc Apt nějak zvlášť nepodporovalo, přestože jej mnozí chtěli používat.
Asi těch mnohých nebylo zase tak moc. Na rozdíl třeba od toho Gtk GUI pro YaST, kterého bych se sice nedotkl ani dvoumetrovou tyčí, ale chápu, že poptávka po něm asi skutečně byla. A že by vývojáři OpenSuSE odmítali jakýkoli "cizí" nástroj pro správu balíčků, to bych také neřekl - třeba smart byl do distribuce začleněn docela rychle.
Skoro to na mě působí, jako kdyby se báli, že by ten jejich vylepšený APT implementovali i ostatní. Kdežto s Yast/Libzypp maji jistotu, že se jim všichni vyhnou...
Spíš mi poslední dobou připadá, že některé distribuce a priori odmítají vše, co (viditelně) přichází od Novellu/SuSE, protože mají pocit, že by tím ztratili body u té hlasité skupiny "protismluvních" křiklounů. IMHO jejich problém…
Asi by bylo slušností místo "je" napsat objektivnější "mi připadal".a inteligenci by znacilo pochopeni faktu, ze kazdy mluvi pouze ze sveho pohledu (implicitni IMHO)... samozrejme krom michala kubecka, ktery vyslovuje pouze 100% objektivni nazory ....
"openSUSE 10.3 - vychazi ve ctvrtek, podle ohlasu z RC velke zrychleni Yastu, procisteni infrastruktury (nesmysly od Novellu uz se defaultne neinstaluji), zpristupneni uzivatelum zacatecnikum, vyzralejsi Build Service, vyvoj technologii jako One-Click-Install, aktualni jadro"Obávám se, že dokud do některých vysokoúrovňových rozhodnutí budou mít co mluvit lidé jako de Šimpa...ehm, prostě někteří fanoušci Mona a podobných blbostí, tak se tam budou tlačit věci, které by z jakékoli uhlazené distribuce udělaly frankenméru (tj. hybrid druhého řádu, mezi Frankensteinem a Chimérou
Osobně si myslím, že na vývoj desktopovek (ve spojení s Gtk) je Mono dobré.
Vývoj je asi pohodlný. Ale ty výsledky…