abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    dnes 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    5.5. 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    5.5. 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.5. 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.5. 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 544 hlasů
     Komentářů: 23, poslední dnes 07:51
    Rozcestník

    Distribuční novinky - 36/2007

    7. 9. 2007 | Luboš Doležel | Různé | 4282×

    Francouzské ministerstvo školství přešlo na Linux. Poslední události kolem OpenXML. Novell spolupracuje s Microsoftem na Silverlight. NetBSD 4.0 Release Candidate 1. Zenwalk 4.8 beta. Linux Mint 3.1 Beta. Distribuční rada: birthday.

    Obsah

    Letem světem

    link

    Vyšel už třetí release candidate Damn Small Linuxu 4.0. Novinkou posledního týdne je PC-BSD 1.4, který řeší mnoho nahlášených chyb. SystemRescueCd 0.3.8 se zaměřuje na aktualizaci použitého softwaru. openSUSE 10.3 Beta 3 je další betaverze této populární distribuce - za zmínku stojí například přepracovaný seznam balíčků na instalačních CD GNOME a KDE. Mandriva Linux 2008 RC1 s kódovým označením Copernic byl dokončen. Z vývojářských dílen MEPISu vzešel MEPIS antiX 7.0 Beta 2 pro staré počítače a SimplyMEPIS 7.0 Beta 3 pro ty ostatní. Frugalware Linux 0.7 RC1 přechází na glibc 2.6.1 a util-linux-ng, nabízí mnoho nových balíčků, oprav, překladů a dalších změn. Absolute Linux 12.0.4 je další verze distribuce založené na Slackwaru. Vyatta 2.2 je systém pro firewally a routery.

    Francouzské ministerstvo školství přešlo na Linux

    link

    Francouzské ministerstvo školství dokončilo přechod na Linux, který se dotkl 2500 serverů na 30 místních zastoupeních této instituce. Účelem přechodu je zbavit se omezení, kdy je dodavatel hardwaru také dodavatelem příslušného softwaru - původní stav ministerstvo nutil ke zbytečnému utrácení. Další důležitou věcí, kterou ministerstvo oceňuje, je používání softwaru založeného na otevřených standardech. Vybranou distribucí je Red Hat Enterprise Linux, přičemž všechny potřebné nástroje (finance, správa studentů, správa zaměstnanců, atd.) byly portovány na Linux. Od používání posledních serverů s AIXem se upustilo už na konci roku 2006. Tento přechod byl prý velmi pozitivně přijat mladými správci v IT odděleních instituce.

    Poslední události kolem OpenXML

    link

    Předpovědi se naplnily a OpenXML nebylo schváleno - ani jedna ze dvou podmínek pro schválení nebyla splněna. Pro schválení je třeba, aby dvě třetiny členů s oprávněním „P“ hlasovaly pro schválení a aby celkové množství negativních hlasů nebylo vyšší než 25 %. Skutečnost je taková, že OpenXML získalo od členů typu „P“ 53 % kladných hlasů (17 ano, 15 ne a 9 se vzdalo hlasu) a celkové množství hlasů záporných bylo 26 %. Microsoft zareagoval radostným prohlášením, ve kterém vznesené námitky proti OpenXML označuje za neocenitelné a výsledek pokládá za úspěch. Pokud se blíže podíváme na čísla, pochopíme proč a plně si uvědomíme, proč náhle (a podezřele) tolik zemí zažádalo o povýšení práv na „P“. Microsoft si dobře spočítal, že až k tomuto „upgradu“ dojde, bude mít vítězství v hrsti. Celkové množství kladných hlasů bez ohledu na privilegia je totiž 74 %. Potěšit nás může snad už jen skutečnost, že Open Document Format během svého schvalovacího procesu získal podporu stoprocentní. Nyní má Microsoft čas na opravu chyb, k dalšímu hlasování dojde začátkem roku 2008.

    Korupce, která hlasování o OpenXML provází, se znelíbila Norbertu Bollowi, který začal jednat. Norbert je švýcarský specialista na XML standardy, který se také účastnil schvalovacího procesu, ale jeho práce byla poškozena politickými a komerčními zájmy. Norbert dále založil projekt DotGNU (implementace .NETu podobná Mono), weby ThankyouPoland a Truth50 a je prezidentem Swiss Internet User Group. Jeho důležitou novinkou se stalo OpenISO.org. Sám považuje OpenISO.org za jediné východisko, neboť vítězství Microsoftu u ISO se dá očekávat, a je přesvědčen, že národní organizace ISO udělaly mnoho věcí špatně. Na stránkách OpenISO.org zatím najdete představy o takové organizaci.

    • Rozhodnutí mezi konfliktními názory nebo zájmy by měla být učiněna na základě orientovaném na zvažování faktů a zaměřeném na zdravém inženýringu a principech otevřenosti.
    • OpenISO.org by mělo být otevřené každému, kdo je ochoten a schopen pracovat podle rozumné sady procedurálních pravidel.
    • OpenISO.org bude aktivní jak v oblasti vývoje technických specifikací, které jsou vhodné pro funkci jako standard, tak v oblasti kontroly dokumentů publikovaných jinými organizacemi a zaměří se na prověřování dodržování principů dobrého inženýringu, otevřenosti a ekonomické férovosti.
    • OpenISO.org bude financováno především příspěvky z organizací, které mají zájem na rozvinutí práce OpenISO.org v určité oblasti. Práce bude vždy provedena co nejrychleji v závislosti na podmínkách, že OpenISO.org musí zajistit (s dostupnými finančními prostředky) splňování principů zdravého inženýringu a otevřenosti.
    • Veškeré dokumenty z OpenISO.org budou volně k dispozici na Internetu, a to bezplatně.

    Novell spolupracuje s Microsoftem na Silverlight

    link

    Novell rozšířil své partnerství s Microsoftem na práci na projektu Silverlight, který usiluje o nahrazení technologie Adobe Flash. Vývojářům z projektu Mono se podařilo připravit první linuxovou implementaci nazvanou Moonlight dva měsíce po květnovém uvolnění počátečního kódu Silverlightu. Microsoft přislíbil poskytnutí testovacích nástrojů, specifikací a audio/video kodeků, zatímco Novell se postará o patřičný vývoj Moonlightu a jeho distribuci pro nejdůležitější distribuce GNU/Linuxu. Miguel de Icaza toto jednání Microsoftu označil za historickou spolupráci mezi open source projektem a Microsoftem. „Spolupracovali s ostatními lidmi v oblasti serverů (Xen a PHP), ale toto je jejich první přispění pro open source desktop. Microsoft má prospěch z rozšíření Silverlightu do oblasti Linuxu a BSD. My máme prospěch ze zajišťování toho, že uživatelé open source operačních systémů budou mít přístup na weby, které využívají Silverlight pro šíření obsahu nebo okořenění svých webových aplikací.“

    NetBSD 4.0 Release Candidate 1

    link

    NetBSD 4.0 RC1 obsahuje oproti NetBSD 3.0 opravdu velké množství změn - je to výsledek více než ročního vývoje. Byla rozšířena podpora IPv6 a do systému byl přidán NDISwrapper pro používání binárních ovladačů pro Windows. V oblasti souborových systému je novinkou tmpfs, který se snaží nahradit mfs - tmpfs je efektivnější ve smyslu spotřeby paměti i zátěže procesoru. Další zajímavou novinkou je podpora UDF pro bloková zařízení, zatím pouze pro čtení. Nových ovladačů je v NetBSD 4.0 také celá řada - vyzdvihl bych ovladač wpi pro bezdrátové karty Intel PRO/Wireless 3945ABG (pochází z OpenBSD), ahcisata podporující AHCI 1.0 a 1.1 kompatibilní SATA řadiče, ale také podporu AMD PowerNow a Cool'n'Quiet. Speedstep může být nyní používán i na SMP systémech.

    Podpora FireWire je nyní lepší (původem z FreeBSD), v jádře se nachází subsystém pro Bluetooth, jádro dále implementuje algoritmus pro stavové přednačítání dat (read-ahead) a k dispozici je začátek 32bitové emulace Linuxu na platformě amd64. Při pročítání informací o nové verzi najdete řadu aktualizovaných programů, ale také i podporu iSCSI target (server).

    Zenwalk 4.8 beta

    link

    Zenwalk 4.8 beta s jádrem 2.6.22.5 poskytuje novou podporu WiFi, beztikové jádro a plánovač běžící na 1000 Hz, přičemž systém je vyladěn pro nižší spotřebu energie. Největší změnou v této verzi je nahrazení Mozilla Firefoxu a Thunderbirdu programy IceWeasel a IceDove. Jak jistě tušíte, jde o licenční důvody. Nicméně, tato změna by údajně neměla narušit funkčnost systému - při testování jsem však narazil na opak: oba produkty nefungovaly. Prostředí bylo vzhledově vylepšeno o novou grafiku, včetně bootsplashe. Místo správce přihlašování GDM nyní uvidíte SLIM. Audacious byl přesunut do repozitáře Extra a v základní výbavě jej bezpečně zastoupí Streamtuner, GMplayer, ale i GMusicBrowser. GMusicBrowser je program, se kterým snadno zajistíte správu vaší hudební kolekce, a to včetně kategorizace, normalizace názvů souborů či úpravy tagů. Přehled novinek dále zmiňuje OpenOffice.org 2.2.1, KDE 3.5.7 a GNOME 2.18.3.

    zenwalk zenwalk zenwalk zenwalk

    Linux Mint 3.1 Beta

    link

    První betaverze Linux Mint 3.1 s označením "Celena BETA 017" je tu. Informační stránka zmiňuje několik zajímavých novinek, na které se podíváme. Jako základ systému zde slouží jádro 2.6.20-15 a GNOME 2.18. První novinkou je průvodce mintAssistant, se kterým může uživatel při prvním spuštění nového systému doladit nastavení - lze povolit účet uživatele root, aktualizace jádra, zobrazování fortunes v konzoli a může nastavit, jakým způsobem budou spravovány oddíly NTFS/FAT. Druhou novinkou je mintUpload - ten vám umožní uploadovat soubory do 10 MB na Internet, aniž byste se museli starat o hledání místa pro data či o vhodného FTP klienta. Rozšířená služba mint-space navíc nabízí až 1 GB místa pro větší možnosti snadného sdílení souborů. Linux Mint se chlubí novým slušivým vzhledem, ale také předpřipravenou funkcí tisku na virtuální PDF tiskárně. Ze systému zmizel náročný program Beagle, který podle průzkumu stejně uživatelé příliš nepoužívali. Na závěr proběhly obvyklé aktualizace programů. Za zmínku stojí, že distribuce zachovává kompatibilitu s repozitáři Ubuntu Feisty Fawn.

    Distribuční rada: birthday

    link

    V minulosti jsme se už na nějaký ten konzolový kalendář podívali, tentokrát se podíváme na kalendář trochu jiný. Název birthday už možná někomu z vás napovídá, že se program zaměřuje na připomínání narozenin, výročí a jiných událostí. Data v případě tohoto programu ukládáme do souboru ~/.birthdays. Otevřeme jej v libovolném textovém editoru a zkusíme si zadat první položku - někdo blízký bude mít narozeniny 10. září.

    Homer=10/09 bd

    Pomocí bd jsme určili, že se jedná o narozeniny - narozeniny jsou výchozí volba, takže bychom v jejich případě toto označení ani nemuseli uvádět. Rovnou si můžeme zkusit spustit příkazy birthday a birthday -c (pro kalendářový výstup). Birthday standardně vypisuje události, ke kterým dojde v příštích 21 dnech. Pomocí birthday -W 10 bychom rozsah omezili na 10 dnů. Druhou možností je na řádek s událostí připsat například w30 - tato událost by dostala výjimku a bylo by na ní vždy upozorňováno 30 dnů předem, ať už programu předáme argumenty jakékoliv.

    birthday
    birthday

    Pomocí ann můžeme určit, že se jedná o výročí a ev slouží pro jiné události. Datum můžeme zadat v podobě den/měsíc nebo den/měsíc/rok. Na řádek s událostí můžeme jako bonus přidat určení, jak dlouho určitá událost trvá. Příklad pro letošní Vánoce, na které chceme myslet už 200 dnů dopředu:

    Vanoce=24/12/2007 ev w200 for3
           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    7.9.2007 01:40 jiri.b | skóre: 30 | blog: jirib
    Rozbalit Rozbalit vše ad NetBSD
    ad IPv6 - to vyznelo, jak kdyby NetBSD objevilo IPv6 :) pritom kdyz IPv6 fungovalo poprve na NetBSD, tak Linux o tom mozna tak snil :))

    Jinak tim NDISwrapperem se NetBSD bohuzel vydalo spatnou cestou :(
    7.9.2007 22:39 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 36/2007
    vyzdvihl bych ovladač wpi pro bezdrátové karty Intel PRO/Wireless 3945ABG (pochází z OpenBSD)

    No vida, že by v NetBSD na rozdíl od uživatelsky přátelského openSUSE (s aktuálním jádrem) fungovalo wifi na notebooku...
    10.9.2007 09:56 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 36/2007
    SUSE copak podporuje jiná než distribuční jádra? Pokud ne, tak si za nefunkčnost wifi můžeš sám...
    10.9.2007 13:06 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 36/2007
    SUSE copak podporuje jiná než distribuční jádra? Pokud ne, tak si za nefunkčnost wifi můžeš sám...
    To milerád uznám. (Pro pořádek dodám, že tím myslím jádro dostupné v oficiálním repozitáři dané verze, tj. 10.2.)

    Někdo anebo spíše něco jiného ovšem může za to, že s oním standardním dostupným jádrem můj notebook bootuje úspěšně často teprve na 5. pokus - což bylo to jádro pudla. A to velké přání je funkce intelácké wifi spolu s jádrem nejlépe 2.6.22, a to celé nějak organicky zakomponované do operačního systému.

    Mám dojem, že tohle bude konec mého odskočení si směrem k SUSE. Určitě jde o záležitost individuální, ale tak nějak si říkám, když už se musím v tom systému hrabat, že jsou na tohle asi vhodnější kandidáti (třeba Arch resp. Gentoo, ke kterému se patrně navrátím). IMHO si mírně poučený lamer líp poradí s nestandardní situací v Gentoo než v openSUSE - asi protože Gentoo je takové celé nestandardní? :-)
    10.9.2007 15:10 Petr Tomeš | skóre: 23 | blog: ptomes | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 36/2007
    Proč nevyzkoušíte 10.3? Zanedlouho už bude RC a konečná verze.
    10.9.2007 19:43 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 36/2007
    Někdo anebo spíše něco jiného ovšem může za to, že s oním standardním dostupným jádrem můj notebook bootuje úspěšně často teprve na 5. pokus - což bylo to jádro pudla.
    Je to v susím bugtrackeru? Řeší to vývojáři? Toto by vydaná distribuce dělat neměla...
    Určitě jde o záležitost individuální, ale tak nějak si říkám, když už se musím v tom systému hrabat, že jsou na tohle asi vhodnější kandidáti (třeba Arch resp. Gentoo, ke kterému se patrně navrátím). IMHO si mírně poučený lamer líp poradí s nestandardní situací v Gentoo než v openSUSE - asi protože Gentoo je takové celé nestandardní? :-)
    Člověk si poradí vždycky lépe s distribucí, kterou zná skrz naskrz. Posaďte mě k počítači s Gentoo a Ubuntu v podobném stavu a Gentoo akorát rozbiju, zatímco Ubuntu pravděpodobně přivedu do použitelného stavu.
    8.9.2007 11:46 filbar | skóre: 36 | blog: Denicek_programatora | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 36/2007
    A kde je ten program birthday ke stažení?
    8.9.2007 12:16 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 36/2007
    http://sourceforge.net/projects/birthday/

    BTW, STFW :-)
    9.9.2007 12:01 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 36/2007
    Označení Distribuční rada je trochu zavádějící, pod takovým nadpisem bych očekával specifické tipy pro jednotlivé distribuce (jak si v XY připravit repository pro síťovou instalaci, kam dát pokročilejší nastavení sítě, kde změnit otravný default apod.). V posledních dílech jsou to ale spíš tipy na zcela obecné utilitky nebo tipy k programům, které jsou v každé distribuci.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 9.9.2007 12:20 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 36/2007
    To je pravda - z distribucí však znám jen Gentoo a Debian a i kdybych jich aktivně používal více, množství tipů, které se dají vymyslet, by i tak bylo velmi omezené :-(
    9.9.2007 12:46 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 36/2007
    Pokud by to pomohlo, mohl bych dodat pár tipů pro SuSE, třeba by se přidali i další.
    9.9.2007 21:49 Petr Tomeš | skóre: 23 | blog: ptomes | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 36/2007
    Těším se, a možná s přáteli také časem dodáme.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 9.9.2007 21:56 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 36/2007
    To by bylo super :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.