OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Po drobném zdržení vyšla Fedora 8 Test 1. Příchodu na svět se dočkal i Arch Linux 2007.08. Nové Freespire 2.0 staví na základech Feisty Fawn. SmoothWall Express 3.0 RC1 je první release candidate třetí řady této firewallové distribuce. Uživatele prostředí Xfce potěší Linux Mint 3.0 "Xfce". EnGarde Secure Linux 3.0.16 vylepšuje některé nástroje a opravuje chyby. SimplyMEPIS 7.0 Prebeta nově používá balíčky Debianu v kombinaci s vlastními (původně byly používány balíčky z Ubuntu). VectorLinux 5.8.6 RC1 SOHO se oproti předchozí řadě vyznačuje novým softwarem. Neoficiální port Slackwaru na x86-64 přichází se živým DVD: Bluewhite64 Linux 12.0 Live DVD. Elive 0.9 Beta "MacBook" je živé CD s prostředím Enlightenment určené pro MacBooky. V uplynulém - distribučně bohatém - týdnu vyšly ještě následující distribuce: Pioneer Explorer 1.0 RC1, Wolvix 1.1.0, Puppy Linux 2.17.1, sidux 2007-03 Pre 3, Absolute Linux 12.0.1 a Sabayon Linux 3.4e.
Oracle oznámil, že přispěje linuxové komunitě svým kódem - ať už hotovým, nebo teprve plánovaným. První oznámenou věcí je souborový systém, který je navržen tak, aby vyřešil rostoucí požadavky škálovatelnosti u velkých datových úložišť. Jmenuje se Brtfs a nabídne mimo jiné zjednodušenou správu pro zmiňovaná velká úložiště, flexibilní pořizování snapshotů, rychlé přírůstkové zálohy a další novinky. Už nyní můžete vyzkoušet alfaverzi tohoto softwaru. Dalším příspěvkem od Oracle je portování YaSTu, který je obvykle používán v distribucích Novellu, na Oracle Unbreakable Linux a Red Hat Enterprise Linux. YaST je navíc integrován do Oracle Management Packu pro Linux.
Dále byl uvolněn Oracle Linux Test Kit pod licencemi GPL a Artistic - je založený na programu Oracle Validated Configurations. Oracle Linux Test Kit je navržen tak, aby ověřil funkčnost a stabilitu jádra potřebnou pro databáze Oracle. Definování, spouštění a analýza testů jsou snadné a umožní především dodavatelům hardwaru prověřovat své výrobky. Tento software je určen pro Oracle Enterprise Linux, RHEL a SLES.
Oracle spolupracuje se společností Emulex, aby do Linuxu přinesl spolehlivou kontrolu integrity dat, jež sníží výpadky systémů a finanční náklady. Software v systému i součásti jádra pak budou mít k dispozici rozhraní podle standardu T10 Data Integrity Field. Oracle má v plánu rozhraní uvolnit pod GNU GPL během příštích dvanácti měsíců. Poslední novinkou od Oracle je pak práce na novém rozhraní pro asynchronní I/O. Existující rozhraní je příliš komplikované a Oracle chce vytvořit všeobecný kód, jenž povede k možnosti snadno asynchronně provádět většinu systémových volání.
Microsoft Office Project je proprietární software pro Windows určený pro řízení projektů včetně kontroly financí a dalších blízkých oblastí. Společnost Projity na LinuxWorldu oznámila uvolnění betaverze open source alternativy k MS Project nazvané OpenProj. Projity už má za sebou vývoj „Project-ON-Demand“, který nabízel potřebnou funkčnost uvnitř webového prohlížeče. OpenProj je však něco nového, i když se na kódu této webové služby zakládá - běží jako desktopová aplikace a díky použití Javy je dostupný na Linuxu, OS X i Windows. Není to však žádný neotestovaný kód - před uvolněním betaverze proběhlo uzavřené testování u více než padesáti zákazníků. A bylo úspěšné, do značné míry určitě i díky skutečnosti, že umí pracovat se soubory ze zmiňovaného MS Project. Pokud se vám software líbí, můžete se na testování začít podílet i vy - vyšla už Beta 2.1.
Přispívající členové Free Software Foundation obdrželi e-mail s informacemi o připravované kampani Libre Planet. Libre Planet má umožnit uživatelům svobodného softwaru pokračovat v boji za svá práva a přitom se bavit. Protože má sloužit komunitě, bude vytvářen ve spolupráci s ní. Prvním návrhem pro činnost LB je spustit systém, který umožní členům komunity vytvářet mapy, kde se nacházejí, včetně usnadnění organizace případných setkání (fyzických, ne virtuálních). Dalším nápadem je vytvoření návodu, jak obhajovat svobodný software. Součástí tohoto návodu bude několik bodů:
Můžeme doufat, že Libre Planet usnadní spolupráci mezi jednotlivými roztříštěnými skupinami. Projekt měl být původně spuštěn prvního srpna, ale dosud se tak nestalo - web libreplanet.org přesměrovává na fsf.org. Lidé s nápady a ochotou přispět se mohou ozvat na campaigns(at)fsf.org, pro členy FSF je připraveno také diskuzní vlákno v soukromém fóru.
Už od počátku uvedení počítačů Dell s Ubuntu ve Spojených státech bylo z různých koutů světa slyšet lidi, kteří chtěli, aby obdobná nabídka byla i v jejich zemi. Uživatelé z Velké Británie, Německa a Francie mají to štěstí: na notebooku Inspiron 6400 a desktopu Inspiron 530N mohou nyní volitelně najít předinstalované Ubuntu 7.04. Opět platí, že svobodné ovladače mají na těchto výrobcích přednost před proprietárními. Aby to nebylo málo, Dell přichystal novinku i pro čínský trh. Spolu s Novellem začnou nabízet SUSE Linux Enterprise Desktop 10 na vybraných desktopech a noteboocích - zatím byl SUSE Linux k dispozici na serverech PowerEdge. Bližší informace o této nabídce budou teprve zveřejněny.
Hlavními součástmi této verze Mandrivy jsou Linux 2.6.22, X.Org 7.2, KDE 3.5.7, GNOME 2.19.6, Mozilla Firefox 2.0.0.6 a OpenOffice.org 2.2. Mandriva Linux už také zareagoval na sloučení projektů Beryl a Compiz a nabízí tak výsledek nazvaný Compiz Fusion. Mezi ostatní novinky patří nový nástroj pro správu sítí, nástroj pro přenesení dokumentů z Windows a podpora pro šifrování WPA-EAP. Ve výsledku vyjde Mandriva Linux 2008.0 v září, a to v edicích One (instalovatelné živé CD), Free (pouze svobodný software) a v komerčních verzích, které přidávají především proprietární balíčky, technickou podporu a další služby. Těšit se můžete na GNOME 2.20 (s Ekiga 3.0), experimentální KDE 4, změny v oblasti udevu, přechod na XDG standard pro menu, více distribučně nezávislý způsob detekce hardwaru a také na hybridní režim uspávání. Při hybridním uspání zůstanou data v RAM a zároveň se zapíší na disk. Ve výsledku to znamená, že data mohou být obnovena rychle (přímé probuzení) nebo po vypnutí počítače z pevného disku. Třešničkou na dortu je KDE aplet pracující jako rozhraní k RandR 1.2 v X.Org 7.3 - to umožní snadnou konfiguraci více obrazovek.
Po pěti opakovaných sestaveních se podařilo vytvořit alfaverzi, která je vhodná k vydání, a také se tak stalo. Sedmá alfaverze má oproti předchozí verzi několik novinek. Hlavními z nich jsou jádro 2.6.22.1, GCC 4.2.1 a libzypp 3.12.1 - obzvláště libzypp a zypper je nyní zapotřebí důkladně testovat. Nepříjemným problémem této verze, se kterým je třeba počítat, je initrd, který nefunguje ve VMware a na některých starších SCSI řadičích. Bylo přepracováno CD s GNOME, aby se data vešla na CD, aniž by se vynechával důležitý software. U x86-64 se to bohužel nepodařilo a tak je potřeba obraz s GNOME vypalovat na DVD. Ve výsledku vypadá sada médií takto: DVD se svobodným a proprietárním softwarem, jedno CD s KDE a jedno s GNOME (netýká se PPC), jedno dodatečné CD vyhrazené pouze pro nesvobodný software, CD s extra jazykovými balíčky a poté obrazy se zdrojovými kódy.
DragonFly BSD vzniklo v červnu 2003 jako fork FreeBSD 4.8 - založil jej Matthew Dillon. Toho k forku přitlačilo to, že FreeBSD se rozvíjelo jiným směrem a způsobem, než jemu vyhovovalo, a vztahy s ostatními vývojáři také neměl zrovna ideální. Vývojový cyklus a přístup k samotnému vývoji však zůstává původní. Více o DragonFly si můžete přečíst v rozhovoru s jeho zakladatelem.
Toto vydání DragonFly BSD je šestou velkou novou verzí od zahájení projektu. Výchozím ovladačem ATA je nyní NATA portovaný z FreeBSD. Velkou předností NATA je podpora AHCI. Systém navíc podporuje oddíly GPT a 64bitové disklabely, ale zatím z nich však nejde bootovat. Byla dokončena abstrakce „Light Weight Process“, která funguje skrze knihovnu
libthread_xu
- zatím není jako výchozí, tou prozatím zůstává libc_r
. Všechny programy používající vlákna jsou nyní linkovány vůči symbolickému odkazu libpthread
, takže přepnutí je snadné. Mezi další změny v této verzi patří přečíslování zařízení tak, aby bylo možné podporovat až 250 slices a 127 oddílů. DragonFly BSD 1.10 podporuje více hardwaru (obzvláště z oblasti bezdrátového síťování) a opravuje různé chyby, některé z nich jsou i bezpečnostní.
Webpin je vyhledávací služba v balíčcích openSUSE, která indexuje různé repozitáře, a to včetně těch ze služby openSUSE Build Service. Snadno si můžete prohlížet podrobné informace o balíčcích nebo jejich obsah. Pascal Bleser vytvořil program, se kterým se dá vyhledávání provádět i z konzole. V krátkosti se na jeho použití podíváme.
Najdeme všechny balíčky s bash
v názvu:
webpin -n bash
Budeme hledat v obsahu balíčků (-c
) a omezíme se na verzi distribuce 10.1:
webpin --dist=10.1 -c bash
A na závěr si necháme vypsat i URL, kde se balíček nachází:
webpin --url -n map-pages-cs
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Mandriva Linux 2000.8
Ehm? Aha. Rok 2000, měsíc srpen, chápu