OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vyšel sidux 2007-03 - živé CD používající software z Debian unstable. V táboře vývojářů Damn Small Linuxu pokračují práce na verzi 4.0 - je tu Damn Small Linux 4.0 RC1. Firma Technalign dokončila distribuci Pioneer Explorer 1.0 - v repozitářích nabízí i KDE 4.0 Beta 1. Minulý týden ještě stihnulo vyjít openSUSE 10.3 Beta 1.
SCO se konečně dostalo na konec své slepé uličky. Po rozšiřování obvinění, že Linux porušuje autorská práva UNIXu 326 řádky kódu (a to především v hlavičkových souborech), zasadil soud této společnosti velkou ránu. Vyšlo najevo, že vlastníkem práv na UNIX a UnixWare je právě firma Novell a je tedy nesmyslné, aby SCO někoho žalovalo za porušování práv UNIXu - dá se očekávat, že toto rozhodnutí ovlivní i probíhající spor s IBM. Soudce rovněž rozhodl, že SCO dluží Novellu podíl z výnosů za licence pro Sun a Microsoft.
Hned se však rozšířila myšlenka, jestli se z Novellu nestane další SCO, když má práva na UNIX jistá. Na to mluvčí Novellu zareagoval slovy: „Nemáme zájem soudit se s lidmi kvůli Unixu. Už ani nejsme v unixovém byznysu. Nevěříme, že je v Linuxu Unix. Bojovali jsme za to celou tu dobu. Docela by si to odporovalo, kdyby Novell řekl ‚No hele, teď, když to máme potvrzené, najednou změníme postoj‘ a začal soudit jiné společnosti za porušování autorských práv.“ Poté dodal, že se nad Linuxem konečně zdvihla oblaka.
To by však nebylo SCO, aby se s něčím smířilo. Ačkoliv vyjadřuje zklamání nad soudním rozhodnutím, stále připomíná, že soud nezměnil nic na tom, že SCO patří technologie vyvinuté po roce 1995 a vlastní celosvětovou exkluzivní licenci na UnixWare. Dále pokračuje tím, že je stále o co se soudit a firma bude přemýšlet nad svým dalším postupem. Každopádně však jen za první den po verdiktu soudu klesly akcie SCO o 71 % - uvidíme, zda i nyní označí své akcie za podceněné a prohlásí, že účelem nepřítele je firmu finančně zruinovat.
iPlayer je nová služba BBC, která je ve vývoji už od roku 2003, a za tu dobu si vyžádala investici v hodnotě 130 milionů liber. Služba poskytuje data chráněná pomocí DRM firmy Microsoft a omezuje tak výběr platformy, kterou může divák BBC na svém počítači používat. Tím značně poškozuje své dosavadní hodnoty, mezi nimiž byl volný přístup k informacím a nestrannost, když jde o komerční firmy. Lidé z iniciativy Free Software Foundation nazvané DefectiveByDesign.org se proto rozhodli jednat a 14. srpna uskutečnili demonstraci před televizním střediskem BBC v Londýně a centrálou BBC v Manchesteru, při které používali bannery s nápisem „BBC - British Bill's Broadcasting Corrupted“.
Derek Wall z britské strany Zelených se v Londýně přidal k demonstrantům a řekl: „Po celé roky mohl kdokoliv s televizí a videem nahrávat programy BBC a ponechat si je, jak dlouho chtěl. Nyní, s touto novou službou, musíte mít počítačový systém konkrétního výrobce - Microsoftu. Jak tohle školám a domácím uživatelům pomůže dostat se z monopolu Microsoftu? Nijak. Dává jim to další důvod, aby stále kupovali předražený a nebezpečný operační systém Windows.“ Výkonný ředitel Free Software Foundation se akce také zúčastnil a řekl, že činitelé BBC mají příliš blízko k Microsoftu. „Přišli jsme sem dnes, abychom pomohli řediteli BBC Marku Thompsonovi vyčistit tento nepořádek [zvaný] DRM a abychom povzbudili BBC Trust, aby obrátil směr a odstranil DRM z BBC iPlayeru.“
Firmy Xandros a Microsoft oznámily rozšíření dohody o spolupráci, která nyní pokrývá licenci na Messaging API (komunikace mezi Exchange a Outlookem) a protokol Exchange ActiveSync. Licencování těchto protokolů umožní Xandrosu rozšířit poštovní server Scalix tak, aby mohl synchronizovat data se servery MS Exchange a e-mailovými klienty, které používají tyto a další protokoly Microsoftu.
Viceprezident intelektuálního vlastnictví a licencování v Microsoftu k tomu řekl: „Rozšíření naší dohody s Xandrosem je velkým příkladem toho, jak spolupráce prostřednictvím licencování intelektuálního vlastnictví může podpořit inovaci prospívající celému IT ekosystému.“ Generální ředitel Xandrosu zase opěvoval samotné technologické výhody: „S všudypřítomností chytrých telefonů používajících Windows Mobile nám tato dohoda u Scalixu umožní poskytovat stejnou sadu možností připojení uživatelům desktopů, notebooků a přenosných zařízení, kterou si nyní užívají s Microsoft Exchange.“ Xandros tímto krokem rozšiřuje svou komplexní sadu linuxových nástrojů, mezi něž patří desktopový a serverový software, multiplatformní řešení pro správu systémů a další důležité aplikace.
Co byly zprvu jen nepotvrzené informace, se nakonec ukázalo být pravda. Citrix koupil společnost XenSource za přibližně 500 milionů dolarů, což také poukazuje na velký odhadovaný potenciál rozvoje trhu s virtualizací. XenSource je známý především svou virtualizační technologií Xen, která pochází z univerzity v Cambridge a je vyvíjena ve spolupráci s firmami Intel, Hewlett-Packard, IBM a AMD a za přispění open source komunity. Díky tomu, že za Xenem nyní bude stát velká společnost, se naplno rozhoří válka s konkurencí, především firmou VMware. Xen začal VMware šlapat na paty nedávným uvedením XenEnterprise 4, jenž značně usnadňuje práci s virtualizací. Celá akvizice XenSource bude dokončena ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku, přičemž se jedná o největší akvizici v historii této firmy.
Warren Woodford z MEPISu sestavil živé DVD s KDE 4 Beta 1, aby ověřil kompatibilitu KDE 4 se SimplyMEPIS 7.x. Testovat můžete 32 i 64bitovou variantu. Waren toto vydání okomentoval slovy: „Rozhodl jsem se sdílet mé KDE 4 Beta 1 ISO obrazy, aby se ostatní mohli poprvé podívat na KDE 4, a abych ukázal, že jsem věrný myšlence, že MEPIS 7.x bude možno přírůstkově upgradovat.“ Podle oznámení obsahují tyto ISO obrazy pouze funkční software, bohužel jsem při testování narážel i na nefunkční kousky. Je vhodné připomenout, že tato verze je svou stabilitou a výkonem vhodná pro recenzenty, testovače a vývojáře, a ne pro širokou veřejnost. Balíčky pochází ze zdrojů v Debianu a Ubuntu.
AliXe je distribuce z Kanady určená pro francouzsky mluvicí veřejnost (podporuje však i angličtinu). Distribuce si klade za cíl zvýšit popularitu Linuxu mezi obyčejnými lidmi. AliXe je založený na Slackware Linuxu a SLAXu, v případě poslední verze na SLAXu 6.0.0-rc6. Nabízí prostředí Xfce 4.4.1 s GTK+ aplikacemi včetně sady GNOME Office, GIMP 2.2, Inkscape, Pidgin 2.1.0 a dalších programů.
Vývojáři dokončili edici KDE Community distribuce Linux Mint 3.0 (Cassandra), přičemž je zachována kompatibilita s repozitáři Ubuntu Feisty. Oproti předchozí řadě Linux Mintu s označením Bianca byly odstraněny sady aplikací KOffice a Kontact. Nahrazují je OpenOffice.org, Mozilla Thunderbird a Mozilla Sunbird. Distribuce ve výchozí instalaci uživateli poskytne Dolphin 0.8.1, Amarok 1.4.6, K3b 1.0, KMyMoney 0.8.5, Sun Java 6, digiKam a další programy. Stahovat je vhodné přes BitTorrent, neboť zrcadla jsou pomalá.
Momonga Linux je japonská komunitní distribuce volně založená na Fedoře. Je pojmenovaná podle létající veverky, která se vyskytuje v Evropě a Asii. Momonga je pojmenován i instalátor této distribuce, který je údajně hbitý právě jako zmiňovaná veverka. Poslední release candidate opravuje Anaconda instalátor a bezpečnostní chyby v softwaru od Mozilly a aktualizuje různé balíčkym včetně souvisejících konfiguračních souborů. Tato řada Momonga Linuxu je postavená na jádře 2.6.21, X.Org 7.2, GNOME 2.18, KDE 3.5.7, OpenOffice.org 2.2.1 a dalším softwaru. Oznámení o vydání je bohužel pouze v japonštině, samotná distribuce však podporuje i jiné jazyky.
Po delší době používání Debian Linuxu se může stát, že nám v systému zůstanou všelijaké balíčky s knihovnami, které už nejsou dále zapotřebí. K rychlému řešení situace nám pomůže deborphan
, který se takové balíčky pokusí vyhledat. Začneme jeho instalací:
apt-get install deborphan
Nyní si můžeme vystačit se samotným příkazem deborphan
, nebo mu můžeme předat nějaké další argumenty. Pomocí --guess-dev
můžeme omezit vyhledávání na devel balíčky, pomocí --guess-data
zase na datové balíčky. Více takových možností najdete v manuálové stránce. Pokud si chceme čištění trochu ulehčit, nabízí se i TUI frontend orphaner
:
orphaner --purge
Pečlivě projdeme seznam balíčků pro mazání, abychom odstranili případné zjevné chyby, a operaci potvrdíme.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: