OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Na světě je další, tentokrát druhá, betaverze openSUSE 10.3 přinášející opravy mnoha chyb. Opravy bezpečnostních problémů a jiných závažných chyb si vyžádaly vydaní Debian GNU/Linuxu 4.0r1. Brazilský Big Linux 4.0 Beta 2 nabízí Compiz Fusion a automatickou podporu winmodemů. Parsix GNU/Linux 0.90r1 je první verze této distribuce, jež zahrnuje i vydání pro x86-64 - obsahuje poslední balíčky z Debianu Testing a nově používá přehrávač VLC. pfSense, firewall založený na FreeBSD, je k dispozici ve verzi 1.2 RC2 - aktualizuje různé součásti a opravuje chyby. PAIPIX 7.0 je živé DVD postavené na Debianu, které se zaměřuje na vědecký software.
LinuxEXPRES byl od roku 2004 jediným linuxovým časopisem na českém trhu s českým původem. V roce 2004 nastoupil na post šéfredaktora Lukáš Zapletal a později jej nahradil Vlasta Ott, který začal časopis více směřovat na obyčejného uživatele. A toho si časopis našel - bohužel ne v dostatečné míře, aby se příjmy z prodaných čísel dostaly na dobrou úroveň, protože náklady na distribuci časopisu jsou příliš vysoké. Zároveň časopis nebyl dostatečně „masový“ a populární, aby zaujal inzerenty, kteří jsou pro chod časopisu tolik potřeba. Časopis se dostal do tíživé finanční situace, a proto bylo vydávání časopisu zastaveno - zářijové číslo ve stáncích nebo ve svých poštovních schránkách už neuvidíte. Objevil se návrh, že by časopis mohl pokračovat výhradně v podobě elektronických čísel v PDF, ale ani tato varianta by nebyla schůdná - došlo by pouze k oddálení konce. Zůstává však možnost objednat si starší čísla. Nepřehlédněte minirozhovor s Vlastou Ottem na konci článku.
Jednou z novinek v připravovaném Ubuntu 7.10 měl být akcelerovaný desktop Compiz aktivovaný ve výchozím nastavení. Proto v Tribe 2 přibyl systém, který by měl zjistit vhodnost systému pro Compiz a podle toho o automatické aktivaci rozhodnout. Vývojáři se opět vrátili k otázce, zda je Compiz v takovém stavu, aby podobný systém mohl být nasazen i v konečném vydání Ubuntu 7.10. Nejprve byla věc projednávána v rámci technické rady, která dospěla k rozhodnutí, že je třeba celou věc prodiskutovat s širší veřejností. Compiz totiž stále trpí některými problémy, které by mohly na uživatele udělat špatný dojem. První věcí je to, že na některých systémech špatně fungují efekty na oknech s videem Xv - výsledkem je černé okno. Druhou věcí, která se objevuje, jsou artefakty při posouvání okna s 3D aplikací a také nízký výkon 3D aplikací, který naštěstí neohrožuje fullscreen programy. Jisté je, že ať už bude Compiz ve výchozím stavu používán, nebo ne, je prý zapotřebí uživatele na tyto známé problémy nějak upozornit, aby nepovažovali jejich existenci za znak špatné práce vývojářů distribuce.
Mutagenix je sada živých CD založených na Slackwaru. V poslední verzi 2.6.18-2 tuto sadu zastupují pouze záchranné CD a desktopové CD s prostředím KDE - v budoucnosti se však možná dočkáme i CD s GNOME. O správu balíčků se v Mutagenixu stará Slapt-get - systém můžete rozšířit o další software, nebo jej nainstalovat na svůj pevný disk. Poslední vydání distribuce používá jako základ Slackware 11.0, KDE 3.5 a při spuštění se pokouší získat adresu přes DHCP, přičemž systém zůstává chráněn pomocí automaticky nakonfigurovaného firewallu. Kromě sady známých aplikací (OpenOffice.org, Mozilla Firefox, Scribus, Limewire a Audacity) nabízí také správu balíčků přes grafický frontend Gslapt
MEPIS 7.0 se nevyhnutelně blíží a právě před několika dny přišla na svět první betaverze (pro x86 a x86-64). Oproti předchozím vývojovým verzím je zde nasazeno jádro 2.6.22.3, používat můžete bezdrátové ovladače pro karty Ralink a kromě aktualizací KDE a různých ovladačů byly opraveny bezpečnostní chyby. Při použití živého CD je možno nově pomoci s testováním aufs, díky kterému lze zapisovat do souborového systému. MEPIS 7.0 je založen na Debianu Etch, ale rozšiřuje jej o vlastní balíčky s aktuálními aplikacemi. Kompatibilita zůstává zachována, takže uživatelé Debianu mohou balíčky pro MEPIS používat také. MEPIS tímto kombinováním údajně dokáže skloubit stabilitu Debianu Etch při současném udržení aktuálnosti softwarové výbavy.
Ark Linux se zaměřuje na desktopové uživatele, přičemž by jeho instalace a použití neměly být překážkou ani pro naprosté začátečníky. Případným uživatelům nabízí výbavu vhodnou pro kancelář i školu zahrnující kancelářský software, software pro práci s grafikou a multimédii, hry, ale i nástroje pro vývoj. Poslední verze 2007.1 lépe integruje Wine do systému a nabízí aktuální programy kompilované pomocí GCC 4.2.1. Kromě toho byla vylepšena detekce hardwaru, distribuce lépe podporuje šifrované bezdrátové sítě a v repozitáři se objevily další dodatečné aplikace a hry. Ark Linux nabízí vývojářům a OEM dodavatelům snadné vytvoření upravené verze systému s vlastní sadou aplikací, a to pro klasickou i živou variantu distribuce. Příští verze (2007.2) slibuje vývojové snapshoty KDE 4.
SmoothWall Express je distribuce, se kterou můžete po instalaci provádět i pokročilou konfiguraci zabezpečení sítě bez hlubších znalostí, a to díky webovému rozhraní. Projekt SmoothWall byl založen v roce 2000, přičemž první vydání bylo možné použít už v srpnu téhož roku. SmoothWall upoutal zájem lidí, a tak se seznam uživatelů i vývojářů začal rychle prodlužovat. Předchozí velká verze 2.0 přidala hromadu dokumentace a podle odhadů byla nainstalována více než 200 000×. Třetí řada, která právě teď doputovala ke konečné verzi, přináší otevřenou architekturu, která umožňuje vývojářům přidávat do systému další moduly. Dá se říci, že třetí řada prošla intenzivním testováním, když od vydání verze 3.0 Alpha uplynuly bezmála dva roky.
Největší změnou tohoto vydání je podpora architektury x86-64, jež však obsahuje dvě omezení, protože proprietární ovladače BeWAN a Connexant zde nefungují. Nová verze nabízí podporu disků SATA/SCSI, nových gigabitových síťových karet, Quality-of-Service pro shapování síťového provozu, přidává SIP proxy, filtrování odchozích dat, hezčí grafické téma a grafy síťového provozu v reálném čase. Velkou novinkou je i IM proxy, se kterým můžete filtrovat a zaznamenávat síťovou komunikaci přes protokoly ICQ, MSN, AIM, Yahoo a IRC. Obsah této komunikace je díky AJAXu zobrazován v reálném čase.
MultiTail je TUI program, který představuje více než jen tail
fungující na více souborech najednou. Dokáže automaticky přepnout na jiný soubor, pokud byl nějaký změněn, umí slučovat dohromady obsah více souborů a zvládá i barevné odlišování výstupu (syslog/misc/field/none/Scheme/list/term). Samozřejmě nemusí vstupní data pocházet ze souboru, může se jednat i o výstup programu. MultiTail sleduje změny v souboru, takže je vhodný pro monitorování logů. Zacházení s programem je interaktivní, a tak se ho začátečník nemusí obávat.
Po nainstalování spustíme program příkazem multitail
a přidáme první zobrazovací okno stiskem klávesy A
. Pokud chceme prohlížet obsah souboru, stiskneme F
, jinak klávesu C
. Pokud při zadávání cesty k souboru stiskneme TAB, program nás nechá interaktivně zvolit soubor v adresáři.
Při stisku E
uvidíme editor regulárních výrazů, který nás při splnění či nesplnění výrazu může upozornit - změnou barvy, zvukovým znamením nebo spuštěním příkazu.
A pokud stiskneme B
, můžeme skrolovat zpět ve výpisu.
1) Čtenáři už vědí, že web LinuxEXPRES.cz bude po skončení časopisu fungovat i nadále. V tvém blogu se píše, že jsou zatím v zásobě nějaké články, ale autoři mají stále zájem psát další, proto se nabízí možnost pokračovat vydáváním nových článků v ryze webové podobě. Už se tento nápad dostal do nějaké konkrétní podoby?
Trochu to upřesním. LinuxEXPRES přerušuje vydávání papírové varianty. Čtenáři a fanoušci nás velmi potěšili, když se na fórech a v mailech, které nám zaslali, vyjádřili ve smyslu, že jim LinuxEXPRES bude chybět. To nás utvrdilo v myšlence, že je tady podle Cimrmanovy teorie externismu místo, kde by chyběl LinuxEXPRES. Proto jsme se shodli, že nejen že budeme vydávat nadále starší články, ale budeme vytvářet i nový obsah. Mnozí autoři spontánně napsali do autorské konference, že jsou ochotní nadále psát, i když nebudeme vycházet papírově. To je potěšující a všechny nás to motivuje, ať si zlé jazyky klevetí, co chtějí - LinuxEXPRES má své autory a své věrné čtenáře. A to je dost silný důvod pokračovat dál, i když jsou jakési potíže. Ale ty jsou od toho, aby se překonávaly.
Jeden nejmenovaný ředitel zeměkoule nám v jedné diskuzi poblahopřál, že jsme udělali to jediné dobré, co jsme mohli. Vidíte - a od té doby dostáváme nabídky na spolupráci s různými subjekty. Začínají často slovy "To je škoda, že...". Paradoxně bylo tedy ohlášení konce papírové verze impulzem pro mnoho lidí, že je třeba tu a tam pomoct, pokud chceme Linuxu v Česku a na Slovensku trochu pomoci s rozšířením. Netvrdím, že je situace vyřešená, ale rozhodně skončit nechceme a je jen otázkou času, kdy se LinuxEXPRES vrátí v plné formě, tj. tak, aby ho všichni mohli číst tam, kde to vysoké procento lidí dělá. A nás to neuráží ;-).
2) S čím novým tedy chcete přijít?
Nadále hodláme produkovat kvalitní články určené v první řadě začínajícím. Už snad vyplynulo, že naším čtenářem nemá být tolik opěvovaný geek, který "přece všechno najde na internetu" a papír používá pouze v jedné životní situaci. Takový vysoce kvalifikovaný profesionál je z hlediska papírového média neuchopitelný, protože opravdu potřebuje jenom internet. Znamená to snad, že začínající uživatel není vhodný čtenář? Uvědomují si kritici, že takový "začínající uživatel" je profesionálem v jiném oboru a taky má "svůj internet" (rozuměj oblast), v němž se bezvadně orientuje?
Proto je v našem hledáčku uživatel tápající, hledající, začínající. Není to nemoc, ale dočasný stav. Těmto čtenářům chceme poskytnout návody, tipy a odpovědi na otázky. Obrázkové návody plné barev, tipy krok za krokem a odpovědi na - pro někoho - triviální otázky. Nadále proto hledáme a přijímáme autory, kteří splňují naše požadavky na kvalitu. Nechci samozřejmě uvádět všechny naše plány, nechte se překvapit. Web a tým LinuxEXPRESu žije každý den.
3) Neláká tě pracovat pro jiný časopis (dělal jsi LE jen kvůli Linuxu, nebo bys teď uvažoval i o jiném oboru)?
Jiný časopis mě neláká, dělal jsem a dělám to jen proto, že je to Linux, který mě baví. Nedovedu si představit, že bych psal o programech jiného operačního systému, když je nepoužívám.
Díky za tvůj čas.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Nejdřív jsem si říkal, že to snad ani nebudu komentovat, ale tohle mi prostě nedá ... na rozdíl od vás se Vlastík nevyjádřil ani vulgárně ani jmenovitě (zasvěcení se dovtípí, neznalí mohou hledat po diskuzích o LE). Neméně podstatné je podle mě to, že ta věta nikoho neuráží, jen podtrhuje stávající situaci - totiž, že i když se to možná některým "taky-geekům" nelíbí, tak LE udělal kus práce pro začínající uživatele a bude v tom i přes nelibost prvně jmenovaných naštěstí pokračovat.
Nechce se mi to hledat, ale matně si vzpomínám, že už vám tady několik lidí (předtím než jste se ocitl na jejich blacklistu) napsalo, že až uděláte pro ostatní lidi (kdekoliv, nejen v Linuxové komunitě) tolik, co někteří, které si tak rád berete do úst, tak teprve potom budete mít alespoň jakési morální právo říkat o druhých podobné "fekální výplody", jako jste předvedl výše. A mně nezbývá, než s tím beze zbytku souhlasit...
kdekoliv!!! Dál už tady ale nebudu odpovídat, pokud někdo odpověď chce, ať mi napíše mail. Omlouvám se panu Ottovi, že jsem ten komentář napsal a odeslal. Bylo to hloupé. Již jsem administrátory požádal o cenzuru.
Proč musel v tom rozhovoru někoho urazit?vs
Co nadělám. Ale říkám jen to, co si opravdu myslím. Kdyby to dělalo víc lidí, bylo by na světě lépe.Tedy jestli zvládáte říkat co si opravdu myslíte a přitom nikoho neurazit - klobouk dolů.
Panu Ottovi jsem se již omluvil výše.To jsem přehlédl, omlouvám se.
Omluvu si zaslouží i všichni čtenáři a autor článku, zkazil jsem jim (nejen) diskuzi. Mrzí mě to.To jsem rád a doufám, že mi nebude nic bránit za pár dní použít prozměnu funkci odblokování.