OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Pro nedočkavce je tu Foresight Live CD 2.17.92 s prostředím GNOME stejné verze – je to první živé CD od tvůrců této distribuce. Pozornost věnujte i druhému release candidate živého CD Damn Small Linux 3.3. Vyšel SimplyMEPIS 6.5 RC1 v 32bitové i 64bitové verzi – obsahuje vylepšený MEPIS Network Assistant a aktuální ovladače ALSA. Berry Linux 0.79 je aktuální verze živého CD s podporou angličtiny a japonštiny – pohání jej Squashfs 3.2, Unionfs 2.0, FUSE 2.6.3 a další součásti. Byla oznámena nová verze Trustix Secure Linux 3.0.5 s jádrem 2.6.19.7, PostgreSQL 8.2.3, MySQL 5.0.27, Samba 3.0.24 a dalším aktuálním softwarem.
O tom, že repozitáře Core a Extras se ve Fedora 7 slučují, jste už jistě slyšeli. Během této operace se však provádí pročištění repozitářů – hledá se nesvobodný a uzavřený software, který nesplňuje pravidla projektu. Toto už bylo dříve provedeno v případě repozitáře Core, nyní přichází řada na Extras. Pravidla pro balíčky Fedory vyžadují, aby byl software kompatibilní s definicemi svobodného a open source softwaru a byl poskytnut pod některou z licencí schválených OSI, GPL kompatibilní svobodnou licencí nebo GPL nekompatibilní svobodnou licencí. Pokud bude při auditu nalezen balíček nesplňující podmínky, autor softwaru bude kontaktován ohledně možnosti změny licence – přelicencování už bylo v mnoha případech úspěšné.
V současnosti je zvažována závažná změna: distribuce by neobsahovala libovolný open source software, ale jen svobodný software podle definice Free Software Foundation. Rahul Sundaram, člen výboru Fedory, si myslí, že by tento krok měl více předností než nevýhod a dodal: „Uživatelé si tak mohou být jisti, že používají distribuci, kde jim veškerý software poskytuje jim známá práva. Mohou si ji snadno upravit dle svých potřeb. My můžeme opravit jakékoliv problémy a zajistit, že všechny balíčky jsou přenositelné na námi podporované platformy, protože je všechen kód dostupný pod vhodnými licencemi. Odvozené distribuce mají svobodu upravovat systém dle svých požadavků. Na Fedoře dokážeme přehrávat multimédia s otevřenými kodeky. Uživatelé musí stahovat dodatečné kodeky jen v případě, že potřebují přehrát nějaký proprietární multimediální obsah.“ Poslední věta znamená, že Fedora bude respektovat volbu uživatele. Bude připraven nástroj Codec Buddy, který nabídne možnost instalace dodatečných kodeků v případě jejich potřeby.
Darl McBride, výkonný ředitel SCO, prohlásil, že akcie firmy jsou podceněné. Byly také oznámeny finanční výsledky za první fiskální čtvrtletí, které skončilo 31. ledna 2007. Ztráty klesly na 1 milion dolarů, což je sice zlepšení oproti 4,6 milionu za srovnatelné loňské čtvrtletí, ale firmě klesly i tržby z 7,3 milionu na 6 milionů. McBride argumentoval, že vzhledem k částce, kterou SCO investovalo do soudních sporů proti Novellu a IBM, se jeho společnosti nedostává finančního ocenění, jaké by měla mít. Dále poznamenal, že SCO má k dispozici prostředky pro pokračování v soudních sporech. Navíc prohlásil: „Není pochyb, že náš nepřítel je dobře financován a má hluboké kapsy. Částí jejich strategie je pravděpodobně snaha nás vyčerpat až k rozhodnutí, které nebude založené na našich právech, ale schopnosti v soudním sporu pokračovat.“ Více informací hledejte na internetnews.com.
Dlouze připravovaný Red Hat Enterprise Linux 5 se dokončuje, aby mohl vyjít 14. března 2007. Dá se očekávat, že zlepší postavení firmy vůči konkurentům, mezi něž patří Novell, Microsoft a další. Integrace hypervizoru Xen a dalších nových funkcí posunula vydání distribuce postupně na konec roku 2006, začátek roku 2007 a pak až ke současnému datu. Release Candidate 1 vyšel ke konci ledna – další takové verze nebyly připraveny, protože kód systému byl už dostatečně testován v rámci Fedory.
Mezi změny v nové verzi patří kromě zahrnutí Xenu i přechod z jádra 2.6.9 na 2.6.18, integrace clusterovacího produktu Red Hat Cluster Suite, podpora pro disková pole iSCSI, InfiniBand, Remote Direct Memory Access (RDMA) a SystemTap pro ladění jádra. Zdrojem informací je článek od serveru CBROnline.com.
UbuntuME je muslimská distribuce založená na Ubuntu. Rozšiřuje jej o islámský software – informuje, kdy je čas na modlitbu, obsahuje studijní nástroj Quran a software pro učení arabštiny. Má také lehce upravený vzhled. Verze 0.2 je zatím pouze testovací vydání – od klasického Ubuntu se zatím tak znatelně neodlišuje. Určitě vás napadá otázka, zda muslimské Ubuntu provádí stejné filtrování webu jako to křesťanské. Neprovádí, alespoň zatím ne. Distribuci si můžete sami vyzkoušet, obraz CD má 701 MB.
Projekt Bluewhite64, který připravuje neoficiální verzi Slackware pro amd64/em64t, uvolnil opravenou verzi živého CD [zprávička]. Tato verze používá AuFS místo UnionFS (nové funkce a vyšší stabilita) a běží na jádře 2.6.20.1. Kromě podpory zápisu na NTFS přináší digiKam ve verzi 0.9.0, slackpkg 2.09 + qtswaret 0.1.5.3 pro správu balíčků a navíc aktuální Mozillu Firefox a Amarok. V této verzi CD došlo i ke změně výchozího vzhledu: používá se styl Lipstik, ikony nuvoX a boot splash na bázi Moodinu. Více podrobností hledejte v oznámení a seznamu změn. CD můžete stahovat ze zrcadel i přes síť BitTorrent.
AUSTRUMI 1.4.0 je nová verze živého CD, které se díky velikosti 50 MB vejde i na mini-CD. Je lotyšského původu, je založené na Slackware Linuxu a používá správce oken Metacity. Poslední verze dokáže běžet z USB disku, přidává MySQL klienta a server, a také BitTorrent klienta Transmission. Kromě aktualizace na jádro 2.6.20.1 bylo aktualizováno i QEMU, Mozilla Firefox, FUSE, X.Org a další součásti.
Musix GNU+Linux je nová verze systému, který je určen především pro umělce. Od verze 0.79 se Musix zaměřuje na tvorbu multimédií: to znamená tvorbu hudby, úpravu videa a zvuku, 3D animaci, grafický design, úpravu obrázků a návrh webu. V aktuální verzi bylo aktualizováno mnoho programů z repozitáře Debianu Etch. Novinkami jsou programy Muse a SpiralSynthModular; těmi nejdůležitějšími jsou Ardour 0.9.33, Rosegarden 1.4.0, Cinelerra, Bluefish, GIMP, Inkscape a Blender. Pro více informací čtěte oznámení. Distribuce se vejde na jedno klasické CD.
Automatické doplňování v Bashi při stisku tabulátoru obvykle funguje jen na názvy souborů. V Gentoo však lze elegantně rozšířit doplňování o možnosti specifické pro konkrétní příkazy. Nejprve přidáme USE flag bash-completion
do /etc/make.conf
– pokud máte euse
, postupujte takto:
euse -E bash-completion
Nyní potřebujeme, aby se takto ovlivněné balíčky překompilovaly a navíc potřebujeme balíček app-shells/bash-completion
:
emerge -uDN world && emerge -u bash-completion
Poté přidejte do ~/.bashrc
následující řádek, a to ještě před nastavením aliasů uvnitř tohoto souboru:
[[ -f /etc/profile.d/bash-completion ]] && source /etc/profile.d/bash-completion
Nyní můžeme automatické doplňování povolit pro příkazy Portage:
eselect bashcomp enable gentoo
nebo pro jiné programy toto podporující, např. genlop:
eselect bashcomp enable genlop
Pro aplikaci změn je vždy zapotřebí spustit
source ~/.bashrc
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
kterou SCO investovalo do soudních sporů proti SCOPřeklep BTW: tak jsem zvědav, kdy vyjde Ubuntu Universe-People Edition s wallpaperem s obrázkem Aštara Šerana
PřeklepDík, opraveno.
1. To je IMHO v pořádku, zjistili, že SCO je poslední firma, se kterou se ještě nesoudí, tak se pro jistotu zažalovali taky. :-)
2. Spíš by bylo přínosnější udělat nějaký *buntu generator, kde by si člověk do formuláře vyplnil pohlaví, věk, náboženství, sexuální orientaci, koníčky a preferované desktopové prostředí, a vypadla z toho image instalačního DVD a jméno na míru ušité *buntu distribuce podle jeho potřeb. :-)
Spíš by bylo přínosnější udělat nějaký *buntu generator, kde by si člověk do formuláře vyplnil pohlaví, věk, náboženství, sexuální orientaci, koníčky a preferované desktopové prostředí, a vypadla z toho image instalačního DVD a jméno na míru ušité *buntu distribuce podle jeho potřeb. :-)Když najdete někoho, kdo by to centrálně spravoval a organizoval ty hádky o to, co kde má či nemá být umístěno... stejně byste nezabránil forkům, akorát by bylo o jeden víc, totiž ten s generátorem oficiálně připuštěných verzí. Kromě toho by bylo záhodno tak rok dva počkat, až se ukáže, který projekt je životaschopný, a ten pak eventuelně zahrnout do "neoficiálních možností oficiální distribuce"
Přijde vám to takhle dlouhodobě udržitelný, tolik distribucí? Hledam balíčky pro Mandrivu, nacházim dost často pouze pro Suse, Fedoru a tak ... trochu mne to deptá.
Vidim to tak, že kdo nechce potíže případně chce pohodlí, půjde hlavním proudem.
Jo, je jich tam dost, rpm.pbone.net mi jich taky najde dost. A když mi ten balíček nevyhovuje, kvůli závislostem třeba, tak hledám jiný. Případně swsusp je v balíčku - pro MDV2007. Takže zase nic.
root@matrix:~# gaze BUILD export prune CONFIGURE from search CONFLICTS grimoire section DEPENDS history service DETAILS html sources FINAL import spider HISTORY install sum INSTALL installed version POST_BUILD maintainer versions POST_INSTALL md5sum voyeur POST_REMOVE newer website PRE_BUILD older what alien orphans where compile pam depends provides
service bacula* statusa divil se, ze nic
zsh
. Jestli doplňování zrovna pro váš konkrétní program neumí, určitě nebude problém jej doplnit.
To, že čeští uživatelé znají tak Ubuntu/Kubuntu , Mandrivu, Fedoru a Suse , neznamená, že to v celosvětovém měřítku není trošku jinak.Tady jsme v České republice.
co do kvality zpracování a jednoduchosti ovládání nemá konkurenciTo je čistě subjektivní názor, teď se na vás vrhnou uživatelé openSUSE, Mandrivy a dalších.
poukazovat na to, že páni autoři pozapomněli (i přes upozornění) udělat zmínu o tr3 PCLinuxOS.Tím upozorněním je myšlen komentář v této diskuzi? To měl autor článku doplnit ještě jeden odstavec, nebo jak jste to myslel? Na takové "upozornění" by se dalo reagovat například zmínkou v dalším díle, ne? Ale především: a) Autor Distribučních novinek tu zmínku nevynechal ze zlomyslnosti, ale prostě proto, že ji nepovažoval za podstatnou. Třeba proto, že se dříve zmínil o předchozí verzi. Nebo proto, že měl v plánu se zmínit příště o té následující. b) "páni autoři pozapomněli (i přes upozornění)". Huh? I přes upozornění? I přesto, že něco chcete, tak si autor nekecnul na zadek a okamžitě článek nedoplnil? Ta drzost!
CRITICAL_ERROR: Line : generic, class2.php Error reported as: [6]: Unable to form a valid connection to mySQL. Please check that your e107_config.php contains the correct information.www.pclinuxos.cz
The requested URL could not be retrievedTakze profici, jdete do ..... a hrajte si nekde na svem pisecku. Takovehle uzasne distro uz jedno znam, placene, o tom se zase vsude pise jen nefunguje, snad je to u vas jen naopak :D Standa
A reagovat na nekoho, kdo me, potazmo lidi sdilici muj pohled na vec otevrene nazyva blbecky, proste nemusim.Potrefena husa... :) Ja osobne mam abicko rad a kdybych mel jiny nazor, proste sem nechodim. Doufam, ze tu stale budou hlavne lide chapajici ze linux je jen jeden. Zbytku lidi doporucuji dal klonovat Debian a neotravovat se s lamama co nemaji na svem PC zrovna to spravne distro. Ja mam ArchLinux a na DW.org nehodlam oklikavat nic, presto je to kvalitni distro. Jestli ono to nebude o necem jinem ;). Krom toho, trend "obliby" Mandrivy je jasny. Z ceho ze je ten PClinuxOS? No to ziram... tak skvele distro, rychle klikejte! neuzivatel PClinuxOS, Standa
Asi tak. Někomu to stačí říct jednou a někdo si říká AltOs. Někdo je moudrý a někdo chce mít poslední slovo